Прескочи до съдържание

Гмуркане (scuba diving) по света


Препоръчани мнения

Здравейте,

Аз съм се гмуркала. Бяхме на борда на Le Мahe... Ко Бон   не си струва... Симиланс  са ок... колкото по-на север си е по-добре...рифовете са по-запазени. Ришельо рок ми хареса най-много, и мисля че другото което харесах беше Ко Тачай, но divebook-a ми не е тук... Видяхме манта и големи групери, акула от разстояние може би blackfingertip shark,/не китова/, китови акули няма от години казаха.

 На най-хубавите места беше пренаселено.От цената и обслужването на борда, останахме много доволни. От обслужването в частта-гмуркане също.

Ако има предложения за Северните острови плюс Бирма, препоръчвам.

    Само след няколко дена можеше да докладвам за Hin Mouang и Hin Daengътуваме на 08.03. На много места тези два сайта са класирани като номер едно дайв сайта в Тайланд , 

    За съжаление преди няколко дни успях да падна много сериозно на ски :( .Няколко метра полет с акробатични превъртания и убийствено приземяване . :( Резултата .Раздробено рамо , пукнати ребра и изкълчен крак :( . Като в гмуркането. Решиш ли че си много печен може да има фатален изход . :devil: 

       Е поне се оплаках :crying: .

Все пак ще летя . Лошото е че нямам никаква идея какво ще правя там. 

Отивам да чета какво правят нормалните хора  :)

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Благодаря за отговора :) . Някаква препоръка за лодка за Раджа Ампат? Там сме ноември т.г.

За лодка - гарантирам, че на тази http://www.whitemanta.com/index.php?page=schedules-rates-raja-manta са най-добрите гидове :)

Готвача също знам, че  е много добър! Имат две лодки, другата е по-луксозна - там круиз директора е страхотен! - избора зависи от критериите за пътуване. Каквото и да изберете Раджа Ампат е рай за гмуркачите, няма такива красиви коралови рифове никъде :)  както и толкова силни течения.... :blink: - куки задължително.

 

В Куба не съм се гмуркала, но освен тези Градини знам че местата за гмуркане са ``постни``.

 

За Галапагос - 7 мм полусух костюм решава проблема със студената вода. На мен по принцип на 4то гмуркане на 28 градуса ми става студено, но с този костюм студа беше напълно овладян :) Сезона  за там е септември.

 

От  Labuhanbajo гмурканията са ОК, но не може да направиш 4 и нощни, иначе ние също преди време сме се гмуркали от брега. Комодо ни е много любимо място!

 

Пещерите са друга бира :P  но пък сенотетата си струва да се видят в комбинация с разходка в Мексико.

 

Радвам се, че са ти харесали клиповете :good:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте и от мен,

първо мнение ми е, но ви чета от доста време и реших да пусна и нашето клипче с гмуркане от Малдивите. Дано не ме скастрят, ако е проблем, го махнете.

https://www.youtube.com/watch?v=jSx3DasSkCQ&t=415s

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Здравейте и от мен,

първо мнение ми е, но ви чета от доста време и реших да пусна и нашето клипче с гмуркане от Малдивите. Дано не ме скастрят, ако е проблем, го махнете.

 

Добре дошъл.

Как скастряне? Той форумът е за това - да публикуваме преживелиците по света. Има дори нарочен видео раздел. Ако искаш добавяй филмчета и там. А за Малдивите - отваряй тема и разказвай :)

Връзка към мнение

Ако някой се е гмуркал в Куба ще съм благодарен за съвети и напътствия. 

(Информация от 27 февруари - 8 март 2017 г.)

Доста лежерно отношение, но поне някакво оборудване имат. Аз бях със собствен неопрен, боти и плавници, но това, което раздаваха, на места беше доста окъсано и протрито. Ползват DIN и Yoke успоредно, и човек трябва да внимава каква бутилка му качват, тъй като не видях преходници (не означава, че няма). Имат навика да препълват бутилките - до о/о 220-230 бара - в резултат на което част от О-ринговете пропускат. На два пъти ми се падна дефектен резервен регулатор, но имаха за смяна - тоест, и преди са имали такива оплаквания. Цената е към 25 CUC/дайв директно, или 34 за един, 60 за два, 90 за три до 420 за двадесет дайва през Cubatur. На Isla de la Juventud беше 45 CUC/дайв и 25 CUC за шнорхелинг, тъй като пътувахме с лодка до Punta Frances. Неприятна изненада беше това, че нямаше дълбокомер.

