Прескочи до съдържание

Тип електрически контакти по света и преходници за тях


Препоръчани мнения

Хайде още една тема, че да не смесваме много нещата на едно място.

Гледах типовете контакти за 3-те държави и видях, че има по няколко вида:

Аржентина - като нашите, но има и Австралийски тип - 3 игли, но двете са под ъгъл, а не прави както УК-ейските.

 

Бразилия - като нашите, но има и като американските (САЩ, Канада)

 

Чили като нашите и един тип с трета дупка по средата, но предполагам, че няма да има проблем да се ползват.

 

С един адаптер (северно-американски) ОК ли съм според вас? Какъв е шанса да попадна на Астралийски тип контакти в Буенос Айрес?

 

Уругвай не ми е важен, там ако отидем ще е за 1 ден и няма да има нужда да зареждам батерии на фотоапарат.

 

 

Връзка към мнение

Всъъщност в Аржентина май са по-разпространени тия австралийските, поне в нашия хотел бяха такива и аз за тях знам. Твърдяха, че дават адаптер в хотела, ама аз не се доредих. Предполагам, че ако закъсаш ще намериш къде да купиш адаптер.

В Бразилия контактите обикновено са едновременно и двата вида, кръгли и плоски като в щатите. В общия случай и без адаптер ще минеш.

Стандарта го смениха и новите сгради и ел уреди са по един нов, кръгли , със нула малко встрани от средата. Би трябвало зарядното да влезе в тях, ако не адаптери има навсякъде.

В Чили са кръгли.

Да се има предвид, че тия кръглите са тънки, примерно както са у нас зарядните за телефон. Големите Шуко щепсели които са стандартни е Европа са с по-дебели крачета и не влизат. Например на лаптопа ми.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъъщност в Аржентина май са по-разпространени тия австралийските, поне в нашия хотел бяха такива и аз за тях знам. Твърдяха, че дават адаптер в хотела, ама аз не се доредих. Предполагам, че ако закъсаш ще намериш къде да купиш адаптер.

В Бразилия контактите обикновено са едновременно и двата вида, кръгли и плоски като в щатите. В общия случай и без адаптер ще минеш.

Стандарта го смениха и новите сгради и ел уреди са по един нов, кръгли , със нула малко встрани от средата. Би трябвало зарядното да влезе в тях, ако не адаптери има навсякъде.

В Чили са кръгли.

Да се има предвид, че тия кръглите са тънки, примерно както са у нас зарядните за телефон. Големите Шуко щепсели като за ютии примерно са с по-дебели крачета и не влизат.

Много ценна информация, мерси. Това за тънките и дебелите шоко игли на щепсъла също е важно (лаптопа ми е с такъв, ще си взема преходник).

 

3 теми в този форум и съм почти готов за пътуването, благодаря на всички :) :)

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Добра инвестиция като цяло е нещо такова: http://www.amazon.com/Swiss-Gear-Worldwide-Adaptor-Black/dp/B004MKMHGY

 

Продават ги по летищата, но обикновено на доста завишени цени, аз си купих това от линка от един американски супермаркет за 10 долара. Има ги и по китайските сайтове, но качеството там е доста паянтово. 

 

3 теми в този форум и съм почти готов за пътуването, благодаря на всички :) :)

 

Така се прави и това е идеята :)

Връзка към мнение

Добра инвестиция като цяло е нещо такова: http://www.amazon.com/Swiss-Gear-Worldwide-Adaptor-Black/dp/B004MKMHGY

 

Продават ги по летищата, но обикновено на доста завишени цени, аз си купих това от линка от един американски супермаркет за 10 долара. Има ги и по китайските сайтове, но качеството там е доста паянтово. 

То това хубаво, в "женското" можеш да вкараш всичко, но проблема е в "мъжкото", което е само едно т.е. не решава проблема с различните контакти в различни държави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

така като гледам различни крачета излизат там с различните бутони

доста полезно си е, ама онлайн не съм се наканил да купя, а по летищата дерат кожи за такова нещо

Връзка към мнение

То това хубаво, в "женското" можеш да вкараш всичко, но проблема е в "мъжкото", което е само едно т.е. не решава проблема с различните контакти в различни държави.

