Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Мастер, ето тук, в тези руски сайтове е обяснено как да се стигне до Етна с обществен транспорт:

 

http://vulkania.ru/turistam/etna-samostoyatelnoe-puteshestvie-na-vulkan.html

 

https://ftour.otzyv.ru/read.php?id=185055

 

http://all-worlds.ru/samostoiatelnaia-poezdka-na-vulkan-etna-sitciliia

 

http://www.sitabus.it/ru/вулкан-этна-как-добраться/

 

Автобусите:

 

http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

 

Общественным транспортом до Этны можно добраться только на автобусах компании AST. В Катании автобусы отъезжают с пл. Papa Giovanni XXIII, на которой находится центральная жд. станция Катании. Автобус отъезжает из Катании в 8.15 утра каждый день. С Этны автобус отъезжает в 16.30. Также с 15.06.16 по 15.09.16 в будние дни ходит дополнительный автобус, который выезжает из Катании в 11.20, а с Этны в 16.30.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Етна. Може да стигнете до подножието откъдето започва лифтът. Там има странични кратери. Не знам дали е Силвестри. Варианти:

1.Може да тръгнете нагоре под лифта и малко встрани - пак има кратери.

2. Лифт. Май нямаше еднопосочен билет, т.ч. 30-те евро трябва да се прежалят. От там тръгвате нагоре по пътя и максимум час стигате докъдето спират джиповете. За мен джиповете са излишни. Пътят е лек, може да се отклоните тук-там.

И оттам нагоре до около 2900 на горните кратери и в подножието на Етна. Хората са много по-малко, гледките по-внушителни.

3. Лифт + джип. Не си заслужава, особено ако само се разхождате без да се изкачвате нагоре.

Ние направихме вариант 2 - от 10 до 15ч. като се изкачихме на 3-те най-високи кратера докъдето е позволено. За хора, които ходят по планините маршрутът е лек.

Може да си вземете маски. Ние носехме, но не ползвахме.

 

Ачи Кастело и Ачи Реале са приятни градчета. Има каменни заливчета. Водата беше прозрачна, но ние бяхме там края на май и не беше сезон. За разходка са много приятни. Трябва да видите връзката между тях, защото по крайбрежната не може да се стигне пеш.

 

За плаж може да пробвате след Катания преди летището - широка и дълга плажта ивица с много плажни комплекси. Например Lido Azzuro.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 minutes ago, AlexandraKo said:

Общественным транспортом до Этны можно добраться только на автобусах компании AST. В Катании автобусы отъезжают с пл. Papa Giovanni XXIII, на которой находится центральная жд. станция Катании. Автобус отъезжает из Катании в 8.15 утра каждый день. С Этны автобус отъезжает в 16.30. Также с 15.06.16 по 15.09.16 в будние дни ходит дополнительный автобус, который выезжает из Катании в 11.20, а с Этны в 16.30.

Благодаря, за този допълнителен автобус в 11.20 ч не знаех :)

 

@lesy, благодаря за уточненията. И аз точно такава представа бях добил и също клонях към вариант 2 с автобус от Катания, с лифт и без джип (ако бях сам, щях да пропусна и лифта).

Lido Azzurro изглежда добър вариант. Като гледам, оттам май и пеш можем да стигнем до летището за полета.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

до Ачи Кастело, Ариреале и Ачитреца има два варианта с автобус - единият е на AST от автогарата до Централната гара, а другия - с линия 534 на AMT /градския транспорт на Катаня/, който тръгва от една малка автогара в центъра  - пиаца Борселино - ние с него се върнахме /на отиване бяхме с влак, но се ходи доста от жп гарата/; пак от пиаца Борселино тръгва автобусът за към Лидо Азуро

 

http://www.amt.ct.it/pdf-linee/534.pdf

http://www.amt.ct.it/pdf/orario534.pdf

 

плажът на Ачитреца е от типа платформа - https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1007324-d4826319-Reviews-Ghenea_beach_club-Acitrezza_Aci_Castello_Province_of_Catania_Sicily.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

1 minute ago, antea said:

до Ачи Кастело, Ариреале и Ачитреца има два варианта с автобус - единият е на AST от автогарата до Централната гара, а другия - с линия 534 на AMT /градския транспорт на Катаня/, който тръгва от една малка автогара в центъра  - пиаца Борселино - ние с него се върнахме /на отиване бяхме с влак, но се ходи доста от жп гарата/; пак от пиаца Борселино тръгва автобусът за към Лидо Азуро

 

http://www.amt.ct.it/pdf-linee/534.pdf

http://www.amt.ct.it/pdf/orario534.pdf

 

плажът на Ачитреца е от типа платформа - https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1007324-d4826319-Reviews-Ghenea_beach_club-Acitrezza_Aci_Castello_Province_of_Catania_Sicily.html

Благодаря, точно за тази линия 534 мислех, че съм харесал едно апартаментче близо до пиаца Борселино.