 

Няма проблеми с PADI-сертификатите, макар че повечето дайв-цетрове предлагат SSI-сертификати, тук-таме и CMAS. Дайв-мастърите не са особено загрижени за водолазите - това, че съм само OWD, не попречи на дайв-мастъра да ме смъкне до -27 м. На Playa Ancon дайв-центъра връчи всекиму неговото оборудване, за да си го носи до лодката - в това число и на едно 45-50-килограмово американско момиче.

 

По отношение на сайтовете - страхотни гледки. Липсата на масов водолазен туризъм си личи - кораловите полета са непокътнати. Макро-фауна - около Isla de la Juventud нямаше много; в Cuva de las Peces имаше доста - като видове и като брой - риби, видими дори и само с шнорхел.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

(Информация от 27 февруари - 8 март 2017 г.)

Доста лежерно отношение, но поне някакво оборудване имат. Аз бях със собствен неопрен, боти и плавници, но това, което раздаваха, на места беше доста окъсано и протрито. Ползват DIN и Yoke успоредно, и човек трябва да внимава каква бутилка му качват, тъй като не видях преходници (не означава, че няма). Имат навика да препълват бутилките - до о/о 220-230 бара - в резултат на което част от О-ринговете пропускат. На два пъти ми се падна дефектен резервен регулатор, но имаха за смяна - тоест, и преди са имали такива оплаквания. Цената е към 25 CUC/дайв директно, или 34 за един, 60 за два, 90 за три до 420 за двадесет дайва през Cubatur. На Isla de la Juventud беше 45 CUC/дайв и 25 CUC за шнорхелинг, тъй като пътувахме с лодка до Punta Frances. Неприятна изненада беше това, че нямаше дълбокомер.

 

Няма проблеми с PADI-сертификатите, макар че повечето дайв-цетрове предлагат SSI-сертификати, тук-таме и CMAS. Дайв-мастърите не са особено загрижени за водолазите - това, че съм само OWD, не попречи на дайв-мастъра да ме смъкне до -27 м. На Playa Ancon дайв-центъра връчи всекиму неговото оборудване, за да си го носи до лодката - в това число и на едно 45-50-килограмово американско момиче.

 

По отношение на сайтовете - страхотни гледки. Липсата на масов водолазен туризъм си личи - кораловите полета са непокътнати. Макро-фауна - около Isla de la Juventud нямаше много; в Cuva de las Peces имаше доста - като видове и като брой - риби, видими дори и само с шнорхел.

 Благодаря ти много за информацията :) .

  Чак сега се добрах до PC че от телефон е трудно , а лаптопа ми се скапа в Тайланд. 

  Ние навсякъде си ходим с цялото оборудване неопрени, регулатори,жилетки компютри и т.н. ,но се колебая за плавниците тези с ботите ли да си взема или малките , защото ако повечето гмуркания са от лодка няма смисъл да мъкнем тези с ботите.

   Друг важен въпрос . Казваш че на място е по-евтино , значи няма проблем директно да се отиде на място или има опасност да няма възможност за гмуркане :( . С испанския съм ОК .

Трето мислим да обиколим няколко места . Вие къде се гмуркахте и чухте ли някакви отзиви и за други готини места . 

 Въобще всичко ме интересува и ще съм много задължен за всяка информация . Не пиша на лични , за да може и други да се възползват. от информацията  :)

 Благодаря предварително  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По наблюдения в Куба все още са на телефонно право, така че би било добре да има един предварителен разговор, че ще има Х броя души с Y квалификации за Z броя гмуркания. Това може да стане и през тур-агенциите - Cubanacan или Ecotur - дори и без запазване на дайвове. По принцип голяма част от дайвцентровете са към Marinas y Náuticas Marlin, което е държавната фирма, отговаряща за марините, така че вероятно може да се говори директно с тях, но не сме го правили и не мога да кажа със сигурност дали става.

