Прескочи до съдържание

Кола под наем без кредитна карта (с дебитна, кеш и т.н.)


Препоръчани мнения

Да. Това е простата логика и така го знам и аз, но това изречение ме обърка отново:  "За да се вземат пари от кредитна не е задължително, даже такова понятие като наличност при кредитна карта няма. "

Връзка към мнение

с кредитната карта имаш право на кредит, но не неограничен, както ти го разбираш, а само до лимита

т.е. ти ползваш суми, които нямаш, но само до лимита, не повече

Връзка към мнение

Следя терзанията на eloena и започвам да си мисля, че тя нещо не може да схване за какво иде реч при кредитните карти. Такова нещо като "празна" кредитна карта, която трябва да се "напълни" не съществува. От нейните думи оставам с впечатление, че тя счита, че е необходимо предварително да е захранила кредитната си карта със сума равна на тази по определения от банката лимит. В противен случай, ако тя е изразходвала лимита по кредитната карта и не е внесла минималната вноска, сега картата би трябвало да е блокирана от банката. А не виждам причина това да не се е случило, в смисъл не вярвам eloena да е похарчила наведнъж 5000 лева на кредит...

Връзка към мнение

Да. Това е простата логика и така го знам и аз, но това изречение ме обърка отново:  "За да се вземат пари от кредитна не е задължително, даже такова понятие като наличност при кредитна карта няма. "

 

Наличността при кредитната е лимита ти, нека така да го кажем с прости думи :) Мисля, че с цел да съм по-конкретен с термините обърквам допълнително. 

 

Дебитна: започваш от 0, 0 лимит, нямаш право да харчиш от нея преди предварително да я "заредиш". 

Кредитна: започваш от 0, 5000 лимит, имаш право да харчиш 5000, които после ще му мислиш как да връщаш. 

 

Алтернативно обяснение: теглиш кредит от 5000лв и го зареждаш в дебитната карта. Докато не го харчиш, не ти взимат лихва, почват да ти взимат в момента, в който харчиш и не върнеш сумата до края на месеца. Ей това е кредитната :) Дано не омазвам нещата още повече :)

Връзка към мнение

Следя терзанията на eloena и започвам да си мисля, че тя нещо не може да схване за какво иде реч при кредитните карти. Такова нещо като "празна" кредитна карта, която трябва да се "напълни" не съществува. От нейните думи оставам с впечатление, че тя счита, че е необходимо предварително да е захранила кредитната си карта със сума равна на тази по определения от банката лимит. В противен случай, ако тя е изразходвала лимита по кредитната карта и не е внесла минималната вноска, сега картата би трябвало да е блокирана от банката. А не виждам причина това да не се е случило, в смисъл не вярвам eloena да е похарчила наведнъж 5000 лева на кредит...

Добре, давам си сметка, че напоследък упорито градя имидж на блондинка :) Нещата с кредитните карти са ми пределно ясни, защото не от вчера имам кредитни карти. Факт е, че тази с големия лимит, която ще ползвам за Сицилия е на критичния минимум (и не, не съм го похарчила наведнъж, което едва ли е от значение). Виж, с наемането на коли нямам никакъв опит. И понеже в условията пише, че картата трябва да има достатъчен ЛИМИТ, а не налична сума в нея, та реших все пак да си задам въпроса, с ясното съзнание, че е тъп. Факт е, че с горецитираното изречение, Георги ми обърка малко мислите и видиш ли, проблесна ми, че може пък и да има някакъв резон в него, но уви! Останалото ми е пределно ясно и съжалявам, че Ви накарах да ми обяснявате като на бавно развиваща се. И Ви благодаря за сетен път за търпението!

Връзка към мнение

От нейните думи оставам с впечатление, че тя счита, че е необходимо предварително да е захранила кредитната си карта със сума равна на тази по определения от банката лимит. В противен случай, ако тя е изразходвала лимита по кредитната карта и не е внесла минималната вноска, сега картата би трябвало да е блокирана от банката. 

И да, определено смятам, че картата трябва да се захрани, в противен случай не виждам какво ще блокират. И ако съм си платила минималната вноска или две, или три, банката не ми блокира картата, но сумата е недостатъчна за блокиране от фирмата за коли под наем.