Връзка към мнение

Привет,

 

И на мен ми предстои пътуване до Сицилия през септември, което ще бъде съчетано с пътуване до Рим. :)

Взехме билети до Рим с Раян, където ще сме 3 нощувки. Ще си се пошляем, ще разгледаме, каквото можем, пък пак ще се върнем в даден момент. 

След това от Рим ще пътуваме до Палермо, отново със самолет, където ще отседнем два дни. Избрахме да не ползваме рент-а-кар, след всички калкулации, които направих, прецених, че за да си спестим самоучастието, ще отидат много пари, а като цяло не ми се рискува, пък и имахме определен бюджет, в който да се впишем. 

От Палермо ще се насочим към Чефалу, където ще си починем три дни, ще поплажуваме, ще се порадваме на спокойствието (това беше едно от условието, да успеем да поспрем за малко, да отдъхнем, а не да търчим непрекъснато наляво-надясно, макар че определено имам такъв импулс). 
Следващата дестинация ще е Сиракуза, отново за три нощувки. Тук програмата ще е както се почувстваме - ако ни се разхожда на други места, тип Ното и т.н., ще отидем, ако на място решим, че Сиракуза и Ортиджа са ни достатъчни, ще останем на място, за да им се насладим. 

Знаехме, че не искаме да отсядаме в Катания, но искаме да отидем до Етна, както и да видим Таормина, затова ще нощуваме два дни в едно приятно местенце в Джардини Наксос.

След което смятаме да излетим от Катания за България, директен с Уиз. Все още не сме купили билети, имам и питане тук - 55 евро еднопосочен Катания-София на човек изгодна цена ли е (24-ти септември, неделя)? Гледах, че август и юли имат дни с билети по 25-40 евро и се чудя дали да чакам да паднат, за да спестя не толкова много пари (не е проблем да ги купим и на тази цена, просто се "циганя" :D, след като четох във форума доста) или да ги взимам, за да не се набутам още. 

 

Благодаря!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
10 minutes ago, master_of_germs said:

 

Благодаря, точно за тази линия 534 мислех, че съм харесал едно апартаментче близо до пиаца Борселино.

Там си е точно центъра. И да не пропуснете рибния пазар някоя сутрин.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, nellyborisova каза:

Все още не сме купили билети, имам и питане тук - 55 евро еднопосочен Катания-София на човек изгодна цена ли е (24-ти септември, неделя)?

По принцип добра цена е 25лв, 55 евро е много висока цена, обаче, проблемът идва оттам, че 22-ри е почивен ден и всички се юрват да си правят дълъг уикенд и Уизз знаят това и е съвсем възможно тази цена да не падне, просто такава е датата.

Връзка към мнение

Преполовихме нашата програма. Меко казано съм впечатлена от това, което видехме от Сицилия до сега! Ще споделям още, когато се върнем, но понеже видях няколко въпроса, с чиито отговори мога да помогна:

- паркинг в Ortigya има няколко. Ние спряхме около Марината, платен е, 1 евро/час

- Скала дей Турки. 100% си заслужава да отидеш да нащракаш с фотоапарата, интересен природен феномен е. Като плаж обаче не ми беше по вкуса. Ивица почти няма, супер плитко и каменисто, няма и нормално място за хапване. 

- Агридженто - Долината на храмовете е величествена. Много си заслужава да я види човек и беше изненада за мен! За града не мога да кажа същото - 1 главна улица с преобладаващи емигранти от Африка...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 6/19/2017 в 10:07, master_of_germs каза:

 

 

До Таормина с влак или с автобус е по-удобно?

Мисля да пробваме на отиване с автобус, а на връщане - с влак.

