Прескочи до съдържание

Кола под наем без кредитна карта (с дебитна, кеш и т.н.)


Препоръчани мнения

Другаде почна тази тема, но да видим дали в типичен магелански стил с обща помощ ще успеем да разчовъркаме проблема до дъно. 

 

Каква е разликата между кредитна и дебитна карта?

 

Тема на друг разговор е, но както подсказва името, основната разлика е, че в дебитната карта предварително сте вкарали пари - ползвате дебит. а кредитната я изплащате след като разхода е направен - ползвате кредит. 

 

За да се вземат пари от дебитна карта, задължително трябва да има наличност по нея. За да се вземат пари от кредитна не е задължително, даже такова понятие като наличност при кредитна карта няма. Може да се харчи до максималния размер на кредитния лимит на картата. Това прави кредитната доста по-гъвкава и полезна, когато трябва временно да се блокират суми, както е в случая при колите под наем. 

 

 

Защо компаниите за коли под наем изискват кредитна карта?

 

Наемът на автомобила е само малка част от разходите, които бихте направили в целия процес на наемане на коли под наем. Всяка компания ще иска да задържи известна сума по картата преди да върнете автомобила. Дали ще е заради покритието на застраховката, дали ще е за един резервоар гориво, дали ще е за евентуални глоби, неплатени магистрални такси и т.н. Всички тези разходи е много по-лесно просто да се блокират на кредитната карта, и ако всичко в края на наема е наред - да се отблокират. Става лесно, бързо и безболезнено и за двете страни. Блокирането го разглеждайте просто като временно намаляване на лимита на картата, на практика пари не напускат джоба ви. 

 

С дебитната е по-различно. Преди това трябва да сте заредили картата с пари, вместо да блокира сумата компанията направо ще си я вземе, а после като приключи наема ще я връща. Това като цяло е доста по-времеемък процес, от колкото блокирането по кредитна карта.

 

Често е възможно един или два месеца след края на наема, компанията да получи честитка от полицията примерно за превишена скорост, която вие сте направили. В този случай е много по-лесно за тях да поставят сумата на кредитната ви карта, отколкото ако сте били с дебитна, която вече може да сте ошушкали до 0. Компанията за коли под наем ще остане с празни ръце в случая. 

 

Най-вече това е причината доста клонове и компании да изискват задължително кредитна, и то задължителни на името на шофьора. По-лесен процес на блокиране/освобождаване на сумата и по-голяма гаранция за тях, че ако след няколко месеца се появи допълнителен разход породен от вас, то няма да имат проблеми да си приберат парите. 

 

Ако все пак нямаме кредитна карта и искаме да наемем?

 

За радост, някои фирми нямат против да пожертват удобството от това да действат с кредитна карта клиента с цел да заграбят още един клиент.

 

Изключенията зависят много от локация до локация, и от фирма до фирма. Да го кажем с най-прости думи, ако искате да наемете кола в Сицилия, най-сигурно е да изровите всички фирми, които оперират там и да им пишете имейл дали биха приели дебитна карта, като изрично споделите какъв вид дебитни карти имате. Тежко е и времеемко ще е, но няма друг избор.

 

Не се подлъгвайте по това, че дебитната ви карта е приета по време на онлайн резервацията. Този вид сума е фиксирана и обикновено може да мине лесно през плащането, а на място за допълнителните разходи да се окаже, че може само кредитна. Няма да е приятно. Задължително се уточнете предварително с фирмата. 

 

За прегледност ще пусна условията на някои големи фирми за коли под наем, ще видите че всичките са доста уклончиви - може да приемем, може да не приемем, приемаме тук, не приемаме там и т.н. 

 

Europcar:

 

  - Debit card(s):

Warning: Debit card(s) are NOT accepted at time of reservation or rental except:

  - "Maestro" cards issued by UK banks and for customers renting in the UK, and

  - "Visa Electron" card(s) that are accepted for online payment on some rental destinations.

Warning: Customers who do not possess any other credit card in addition to the "Visa Electron" must ensure their account holds sufficient founds for the deposit to be charged at "Check-out".

 

Приемат Виза Електрон за онлайн плащане в някои резервации. Със сигурност трябва да имате достатъчна наличност по картата за плащане на депозита на място. Този депозит може много да варира в зависимост от колата и застраховката и да е между 100 и 2000 евро. 

