Прескочи до съдържание

2 месеца из САЩ, Кариби, Куба


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Привет,

 

планирам си дълго пътешествие за след лятото, като на първо четене се очертава този маршрут:

 

София -> Ню Йорк -> Маями -> Бахамите -> евентуално Куба –> евентуално Канкун -> Лос Анджелис –> Лас Вегас / Гранд Каньон -> Хонолулу -> острови из Океания -> Бали -> каквото още ми е останало от Азия -> София
 
След Хавай се прехвърлям към така любимата ми Азия, като по пътя мисля евентуално да "загубя" още 1/2/3 седмици, обикаляйки из островите в Океания или евентуално Нова Зеландия/Австралия (ако австралийците благоволят да ми дадат виза този път).
 
За щастие не съм ограничен по никакъв начин в продължителността на пътуването, а и маршрута засега може да търпи промени и се приемат всякакви идеи :) Важно уточнение е, че през зимните месеци (декември-февруари) ще съм базиран на остров Бали, така че бих могъл да си правя допълнителни азиатски екскурзийки от там.
 
Имам няколко въпроса, ако може да помогнете с инфо би било страхотно :)
 
1) Има ли някое особено интересно и заслужаващо си място в САЩ, което пропускам и евентуално бих могъл да включа в обиколката си там?
 
2) Тъй като САЩ имат стриктни ограничения за Куба според вас кой е най-добрият начин за стигане до Хавана от онзи регион? Предполагам няма да е възможно да летя директно Маями-Хавана и после Хавана-Лос Анджелис, а по-скоро трябва да ползвам междинни държави като Бахамите и Мексико (гледах че има евтини директни полети Насау-Хавана и Хавана-Канкун)? Също така как седи визовия въпрос с Куба за българи, тегава ли е много визата ако си самоорганизиран турист?

3) Ако пътувам до Куба и имам кубинска виза в паспорта мога ли да имам проблем при влизането в САЩ (по принцип имам 10 годишна виза за САЩ)?

4) Кои острови в Океания си заслужават посещаването най-много, като същевременно да са относително лесно достъпни от Хонолулу (тоест без 30 часови полети с по 3 прекачвания и нереално скъпи билети)?

5) Ако отпадне идеята за островите из Океания кой би бил най-добрия начин за пътуване от Хавай към Азия? Намерих директен полет Хонолулу-Манила за $440, като засега това е най-ниската цена, която открих.
 
Благодаря предварително на всички за помощта и идеите :)
 
P.S. Нямах представа в кой раздел да пусна тази тема, тъй като пътуването засяга няколко различни региона, и затова просто писах тук.
Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На първият ти въпрос - аризонските каньони, страхотни са. Това, ако се интересуваш от природа, разбира се. Например Антилопе каньон е мястото, което най-много искам да видя в Щатите. http://www.photonews.ca/wp-content/uploads/2011/06/Nature-is-my-Kingdom-Antelope-Canyon-Arizona-Canon-5D-MK-II-17-40mm-Heliopan-Polarizer.jpg

Кубинска виза се взима много лесно за около седмица в София. Цената май беше около 15 $, забравила съм точно колко.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Браво, завиждам ти!

1) за САЩ много зависи какво обичаш, ако е природата, можеш спокойно да прекараш 2 седмици из запада има много паркове, каньони и т.н. например Yosemite NP, Sequoia NP, Monument Valley, Death Valley

4) придвижванията са доста скъпи, никой не е лесно достъпен, може би има полети Хавай-Фиджи, до Френска Полинезия има един път седмично, естествено с прекачване през Австралия или Нова Зеландия можеш да отидеш на който остров си поискаш.

Но сложничко си е, аз съм пътувал от Фиджи до Вануату, май беше един път седмично полета отново, което доста затруднява плануването. Може да погледнеш и към Federated States of Micronesia, като американски, може добре да са свързани с Хавай.

