Прескочи до съдържание

Гмуркане (scuba diving) по света


Препоръчани мнения

Да, то мина и замина, реално Матемве/Мнемба наситина беше най-добре. Но не е нещо топ като цяло...

 Абсолютно съм съгласен . На Мнемба е по-добре от Джамбиани , но не е топ.  Няколко дена с корабче се добирахме до Мнемба от Nungwi при страхотно вълнение и няколко метрови вълни . Беше страхотен екшън . Вълните огромни , с мъка се държахме седнали в лодката ,а снаражаването беше почти мисия невъзможна . Качването обратно беше още по-забавно ;) . Дайвинг центъра се ръководеше от двойка австрийци около 50-те и жената първия ден ни предложи хапчета за морска болест  ,но всички бледолики ( един много як канадски пожарникар , двойка испанци и ние с шефа ) гордо отказахме . Ама кво повръщане падна :)  , Екипажа само от местни се превиваха от смях . На другия ден още преди да ни предложи всички се бутахме протегнали ръчички за хапчета .

 

 Толкова много има писано във форума за Занзибар за Стоун таун , за колобусите и за какво ли не , а за нещо което според мен е наистина страхотно нищо . 

 

Гмуркане с диви делфини в южната част .

 цък

Да се включа в темата с гмуркането и аз :)

Имаме българка-Христина Димитрова ,световен шампион за гмуркане в открити води-201 м. в Червено море от миналата година.Не знам дали е подобрен,но е яко :) Момичето участваше в първия сървайвър и майките ни се познават.

Обожавам шноркелинг ,понеже е лесно и няма опасност нещо да те изяде :)

Местата,на които ние сме правили шноркелинг са Барбадос,Каймани,Занзибар,Тайланд и Мексико. В страната на ацтеките е много интересно.Например Акумал,Козумел,Островът на жените и Шел-ха.Последното е аквапарк,но е най-големият естествен аквариум в света и е великолепно.Акумал е прекрасно градче около Тулум,а симпатичните гиганти наоколо,които кротко си хапват морска трева на 500 м.от брега са големи сладури.На Островът на жените има цял потънал град.Сенотите в целия полуостров Ютакан са истинско предизвикателство ,обаче за сериозните гмуркачи,поради простата причина,че са уникални в света и сложни-от сладка вода ,преминаваш в солена,а между тях,нещо като "було",където се смесват морската и сладководната вода.Ще се опитам да пусна малко снимки от Акумал.

 

Много интересно за българката . Ама ние българите сме си страхотни де :) . Е има и големи Ганиовци , но тук във форума май са пренебрежимо малко .Шнорхелинга е почти толкова забавен , колкото дайвинга и ще съм много щастлив да споделиш повече подробности , за където и да ти  се пише . 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

Гмуркане с диви делфини в южната част .

 цък

 

Ама ти си цяла библиотека за гмуркането!

Гледах мантите в индонезийското ти клипче. :fan:

Моля, ако имаш мерак добави ги като линкове и тук или във видео раздела.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ама ти си цяла библиотека за гмуркането!

Гледах мантите в индонезийското ти клипче. :fan:

Моля, ако имаш мерак добави ги като линкове и тук или във видео раздела.

 

 Благодаря , 

 

Не мисля ,че съм толкова компетентен просто много ми харесва гмуркането както и шнорхелинга .  

Наскоро си играя да си сглобявам  клипчета и не мисля че се справям добре , а на тези в  в you tubе малко им изрязаха звука заради авторски права , но ето все пак линкове 

 хоп и хоп . 

 

  Поактивизира се и форума за ски и съм силно раздвоен ( особено с този хубав сняг ) къде да чета при толкова малко време .  :)

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

          Моля  някой ако се е гмуркал в raja ampat  Индонезия ,да ми препоръча база за нощувки или пък liveaboard . Единственото от удобствата на което твърдо държим е собствения санитарен възел.

 

         Също за Куба в jardines de la reinaДоколкото чета по сайтовете там може само от liveaboard. Проблема е че всичко е заето за повече от година напред . Някакви идеи моля . Някой гмуркал ли се е в Куба ?  

     

              Ще съм благодарен за всякакви съвети и препоръки.

 

  И още малко снимки от Индонезия от Комодо и от Бунакен.