 

:)

С автобус е по-удобно, но ако решите може да се върнете с влак. Ние доста почакахме на ж п гарата за градски автобус, а е далеч за пеш.

Връзка към мнение
преди 8 часа, Ерика каза:

Преполовихме нашата програма. Меко казано съм впечатлена от това, което видехме от Сицилия до сега! Ще споделям още, когато се върнем, но понеже видях няколко въпроса, с чиито отговори мога да помогна:

- паркинг в Ortigya има няколко. Ние спряхме около Марината, платен е, 1 евро/час

- Скала дей Турки. 100% си заслужава да отидеш да нащракаш с фотоапарата, интересен природен феномен е. Като плаж обаче не ми беше по вкуса. Ивица почти няма, супер плитко и каменисто, няма и нормално място за хапване. 

- Агридженто - Долината на храмовете е величествена. Много си заслужава да я види човек и беше изненада за мен! За града не мога да кажа същото - 1 главна улица с преобладаващи емигранти от Африка...

 

Друга забележителност на Агриженто са родната къща и театърът носещ името на Нобеловият лауреат Луинджи Пирандело. 

Връзка към мнение

И първото разочарование от Сицилия е факт - Мондело. Някога е бил хубав този плаж. Сега водата е мръсна, хавлиите плътно една до друга, лудница е. Нещо като Слънчев бряг и силно контрастира с тази дива красота, която гледахме до сега. Утре ще търсим други плажове наоколо, че определено 3 дни тук, както бяхме планирали, биха били тегави. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Ерика каза:

И първото разочарование от Сицилия е факт - Мондело. Някога е бил хубав този плаж. Сега водата е мръсна, хавлиите плътно една до друга, лудница е. Нещо като Слънчев бряг и силно контрастира с тази дива красота, която гледахме до сега. Утре ще търсим други плажове наоколо, че определено 3 дни тук, както бяхме планирали, биха били тегави. 

Е, аз някъде казах, че по това време е  г*за до г*з,  че и по -натясно,  същото е и на Джардини Наксос.

Ние оня ден минахме оттам, като се шматкахме в Палермо и нищо,  че  беше Фторник, пак беше гмеж и мръсно.

Това са места,  дето всички се хвърлят натам, водени от туристическите пътеводители, а пък има толкова диви и прекрасни плажчета, само трябва човек да ги потърси.И кола трябва, с обществен транспорт не става.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
3 hours ago, AlexandraKo said:

Е, аз някъде казах, че по това време е  г*за до г*з,  че и по -натясно,  същото е и на Джардини Наксос.

Ние оня ден минахме оттам, като се шматкахме в Палермо и нищо,  че  беше Фторник, пак беше гмеж и мръсно.

Това са места,  дето всички се хвърлят натам, водени от туристическите пътеводители, а пък има толкова диви и прекрасни плажчета, само трябва човек да ги потърси.И кола трябва, с обществен транспорт не става.

@AlexandraKo, кой плаж би препоръчала в района на Мондело, на до час път с кола?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Ерика каза:

@AlexandraKo, кой плаж би препоръчала в района на Мондело, на до час път с кола?

Аз харесвам плажовете в източната и южната част на острова. От Катания надолу. Като най- ми харесват тези в Лидо ди Ното, Вендикари, Пунта Сека и пр.

Около Палермо най-красивият, според мен е Сан Вито ло Капо, но по това време и там е гмеж, като на Мондело.

В посока Чефалу,около Мадзафорно и Кастело Бордонаро  има малки симпатични плажчета, ама трябва да се походи и пеш, не може с колата чак до там.Това, което на мен не ми харесва по северното крайбрежие са камъните, чакълът и бързото пропадане на морето - изведнъж става дълбоко.

Според мен,  по- добре идете около Чефалу, въпреки, че на плажа там сега също ще има много хора. За да е на час път, не трябва да са повече от 50-60 км, че не може да се кара бързо.

Ама тия неща ти ги разправям, ако сте с кола. С обществен транспорт не давам никакъв съвет - такъв не сме ползвали при никое ходене там.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте отново, имам няколко въпроса.

1 - Летището в Катания колко терминала има? Ако са няколко, то Wizz на кой кацат?

На видно място ли e спирката на Alibus на летището?

 

За Таормина ще пътувам с ETNA TRASPORTI.

