Прескочи до съдържание

По-трудните визи


Препоръчани мнения

Малко мои разсъждения за по-трудните визи..

САЩ - извън класацията.
Два пъти ми е отказвано (като единия дори живеех в Канада). Никога повече подобни унижения. Ще чакам евентуално някога да паднат, или аз да направя 65 години (след около 11 години).
Засега им изглеждам твърде съмнителен.

Австралия - електронна виза.
Според всички се вади лесно, но за себе си не съм убеден , понеже съм безработен и нямам банкова сметка. По този въпрос - имам само дебитна карта и депозит в щатски долари - биха ли ми помогнали, или трябва истинска банкова сметка. Бележка от работодател -май трябва да се фалшифицира нещо..
Има ли хора с такива проблеми и как ги решавате. На никой не била отказвана австралийска виза....

ЮАР - положението е подобно, както при Австралия - отново банка и работа...Те поне имат тук посолство, но какво от това. Ако се явя лично, тъкмо ще усетят ,че ги мамя....

Намибия - навсякъде пише, че се издава много трудно виза, по-трудно дори от ЮАР. Посолство - някъде в Западна Европа. Е, няма да тръгна специално да обикалям Европа за намибийска виза. Според някакъв пътепис има светъл лъч - издаване на виза в ЮАР, без много бюрокрация - формуляр, снимка, плащаш и...готово

Зимбабве - подобно на Намибия. Доскоро мислех, че за там няма проблем и се вади на границата, но не било така. И тук Западна Европа. Също се надявам да стане в ЮАР. По този въпрос сигурно е компетентен Домосед

Етиопия - тук съм връщан от летището. И пак посолства в Западна Европа (вече съм бесен). Но почти сигурно може да се извади лесно в Кайро. Тези неща ги пиша, защото си правиш нещо в Египет , взимаш визата за Етиопия и заминаваш, както и след посещение в ЮАР, дано ти дадат поне една от Намибия или Зимбабве и 10 дни в тези страни...

Индия - тук пък въобще не се замислех, че може да има проблем, ама и те искали май някакви документи

Колумбия - Единствено визата ме спираше да се подготвям за там. Чел съм прекрасни отзиви за страната и най-вече, че е изключително безопасно. Визите се вадят много трудно, но с тези последни писания толкова се обнадеждих. Да не би да са свалили визите от само себе си, като членове на ЕС, но честно - не ми се вярва
на тази информация.

Бирма - много благодаря на двамата съфорумници, които дадоха чудесната информация за безпроблемното взимане на виза в Банкок

Колкото до Буркина Фасо, Бенин , или Суринам....надали те интересуват някого..

Тук нахвърлих основните страни, които ме интересуват и имат отношение с визовия проблем. Предполагам, че интересуват и почти всички.

Който има конкретна практическа информация - нека сподели

Редактирано от ruwenzogy
Връзка към мнение

За САЩ, Австралия, ЮАР и Зимбабве изобщо не съм се напрягал, но може би имам късмет.

Както писах някъде по-рано, визите съм ги взел само с разпечатки от електронно банкиране/движение по сметка на каса, никога не съм вадил официален документ от банка, За работодател, обаче съм на официална работа с договор на пълната заплата и може и това да допринаса, такава бележка, като ме мързеше да си вадя съм си фабрикувал сам, но ми е чистта съвестта, защото съдържанието е истинско, чувал съм, че австралийците се обаждат по работите да потвърждават.

За Зимбабве си извадихме чрез приятел, живеещ в Брюксел, от посолството им там.

За Намибия съм чувал, че вадят от посолството им в Германия, но аз се отказах от тях, точно заради тези истории с покани и т.н., според мен тази виза е на доизживяване и малко и остава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А как стоят нещата със самонаетите ? Работя само за себе си ( е разбира се за благодарното население  :lol: )

Каква бележка трябва да си издам , че съм ценен кадър и фирмата ще ме чака и не може без мен  :unsure: ?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Този момък е разказал за визите за централна Азия - последната част на статията:

http://www.uncorneredmarket.com/2011/05/central-asia-travel-beginners-guide/

 

Впрочем някой пробвал ли е на следва пътя на коприната от Китай към западна Азия? Май това е самостоятелна тема? Да я отворя ли?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пусни отделна тема и нека изясним кой е истинския път на коприната , защото има много претенции към този път  :)

 

P.S. Aха то го имало класическия път в линка който си дала  ,  благодаря за което  !!!

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ок, ще пусна тема.

Пътищата са много.