 

post-6465-0-59970100-1482336321_thumb.jpgpost-6465-0-07020900-1482336322_thumb.jpgpost-6465-0-54485700-1482336322_thumb.jpgpost-6465-0-07987000-1482336323_thumb.jpgpost-6465-0-60884700-1482336323_thumb.jpgpost-6465-0-03962100-1482336324_thumb.jpgpost-6465-0-62452000-1482336324_thumb.jpgpost-6465-0-04766600-1482336325_thumb.jpgpost-6465-0-73102300-1482336325_thumb.jpgpost-6465-0-65940700-1482336326_thumb.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да раздвижим темата с Шри Ланка

Шри Ланка не е толкова популярна водолазна дестинация и за това си има причини. Хората, които обичат да ходят в Египет най-вероятно  няма да са доволни от видимостта, има дни в които е доста добра и такива, в които е подобна на тази в България. По мои наблюдения общо взето в първите метри винаги е голяма мъгла, но после нещата се поизясняват в зависимост от късмета за деня. Разумно е да се избягват периодите около пълнолуние, тъй като често тогава условията се влошават, при нас отмениха излизанията с лодка и се „гмуркахме“ в местните бит и култура, за което изобщо не съжалявахме. Най-лошото на Шри Лнака е, че има много какво да се разглежда и преживее и времето все не стига. Гмуркахме се на западния бряг на острова, в района на Коломбо, сезонът започва от декември и продължава до април, най-добре е през февруари –март, през останалото време за гмуркане са подходящи източните брегове.  Във водолазния център, който ползвахме всички гмуркания бяха с лодка, тръгване към 8 и се прибирахме към 14, цената за две гмуркания около 90 долара като допълнително се доплаща за по-далечни дестинации и за нитрокс.  Дали защото в дайвинг центъра инструкторите са чужденци(в това число и двама българи), но  организация беше добра - тръгване на време, добри брифинги с подробна информация –какъв ще е профилът на гмуркането,  какво ще видим и как ще се случи влизане и излизане. Придвижването с лодките е доста екстремно -малка лодка + големи вълни, усещането е като в лунапарк, на мен ми беше добре, но част от другите хора не бяха много щастливи. В района на Коломбо дълбочината е до 40 метра и почти всички спускания са на кораби, които са се превърнали в прекрасни коралови градини с много живот. За съжаление местните са избили мантите и не могат да се видят, но има големи Puffer fish, Lion fish, Grouper, баракуди, морени и наистина много пасажни рибки, на моменти ми се струваха прекалено J. Корабите са голяма красота, някои от тях са доста големи, добре запазени и са с товара си от различни машини, общо взето са нужни няколко гмуркания, за да се разгледат добре. За първи път се гмуркам на кораби с къс неопрен и не бих повторила, тъй като има течения и повечето водолази бяха сериозно нарязани, въпреки това масовата практика е местните и индийците да се гмуркат с шорти и тениски, защото водата е 28градуса. Излизането и влизането във водата е лудница пак поради теченията, буквално за секунди се отдалечаваш от лодката.  Ако някой не е успял да си вдигне адреналина по време на гмуркането със сигурност го прави при „пристигането“ на сушата . С приближаването до брега всички се инструктират да се държат добре, хората се пренареждат, проверява се дали всички са се хванали добре, после газ до дупка и лодката буквално се приземява на плажа. След седмица гмуркане се чудех дали да не отида на ехограф просто, за да знам кое къде ми от вътрешните органи, струваше ми се невероятно след това тръшкане да са на обичайните си места. 


С доза неудобство пускам няколко снимки, които поради лошото си качество едва ли могат да са много информативни, но липсата на умения за снимане, недобра камера и по-слабата видимост в комбинация дават такъв резултат.

post-7221-0-63311000-1484063229_thumb.jpg

post-7221-0-11973000-1484063231_thumb.jpg

post-7221-0-60035500-1484063232_thumb.jpg

post-7221-0-16594300-1484063234_thumb.jpg

post-7221-0-56004500-1484063235_thumb.jpg

post-7221-0-85577800-1484063236_thumb.jpg

post-7221-0-25186500-1484063238_thumb.jpg

post-7221-0-70502800-1484063241_thumb.jpg

Редактирано от Arra
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Да раздвижим темата с Шри Ланка

Шри Ланка не е толкова популярна водолазна дестинация и за това си има причини. Хората, които обичат да ходят в Египет най-вероятно  няма да са доволни от видимостта, има дни в които е доста добра и такива, в които е подобна на тази в България. 