 

Hertz

 

Acceptable Charge Cards

 

American Express / Mastercard / Carte Blanche / Diners Club / Discover / Hertz Card / JCB / Visa / Optima/Amex

 

Credit cards must have available credit, and debit/check cards must have available funds, for the estimated amount of rental charges plus up to USD 200.00 for any incidental charges in order to secure the rental.  For customers with a PC coupon, the estimated amount is the approximate total not including your promotion.

 

Eligible debit cards must have Visa or Mastercard logo. Use of a debit card to rent a vehicle is subject to a review of your credit history.  Stored value/prepaid/gift cards are not acceptable to qualify for rental, however these cards may be used for payment at return.

 

Please note that at the time of rental you will need to present (1) a current driver's license and (2) a valid credit or charge card in the renter's name.  At most Hertz locations in the United States, Puerto Rico, and the U.S. Virgin Islands, Hertz will allow you to present certain debit/check cards in place of a credit or charge card.  (Note: confirmation of your reservation does not mean that your debit/check card is acceptable to Hertz.) 

 

Трябва да имате сумата по картата, плюс депозита, плюс до 200 долара. Приемат се карти с логото на Мастъркард и Виза, задължително на името на наемателя. Може да ви прегледат кредитната история, това мисля е малко щатско ориентирано изискване, все пак тези извадки ги пускам само като груба насока. Със сигурност изрично трябва да се пише на клона. И то пишете имейл, за да имате отговор черно на бяло.

 

Budget

 

Имат цяла страничка посветена на предплатени коли под наем: http://www.budget.com/budgetWeb/html/en/deals/prepaybeatscompetition.html

 

4. Budget Welcomes Your Debit Card.

 

Want to use your debit card to prepay your rental? Budget lets you use a debit card to pay toward your rental online. Alamo and Hertz don’t.

Many Budget locations are also happy to accept a debit card for your rental hold. Whenever renters pick up vehicles, all rental car companies (including Budget) must place a hold on a debit or credit card to cover the estimated cost of the rental. Upon paying your rental with a Debit Card, Budget will generally request an authorization hold against your account for the estimated charges of the rental but reserves the right in its sole discretion, to request extra value based on certain factors as we deem appropriate. Some exceptions may apply. THESE FUNDS WILL NOT BE AVAILABLE FOR YOUR USE.

• When the rental is over we will process the reversal but the bank may take time to post it back to the account - unless you already paid toward your rental, in which case the hold will be only $100 USD. While this hold is in place, the funds will not be available for your use. While these funds are held, they are not available to you to spend. And since your bank may take up to two weeks to release hold funds after your rental is complete, paying online for your rental makes sense when you use a debit card for your transaction.

 

Тук по-подробно е описан процеса. Специално внимание се обръща на това, че след като приключи наема може да отнеме доста време парите да ви бъдат върнати обратно в сметката, до две седмици. 

 

Thrifty

 

http://www.thrifty.com/car_rental_information/content/car_rental_with_credit_card.aspx

 

Тук също е обяснено по-общо какви са причините наемане с дебитна карта да е по-проблемно. И като цяло, имайте предвид, че всички цитати тук може да се отнасят предимно за щатските офиси. Такива резултати ми излизат в гугъл, такива пускам :) Да потретя - пишете си на компанията, която сте намерили. 

 

Освен това всички тези цитати са от големи компании. Често малките местни фирми може да са по-гъвкави в изискванията. 

 

В крайна сметка според мен

 

Ако можете - изкарайте си кредитна карта. Не се заместват с дебитната, и двете си имат предимства и недостатъци, но в днешно време кредитната карта не е лукс, не струва скъпо и си е необходима част от арсенала на всеки пътешественик. Почти сигурно бюрокрацията по издаване на кредитната карта няма да е по-голяма от тази да зареждате сума в дебитната, да ви я вземат и да ви я връщат 2-3 седмици по-късно. Не ми се мисли, ако трябва два пъти да наемате кола в рамките на едно пътешествие. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Относно Италия открих тази дискусия в италиански форум:

 

http://fotoviaggiando.forumfree.it/?t=57703922

 

 

Ако може maiale да помага, предварителни благодарности!

 

Има дадена информация за различни страни в Европа.

Връзка към мнение

Питай патило - един съвет и от мен:

Ако имате възможност извадете си две различни кредитни карти - мастъркард и виза, да са от различни банки!