Аз имам такова

$(KGrHqZHJBIFBI3+3cfgBRDYhtjuzw~~60_35.J

Има "мъжки" щепсели за видовете контакти в целия свят, а въпросът с "женските" се решава с комбиниране на два накрайника един в друг. Примерно ако имаш уреди с български и английски щепсел, може и двата да ги ползваш.

За 6 лева, ама не от amazon, ами от dx.com ;) Безплатна доставка от ХК до БГ. Идва даже с книжка с упътване и кутийка :D

 

Има ги и по китайските сайтове, но качеството там е доста паянтово.

Е на това като твоето може да му се разхлаби някоя пружина в механизма, но на модела, който аз имам няма кво да му се "разпаянти" :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз имам такова

$(KGrHqZHJBIFBI3+3cfgBRDYhtjuzw~~60_35.J

Има "мъжки" щепсели за видовете контакти в целия свят, а въпросът с "женските" се решава с комбиниране на два накрайника един в друг. Примерно ако имаш уреди с български и английски щепсел, може и двата да ги ползваш.

За 6 лева, ама не от amazon, ами от dx.com ;) Безплатна доставка от ХК до БГ. Идва даже с книжка с упътване и кутийка :D

 

Е на това като твоето може да му се разхлаби някоя пружина в механизма, но на модела, който аз имам няма кво да му се "разпаянти" :)

Това наистина е сериозно... Ще си го взема сигурно.

Връзка към мнение

Аз отдавна искам да си купя подобен универсален адаптер, дори съм харесал нещо на база отзиви и добра цена:

 

http://www.amazon.co.uk/Swiss-Travel-Products-SWA001-Adapter/dp/B0012SN46G/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1382973503&sr=1-1&keywords=Swiss+Travel+Products

 

Само не ми става ясно дали този конкретно адаптер не е конструиран за UK потребители. В смисъл, дали "женската" основа не е само UK стандарт, както е показано на снимките или може да се преобразува в стандартно "шоко"? Дано стана ясно какво питам...

Връзка към мнение

Аз отдавна искам да си купя подобен универсален адаптер, дори съм харесал нещо на база отзиви и добра цена:

 

http://www.amazon.co.uk/Swiss-Travel-Products-SWA001-Adapter/dp/B0012SN46G/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1382973503&sr=1-1&keywords=Swiss+Travel+Products

 

Само не ми става ясно дали този конкретно адаптер не е конструиран за UK потребители. В смисъл, дали "женската" основа не е само UK стандарт, както е показано на снимките или може да се преобразува в стандартно "шоко"? Дано стана ясно какво питам...

Благодаря за линка, аз си търсех нещо подобно и евтино от доста време и все намирах някакви по 20-30 Евро / паунда. Мисля днес да го поръчам и ще докладвам като пристигне дали напр. ще може да се сложи на Шуко накрайник и да ми го преобразува в US или UK, а не обратното.

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз отдавна искам да си купя подобен универсален адаптер, дори съм харесал нещо на база отзиви и добра цена:

 

http://www.amazon.co.uk/Swiss-Travel-Products-SWA001-Adapter/dp/B0012SN46G/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1382973503&sr=1-1&keywords=Swiss+Travel+Products

 

Само не ми става ясно дали този конкретно адаптер не е конструиран за UK потребители. В смисъл, дали "женската" основа не е само UK стандарт, както е показано на снимките или може да се преобразува в стандартно "шоко"? Дано стана ясно какво питам...

Няма никаква нужда от преобразуване, или каквито и да е други операции. Просто включваш бг щепсела в двата отвора на UK, без да те интересува третата (earth). В Ирландия съм включвал в техните контакти направо бг щепсел. В някой контакти става, но не във всички, особено ако са от малките (като за телефон), крачетата са на по-малко разстояние.

