Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Щастливеца
преди 6 минути , bad kid каза:

http://www.amt.ct.it/pdf/orario457.pdf ето и разписанието

Това е срещу входа на аерогарата, около 10 мин пеша. Заслужава си .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ползвала съм го миналата година. Някъде в тема за Сицилия съм писала. Излиза се от летището, тръгвате надясно за да заобиколите отпред паркингите и като излезете на главната улица, тръгвате наляво, т.е. се връщате малко назад и там е спирката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, lesy каза:

Ползвала съм го миналата година. Някъде в тема за Сицилия съм писала. Излиза се от летището, тръгвате надясно за да заобиколите отпред паркингите и като излезете на главната улица, тръгвате наляво, т.е. се връщате малко назад и там е спирката.

Благодаря.

Връзка към мнение
преди 5 часа, lesy каза:

Ползвала съм го миналата година. Някъде в тема за Сицилия съм писала. Излиза се от летището, тръгвате надясно за да заобиколите отпред паркингите и като излезете на главната улица, тръгвате наляво, т.е. се връщате малко назад и там е спирката.

Този автобус вече е премахнат. Единствената възможност е Алибус.

Връзка към мнение
Щастливеца
преди 4 минути , noshtna_ptica каза:

Този автобус вече е премахнат. Единствената възможност е Алибус.

И според сайта на градския транспорт е така. Този номер въобще не фигурира.

Връзка към мнение

Ще ми трябва транспорт от летището на Катания до Сиракуза, намерих тази фирма.

 

http://www.interbus.it/Orarietariffe.aspx

 

Има ли друга или това е варианта?

Не разбрах къде точно се намира спирката им на летището.

Връзка към мнение

Втората автобусна фирма, която предлага автобуси от летището до Сиракуза е AST

http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

 

Излизаш от летището,завиваш веднага вдясно и виждаш павилиона за билети на Интербус. Те са по-начесто от AST.

Интербус предлагат намаление за двупосочен билет, но само ако се ползват двете посоки в един ден.

Автобусите и на двете фирми пътуват и до Ното.

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

за по-дълги разстояния при Interbus може и онлайн да се купят билети и също има намаление , аз така взех от Сиракуза до Палермо, защото само един час ни устройва за деня и не ми се иска да рискувам на място, ако се е напълнил

 

Връзка към мнение

Номерата на автобусите до центъра са 524 и 538. В темата Rent-a-car Sicily съм писала и има снимка на автобусната спирка. Никъде не дават информация на летището за тях. На отиване към Катания и ние взехме Алибус, но след това открихме спирката. Това беше май 2016. Съмнявам се да са спрени, т.к. свързват Катания с близките населени места и кварталите. Пиша от таблет и не ми се копира линка назад.

Връзка към мнение

524 е по-удобен, 538 доста обикаля и двата са през 40 минути, алибуса е през 25 минути. От автобуса/524,538/ може ли да се купуват билети или предварително някъде от летището?

Връзка към мнение

На летището никъде не дават информация за тези автобуси, нито в инфоцентъра в Катания. Първия път като го ползва мъжът ми шофьорът е нямал билети, но го е качил и на една спирка имало пункт за билети и му казал да си купи. По-късно двамата го ползвахме от плажа до летището и имахме купени билети преди това.

Връзка към мнение
преди 18 минути , lesy каза:

На летището никъде не дават информация за тези автобуси, нито в инфоцентъра в Катания. Първия път като го ползва мъжът ми шофьорът е нямал билети, но го е качил и на една спирка имало пункт за билети и му казал да си купи. По-късно двамата го ползвахме от плажа до летището и имахме купени билети преди това.

Съвсем ориентировачно, колко време пътува до центъра на Катаниа?

Връзка към мнение

Ние пътувахме от края на Катания до летището. Около 2 км. Бяхме там на плаж. Но видяхме в разписанието, че стига до Пиаца Борселино. Алибус спира на по-малко спирки.

Връзка към мнение

http://www.lidoazzurrocatania.com/

 

Последния ден трябваше да върнем колата около обед, а полетът ни беше вечерта. Предварително минахме с колата да си харесаме плаж. Сезонът още не беше открит и съвсем малко бяха отворени. Този беше най-близо до спирката на автобуса. Заливът на юг от Катания е дълъг, с широка пясъчна плажна ивица. Има шезлонги и чадъри срещу заплащане. Духа, т.к. е открито. Предимство: самолетите излитат до теб или над теб. За прекарване на 3-4 часа е ОК.