В различните краища на света някои видове кредитни карти не работят, а в Китай - всички чуждестранни :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В различните краища на света някои видове кредитни карти не работят, а в Китай - всички чуждестранни :)

 

Ееее, чак пък всички чуждестранни карти да не работят в Китай не е вярно :)

Връзка към мнение

Мисля, че това е по причина, че китайците са си с някаква тяхна система, Unionpay се казва или нещо подобно. А приемат на доста места виза и мастъркард в Китай, но по хотели и като цяло места, където се очакват чужденци. В обикновен ресторант и в супермаркет не става. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как рент-а-кар компанията разбира дали една карта е кредитна или дебитна, ако на нея пише само, да кажем, VISA Classic?

 

Или по друг начин зададен въпросът: Служителят взима картата, за да блокира необходимата сума. Ако картата е дебитна, но с наличност, кое възпрепятства служителя да блокира сумата? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как рент-а-кар компанията разбира дали една карта е кредитна или дебитна, ако на нея пише само, да кажем, VISA Classic?

 

Или по друг начин зададен въпросът: Служителят взима картата, за да блокира необходимата сума. Ако картата е дебитна, но с наличност, кое възпрепятства служителя да блокира сумата? 

 

По номера на картата се познава. Не си спомням как точно беше разположението, но да речем ако първите цифри са 52 значи е мастър кард, ако следващите са 30 значи е дебитна и така. А и обикновено компютъра го решава това :)

Връзка към мнение

Зачетох се в руските сайтове и там опитни пътешественици твърдят, че номерът им минава с дебитна карта с наличност. Просто дават картата на служителя без да казват, че е дебитна, сумата се блокира и всичко е ок. При това - многократно проверено...

Връзка към мнение

Има дебитни карти с кредитни бинове (първите цифри от номера). Ако обаче системата на търговеца е настроена да търси и кредитна насрещна сметка, транзакцията ще е отхвърлена.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Зачетох се в руските сайтове и там опитни пътешественици твърдят, че номерът им минава с дебитна карта с наличност. Просто дават картата на служителя без да казват, че е дебитна, сумата се блокира и всичко е ок. При това - многократно проверено...

 

Аз лично никога не бих разчитал на това, без имейл с потвърждение от конкретната фирма на конкретното място не бих рискувал никога. Но си е лично мнение. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тук у нас една и съща карта (издадена в Бразилия) може да се ползва като дебитна или кредитна. На касата винаги питат като дебитна или кредитна ще платиш. Ако сбъркам типа на картата, примерно дам българска кредитна и кажа дебитна, не минава.

Имам английска Visa Debit, която минава само като кредитна, а всъщност е дебитна (с наличност).

Връзка към мнение

Аз лично никога не бих разчитал на това, без имейл с потвърждение от конкретната фирма на конкретното място не бих рискувал никога. Но си е лично мнение. 

Исках да коментираме начина, по който функционират картите - в посока на мнението на neuromancer по-горе.

 

Явно една и съща карта може да има и двете функции, но как да се разбере това...?

 

Neuromancer, да не би в договора ти за картата да е посочено, че е и двете: дебитна/кредитна. 

 

Защото има го и обратното: към сметката по дебитната карта има отпуснат овърдрафт, но с нея не може да се плати рент-а-кар. (случаи, разисквани в руския форум)

 

 

 Visa Debit, която минава само като кредитна, а всъщност е дебитна (с наличност).

Ето, точно такава карта искам да имам. Сега остава да разбера как да се сдобия с нея.

Връзка към мнение

Neuromancer, да не би в договора ти за картата да е посочено, че е и двете: дебитна/кредитна. 

 

Няма как. Принципът е различен. Георги добре е обяснил разликата между двата типа разплащателни средства. Това, което се случва, е свързано с цифровото означение на самата пластика. Някои дебитни карти имат цифрово означение сходно на кредитни карти и оттам машините ги разпознават И като кредитни. Това обаче не ги превръща автоматично в кредитни карти. Въпрос на банкова институция е всичко. Аз също не разбирам на какво се дължи твоето притеснение да си извадиш кредитна карта. Според мен ползите са повече, да не кажа и голяма дума, че недостатъци почти няма с изключение на психологическия момент с изкушението да извършиш покупка с идеята, че ще платиш по-късно...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ееее, чак пък всички чуждестранни карти да не работят в Китай не е вярно :)

цитирам: OVERSEAS CARDS NOT ACCEPTED

хората си имат техни китайски :)

Връзка към мнение

Нещата за мен са ясни на този етап: нямам нужда да ползвам кредитна карта. Просто не ми трябва. Ако си взема заради наемането на автомобил, то по нея ще има НУЛА транзакции, освен ако наемателят не дръпне някаква сума. Обаче банката ще си дръпне годишната такса от 40-50 лв, нали? А в унисон с другата тема за психопатията аз пък не искам да им ги давам.