А този на снимката като го гледам става и за тесните и широките бг щепсели. Даже съм ползвал такъв на един приятел преди да си взема моя - никакви проблеми.

Подобно на италианските контакти - третия отвор по средата не те интересува, пъхаш само в двата крайни отвора.

Връзка към мнение

Абе, нека все пак да проверим чрез djgeorgie, че не винаги в английските "дупки" може да се напъха стандартно "шоко". Леко еротичен взе да става разговора, но така е при тези специфични разлики в дупките... :lol:

Връзка към мнение

Абе, нека все пак да проверим чрез djgeorgie, че не винаги в английските "дупки" може да се напъха стандартно "шоко". Леко еротичен взе да става разговора, но така е при тези специфични разлики в дупките... :lol:

Ако се вгледаш внимателно в профила на дупките и сам ще разбереш, че може да се напъха шоко, а и лично съм пробвал. Но като не вярваш чакай...

Връзка към мнение

Аз отдавна искам да си купя подобен универсален адаптер, дори съм харесал нещо на база отзиви и добра цена:

 

http://www.amazon.co.uk/Swiss-Travel-Products-SWA001-Adapter/dp/B0012SN46G/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1382973503&sr=1-1&keywords=Swiss+Travel+Products

 

Само не ми става ясно дали този конкретно адаптер не е конструиран за UK потребители. В смисъл, дали "женската" основа не е само UK стандарт, както е показано на снимките или може да се преобразува в стандартно "шоко"? Дано стана ясно какво питам...

 

Моя адаптер има кажи речи същия изглед отзад и си работи с европейски щепсели. Само един по-тъничък американски му се опъва...

 

Иначе има и разни, които са само UK, или само EU...ама тоя си е универсален, най-вероятно и в ревютата пише че работи.

Връзка към мнение

Добре, а този може ли да се преобразува от EU в UK стандарт, тоест мога ли да го използвам и в UK, щото например на мен на първо време ще ми трябва за Малта?

Връзка към мнение

UK контактите направо си се "хакват", ако европейски щепсъл не влиза, пъха се химикал или нещо друго остро в средната "дупка" и тогава се пъха щепсъла  в другите две. Сега се чудя дали номера няма да стане и с австралийските, просто не съм попадал на такива и не знам дали разстоянието позволява на европейски щепсъл да съпвадне с двете дупки (минуса и плюса), някой има ли такъв адаптер (Георги?) да провери?

 

Просто слагате австралийския щепсъл с-у европейски и виждате дали в някоя си част тези кривите "+" и "-" дали съвпадат с крачетата на наш щепсъл, ако това става, единственно ще се налага северно-американски адаптер при пътувания. :) :) :) Ще накарам и някой приятел от Австралия да пробва, не знам само дали имат европейски уреди...

Връзка към мнение

Аз отдавна искам да си купя подобен универсален адаптер, дори съм харесал нещо на база отзиви и добра цена:

 

http://www.amazon.co.uk/Swiss-Travel-Products-SWA001-Adapter/dp/B0012SN46G/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1382973503&sr=1-1&keywords=Swiss+Travel+Products

 

Само не ми става ясно дали този конкретно адаптер не е конструиран за UK потребители. В смисъл, дали "женската" основа не е само UK стандарт, както е показано на снимките или може да се преобразува в стандартно "шоко"? Дано стана ясно какво питам...

Аз имам точно  такъв. Купих си по наложителност в Прага, защото бях изненадана, че в Словакия и Чехия не мога да си заредя батерията на фотоапарата. Има различни видове "женски" - това трябва да гледаш като купуваш. На мен ми трябваше американска, защото фотоапаратът ми е купен в САЩ.

Иначе в големите хипермаркети за техника, напр. в Технополис (не му правя реклама, просто ми е наблизо) продават подобни адаптери на цена 10-12лв. Вършат същата работа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

UK контактите направо си се "хакват", ако европейски щепсъл не влиза, пъха се химикал или нещо друго остро в средната "дупка" и тогава се пъха щепсъла  в другите две. Сега се чудя дали номера няма да стане и с австралийските, просто не съм попадал на такива и не знам дали разстоянието позволява на европейски щепсъл да съпвадне с двете дупки (минуса и плюса), някой има ли такъв адаптер (Георги?) да провери?