Връзка към мнение

Няма проблем, ще дълбаем колкото е необходимо, след като на теб не ти е ясно, значи може и за други да не е ясно :)

 

 

И да, определено смятам, че картата трябва да се захрани, в противен случай не виждам какво ще блокират. И ако съм си платила минималната вноска или две, или три, банката не ми блокира картата, но сумата е недостатъчна за блокиране от фирмата за коли под наем.

 

Не, няма нужда да се захранва :) Ако говорим за чисто нова кредитна карта, по която никога не е имало разход. Можеш да си вземеш нова карта, да имаш 5000 лимит, нищо да не купуваш цяла година - не дължиш нищо освен годишната такса. Тази сума от лимита е моментално на твое разположение, съответно на разположение на фирмта за коли под наем, без предварително да внасяш нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И да, определено смятам, че картата трябва да се захрани, в противен случай не виждам какво ще блокират. И ако съм си платила минималната вноска или две, или три, банката не ми блокира картата, но сумата е недостатъчна за блокиране от фирмата за коли под наем.

 

Ето, това вече обяснява нещата. Имаш кредитна карта, която периодично си използвала, като си погасила само месечните минимални вноски, за да не бъде блокирана картата от банката. Това те превръща в идеалния клиент на банката, защото трупаш лихви и поддържаш активна карта. В този случай е необходимо или да погасиш изцяло (или до размера необходим за наемане на кола) задължението или да извадиш друга карта от друга банка. Последното може да се окаже и проблем, защото съществува нещо като междубанкова система за предварителна проверка на кредитното досие на всеки клиент и новата банка може да ти откаже издаване на кредитна карта на база задължението ти към твоята банка. Ситуацията е неприятна, дано намериш изход от нея. А, иначе никой тук не те е заподозрял в излишна форма на блондинство, просто исках да съм сигурен, че взаимно се разбираме... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма проблем, ще дълбаем колкото е необходимо, след като на теб не ти е ясно, значи може и за други да не е ясно :)

 

 

 

Не, няма нужда да се захранва :) Ако говорим за чисто нова кредитна карта, по която никога не е имало разход. Можеш да си вземеш нова карта, да имаш 5000 лимит, нищо да не купуваш цяла година - не дължиш нищо освен годишната такса. Тази сума от лимита е моментално на твое разположение, съответно на разположение на фирмта за коли под наем, без предварително да внасяш нищо.

Стигат ми толкова кредитни карти, ще ми станат цяло тесте. По добре да изтегля кредит с който да напълня съществуващите, така няма да им плащам огромните лихви а само лихвата по потребителски кредит, която е далеч по-малка и а дано да успея на не ги пшпам повече...толкова на дълбоко поне :)

Връзка към мнение

Ако периодично се изкушаваш да си издумкваш кредитния лимит по кредитните карти, без да имаш възможност да го възстановиш преди края на гратисния период, това не е подходящият кредитен продукт за теб, защото можеш да влезеш в порочен кръг - изхарчваш кредитния лимит до край, взимаш потребителски кредит да го възстановиш, пак го изхарчваш, пак взимаш потребителски... къде ще му излезе края така? По-добре дебитна карта с кредитен бин и собствени средства или овърдрафт до сумата на месечните постъпления.

 

Сега малко да се опитам да внеса яснота в понятията, че много хора се опитват да обяснят, ама гледат само от камбанарията на собствената си банка и държавата, в която живеят.

 

Neuromancer говори за дебитна и кредитна карта в една пластика, Георги говори за вдигане на кредитния лимит с обаждане на банката по телефона - такива неща в родната действителност няма за момента.

 

Първо, да направим разлика между кредитен лимит и разполагаема наличност по кредитна карта. Кредитен лимит е сумата, която банката ти е дала назаем. Ако банката те е одобрила и ти е издала кредитна карта за 5000 лева, в момента на активирането й, ти имаш 5000 лева разполагаема наличност, които са точно равни на петте хиляди лева кредитен лимит. Кредитният лимит на картата ти няма да се промени (е, освен ако не кандидатстваш наново в банката за одобрение), ще се променя само разполагаемата ти наличност в зависимост от това какво харчиш и внасяш. Ако в тази хипотетична новополучена кредитна карта внесеш 1000 лева, на теб кредитния ти лимит ще си остане 5000 лева, но разполагаемата ти наличност ще стане 6000 лева. Ако пък вместо да внасяш, изхарчиш 2000 лева, кредитния ти лимит все още е 5000, но разполагаемата ти наличност е вече 5000-2000=3000 лева.