Както казах, ние бяхме на Isla de la Juventud, малко отвъд Punta Francés, където гмурках 2 сайта от 57 или 58. От Тринидад отскочихме до Playa Ancón, отново 2 дайва, от около 4-5 сайта. От Сиенфуегос отдохме до Cueva de las Peces на полуостров Сапата, но пък пропуснахме Залива на прасетата и тамошните сайтове (сред които 2 ценота), за да разгледаме гората наоколо.

 

Не сме чули някакви конкретни коментари, освен че навсякъде е страхотно, което не е особено полезно като информация.

Редактирано от Hadzhitodorovi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 30.03.2017 г. в 9:43, Hadzhitodorovi каза:

Както казах, ние бяхме на Isla de la Juventud, малко отвъд Punta Francés, където гмурках 2 сайта от 57 или 58. От Тринидад отскочихме до Playa Ancón, отново 2 дайва, от около 4-5 сайта. От Сиенфуегос отдохме до Cueva de las Peces на полуостров Сапата, но пък пропуснахме Залива на прасетата и тамошните сайтове (сред които 2 ценота), за да разгледаме гората наоколо.

 

Не сме чули някакви конкретни коментари, освен че навсякъде е страхотно, което не е особено полезно като информация.

 Може би ставам досаден , но как стигнахте до Isla de la juventud ? Може ли да качим колата на фери . Punta Frances и аз съм го набелязал , но някъде четох че трябвали разрешителни за достъп до района . Там от брега ли се гмуркахте . Playa Ancon и Cueva dе las Peces доколкото схващам е било от брега , но може ли без боти според теб ? Случайно да сте се интересували дали би могло да се добере човек от Isla de la Juventud до Cayo Largo директно . Къде спахте на Острова на младежта и хареса ли ви . Къде най много ви хареса в Куба по-принцип . Май е време да спра :).

Връзка към мнение
На 4/6/2017 в 18:45, ivooo каза:

 Може ли да качим колата на фери.

Вероятно може, но не мисля, че има смисъл. Ние летяхме от/до Хавана на цена, малко по-ниска от тази на ферибота. Пътуването с ферибот би било ~8 ч`аса, доколкото разбрах, при положение, че има билети, и че човек е на пристанището поне 1 час предварително - дори и при това положение, кубинците са с предимство пред чужденците, и наличието на билет не е гаранция за място. Със самолет е ~40 минути, билети се купуват онлайн през http://www.cubana.cu/ с дебитна карта, и дори при излитане с час закъснение пътят е доста по-малко.

Спахме в casa particular, която подбрахме от https://www.mycasaparticular.com/ - отначало бяхме малко несигурно дали сайтът е читав, тъй като не получихме потвърждение от домакина, но се оказа, че всичко е наред. Има го лекото неудобство - в сравнение с Air B'n'B, да кажем - че не се плаща цялата сума наведнъж, а остава една част за доплащане в брой на място, но не е болка за умиране. Из острова ни разкарваше един местен джигит с редовната Лада.

За разрешителни никой нищо не е споменавал - от марината директно се качихме на лодката, минахме през залива, и се гмуркахме от лодката (съдейки по цената, може и да са си ги включили директно към дайвовете). Не мисля, че има вариант да се мине по суша, освен пешеходен преход, който би бил не по-малко от 5-6 ч`аса през пресечен терен с ниска, бодлива растителност, редуваща се с мангрова растителност. На места имаше разни колиби по брега, но по-скоро бях рибарски колиби, до които достъпът беше пак от водата.

 

До Cayo Largo има ферибот, но не сме се интересували колко струва. Не съм твърдо убеден, но мисля, че имаше полет Isla de la Juventud до Cayo Largo - ако да, би трябвало да излиза на сайта на Cubana. Аз бих пробвал да се договоря с някой от местните, имайки едно наум, че са кожодери от класа.

 

На Playa Ancon се гмуркахме от лодка, и не би трябвало да има проблем без боти. За Cueva de las Peces трябват някакви обувки, за да се стигне до водата, но там може и без боти - евентуално с взети под наем плавници.

 

Къде най-много ни хареса - не сме съвсем единодушни, но като че ли полуостров Сапата и разходката из тамошната джунгла се хареса най-много и на двама ни. Донякъде се дължи на факта, че там ни развеждаше el jefe de los guías за резервата, който говореше най-разбираемия испански за целия ни престой.