Редактирано от lesy
Връзка към мнение

За тези, които ще ползват железниците из Сицилия, да имат предвид, че в неделя влаковете са много разредени, а до по-малките селища направо липсват. Полетите на уиз са сряда и неделя. Отнася се за Чефалу, Ното и други подобни

Редактирано от Kamen
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дойде време да подготвям пътуването ни до Сицилия. Ще ми е необходима насока къде да се позиционираме. Периодът е 30.08 -6.09. Отказах се да взимам кола и с това нещата се усложниха. Насочила съм се към югоизточната част на острова, като опция е нощувките да се разделят на две. Това ще е морската ни почивка тази година и ми се иска да има плаж в близост за мъжа ми и удобен транспорт за мен и дъщеря ми за обиколки. Ще съм благодарна и за конкретни предложения за нощувки. Много разчитам на вас!

Връзка към мнение
преди 9 часа, Цвете каза:

Дойде време да подготвям пътуването ни до Сицилия. Ще ми е необходима насока къде да се позиционираме. Периодът е 30.08 -6.09. Отказах се да взимам кола и с това нещата се усложниха. Насочила съм се към югоизточната част на острова, като опция е нощувките да се разделят на две. Това ще е морската ни почивка тази година и ми се иска да има плаж в близост за мъжа ми и удобен транспорт за мен и дъщеря ми за обиколки. Ще съм благодарна и за конкретни предложения за нощувки. Много разчитам на вас!

https://www.booking.com/hotel/it/athena-resort.bg.html?aid=368032;label=gog235jc-index-bg-XX-XX-unspec-bg-com-L%3Abg-O%3AwindowsS81-B%3Afirefox-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac-H%3As;sid=7cb6edc518fd1449cfcef155ea58e46e;dest_id=-129292;dest_type=city;dist=0;hpos=1;raw_dest_type=hotel;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=91cac2cca2165c9d63e3915f69be9cdf6f36a743X1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

Athena Resort Scoglitti

Виж това вилно селище, бях там преди 2 седмици и съм изключително доволна. Пред бариерата минава градски автобус за Рагуза - 6.80 евро в двете посоки. В комплекса има голям басейн с бар и анимация, втори-релакс басейн, шатъл до плажа, храната е изключително добра, виното, бяло и червено- също, бирата- също. Тенис кортове, хиподрум, анимация за деца вечер, дискотека, жива музика в бара на ресторанта. Природа, паркове, жасминови храсти, цветя - всичко е на ниво. От там посетих Рагуза-два пъти, Модика, Шикли, Сиракуза, Ното, Етна и Таормина. Етна ми беше излишна, нито ми се ходеше, нито ме интересува, но беше съчетана с Таормина.

За нощувки на две места не мога да помогна.

 

 

DSC01513.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ното не ме впечатли особено, може би заради това, че е пълно с местни, понякога и деца, които на всеки метър ти предлагат снимки с папагали, топки и всякакви глупости.

 

Рагуса си струва на 100%.

Сиракуза също беше супер.

Не очаквах много от Катания, но и тя ми хареса.

 

Карал съм много пъти из Италия и ги знам какви шофьори са, но в Сицилия видях неща, които не бях срещал до сега.

Най-интересното беше 7-8 местен  бус-такси каращо в насрещното по 3 лентов еднопосочен  булевард.

 

Заприказвах се с едни българи и те също не искали кола, явно хем е скъпо удоволствие, хем не е особено приятно място за каране.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

и ние се прибрахме, следващите дни ще разкажа по-подробно, но бързата сводка е, че все още не мога да спра да мисля за Палермо, бих живяла златните си пенсионерски  години в Ортиджа и втори път няма да ида в Ното /приятно градче, но не ни впечатли особено/

 

като цяло, заради тази тема имах много високи очаквания за Сицилия, а финално те са дори и надскочени, всяка минута там си заслужаваше на 100%, благодаря на всички, които са споделяли тук! :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

и така, видяхме /част от/ Сицилия, и тя видя нас… няколко дни откакто се прибрахме, и вече обмисляме кога и как да се върнем отново, толкова ни влезе под кожата :)

 

mрограмата съм я описвала назад, накратко – две нощувки в Ортиджа /Сиракуза/, две в Палермо и три в Катаня, освен това посетихме Ното, Чефалу, Ачиреале и пътем Ачи Кастело и Ачи Треца, както и Етна – прав се оказа гидът, с който отидохме – Сицилия има много лица, дори и да си приличат отделните градове носят различна атмосфера, а и всеки ги вижда различно, нататък е нашата версия...