 

Пусни отделна тема и нека изясним кой е истинския път на коприната , защото има много претенции към този път  :)

 

P.S. Aха то го имало класическия път в линка който си дала  ,  благодаря за което  !!!

Връзка към мнение

А как стоят нещата със самонаетите ? Работя само за себе си ( е разбира се за благодарното население  :lol: )

Каква бележка трябва да си издам , че съм ценен кадър и фирмата ще ме чака и не може без мен  :unsure: ?

Данъчна декларация - да се видят доходите ти . 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами ако основният доход не подлежи на данъчно облагане, какво правим? Или пък нямаш доход на твое име?  :unsure:

Предполага се, че някой ще те финансира за да пътуваш, иначе е много странно как хем имаш пари да пътуваш, хем не си декларирал данъци и нямаш доходи. Аз така финансирах майка ми като си вадихме щатски визи, защото нейният доход е твърде нисък, за да може да финансира голямо пътуване. Тогавашният ми работодател написа едно писмо свободен текст, обяснявайки колко печеля аз, как аз ще ходя с нея и ще я придружавам и финансирам и т.н. Ако сега трябва да го правя същото нещо за Австралия примерно, понеже съм самонает в момента, просто ще си принтирам данъчната декларация и така. Тях не ги интересува дали човек работи за фирма и дали изобщо работи, а има ли доходи. Щото има хора, дето се издържат от рентиерство примерно и те не работят, на тях няма как да им поискат бележка от работодател.

Връзка към мнение

Е, значи едно извлечение от сметка на твое име със съответната наличност би било достатъчно?

 

Иначе тези с рентиерството също декларират доход, но примерно има хора, които се издържат с покер или други хазартни игри - не знам те дали декларират някъде :)

Връзка към мнение

Да, сметка с извлечение върши работа. Дори да не е на твое име може да е придружена от декларация, че титуляра на сметката ще те издържа. При мен беше така преди да замина на студентския обмен в Австралия. На повечето места това ще е достатъчно, за Канада не съм сигурен. 

Връзка към мнение

Да попитам пак - ако нямаш нормална банкова, когато аплайваш за виза (Австралия), върши ли някаква работа банков депозит, дебитна карта с да кажем 10000лв, или нещо подобно. Длъжен ли е човек да има  задължително банкова сметка?

Връзка към мнение

Не че съм в час, ама как така ще имаш дебитна карта вързана към депозит? Депозитът не е ли "затворен" за фиксиран период от време?

Нормално е към дебитна карта да имаш текуща/разплащателна сметка и, в такъв случай си взимаш извлечение от сметката, където ти показва движенията по нея или само остатъчно салдо, според желанието ти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Покрай трудното вадене на визи през 90-те, когато дойде време за вадене на щатска виза през 2002 г., се бях приготвил със следните документи:

 

1. Свидетелство за съдимост

2. Удостоверение, че не дължа данъци

3. Служебна бележка от работодател

4. Копие на нотариални актове за собственост

5. Копие на регистрационен талон за собствено МПС

6. Удостоверение от обслужващата банка

7. Удостоверение за раждане на сина ми

 

Получихме визи след точно три минутен разговор...

 

Основната идея на представяне на подобни документи е кандидатът за виза да докаже трайни връзки с държавата на пребиваване, които връзки да го накарат да се върне отново в нея...

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Да попитам пак - ако нямаш нормална банкова, когато аплайваш за виза (Австралия), върши ли някаква работа банков депозит, дебитна карта с да кажем 10000лв, или нещо подобно. Длъжен ли е човек да има  задължително банкова сметка?

 

В австралийския случай специално, всичко което може да докаже по някакъв начин наличие на средства върши работа. Ако се снимаш с мобилния телефон пред 2 кюлчета злато сигурно ще свърши работа :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не че съм в час, ама как така ще имаш дебитна карта вързана към депозит? Депозитът не е ли "затворен" за фиксиран период от време?

Нормално е към дебитна карта да имаш текуща/разплащателна сметка и, в такъв случай си взимаш извлечение от сметката, където ти показва движенията по нея или само остатъчно салдо, според желанието ти.

 

Не, не. това са две отделни неща.които имам и искам с тях да докажа някакви налични средства.  Дали вървят тези гаранции, или си трябва банкова сметка.  За мен въпроса е сериозен, защото мисля да се стягам за Австралия догодина, а кюлчета злато нямам, а и мобилния ми телефон не прави снимки.