Дали ни хареса Isla de la Juventud - както беше старият виц, "Децата са ви хубави...". Nueva Gerona беше доста бедно градче, но природата на острова като цяло ни хареса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Hadzhitodorovi каза:

Дали ни хареса Isla de la Juventud - както беше старият виц, "Децата са ви хубави...". Nueva Gerona беше доста бедно градче, но природата на острова като цяло ни хареса.

Благодаря за подробния отговор :) . Много ми помага .

Ние още се колебаеме дали да ходиме до Isla de la Juventud или като наемем кола да обикаляме по крайбрежието. Имаме резервирани само първите 2 нощувки в Хавана и после :

  Вариант 1. Летим до Isla de la Juventud стоим 3-4 дни разхождаме се,гмуркаме се после летим обратно взимаме кола и обикаляме .Тук проблем са ми само 20-те кг. багаж разрешени за самолета . Ние мъкнем обикновенно цялото обрудване :(  

  Вариант 2. Взимаме кола и обикаляме по основния остров като се гмуркаме тук-таме.

  За 20-на дни мисля да се ограничиме само до половината остров .

 И в двата случая квартири мисля да търся на място . Като чета по форумите май няма проблем с преспиването.

Кайо Ларго май ще го оставим за друг път , че и самолета и хотелите като гледам са с доста европейски цени.

Като се върнем края на май ще дам по-подробен отчет.

Вие ако се сетите нещо друго пишете. Сигурен съм че и за други хора това ще е от полза :)

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Atlántico- първият подводен музей в Европа

 

 

Първият в Европа подводен музей е вече отворен за публиката (основно водолази, разбира се). Музео Атлантико, рожбата на британския еко-склуптор Джейсън Тейлър се намира край бреговете на Lanzarote, Канарски острови. Понеже се намира на дълбочина от около 14 метра, музеят е достъпен за водолази и шнорхелисти. Монументалният проект отнема 2 години, за да бъде завършен и цели да създаде диалог между природата и изкуството.

Тейлър разказва, че той взаимства склупторите си от истински хора. Те са групирани в множество инсталации, които привличат вниманието за проблеми като промените в климата, запазването на природната среда и миграцията. Най-голямата инсталация наречена “Пресичането на Рубикон” представлява група от около 40 фигури, които вървят към врата с ограда дълга 30 метра. Фигурите сякаш не забелязват къде отиват – някои са със затворени очи, някои си правят селфита, други говорят по телефона. Тейлър казва, че тази творба е посветена на промените в климата и как човечеството изглежда, че се е запътило сляпо към точката, от която няма да има връщане назад.

 

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-10

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-1-

museo-atlantico-1024x575.jpg

jason-decaires-taylor-1024x548.jpg

jason-decaires-taylor-1.jpg

jason-decaires-taylor-2-1024x683.jpg

Склупторът е създал подводна ботаническа градина с флора, естествена за острова – както и кактус хибриди, които подсказват, че човечеството и природата могат да съществуват в перфектна хармония. След време градината ще разцъфти по различен начин, след като морските обитатели я колонизират. Друг експонат, наречен “Порталът”, изобразява хибридна човешко-животинска скулптура, която гледа към голямо каменно огледало, отразяващо движещата се повърхност на океана. Идеята на подводната ботаническа градина е водата да бъде във водата – интерфейс към друг свят – синият свят. Огледалото стои повдигнато върху кактусови форми, които имат малки джобове и отвори, които да приютят “живи обитатели” като октоподи, рибки и др.

 

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-2-

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-3-

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-4-

jason-decaires-taylor-3.jpg

jason-decaires-taylor-4-1024x682.jpg

Инсталацията, наречена “Дерегулация”, представлява детска площадка, на която играят възрастни бизнесмени. Люлката демонстрира арогантността на корпоративния свят към природата. Тя наподобява петролна кула помпа – символ на изгарянето на фосилни горива и безконтролната им употреба. Яхналият делфинче-играчка ни напомня за стресът, на който обричаме морските обитатели и как това остава незабелязано.

 

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-5-

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-6.

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-7.