 

Много благодаря за инфото . Много полезна информация . Също и пишеш страхотно .От известно време се колебаех за Шри ланка с оглед на това че е много близко до Малдивите ,а и има много друго какво да се види освен гмуркането . За съжаление почти ме отказа . Цените с ваше оборудване ли са или с тяхно ? Щото не са от най-евтините . Пазарлък има ли ? А снимките са си добре просто е по-дълбоко .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Северозападната част на Занзибар и съседния Мнемба са прекрасни местенца за шноркелинг и гмуркане.

А някой може ли да препоръча дайвинг център в Занзибар, който лично е ползвал и е доволен? :) 

Връзка към мнение

Много благодаря за инфото . Много полезна информация . Също и пишеш страхотно .От известно време се колебаех за Шри ланка с оглед на това че е много близко до Малдивите ,а и има много друго какво да се види освен гмуркането . За съжаление почти ме отказа . Цените с ваше оборудване ли са или с тяхно ? Щото не са от най-евтините . Пазарлък има ли ? А снимките са си добре просто е по-дъбоко

Тези цени са ако се наема оборудване от тях иначе правят отстъпка, има и пакети, които излизат по-изгодно. Предполагам, че би могло да се прави и пазарлък.Това е сайта на дайвин центъра, който ползвахме има и цени  http://divelanka.com/ . Шри Ланка е чудесна, наистина има много какво да се види, доста е писано в темата за там, но ако човек иска основно да се гмурка със сигурност има и по-добри места. Аз бих повторила, но малко повече заради нещата на сушата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А някой може ли да препоръча дайвинг център в Занзибар, който лично е ползвал и е доволен? :)

 Ние се гмуркахме с два . Единия на юг в Джамбиани се ръководеше от  мееестни жители  и беше пълен хаос . :mad:  Лодки им се чупеха  . разни неща забравяха ,за брифинги и дума да не става . Не го препоръчвам.

 На север в Nungwi бяхме с едни австрийци нищо общо с предишния. Просто европейците и особено немско-говорещите са друга бира . Ще ги извадя и двата от логбука и ще ти ги пусна , но чак в неделя че сме на ски в момента . Дано не ти е късно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Ние се гмуркахме с два . Единия на юг в Джамбиани се ръководеше от  мееестни жители  и беше пълен хаос . :mad:  Лодки им се чупеха  . разни неща забравяха ,за брифинги и дума да не става . Не го препоръчвам.

 На север в Nungwi бяхме с едни австрийци нищо общо с предишния. Просто европейците и особено немско-говорещите са друга бира . Ще ги извадя и двата от логбука и ще ти ги пусна , но чак в неделя че сме на ски в момента . Дано не ти е късно.

Страхотно - ако имам избор, винаги предпочитам европейци :) Моля те да препоръчаш и локации - вие колко дайва направихте и къде? :) 

Връзка към мнение

Страхотно - ако имам избор, винаги предпочитам европейци :) Моля те да препоръчаш и локации - вие колко дайва направихте и къде? :)

4  с easy blue divers jambiani Не ги препоръчвам

и 6 на север с diving poseidon Nungwi двойката австрийци за която писах по нагоре .

Не отивай с голяма кошница .Особено ако си се гмуркала на топ места . :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

4 с easy blue divers jambiani Не ги препоръчвам

и 6 на север с diving poseidon Nungwi двойката австрийци за която писах по нагоре .

Не отивай с голяма кошница .Особено ако си се гмуркала на топ места . :)

страхотно! Благодаря! След Малдивите - почти всичко друго идва слабо, но все пак искам да се гмуркам в Занзибар.

Цената, която платихте като тази в сайта ли е или я коментирахте?

А кои локации препоръчваш?

Връзка към мнение

страхотно! Благодаря! След Малдивите - почти всичко друго идва слабо, но все пак искам да се гмуркам в Занзибар.

Цената, която платихте като тази в сайта ли е или я коментирахте?

А кои локации препоръчваш?

  Навсякъде е хубаво да се пазариш . Мене хич ме няма :( , но общо взето пазаренето навсякъде по света изглежда така . Колко е гмуркането ? Толкова .... Ами ако се гмуркаме с вас толкова пъти ще ни направите ли отстъпка ? .....Добре ама ние сме 2-ма (22-ма) човека няма ли отстъпка ?....... Добре а с наше оборудване ?......  :)

Разбира се в Европа и на Малдивите това е доста безсмислено упражнение , но на други места има определен ефект . В Занзибар пазаренето е част от културата.

 

 Разбира се че се гмуркай в Занзибар . То по принцип гмуркането си е забавно даже само по себе си ,а пък ако не го направиш на ново и екзотично място после ще те човърка неудовлетворението. :) .