 

Тук един вид търговецът на услугата "наем на автомобил" иска гаранция, но единствената, която приема е банковата (под формата на кредит). E, няма да правим сделка тогава и ще мина на варианта, малка местна рент-а-кар компания, която не иска кредитна карта. Доколкото се ориентирам, в Южна Европа: Италия, Испания, Гърция това не е необичайна практика.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето, точно такава карта искам да имам. Сега остава да разбера как да се сдобия с нея.

 

Мисля, че тази за която писах в другата тема на ОББ е такава. Водеха я кредитна със собствени средства (също и чардж карта). Затова и таксите са й високи. Аз лично ако бях на мястото на Но Нейм и не желая по някаква причина да си извадя кредитна карта, бих пробвала с дебитна, но ще имам и план Б ако не сработи да се вземе кола да използвам градски транспорт. В Сицилия специално може спокойно и с градски транспорт - ще се наложи евентуално съобразяване с разписание и може да излезне по-скъпо ако са 4 човека напр. отколкото с кола под наем, но също е вариант

Редактирано от Бръмбар
Връзка към мнение

Исках да коментираме начина, по който функционират картите - в посока на мнението на neuromancer по-горе.

 

Явно една и съща карта може да има и двете функции, но как да се разбере това...?

 

Neuromancer, да не би в договора ти за картата да е посочено, че е и двете: дебитна/кредитна. 

 

Защото има го и обратното: към сметката по дебитната карта има отпуснат овърдрафт, но с нея не може да се плати рент-а-кар. (случаи, разисквани в руския форум)

 

 

Ето, точно такава карта искам да имам. Сега остава да разбера как да се сдобия с нея.

Да, и двете е, не е само овърдрафт. Примерно отваряш си сметка и взимаш карта, тя е само дебитна. Ако кандидатстваш за кредитна и те одобрят, картата ти става и кредитна (същата пластика, същия номер). Има значение ПОС терминала как я обработва.

Мнението ми е по-скоро, че си зависи каква е картата и дали руснаци правят някакви трикове с техните карти не означава че и при нас ще работи. Може би по-скоро провери някой със българска Visa Debit карта да каже дали му я приемат като кредитна и къде са му я издали.

Ето тук една картинка

21490479-media_httpwwwblogcdnc_erBuB.jpg

и http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Issuer_Identification_Numbers

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

цитирам: OVERSEAS CARDS NOT ACCEPTED

хората си имат техни китайски :)

 

Ами не зная точно откъде го цитираш, но аз съм използвала карта издадена в БГ по хотели. В някои хотели даже не можеш да спиш, ако не не предстаавиш кредитна карта при чек-ин.

Връзка към мнение

Ами не зная точно откъде го цитираш, но аз съм използвала карта издадена в БГ по хотели. В някои хотели даже не можеш да спиш, ако не не предстаавиш кредитна карта при чек-ин.

Единствено успях да ползвам карта в BANK OF CHINA.

Всички останали банки, магазини и хотели, в които ходих не приемаха чужди карти.

Да не говорим, че в нито една банка, без националната не приемаха ЕВРО и ме гледаха като извънземно.

П.С. Сега се сещам, че само на летището можеше...

Връзка към мнение

Ами по-скоро мисля че е било малшанс точно с тази карта и/или с хотела. Аз съм използвала преди време корпоративна Виза на Булбанк. За магазините наистина може и да не работят с чужди. За валута - евро и долари не помня дали само в националната е можело да се обменя, помня само, че искаха паспорт и само чужденци могат да обменят.

Връзка към мнение

Тук един вид търговецът на услугата "наем на автомобил" иска гаранция, но единствената, която приема е банковата (под формата на кредит). E, няма да правим сделка тогава и ще мина на варианта, малка местна рент-а-кар компания, която не иска кредитна карта. Доколкото се ориентирам, в Южна Европа: Италия, Испания, Гърция това не е необичайна практика.