 

Друга скулптура, The Raft Of Lampedusa, изобразява африкански мъже и жени в потънала лодка на морското дъно. Името на скулптурата е препратка от The Raft Of Medusa, картина на Теодор Жерико, изобразяваща хора, прилепени към импровизиран сал, след като френска фрегата засяда край бреговете на Мавритания през 1816 г. Спасителните лодки са недостатъчно за всички на борда, но капитанът, заедно с още няколко човека отплават, оставяйки 147 души да се качат на нестабилен сал. Условията там били ужасяващи – много хора се удавят в морето, други са убити в кървави битки, а някои оцеляват, заради канибализъм. Когато салът е окончателно спасен след 13 дни в морето, живите са само 15. Случаят става международен скандал, а за жертвите е обвинен капитанът, който се е отказал от отговорността си. Тейлър казва, че The Raft Of Lampedusa насочва към нежеланието на европейските правителства да поемат отговорност за бежанската криза и мигрантите. Канарските острови са първото пристанище за хиляди хора от Западна Африка, опитващи се да достигнат Европа. Някои от фигурите в подводната лодка на Тейлър са хвърлени от хора, предприели това опасно пътуване.

jason-decaires-taylor-5-1024x683.jpg

jason-decaires-taylor-6-1024x683.jpg

jason-decaires-taylor-7-1024x683.jpg

jason-decaires-taylor-8-1024x683.jpg

 

Една от инсталациите, наречена „Безсмъртните“ е моделирана от местен рибар от остров La Graciosa, на северния бряг на Lanzarote, и представлява традиционното погребение на клада.

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-8-

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-9-

 

Последният експонат в Музео Атлантико е Human Gyre, който съдържа над 200 човешки фигури с реални размери, образувайки огромен кръг или „спирала“. Състоящ се от различни модели от всички възрасти и сфери на живот, позиционирането на фигурите изгражда риф за морските видове и е трогателно впечатление, което посетителите да вземат със себе си в края на обиколката. Творецът казва, че се надява посещението в Музео Атлантико да доведе до по-тясно разбиране на връзката ни с естествената морска среда, оценка на необходимостта и защита на тази крехка екосистема, от която зависи и нашето спасение.

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-10

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-11

Тези скулптури не са само за хората – те служат като изкуствен риф и насърчават по-голямото биологично разнообразие. Вече се посещават от акули, пасажи от баракуди и сардини, октоподи, корали и от време на време се забелязват скатове-пеперуда. Това не е първият подводен парк на Тейлър – създал е подобни в Бахамите и Мексико. Неговите сиви скулптури от цимент бавно се трансформират, тъй като се колонизират от пъстри корали, анемонии и други форми на морски живот.

jason-decaires-taylor-9-1024x720.jpg

jason-decaires-taylor-10-1024x660.jpg

jason-decaires-taylor-11-1024x683.jpg

 

Музеят заема 50 кв. м. върху пясъчното дъно, изграден от неутрални pH материали, които опазват околната среда, а освен това са направени така, че да се адаптират към ендемичен морски живот. Проектът е подкрепен от центрове на културата, изкуството и туризма в Cabildo of Lanzarote, чиято мрежа вече е част от изкуството, културата и туризма, а освен това е в сътрудничество с правителството на Канарските острови.


По материали от www.ibtimes.co.uk

museo-atlantico-jason-decaires-taylor-1024x683.jpg

  • Харесвам 21
  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци! 

Не знам дали тук е подходящо да пускам подобен въпрос.

Плануваме почивка с половинката, той наскоро изкара курс за гмуркане и както разбирате искаме да отидем на място, където хем можем да се насладим на хубав плаж, хем той да се гмурка, хем и да направим нещо по- разнообразно от лежането на шезлонга.  Колебанието ни е между Мексико ( Playa del Carmen) или о. Мавриций.  Ще се радвам да чуя вашето мнение и опит. Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 4 минути , Stilianchito каза:

Здравейте магеланци! 

Не знам дали тук е подходящо да пускам подобен въпрос.

Плануваме почивка с половинката, той наскоро изкара курс за гмуркане и както разбирате искаме да отидем на място, където хем можем да се насладим на хубав плаж, хем той да се гмурка, хем и да направим нещо по- разнообразно от лежането на шезлонга.  Колебанието ни е между Мексико ( Playa del Carmen) или о. Мавриций.  Ще се радвам да чуя вашето мнение и опит. Благодаря предварително!