2 - Това ли са спирките в Таормина - Via Pirandello - Terminal Bus, Tombe Saracene, Capo Taormina? 

Мен ме интересува това ли е Via Pirandello - Terminal Bus https://goo.gl/maps/z8muagxaoK92 На тази спирка ще сляза и на нея ще се кача обратно за Катания, нали? :изчервяващ се емотикон:

 

Понеже писах в темата преди да споделя, че си намерих другарче, което идва само за разходка. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз да питам нещо. Има ли в Катания, Сиракуза, Ното или Агридженто заведения с обедно меню от типа на бюфетите на шведска маса - плащаш определена сума и можеш да опиташ от всичко изложено. Ако на някой е известно такова, ще се радвам да сподели конркретни имена или координати.

Връзка към мнение
On ‎23‎.‎6‎.‎2017‎ г. at 8:17 AM, AlexandraKo said:

Аз харесвам плажовете в източната и южната част на острова. От Катания надолу. Като най- ми харесват тези в Лидо ди Ното, Вендикари, Пунта Сека и пр.

Около Палермо най-красивият, според мен е Сан Вито ло Капо, но по това време и там е гмеж, като на Мондело.

В посока Чефалу,около Мадзафорно и Кастело Бордонаро  има малки симпатични плажчета, ама трябва да се походи и пеш, не може с колата чак до там.Това, което на мен не ми харесва по северното крайбрежие са камъните, чакълът и бързото пропадане на морето - изведнъж става дълбоко.

Според мен,  по- добре идете около Чефалу, въпреки, че на плажа там сега също ще има много хора. За да е на час път, не трябва да са повече от 50-60 км, че не може да се кара бързо.

Ама тия неща ти ги разправям, ако сте с кола. С обществен транспорт не давам никакъв съвет - такъв не сме ползвали при никое ходене там.

 

Алекс, цитирам те, за да забележиш въпроса ми по-горе за заведения в Сицилия. Ти като човек с най-постоянни и многогодишни наблюдения за острова си ми надеждата за отговор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , pamela каза:

Алекс, цитирам те, за да забележиш въпроса ми по-горе за заведения в Сицилия. Ти като човек с най-постоянни и многогодишни наблюдения за острова си ми надеждата за отговор.

Не, за обед не сме намирали такова място из града, освен, по скъпите хотели.

Там общо приета практика са обедните менюта - за определена сума - супа, основно и десерт/салата. Пиенето се плаща отделно. То, когато е на бюфет, пиенето пак е допълнително за плащане.

На някои места има салатен бар - примерно, за 5 евро - каквото се събере в чинията.Салата, капоната, патладжани, тиквички. Или пък - в зависимост от размера на чинията - 5,7,9евро.

Вземаш си една чиния с разни неща, една пица и си готова. 

Ти за храненето ли се притесняваш?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, въобще не се притеснявам за храненето. Според мен това в Италия е невъзможно. Просто ще бъдем с приятели и искам да съм информирана, че се водя главен организатор.:)

Пък и идеята за бар /салатен или друг/, в който виждаш какво си слагаш в чинията преди да го поръчаш, и можеш да вземеш по малко от няколко неща вместо една голяма порция ми харесва повече. Така имаш шанс да опиташ повече неща. Ще видим какво ще намерим на място. Откривателското чувство започва да се надига в мен.

Въпреки че днес не мисля много за Сицилия, защото трябва да излезе класирането за 7 клас, а нещо се бави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте!