Връзка към мнение

Не, не. това са две отделни неща.които имам и искам с тях да докажа някакви налични средства.  Дали вървят тези гаранции, или си трябва банкова сметка.  За мен въпроса е сериозен, защото мисля да се стягам за Австралия догодина, а кюлчета злато нямам, а и мобилния ми телефон не прави снимки.

И аз сериозно ти отговорих.

Всъщност ти имаш банкова сметка (ΙΒΑΝ) и тя е тази, която обслужва дебитната ти карта. Обади се на банката да си научиш IBAN-a и да си поискаш нужните справки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За австралийската виза поне опитът е безплатен, най-лошото, което може да стане е да не ти дадат, но тогава пак можеш да си спретнеш хубава екскурзия Нова Зеландия + още нещо, честно, не вярвам да ти откажат виза, но нали казваш, че все нямаш късмет с визите....може и по някакъв начин да представиш доказателства, че си бил в 50-60 държави и е очевидно, че не си емигрант, те просто не пътуват толкова.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да попитам пак - ако нямаш нормална банкова, когато аплайваш за виза (Австралия), върши ли някаква работа банков депозит, дебитна карта с да кажем 10000лв, или нещо подобно. Длъжен ли е човек да има  задължително банкова сметка?

За да имаш издадена дебитна карта, значи имаш и банкова сметка към нея, която си е абсолютно нормална банкова сметка, с всички атрибути на разплащателна сметка към банката издател на картата. Ако си обърнал внимание и си спомняш, при издаването на дебитна карта от избраната от теб банка, ако преди това не си бил клиент на същата (т.е. си нямал сметка в нея до момента), са ти взели такса за откриване на банкова разплащателна сметка.

Също така има възможност ако си бил клиент на банката преди това (т.е. вече си имал сметка там), картата ти да бъде издадена към същата сметка.

Дебитната карта е просто допълнителен банков продукт (услуга) за улесняване на плащания - вместо да ходиш всеки път до каса като ти се наложи да извършиш плащане, да използваш карта.

Друг довод в подкрепа на това, че сметката към дебитна карта е нормална разплащателна банкова сметка е и това, че всеки месец ти се начислява лихва върху сумата по сметката, чийто процент е същия като за всички останали безсрочни разплащателни сметки в същата банка.

Изводът от всичко това е, че извлечение от сметката по дебитна карта, би трябвало да се приема и счита за доказателство за налични средства пред всички служби и държавни органи. 

 

Във връзка с австралийската виза и аз да попитам: Ако имам няколко банкови депозита в различни валути, и към различни банки, плюс отделно разплащателна сметка към дебитна карта - извлечение от всичките ли е добре да представя, или само едно - от тази с най-голяма сума. А удостоверения за акции и дялове? Или чак дотам не е нужно да се стига, за да не се предизвикат допълнителни въпроси и усложнения? Добре известен ми е принципа пред служби и органи да се отговаря само това, което те питат, и да се представят само толкова документи, колкото са изискани. Нищо повече и допълнително не е препоръчително. :)

Връзка към мнение

Изискването за австралийската виза е точно да докажеш наличие на някакви средства. По какъв начин ще го докажеш е изцяло твоя преценка и свободно съчинение. Дали ще е извлечение от сметка, дали ще е фиш от заплата, дали ще е извлечение от няколко сметки, дали ще е свидетелство за наследство, много е свободно и няма ограничения, сам преценяваш колко да им предоставиш, и те ще трябва да преценят дали е достатъчно.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Намибия - навсякъде пише, че се издава много трудно виза, по-трудно дори от ЮАР. Посолство - някъде в Западна Европа. Е, няма да тръгна специално да обикалям Европа за намибийска виза. Според някакъв пътепис има светъл лъч - издаване на виза в ЮАР, без много бюрокрация - формуляр, снимка, плащаш и...готово

 

Лъчът хич не е светъл. Миналия месец вадихме намибийски визи на едни приятели от БГ в Претория.

Резултат:

1. Побеля ми косата.

2. Хванах инсомния.

3. Едва не пропуших.

4. Извадихме визите.

 

Аз мислех, че ще се заядат за недостатъчно време. На сайта пише 2 до 3 работни дни (non negotiable!), а планът беше да подадем в сряда и да ги получим в петък, за да летят в събота. Затова отидох да покажа документите седмица по-рано, че ако нещо не им хареса, да мога да реагирам. Всичко платено предварително - и сафари, и виза.