 Макар че ще се повторя , като отхвърлите задължителните неща , като Стоун Таун , Гората с червените колобуси , тура с подправките  и т.н ., не изпускай   плуването с диви делфини   на юг. Няма нищо общо с гушкането на питомни делфини в разни басейнчета по света под надзора на купчина хора. Тръпката поне за мен беше невероятна . Само с двама местни , и ние двамата .Рано сутринта почваме да търсим стада с диви делфини. Като ги намерим се бухваме само с маски между тях. :biggrin:  Диви силни животни са . По-едри от нас . Не знаеш как ще реагират и адреналинът е на макс. :yahoo:  При нас имаше и допълнителен екшън .Никой не знае къде сме. Дали като скочим няма да си останем сами в средата на океана :huh: .Лодката няма стълба :( . Наложи се аз да бутам шефката от водата , а двамата юнаци да я дърпат в тясната клатеща се лодка  :) .Но тръпката беше такава , че скочихме поне още 3 пъти.  :)

 

 Локации в Занзибар или по принцип?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Макар че ще се повторя , като отхвърлите задължителните неща , като Стоун Таун , Гората с червените колобуси , тура с подправките и т.н ., не изпускай плуването с диви делфини на юг. Няма нищо общо с гушкането на питомни делфини в разни басейнчета по света под надзора на купчина хора. Тръпката поне за мен беше невероятна . Само с двама местни , и ние двамата .Рано сутринта почваме да търсим стада с диви делфини. Като ги намерим се бухваме само с маски между тях. :biggrin: Диви силни животни са . По-едри от нас . Не знаеш как ще реагират и адреналинът е на макс. :yahoo: При нас имаше и допълнителен екшън .Никой не знае къде сме. Дали като скочим няма да си останем сами в средата на океана :huh: .Лодката няма стълба :( . Наложи се аз да бутам шефката от водата , а двамата юнаци да я дърпат в тясната клатеща се лодка :) .Но тръпката беше такава , че скочихме поне още 3 пъти. :)

 

Локации в Занзибар или по принцип?

локации за гмуркане в Занзибар имам предвид :)

Аз още не съм планирала и дори чела НИЩО за Занзибар, само купих билети :)

Това с делфините звучи като тръпка. Как ги намери тия местни, които ви заведоха? :)

Връзка към мнение

локации за гмуркане в Занзибар имам предвид :)

Аз още не съм планирала и дори чела НИЩО за Занзибар, само купих билети :)

Това с делфините звучи като тръпка. Как ги намери тия местни, които ви заведоха? :)

 

 Мисля че от хотела , но не от рецепцията ,а май беше чрез охраната на хотела.  По принцип точно както не бива да се прави  :no2: .

Още повече че само 2 дни преди това от някакво момче на плажа наехме лодка за разходка . Чак навътре в морето осъзнах , че не познаваме никой ,никой не знае къде сме .а трима доста опърпани местни ни гледат гладно , говорят си на сухили и се смеят   очевидно по наш адрес. :fool:  А зъбите им едни блестящи и бели ,бели  :swoon:  За първи път се почувствах , като пуйката в онзи филм  на Чарли Чаплин и почнах да се оглеждам за някакво оръжие  :). Въобще възрастта не е гаранция ,че имаш акъл. :) . Пък и преди 3-4 години нямаше никаква информация за Занзибар . повечето ми познати облещваха ей такива очи и се чудеха къде е в Азия, Африка или Америка . :)

А за цени на билетите не ми се говори просто . :(

 

 Малко картинки  

 въпросната лодка

 

post-6465-0-14514100-1484680487_thumb.jpgpost-6465-0-45376400-1484680487_thumb.jpg

 местен товарен и пътнически транспорт

 

post-6465-0-92709900-1484680583_thumb.jpgpost-6465-0-38746000-1484680584_thumb.jpg

местния бизнес

 

post-6465-0-93961100-1484680682_thumb.jpgpost-6465-0-53049000-1484680683_thumb.jpgpost-6465-0-00871700-1484680684_thumb.jpgpost-6465-0-46325400-1484680684_thumb.jpgpost-6465-0-91460700-1484680857_thumb.jpg

хора

post-6465-0-71727900-1484680997_thumb.jpgpost-6465-0-00158300-1484680998_thumb.jpg

post-6465-0-78363900-1484680917_thumb.jpgpost-6465-0-57645200-1484680918_thumb.jpgpost-6465-0-23263100-1484680919_thumb.jpgpost-6465-0-24864500-1484680920_thumb.jpgpost-6465-0-66402100-1484680919_thumb.jpg