Пиша,за да споделя мнение от седмицата прекарана в Сицилия със семейството ми.След дълги проучвания,четене и двоумене,взехме решение  да не пришпорваме нещата и да ограничим обиколките си до определен регион-та нито да прекаляваме с пътуването,нито да ни липсва плаж.Върнахме се миналата сряда.Съвет номер едно-съобразете пътуването си с температурите!Сутрин в 9 вече беше 35 градуса.Изключително горещо е и това убива удоволствието от всяка разходка.Използвахме часовете рано сутрин и късен следобед за туризъм.През другото време на плаж-горещо е ,но винаги духа и е приятно.Освен това много от катедралите и музеите са затворени от 12 до 4-5.Ние избрахме юго-източната част на острова и не съжаляваме нито за миг.През лятото за нас бе лудост да се опитваме на бързо да видим всички известни градове.Летяхме до Катания с уиз еър-3 възрастни и 2 деца на общата двупосочна цена от 350 лв с малък салонен багаж-по една раница.В началото бяхме силно притеснени,че това е твърде ограничено,но всичко ни беше точно-имахме пералня в къщата и се справихме отлично.В жегата ходихме само с потници и шорти.сандали.От терминала взехме кола под наем,която бяхме букнали от България-330 лв.за 8 дни с пълна застарховка.Останахме много доволни-без нея нямаше да се справим.Летището е малко и всичко се намира много лесно.Свалихме си безплатна офлайн навигация и тя ни водеше навсякъде.Избрахме да спим в Испика.приехме го за стратегическо и се оказахме напълно прави.На 120 км южно е от Катания по безплатна магистрала и се стига за час.Попаднахме в уникална къща в стария град,непосредствено до центъра.Каза Гамбуцца се казваше.Букнах я в еърбнб срещу 420лв за 7 нощувки.Оказахме се в типична италианска стара,богата къща с 3 спални и две бани,кухня,трапезария+диван,библиотека и кабинет.Всичко прекрасно,обновено,с невероятни антични мебели и ръчни плочки от Калтажироне+всички удобства които съвремието предлага.Домакините бяха лекари педиатри и хирурзи,които живееха на горния етаж и имаха клиника зад къщата.Бяха ни подготвили закуски,кошница с подаръци-типични местни продукти,ръчно изработени шоколади и домашен зехтин.,вода,сокове,паста,ризото,купа с плодове и разнообразие от кафета ,мляко и чай.Паркирахме колата точно пред къщата и всичко ни беше на една ръка разстояние.Градът е очарователен,малък и бароков.Има красиви пиаци и църкви.В непосредствена близост е Парко дела форца-част от Кави ди испика,които се намират по-близо до Модика.Невероятно е!Има малки ресторанти,нищо луксозно и сладкарници-прекрасна,евтина и изклщчително вкусна храна!Наоколо има изключителни плажове-пясъчни,плитки,красиви и празни.На около 6-7 км.Има и организирани с чадъри и шезлонги за 10 евро общо.Пазарите за храна са невероятни,дори приготвят печени зеленчуци на място.Всичко е без пари.Плодовете са уникално сладки!Всеки ден пътувахме в градчетата ноколо-до 100км.Сиракуза,Ортиджа,Ното,плаж на лидо ди Ното,Марцамеми,любимото ми,неповторимо Пакино,Санта Мария дел фокало,Модика,Рагуза Ибла,Джела,Донна Луката,Шикли и безброй други миниатюрни,но прекрасни.Навсякъде е чудно и постоянно искаш да се връщаш....Паркира се лесно-на бяла линия е безплатно и свободно,на жълта понякога се плаща-винаги има указателен знак с цената-от 30 до 90 цента на час.Колкото повече часове,толкова по-евтино.На синя линя е забранено или винаги платено.Има зони само за живеещи-указани са.На всяко туристическо място има евтин паркинг.Според мен не е добре да наемате хотели и апартаменти по крайбрежието-там са само вили и живота изглежда спрял.Скучно е и няма какво да се гледа.Дори магазин за вода и хляб няма.В Сицилия ресторанти има за всеки вкус и джоб.Нормална пицария или тратория предлага цени от 3 до 10 евро за ястие,среден ресторант 15-35 евро за меню без напитки-но те са много евтини.Ресторант -гурме от 100 евро на човек.Включително в региона имаше със звезди Мишлен на цени от около 200 евро-но изживяването е един път!Ортиджа,Рагуза ибла,Модика и Шикли са перли,които не омръзват!Марцамеми-рай на туристите-трябва да се види,но е прекалено комерсиално,ужасен плаж.Пакино-един от най-южните градове-ето там вече е истинсаката Сицилия-тази,която помня от преди 20 години.Невероятна архитектура,вече позападнала,алъш-вериш на всяка крачка,невъобразими дядовци с черни костюми и шапки на 45 градусова жега и безкрайно вкусна храна-домати и сладкиши!Ох,много се увлякох.Сори!Прекрасна ваканция имахме и вече мислим кога пак да отидем!Ако някой има конкретни въпроси за региона,ще се радвам да помогна!Хубав ден и пожелание за скорошни пътувания!

 

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.