 

Когато търговецът иска да ти блокира сума по сметката, него го интересува разполагаемата ти наличност в момента, а не колко пари банката ти е дала назаем (кредитния ти лимит). Ако от чисто новата ти хипотетична карта за 5000 лева търговецът иска да ти блокира 3000, ще ти остане 2000 разполагаема наличност, но за тези 3000 няма да платиш лихви, докато са блокирани, а не похарчени, лихви се плащат само за реално осчетоводените транзакции, не за блокировките.

 

Доколкото разбрах, ти в момента имаш кредитна карта, на която си изразходила целия кредитен лимит, тоест ти нямаш разполагаема наличност и това е което трябва да осигуриш.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Когато търговецът иска да ти блокира сума по сметката, него го интересува разполагаемата ти наличност в момента, а не колко пари банката ти е дала назаем (кредитния ти лимит). Ако от чисто новата ти хипотетична карта за 5000 лева търговецът иска да ти блокира 3000, ще ти остане 2000 разполагаема наличност, но за тези 3000 няма да платиш лихви, докато са блокирани, а не похарчени, лихви се плащат само за реално осчетоводените транзакции, не за блокировките.

 

Доколкото разбрах, ти в момента имаш кредитна карта, на която си изразходила целия кредитен лимит, тоест ти нямаш разполагаема наличност и това е което трябва да осигуриш.

Ако беше написал това преди седмица в една друга тема: http://magelanci.com/topic/1691-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC/ сега едва ли щяхме да си чешем езиците в тази :) Шегичка, чевек не може да следи всичко във форума! Важното е, че накрая има яснота по въпроса!

Връзка към мнение

Абе, трябваше да напиша, ама се разсеях нещо, а и разчитах, че другите ще обяснят. Сега видях, че още повече се омотават нещата, вместо да се разяснят, щото всеки си борави със собствена банкова терминология и изхожда от собствения си опит, който не винаги е приложим към конкретния казус :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 - Autonoleggi Russo S.R.L. (чакам отговор)

Via Fontanarossa

95121 Catania

+39 (0)95 349727

www.rentacarcatania.com‎

 

Отговорът е:

 

BUON GIORNO, PER IL NOLEGGIO SENZA CARTA DI CREDITO E NECESSARIO UNA RESIDENZA IN ITALIA  PER UNA EVENTUALE MULTA, E BISOGNA LASCIARE UN DEPOSITO CAUZIONALE DI € 300.00 CHE VERRA RESTITUITO AL RIENTRO VETTURA, SPERO DI ESSERE STATO CHIARO , CORDIALMENTE,RUSSO ANTONINO.

 

Искат да имаш адресна регистрация в Италия.

Връзка към мнение

Мисля, че в крайна сметка - ако си извадиш една кредитна карта ще имаш много по-малко главоболия ;)

Аз също не обичам да взимам пари на заем, също не обичам да плащам лихви (особено пък кожодерските лихви на кредитните карти) така че я ползвам само като средство за достъп до някакви услуги, като рент-а-кар, например.  А иначе си ползвам гратисния период и си погасявам навреме изразходваното, така че да не плащам и стотинка лихва. Струва ми се, че доста хора така правят. 

А си има и разни други плюсчета - например повечето кредитни карти имат застраховка, която се активира автоматично при плащане на някаква услуга , свързана с пътуване в чужбина (полет, хотел, рент-а-кар)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля, че в крайна сметка - ако си извадиш една кредитна карта ще имаш много по-малко главоболия ;)

Аз също не обичам да взимам пари на заем, също не обичам да плащам лихви (особено пък кожодерските лихви на кредитните карти) така че я ползвам само като средство за достъп до някакви услуги, като рент-а-кар, например.  А иначе си ползвам гратисния период и си погасявам навреме изразходваното, така че да не плащам и стотинка лихва. Струва ми се, че доста хора така правят. 

А си има и разни други плюсчета - например повечето кредитни карти имат застраховка, която се активира автоматично при плащане на някаква услуга , свързана с пътуване в чужбина (полет, хотел, рент-а-кар)

 

Точно така смятам да правя и аз. Отскоро, буквално от дни, съм притежател на кредитна карта. Възползвах се от промоция на известна бг банка за "без такса за първата година". И мисля, че е разумно подобно действие, тъй като на практика не губиш нищо. Все едно имаш едни n-хиляди лева/евро в джоба, които обаче са така добре опаковани, с тиксо да речем, че не можеш да ги харчиш, а можеш само да ги показваш на всеки, който се съмнява в твоята платежоспособност. :)

Друг е въпросът, че снощи не успях да платя с нея билети на Ryanair и трябваше да ползвам дебитната (срам и позор!) карта на жена ми, с нея стана от раз. Аз ли нещо не въведох както трябва, дали защото е нова ли, не знам, но не мина.