Тази тема е по-подходяща.

 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Stilianchito каза:

Здравейте магеланци! 

Не знам дали тук е подходящо да пускам подобен въпрос.

Плануваме почивка с половинката, той наскоро изкара курс за гмуркане и както разбирате искаме да отидем на място, където хем можем да се насладим на хубав плаж, хем той да се гмурка, хем и да направим нещо по- разнообразно от лежането на шезлонга.  Колебанието ни е между Мексико ( Playa del Carmen) или о. Мавриций.  Ще се радвам да чуя вашето мнение и опит. Благодаря предварително!

Не съм била на Мавриций. В плановете ми е. Октомври / ноември бяхме за 10 дни в Мексико, Ривиера Мая. Красива природа, прекрасни плажове с пясък, рифове на около 15 мин. с лодка от брега, богато културно наследство - на маите, мили хора и много чисто и поддържано /цивилизовано е /. Докато половинката се гмурка, ти какво би правила?

Аз не се гмуркам поради проблеми в едното ухо, но ходя на шнорхелинг на рифовете. Ривиера Мая има подводен живот.  Мисля, че и на Мавриций ще е добър.  Ние бяхме края на октомври, началото на ноември. Тогава морето беше спокойно и ставаше. Трябва да съобразиш сезона и ветровете / вълнението. Малко снимки от Мексико:5a5fa1018098b_PB031183(2).JPG.bbeafd1bc5ab407181b89b0ac5611181.JPGGOPR3893-1.jpg.4993fc04e92a3aa7ba6eff6b2be4d41e.jpgPA290229-1.jpg.8155cf9f19471efdd422fa0b4388ef70.jpgPA290262-2.jpg.5710cc33f867379cbb9f692aeb5b2193.jpgPA310624-2.jpg.fcccc1d4279e48d9f1ed0cd411672f21.jpgPB051425.JPG.1cddb453f350d2e5a2e5398c98af746a.JPGPB051545.JPG.d1f2cadafd61c67cc4e24d5018437d00.JPGPB051698.JPG.11fb219ff3e41edeeff8180eb7a056b8.JPG

  • Харесвам 14
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 1/17/2018 в 21:45, lesy каза:

Не съм била на Мавриций. В плановете ми е. Октомври / ноември бяхме за 10 дни в Мексико, Ривиера Мая. Красива природа, прекрасни плажове с пясък, рифове на около 15 мин. с лодка от брега, богато културно наследство - на маите, мили хора и много чисто и поддържано /цивилизовано е /. Докато половинката се гмурка, ти какво би правила?

Аз не се гмуркам поради проблеми в едното ухо, но ходя на шнорхелинг на рифовете. Ривиера Мая има подводен живот.  Мисля, че и на Мавриций ще е добър.  Ние бяхме края на октомври, началото на ноември. Тогава морето беше спокойно и ставаше. Трябва да съобразиш сезона и ветровете / вълнението. Малко снимки от Мексико:5a5fa1018098b_PB031183(2).JPG.bbeafd1bc5ab407181b89b0ac5611181.JPGGOPR3893-1.jpg.4993fc04e92a3aa7ba6eff6b2be4d41e.jpgPA290229-1.jpg.8155cf9f19471efdd422fa0b4388ef70.jpgPA290262-2.jpg.5710cc33f867379cbb9f692aeb5b2193.jpgPA310624-2.jpg.fcccc1d4279e48d9f1ed0cd411672f21.jpgPB051425.JPG.1cddb453f350d2e5a2e5398c98af746a.JPGPB051545.JPG.d1f2cadafd61c67cc4e24d5018437d00.JPGPB051698.JPG.11fb219ff3e41edeeff8180eb7a056b8.JPG

Благодаря за снимките и отговора. 

Все още проучваме и наистина не сме стигнали до крайното си решение. Ще се радвам и на мнение за о. Мавриций от компетентните.

Относто мен, вероятно ще съм с книга в ръка под някоя палма. Шнорхелинга, също не ми е страст. А и той предвижда само ден за гмуркане, искаме и някакви други неща да видим от мястото на което ще отидем.