Ортиджа – дъх на стара аристократичност, бонвиванство, арт, джаз, абсолютната лежерност


Ното – впечатляваща барокова архитектура, уви с неизбежна доза привкус на комерсиалност в заобикалящата я среда


Палермо – въпреки че бяхме подготвени за шока от срещата с този невероятен град, признавам, че бяхме зашеметени  - невероятна смесица от миризми /сол, море, риба, боклуци, плодове, парфюми от хилядите стичащи се млади хора, пушек от улични скари/, гледки – разруха и достолепност в едно, звуци – не, всъщност МНОГО СИЛНИ ЗВУЦИ, ШУМ, тотална какафония, стигаща до истерия в най-малките часове на нощта, музика, примесена с клаксони и вой на линейки, дрънчене на бутилки и боклучийски кофи, подвиквания – крясъци и смях, от балконите на стари сицилианки, които пържат патладжани, гларуси и чайки, улиците променят тотално облика си в рамките на часове до степен да не познаеш изобщо мястото, на което си бил преди малко, кръв по настилките, но не месарски магазин наоколо, невероятни цветни храсти, стичащи се по фасади със зазидани балкони без под, изумителни графити….. наистина съм способна да обожавам такова място!

 

за нашите 48 часа там поспахме общо само около 3-4 часа – апартаментът се намираше на улица с няколко бара /прикрити като гаражи през деня/, в които партито започва към 12 и свършва в 6 сутринта, и е толкова оглушително, че няма никакво значение дали си долу сред тълпата или на два етажа над нея…. така че просто бяхме сред нея и се забавлявахме максимално :dancing: по-скоро не вярвам непрекъснато да се вихрят така, но нощем петък и събота категорично живеят откровено като за последно, и…. може би така си трябва


влязохме и в Катакомбите на капуцините, цялата драматичност на мястото за малко да стане за смях заради монаха, който събира таксата на входа и вместо ресто се опитва да пробутва картички – поредния контраст, на който можеш да се насладиш в Палермо :)


Чефалу – супер приятно плажно градче, с хубави гледки и спокойствието на хора, които не бързат заникъде


Етна – или Майката, както я наричат катанците – бяхме с гид, от който научихме много за вулкана и всякакви любопитни местни истории покрай нея, освен обичайните марсиански гледки от района се набутахме и в една вулканична пещера, за да уплътним смисъла на каските и фенерчетата, които ни раздадоха


Катаня – независимо, че не блести с нищо изключително като архитектура, носеше една такава ведра и жизнерадостна атмосфера, която моментално заразява и те прави част от нея, тук беше и най-вкусната храна, която опитахме за седемте ни дни, един цял ден бяхме и на плаж на Lido Azzurro – изгоряхме със страшна сила въпреки чадърите, и се покъпахме доволно в морето


сега малко практичност - обиколката я направихме с обществен транспорт:
Летище – Сиракуза – с Interbus, после до Ортиджа има електрически бусчета
Сиракуза-Ното-Сиракуза – с влак
Сиракуза – Палермо – с Interbus
Палермо – Чефалу – Палермо – с влак
Палермо – Катаня – със SAIS
Катаня – Ачиреале с влак /недобър вариант – гарата е далече/, и на връщане през Кастело и Треца – с автобус

 

доволни сме, разписанията се спазваха, комфортът е нормален, и всички транспортни разходи /вкл.и градски автобуси, където сме ползвали/ не надхвърлят 200 евро за трима

 

а това са места за хранене, от които сме доволни:
Ortigia - http://www.latavernettadapiero.com/, https://www.tripadvisor.it/Restaurant_Review-g187891-d2201759-Reviews-Il_Tempio_di_Athena-Syracuse_Province_of_Syracuse_Sicily.html

 

Noto - http://www.notoweb.it/mangia-e-taci-trattoria-a-noto.html

 

Palermo - https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187890-d4410964-Reviews-Carizzi_d_Amuri-Palermo_Province_of_Palermo_Sicily.html


Cefalu - http://www.alporticcioloristorante.com/


Catania - https://www.tripadvisor.it/Restaurant_Review-g187888-d1750147-Reviews-Trattoria_La_Marchesana-Catania_Province_of_Catania_Sicily.html, https://www.ilsaleartcafe.com/ , https://www.facebook.com/blancamamger/ - улицата, на която се намират последните две е пълна с хубави ресторанти, няма да сбъркате, ако се насочите натам


тук съм качила снимки от пътуването -


пожелавам приятно изкарване на всички, които тепърва ще ходят! :)

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.