 

Просто слагате австралийския щепсъл с-у европейски и виждате дали в някоя си част тези кривите "+" и "-" дали съвпадат с крачетата на наш щепсъл, ако това става, единственно ще се налага северно-американски адаптер при пътувания. :) :) :) Ще накарам и някой приятел от Австралия да пробва, не знам само дали имат европейски уреди...

 

Не, австралийските са съвсем отделни, първо са плоски, а не кръгли, освен това са под наклон. Никакъв шанс европейски контакт да се намуши в австралийски :)

 

australia-nz-saa-power-cords-d06-1256.jp

 

Между другото, алтернатива на тия мулти комби устройства са еднодневни преходници, които са доста по-компактни и както каза wilks, няма какво да им се счупи. Ама трябва да си предварително готов какво да очакваш. 

 

Ще я преместя темата във форума за устройства, че я разпростряхме извън ЮА

Връзка към мнение

Сега се чудя дали номера няма да стане и с австралийските, просто не съм попадал на такива и не знам дали разстоянието позволява на европейски щепсъл да съпвадне с двете дупки (минуса и плюса), някой има ли такъв адаптер (Георги?) да провери?

 

Просто слагате австралийския щепсъл с-у европейски и виждате дали в някоя си част тези кривите "+" и "-" дали съвпадат с крачетата на наш щепсъл, ако това става, единственно ще се налага северно-американски адаптер при пътувания. :) :) :) Ще накарам и някой приятел от Австралия да пробва, не знам само дали имат европейски уреди...

Не може по никакъв начин да стане в австралийски контакт да вкараш бг шепсел. Отворите на австралийските са на много по-малко разстояние, а и профила на техните отвори е много различен. Не е като приемрно английските.

На моя вариант адаптери има всичките 4 вида и женски и мъжки накрайници, пробвах - не става ;)

За там си трябва техен щепсел или адаптер.

 

 

Между другото, алтернатива на тия мулти комби устройства са еднодневни преходници, които са доста по-компактни и както каза wilks, няма какво да им се счупи. Ама трябва да си предварително готов какво да очакваш. 

Какво значи "еднодневни"? Аз моите ги ползвам вече близо 3 години, и не са се "изхабили".  :lol:

И няма нужда да се предварително подготвен, те се "сглобяват" един в друг по определен начин, и се носят заедно в компактна кутийка, като общо трите стават малко по-големи от старите бг (за ютия).

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

За ей това чудо има отлични отзиви:

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003NW1ZME/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

 

Предимството му е, че има и 2 USB порта, т.е. можеш да си спестиш мъкненето на адаптори за телефон/таблет. По спецификации USB-то дава 1000 mA, това е сравнително добре

Връзка към мнение

 

Какво значи "еднодневни"? Аз моите ги ползвам вече близо 3 години, и не са се "изхабили".  :lol:

И няма нужда да се предварително подготвен, те се "сглобяват" един в друг по определен начин, и се носят заедно в компактна кутийка, като общо трите стават малко по-големи от старите бг (за ютия).

 

Не, еднодневни имам предвид такива, които ги купуваш буквално за предстоящото пътешествие и след това ги изхвърляш, нещо ей такова: 

 

sku_33883_1.jpg

 

 

 Струва 1.21 долара в dx.com: http://dx.com/p/round-to-flat-power-plug-converter-33883 в ибей сигурно може и по-евтино да се намери :)

 

Редакция, ето, за 95 долар цента: http://www.ebay.com/itm/EU-US-to-AU-Travel-Power-Plug-Convertor-Adapter-for-Australian-Style-Socket-CA01-/231080990858?pt=Travel_Adapters_Converters&hash=item35cd80188a

 

Умствена бележка...да хванем да си направим един такъв боклукчарник - подобни адаптерчета, чужди сим карти, заедно с идеята за библиотеката...ще го мислим. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.