Връзка към мнение

Мексико /п-в Юкатан/ е известна дайв дестинация. о-в Козумел е с много красиви дайв сайтове, а гмуркането в подводните пещери сеноте е едно от най-атрактивните предложения, което привлича и толкова много гмуркачи в района.

Ако обаче 1 ден е за гмуркане, значи това не Ви е преоритет, така че трябва да прецените коя от дестинациите отговоря на критериите Ви за почивка:)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Привет магеланци!

Моля за малко помощ отностно гмуркане в Playa del Carmen( Mexico). Има ли хора които са се гмуркали там? Къде по-точно?И коя от коя фирма сте доволни? 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Фаталният рекорд на Теодора Балабанова

 

Документалният филм “233 метра между живота и смъртта” разказва за пътя на водолазите Теодора и Михаил Балабанови към не един, а цели два световни рекорда - единият, за най-дълбоко гмуркане на двойка, а вторият - за жена. Двамата достигат заветните 233 метра, но само Михаил успява да изплува жив от дълбоките води на залива Торонеос, Гърция. Използвайки само автентични кадри от подготовката и от деня на гмуркането, филмът проследява трудностите, пред които са изправени водолазите Теодора и Михаил Балабанови в приготовленията за най-съдбоносния ден в живота си.

Михаил Балабанов разказва за първи път в разтърсващи подробности как всичко върви по план до 42-ия метър при изплуването, когато всичко се обърква. Теодора губи тотално контрол над тялото си, а Михаил и вторият поддържащ водолаз Даниел Крилов започват отчаяна битка за живота ѝ. Станала жертва на непреодолима дезориентация обаче, Теодора не може да задържи регулатора с въздуха от бутилките в устата си и се нагълтва с вода. Опитите да бъде спасена завършват фатално и се налага тя да бъде изкарана веднага на повърхността без задължителната в такива случаи декомпресия.

 

Всички интервюта с главните действащи лица са направени в Гърция - във водолазния център на Балабанови в Никити, както и на рифовете в района, където те са водели курсистите си за гмуркане. При едно от многобройните пътувания на екипа в Гърция е заснет и последният дайв на Теодора, когато в присъствието на най-близките ѝ хора съпругът Михаил разпилява праха ѝ във водите край остров Келифос.

 

Най-близките на Теодора хора разказват как тя се запалва по скуба дайвинга въпреки неуспешния първи опит, как после двамата с Михаил тотално променят живота си, като зарязват работата си, ипотекират единственото жилище, което имат, за да отворят водолазния център в Гърция.

Идеята за световния рекорд идва спонтанно след стотици гмуркания под 100 метра, след взети всички възможни сертификати за техническо гмуркане и след успешен опит на двамата да слязат на 203 метра само седмица преди фаталното потапяне.

Курсисти на Теодора разказват с подробности колко педантична и строга е била тя при подготовката им и стриктна до перфекционизъм при дълбочинните гмуркания, за да ги подготви да оцелеят при всички възможни опасности под повърхността. Умения, от които обаче самата тя не успя да се възползва на фаталния 24 септември 2017.

 

Филмът не е завършен напълно, събират се средства за довършването му.

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте приятели, търся препоръки за места за гмуркане в Тайланд, че там много острови, много нещо... 🙂. Гледаме да се възползваме от офертите на катарците за януари-февруари. Благодарности 🙂

Връзка към мнение

 Здравей @kaka reni ,

 

Ако говорим за дайвинг най общо казано местата могат да се разделят на две зони . Западното крайбрежие и Тайландския залив .

За зимните месеци , както е  при вас по подходящи са условията на западното крайбрежие . За мен това е и по доброто място за дайвинг . 

 

Тайландсkия залив е за през лятото . Основно гмурканията в залива  са  около остров kho thao . Има и на Ко Самуи , но обикновено  пак ги водят на kho thao . 

Това  е доста популярно място най вече  с многото си школи за гмуркане и добрите цени за взимане на сертификат .

 

 Това което ни интересува е западното крайбрежие  . Най известните места в Андаманско море са  Similan Islands и малко по на север Surin Islands с  Ko Bon ,Ko Tachai и  Richelieu Rock .