Заяде се, че нямали жителство в Южна Африка. За жители на България отговаряло друго консулство. Рови, рови по някакви папки и изплю ... Австралия. Очевидно имаше предвид Австрия, но не започнах спор по обща географска култура. Единственият шанс беше да дойдат в срядата лично и, като ги види, че са симпатични пенсионери, да и се сломи жестокостта. Сломяването отне около час. Заяде се:

- че не съм я послушал да ги пратя в Австрия

- че не сме пратили паспортите в Австрия по куриер (имахме 1 работен ден за целта)

- че нарочно сме планирали минаване точно за три дни през Южна Африка, че да вземат виза (Вярно). 

- че на път за Намибия ще минават през Ботсвана, а там също има консулство (но не и сред делтата на Окаванго).

- че сме платили целите визи, без да сме плучили съгласие (предварително се плащат само 25%)

- че нарочно се опитваме да я принудим да наруши Закона

- че съм подозрителен и вероятно съм агент, който им е взел парите и ги е излъгал

- че не правим разлика между Добро и Зло

- ...

Накрая с погнуса взе паспортите и даде разписка, без да обещае нищо за петък.

Още две безсънни нощи!

 

В петък сутринта ни посрещна с усмивки, като че сме стари приятели от основното учлище. Визите подпечатани. Защото?

Защото тоя ден го отнесе един индиец на опашката пред нас.

Прати го до Ъпингтън (на 1000+ км от Претория) да донесе оригинала на някакъв документ.

 

Според Осведомени - в Кейптаун ставало по-лесно. Знам ли.

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

Абсолютно същото ми се случи преди година, когато кандидатствах за виза за ЮАР. Живеех в Реюнион и пътувах до Мадагаскар, за да извадя виза. От там ми казаха, че не може по никакъв начин. Заядоха се, че нямам жителство в Мадагаскар, от Реюнион да съм отишъл в Париж за виза за ЮАР (?!), защо не съм я извадил от София... след четири обиколки за какви ли не документи, разкарвания три поредни дни, накрая ми взи паспорта и таксата за виза, без нищо да обещае, също с погнуса и по абсолютно същия начин като първи приятел ме посрещна седмица по-късно да ми върне паспорта с визата вътре. Май това е практика на южноафриканските държави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мой приятел, чийто брат близнак е в Австралия от 20 години, му отказаха електронна виза миналата година И точно май защото нямаше кредитна карта, не знам, може да е било заради друго, но кандидатства с дебитна карта и 6 -7 000 лв в сметката

Връзка към мнение

Лъчът хич не е светъл. Миналия месец вадихме намибийски визи на едни приятели от БГ в Претория.

Резултат:

1. Побеля ми косата.

2. Хванах инсомния.

3. Едва не пропуших.

4. Извадихме визите.

 

Аз мислех, че ще се заядат за недостатъчно време. На сайта пише 2 до 3 работни дни (non negotiable!), а планът беше да подадем в сряда и да ги получим в петък, за да летят в събота. Затова отидох да покажа документите седмица по-рано, че ако нещо не им хареса, да мога да реагирам. Всичко платено предварително - и сафари, и виза.

Заяде се, че нямали жителство в Южна Африка. За жители на България отговаряло друго консулство. Рови, рови по някакви папки и изплю ... Австралия. Очевидно имаше предвид Австрия, но не започнах спор по обща географска култура. Единственият шанс беше да дойдат в срядата лично и, като ги види, че са симпатични пенсионери, да и се сломи жестокостта. Сломяването отне около час. Заяде се:

- че не съм я послушал да ги пратя в Австрия

- че не сме пратили паспортите в Австрия по куриер (имахме 1 работен ден за целта)

- че нарочно сме планирали минаване точно за три дни през Южна Африка, че да вземат виза (Вярно). 

- че на път за Намибия ще минават през Ботсвана, а там също има консулство (но не и сред делтата на Окаванго).

- че сме платили целите визи, без да сме плучили съгласие (предварително се плащат само 25%)

- че нарочно се опитваме да я принудим да наруши Закона

- че съм подозрителен и вероятно съм агент, който им е взел парите и ги е излъгал

- че не правим разлика между Добро и Зло

- ...

Накрая с погнуса взе паспортите и даде разписка, без да обещае нищо за петък.

Още две безсънни нощи!

 

В петък сутринта ни посрещна с усмивки, като че сме стари приятели от основното учлище. Визите подпечатани. Защото?

Защото тоя ден го отнесе един индиец на опашката пред нас.

Прати го до Ъпингтън (на 1000+ км от Претория) да донесе оригинала на някакъв документ.

 

Според Осведомени - в Кейптаун ставало по-лесно. Знам ли.

Т.е. краят е щастлив, но тарифата на домосед вече e увеличена - x 3

;)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.