и природа

 

post-6465-0-10885800-1484680997_thumb.jpgpost-6465-0-43101400-1484680997_thumb.jpgpost-6465-0-34997200-1484680998_thumb.jpgpost-6465-0-74935700-1484680998_thumb.jpg

 

Малко се разбъркаха снимките :mellow:

post-6465-0-24285100-1484680918_thumb.jpg

post-6465-0-94330100-1484680918_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Не му е тук мястото, но като най-близка усещам темата. Та въпросът ми е- няма ли тема sailing в този форум или аз недовиждам нещо?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте. След месец и нещо без гмуркане започна да ни стяга шапката и се завъртя идеята за Тайланд, по принцип да сме си обещали Египет, но някак си по-далечният югоизток винаги ни изкушава. Та някой гмуркал ли се е в района на островите Симилан, Кох Тачай, Кох Бон? 

Връзка към мнение

Здравейте. След месец и нещо без гмуркане започна да ни стяга шапката и се завъртя идеята за Тайланд, по принцип да сме си обещали Египет, но някак си по-далечният югоизток винаги ни изкушава. Та някой гмуркал ли се е в района на островите Симилан, Кох Тачай, Кох Бон? 

 

       Да Liveaboard . Корабчето се казва Андаман Тритан .  Изкарахме страхотно . Бяхме само 9 човека .Аз и шефката ,двойка надути германци , двойка много симпатични млади австрийци и три млади момчета .Корейче живеещо в Чикаго , аржентинче ,което живее в Канада и едно типично ирландче :) . Забавно е .Мешана скара :)  Персонала беше много любезен . Храната сносна. Бирата и виното се плащат като навсякъде допълнително Ние поне си бяхме взели каюта със собствена баня и климатик и се чувствахме прекрасно . Понеже островите са далеко това е разумния начин с по 4 гмуркания на ден.  Иначе много път за нищо . 

 Определено си заслужава а и корабчето не е от скъпите. 

Връзка към мнение

       Да Liveaboard . Корабчето се казва Андаман Тритан .  Изкарахме страхотно . Бяхме само 9 човека .Аз и шефката ,двойка надути германци , двойка много симпатични млади австрийци и три млади момчета .Корейче живеещо в Чикаго , аржентинче ,което живее в Канада и едно типично ирландче :) . Забавно е .Мешана скара :)  Персонала беше много любезен . Храната сносна. Бирата и виното се плащат като навсякъде допълнително Ние поне си бяхме взели каюта със собствена баня и климатик и се чувствахме прекрасно . Понеже островите са далеко това е разумния начин с по 4 гмуркания на ден.  Иначе много път за нищо . 

 Определено си заслужава а и корабчето не е от скъпите. 

Добре звучи :-). А как е под водата - видимост, едрогабаритни рибки? Оказа се, че на Пукет има и българин, който организира дайвинг с кораб цените при него са 1200лв. за 5дни/5нощи.

Връзка към мнение

Добре звучи :-). А как е под водата - видимост, едрогабаритни рибки? Оказа се, че на Пукет има и българин, който организира дайвинг с кораб цените при него са 1200лв. за 5дни/5нощи.

 От декември до април се ходи там . Тогава и видимостта е добра . Една част от годината въобще е затворен нац.парк. На различните места видимостта е различна.  Манти , големи групери ,  акули почти няма . Имам над 20 ГБ само от там .Абе хубаво е беее. :)

Не бях чувал за него , но цената е много прилична ако е с гмурканията . Поинтересувай се все пак и от корабчето . Безопасността е важно нещо , не че аз я гледам , но би трябвало . Застраховка за гмуркане винаги оттук си правя че е по-евтино. :)  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

          Моля  някой ако се е гмуркал в raja ampat  Индонезия ,да ми препоръча база за нощувки или пък liveaboard . Единственото от удобствата на което твърдо държим е собствения санитарен възел.

 

         Също за Куба в jardines de la reinaДоколкото чета по сайтовете там може само от liveaboard. Проблема е че всичко е заето за повече от година напред . Някакви идеи моля . Някой гмуркал ли се е в Куба ?  

     

              Ще съм благодарен за всякакви съвети и препоръки.

 

  И още малко снимки от Индонезия от Комодо и от Бунакен.