Най добрия начин за гмуркане на тези места е с liveaboard . Лодките обикновено  тръгват от Khao Lak и са от 4 до 14 дни . Има всякакви ценови категории лодки и в сравнение с други места по света са доста евтини. Ние сме били ето с тази  .Хареса ни . Обикновено имат и безплатен трансфер от/до Пукет  .  Може и на дневни трипове , но островите са далече и се губи много време в пътуване  . С корабчетата е много по комфортно.  

 

 Дайвинг центрове има и на Пукет , Ко ланта , Ко фи фи , а и на някои от по малките островчета . 

 

 Други топ места са Hin Daeng и Hin Muang  . Те са на юг от Пукет и югозапад от Ко Ланта . Въпреки че са по близо до някои други острови , за тях най-добре е да се тръгне от Ко Ланта . Ние живяхме цяла седмица на  Koh Ngai  който е по близо до тези скали . Имаше две малки дайвинг центърчета и така и не успяха за толкова време да ни закарат до там .   От Ко ланта  е без проблем . 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 52 минути , ivooo каза:

 

 Други топ места са Hin Daeng и Hin Muang  . Те са на юг от Пукет и югозапад от Ко Ланта . Въпреки че са по близо до някои други острови , за тях най-добре е да се тръгне от Ко Ланта . Ние живяхме цяла седмица на  Koh Ngai  който е по близо до тези скали . Имаше две малки дайвинг центърчета и така и не успяха за толкова време да ни закарат до там .   От Ко ланта  е без проблем . 

 

 

 

@ivooo, само да те попитам дали си се гмуркал край Koh Ha и Koh Rok. Водят ги национални паркове. Ходих до тях в два последователни дни заедно с дайвърите от центъра в  Koh Hai Fantasy Resort на Koh Ngai (аз правих само шнорхелинг де, но отидох с тяхната лодка). Ако си се гмуркал на тези места, как ги преценяваш спрямо останалите, които си описал в този си пост?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , FlyTraveler каза:

@ivooo, само да те попитам дали си се гмуркал край Koh Ha и Koh Rok. Водят ги национални паркове. Ходих до тях в два последователни дни заедно с дайвърите от центъра в  Koh Hai Fantasy Resort на Koh Ngai (аз правих само шнорхелинг де, но отидох с тяхната лодка). Ако си се гмуркал на тези места, как ги преценяваш спрямо останалите, които си описал в този си пост?

   Не съм . Всъщност бойкотирахме и  двата центъра на Koh Ngai .

Единия юнак на единия център точно до нашия хотел  , мой набор ми каза в прав текст че за двама човека няма да си пали лодката 😂  . И така няколко дни си стоя без работа 🙂 .  Как се препитава е мистерия , но не престана да пие  🙂 . А другите след като се бяхме гмуркали цяла седмица по 3 пъти на ден се опитаха да ни изманипулират с цените . Ако бяхме изгладняли за гмуркане образно казано щяхме да се поддадем . 

 

  Иначе е като при твоята страст . Късмет си е . Може да си на най хубавото място и в топ времето и пак нищо интересно да не видиш . 🙂 

 

 

 

   

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@ivooo много си ми полезен с това инфо, защото нямах почти никаква идея, а само желание, а то не е достатъчно. Попаднаха ми снимки първо от Richelieu Rock, наистина красиво. Започвам да правя програмата и мисля да направим поне 4 дена на лодка, дано имаме късмет с тяхната програма и да ни заведат на хубави дестинации. Чудя се къде да отседнем, ще ми се да има собствен риф за да се наслаждавам снимайки рибки и корали по цял ден. Имаш ли идея за такива места, как е на Ко Ланта? Благодарности 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 На Ко ланта сме били тук .  Хотела е хубав макар и малко скъп за Тайланд . Само  на 100 бата от пристанището,  но плажа е по скоро за .... плаж . Навсякъде предлагат и екскурзии за шнорхелинг .  Острова е голям  и вероятно има и хубави места за това .

 Иначе на Koh Ngai беше много добре за шнорхелинг . Бяхме тук .   

 Някъде тук във форума я чепкахме тази тема  , но не мога да се сетя къде . 

 

 Също така обикновено  след корабче  шнорхелинга  изглежда малко .... постен .

Въпреки всичко за мен добрата комбинация е малко камъни  🙂  ( музеи, храмове , задължителните  глупости и потене ) , малко дайвинг  и малко почивка от почивката . И то точно в тази последователност 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.