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Друг е въпросът, че снощи не успях да платя с нея билети на Ryanair и трябваше да ползвам дебитната (срам и позор!) карта на жена ми, с нея стана от раз. Аз ли нещо не въведох както трябва, дали защото е нова ли, не знам, но не мина.

И по-добре, че не е минало, защото при Ryan плащането с кредитна излиза (макар и с малко) по-скъпо отколкото с дебитна. Същото е при EasyJet, така че човек като взима билети е добре да има под ръка и дебитна и кредитна карта. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно така смятам да правя и аз. Отскоро, буквално от дни, съм притежател на кредитна карта. Възползвах се от промоция на известна бг банка за "без такса за първата година".

Коя е банката? Ако може, на лични.

Връзка към мнение

И по-добре, че не е минало, защото при Ryan плащането с кредитна излиза (макар и с малко) по-скъпо отколкото с дебитна. Същото е при EasyJet, така че човек като взима билети е добре да има под ръка и дебитна и кредитна карта. :)

 Видях разликата от около 3 евро при плащането, но нещо се бях заинатил да платя с новата карта. Точно обратното на принципа "2-3 евро са си 2-3 евро", който адмирирахме всички (и с право!) някъде тук. :)

Връзка към мнение

Банки и картите им може да обсъждате смело и публично, особено ако сте с няколко мнения втъкнати в пояса, вярвам че не сме чак толкова интересна аудитория банките да си правят самореклама тук...или пък ако някой ден станем да пуснат специално за нас перфектната карта без годишна такса, с кешбек, никаква разлика в курса при превалутиране и гарантирана работа навсякъде в чужбина :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

Имам кредитна карта от ПИБ. Мога ли да си наложа някакви рестрикции доброволно? Ако някой е пробвал? Естествено ще питам и ПИБ. Какво се крие зад тава 'странно желание'- четох за разни издевателства от страна на рент-а-кар компаниите в Исландия и не ми се иска да е възможно да си дръпнат примерно 4000 евро защото съм им одраскал колата и после аз да се разправям с банки и да оспорвам и доказвам. Предпочитам да не успеят и после те да ме 'гонят' да им ги плащам.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Имам кредитна карта от ПИБ. Мога ли да си наложа някакви рестрикции доброволно? Ако някой е пробвал? Естествено ще питам и ПИБ. Какво се крие зад тава 'странно желание'- четох за разни издевателства от страна на рент-а-кар компаниите в Исландия и не ми се иска да е възможно да си дръпнат примерно 4000 евро защото съм им одраскал колата и после аз да се разправям с банки и да оспорвам и доказвам. Предпочитам да не успеят и после те да ме 'гонят' да им ги плащам.

 

Не мисля, те и за това искат кредитна карта повечето, точно с цел да могат да дръпнат в последствие такива екстри като глоби от камери и т.н. Това, което трябва да направиш в твоя случай е като връщаш колата да искаш изрично някой да я огледа и да ти каже, че няма забележки и това да е отбелязано някъде на документ. Същото което и ти трябва да направиш като взимаш колата.

Връзка към мнение

Не мисля, те и за това искат кредитна карта повечето, точно с цел да могат да дръпнат в последствие такива екстри като глоби от камери и т.н. Това, което трябва да направиш в твоя случай е като връщаш колата да искаш изрично някой да я огледа и да ти каже, че няма забележки и това да е отбелязано някъде на документ. Същото което и ти трябва да направиш като взимаш колата.

Абе занимавам се с глупости малко :)

Ще връщам колата в 5 сутринта и има голям шанс само да трябва да пусна ключовете в една кутийка и така, огледа след това, а аз съм отговорен до момента на огледа, не до момента на оставяне на колата, което отваря големи възможности за злоупотреби. И понеже ще ми е 10+ рентване, не бих го мислил, както и до сега не съм, ако не бях прочел за толкова много случаи в Исландия в Tripadvisor, което си е стряскащо.

За инфо, говорих с ПИБ, мога да си слагам дневни и седмични ограничения, каквито си поискам, обаче срещу 20лв.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.