 

attachicon.gifP8170513.JPGattachicon.gifP8170542.JPGattachicon.gifP8170550.JPGattachicon.gifP8170555.JPGattachicon.gifP8177047.JPGattachicon.gifP8177088.JPGattachicon.gifP8177097.JPGattachicon.gifP8177117.JPGattachicon.gifP8177121.JPGattachicon.gifP8177144.JP

В Раджа Ампат /а и навсякъде, където целта на пътуването е гмуркане/ e най-добре да се качиш на liveaboard. Сайтовете, които са достъпни с лодка са много по-запазени и красиви. От както мястото стана Национален парк живота е още по вече и по-големи животни. Е и лодките са доста вече...

Относно jardines de la reina - нова дестинация е да, достъпна само с лодка, но цената е твърде висока :mellow: Все още може да се намерят единични места на лодките. Имам позната, която беше на пътуване там, та я попитах как е в сравнение с Галапагос и Кокос /които са в същата ценова категория/ но общото взето няма база за сравнение, като разнообразие, а и количество живот.

Редактирано от malDivka
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В продължение на предишнте дискусии - Шри Ланка за мен не е място, което бих препоръчала за дайвинг. Мътна вода, като цяло и малко живот. Има сезон за миграцията на китовете, ама малко ми е съмнителен...Иначе тази година за зимният / в България/ период  там отвориха бг дайв център :)  http://Island Scuba

 

По отношение на Ина Димитрова, която е и инструктор предстои нов водолазен курс на 11/03 в София, така че който е заинтересован може да се информира за условията http://DIVING BG Center

 

Понеже нямам много време да пиша обстойно, на конкретни въпроси и дестинации, за които мога да съм полезна с информация оставам на разположение ;)

 

А на който му е интересно, едно филмче от гмуркане в Комодо /и много други места, но не са подредени в канал :mellow: /

https://www.youtube.com/watch?v=iJhQW0Dm3nw

 

п.с Не зная дали тук е разрешено да се пускат такива линкове...

Редактирано от malDivka
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
 

Здравейте. След месец и нещо без гмуркане започна да ни стяга шапката и се завъртя идеята за Тайланд, по принцип да сме си обещали Египет, но някак си по-далечният югоизток винаги ни изкушава. Та някой гмуркал ли се е в района на островите Симилан, Кох Тачай, Кох Бон? 

Здравейте,

Аз съм се гмуркала. Бяхме на борда на Le Мahe... Ко Бон   не си струва... Симиланс  са ок... колкото по-на север си е по-добре...рифовете са по-запазени. Ришельо рок ми хареса най-много, и мисля че другото което харесах беше Ко Тачай, но divebook-a ми не е тук... Видяхме манта и големи групери, акула от разстояние може би blackfingertip shark,/не китова/, китови акули няма от години казаха.

 На най-хубавите места беше пренаселено.От цената и обслужването на борда, останахме много доволни. От обслужването в частта-гмуркане също.

Ако има предложения за Северните острови плюс Бирма, препоръчвам.

Редактирано от gini
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Раджа Ампат /а и навсякъде, където целта на пътуването е гмуркане/ e най-добре да се качиш на liveaboard. Сайтовете, които са достъпни с лодка са много по-запазени и красиви. От както мястото стана Национален парк живота е още по вече и по-големи животни. Е и лодките са доста вече...

Относно jardines de la reina - нова дестинация е да, достъпна само с лодка, но цената е твърде висока :mellow: Все още може да се намерят единични места на лодките. Имам позната, която беше на пътуване там, та я попитах как е в сравнение с Галапагос и Кокос /които са в същата ценова категория/ но общото взето няма база за сравнение, като разнообразие, а и количество живот.

Благодаря за отговора :) . Някаква препоръка за лодка за Раджа Ампат? Там сме ноември т.г.

 Относно Куба , то при липсата на места и тези цени е ясно че ще се гмуркаме на други места на острова . Ако някой се е гмуркал в Куба ще съм благодарен за съвети и напътствия.  :) В Куба сме м.май и се колебая дали да наема кола за целия период от 23 дни с оглед на това че ще се гмуркаме тук-там ,а от друга страна колите са доста скъпи .То май няма много голям избор с цялото оборудване :(  

 Клиповете са страхотни  :clapping: и решението с музиката също  :) . Това с пещерите май  за нас е доста екстремно . А Галапагос ни е мечта , но малко ме плаши студената вода . В Комодо май сме били по едно време , но ние спахме на  Labuhanbajo . Мисля че за Комодо и това е решение защото сме видяли почти същите неща , но вашите снимки са просто  страхотни  :yahoo: 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.