Така вероятно може, НО:

1) трябва да питаш предварително дали приемат кеш

2) може да се наложи да оставиш съответната сума като депозит, вместо да ти я блокират по кредитната карта

3) с малки и неизвестни фирми може да не получите същото обслужване ато с големите. Примерно катастрофирах на 1 януари, представителя на фирмата беше много мъчен за намиране и не му се помагаше много (а и май нямаха свободни коли), та ми каза да се оправям и после да му връча сметката. От пътната помощ ми казаха, че ако бях към голяма фирма, те си имат договори и биха ме изтеглили и съхранявали колата без да ми вземат пари, а директно със застрахователите, но в моя случай ще трябва да си платя и после да си търся парите от фирмата.

Връзка към мнение

Neuromancer, да не би в договора ти за картата да е посочено, че е и двете: дебитна/кредитна. 

 

Защото има го и обратното: към сметката по дебитната карта има отпуснат овърдрафт, но с нея не може да се плати рент-а-кар. (случаи, разисквани в руския форум)

 

Това, за което говори Neuromancer, като картов продукт все още не се предлага в България, зад една пластика - 2 насрещни сметки - кредитна и дебитна. Сещате ли се, като теглите на банкомат как ви кара да избирате на някои банкомати от каква сметка теглите - картова, кредитна, спестовна? Именно за това е тази функционалност, когато зад 1 пластика, стоят 2 насрещни сметки.

 

Дебитните карти с кредитен бин, не са много по-евтини за поддръжка от кредитна карта, само дето обикновено са с месечна такса, не годишна. При тази карта рискът, който съществува, е да бъде отхвърлена, ако системата на търговеца е настроена да търси кредитна насрещна сметка. Ето един пример за такава на една от българските банки: https://dskbank.bg/Page/default.aspx?xml_id=/bg-BG/Individuals/cards/debit%20cards/Standard/

По сметката, по която е издадена тази карта, може да бъде отпуснат овърдрафт, но това не я прави кредитна технически, просто човек получава достъп до наемни средства чрез нея.

Връзка към мнение

Другаде почна тази тема, но да видим дали в типичен магелански стил с обща помощ ще успеем да разчовъркаме проблема до дъно. 

 

Каква е разликата между кредитна и дебитна карта?

 

Тема на друг разговор е, но както подсказва името, основната разлика е, че в дебитната карта предварително сте вкарали пари - ползвате дебит. а кредитната я изплащате след като разхода е направен - ползвате кредит. 

 

За да се вземат пари от дебитна карта, задължително трябва да има наличност по нея. За да се вземат пари от кредитна не е задължително, даже такова понятие като наличност при кредитна карта няма. Може да се харчи до максималния размер на кредитния лимит на картата. Това прави кредитната доста по-гъвкава и полезна, когато трябва временно да се блокират суми, както е в случая при колите под наем. 

 

Ето сега пак този казус! Значи имам кредитна карта с 5000 лв. лимит, но тя е празна, похарчила съм всичко. Искаш да кажеш, че това няма да е проблем за фирмата за коли под наем, блокира ми сумата и не мога да я ползвам (аз и без това не мога, защото я няма)? И после има да взима дълго време, докато аз си я напълня малко по малко с минималните кредитни вноски.

Връзка към мнение

Ако си изхарчила лимита няма да стане, компанията ще иска да има свободни средства по картата.

 

Първи пример. Да речем имаш лимит 5000лв и никога не си ползвала картата. Компанията иска да блокира 3000лв от тях. В момента, в който го направи ти вече имаш право да харчиш само 2000лв от картата. 

 

Втори пример. Имаш лимит от 5000лв, но вече си изхарчила 2500 от тях. Компанията иска да блокира 3000. В момента, в който отидеш на място картата ти е отхвърлена, защото не може да се постави блокиране за тази сума. 

 

Разликата може да изглежда невидима на първо време между блокиране на част от лимита на кредитната карта и взимане на жива сума по дебитна, но е много съществена. 

 

Ако имаш притеснения може да се обадиш на банката и да им кажеш, че ти предстои пътуване, ако може временно да вдигнат кредитния лимит. Ако не стане, може да преведеш предварително сума по кредитната сметка, така лимита ще ти се вдигне с тази сума. Да речем имаш 5000лв кредитен лимит, нищо не си харчила по картата. Превеждаш по сметката 3000лв и така получаваш карта с 8000лв лимит. Но да знаеш, че после тия 3000лв едва ли може да си ги дръпнеш обратно, а ще трябва лека полека да ги харчиш с картата. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.