Също за там, номер едно ми е пътеката на о-в Кауай oт Haena до Polihale, забравих как се казва, има един филм Perfect Getaway, на който действието се развива по тази пътека.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На въпроса ти за Куба - аз съм правил комбинация на Мексико (Плая дел Кармен, Ривиера Мая) с Хавана. Кубана лети от Канкун директно и полета е около час само. Това го решихме на място, просто влязох в една тур агенция в Плая дел Кармен и ми предложиха билет + хотел + трансфер летище - хотел - летище пакет. Визата не е точно печат в паспорта, ами една хартийка (агенцията я уреди - техният представител на летището в Канкун ни ги даде тези хартийки преди самият полет, никаква виза не сме вземали предварително).

 

За Куба винаги се е летяло или през Канада или през Мексико, не през САЩ, самите американци така правят (освен ако няма промяна последните 2 години, не съм следил). Кубинците не слагат печат в паспорта, за всеки случай може да им кажете, че после отивате в САЩ).

 

Според мен много си струва да се остане на Ривиера Мая поне 3-4 вечери,  (руините на маите в Тулум, пирамидата в Чиченица, сенотета, прекрасни плажове) и да се комбинира с Куба (колкото време можеш да отделиш за там). Препоръчвам да не се стои в самият Канкун, който си е презастроен по моите стандарти, а някъде по на юг по ривиерата.

 

Благородно ти завиждам за пътешествието и предимно за продължителността му (то е ясно, че ще си го направиш хубаво за толкова дъгло време). Блазе ти :) :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Аляска. Не знам до колко ще се отклониш от като цяло по-южният ти маршрут, но според мен си заслужава. Ако почнеш в края на лятото и е от първите спирки, времето ще е перфектно. Малко по-късно също става, ще има северно сияние. Но и без него, природата там си заслужава. Лично на мен това са ми двете задължителни неща в списъка в САЩ - Гранд Каньон и Аляска. 

 

2/3. Виждам, че кубинците действат малко като израелците - възможно е да си вземеш визата на листче, което да подпечатват вместо паспорта и т.н. Маршрутите за избягване си ги уцелил, а и като цяло САЩ си имат повече проблеми с техните граждани да не ходят в Куба, не с чужденците. Само може да те отарашат хубаво и дано не носиш пури с теб :)

 

4. Имахме едно питане за самолетен билет от Хавай до Фиджи, ако не се лъжа преди време, излезе че няма удобни, бързи и евтини връзки между тихоокеанските острови. Май няма връзки никакви, които да не минават през континентална част. 

 

5. Или Манила, или Сеул, или Токио (може би и други японски летища). Мисля, че това са входните точки към Хаваите от Азия. 

 

В Бали между другото февруари е супер дъждовния сезон, но предполагам ще използваш времето да мръднеш другаде :)

 

 

 

П.С. Темата я местя тук, че основната част е Северна Америка. Не е голяма болка, където и да е :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

по въпроса за летенето до Куба, мисля, че имаше промени в това отношение и има полети от MIA до Хавана. Даже в момента гледам кацане/излитане на страницата на MIA airport и има полети, които пристигат и излитат за Хавана. Излизат ми World Atlantic Airlines и Sun Country Airlines, не съм ги чувала никога, не знам как дистрибуират билети, но можеш да ги потърсиш евентуално.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вметна за Аляска - от края на Август нататък времето започва да се разваля, през Септември пак става, но не е топ. Това е моето впечатление от 2 различни години по това време там, иначе беше първото нещо, което ми дойде на акъла да напиша, но погледнах кога се пътува.  Ако ще правиш Аляска - възможно в най-ранен стадий на пътуването. Да гледаш глетчери при облачно и мъгливо време е по-добре от изобщо да не ги видиш, но не е като да ги гледаш в слънчев ден :)

 

При кофти време не работят и разните панорамни полети с хидроплани и хеликоптери (каца се на глетчер), които са тотално-абсолютно-невероятни.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Относно връзките на Хавай с други острови, оказа се че малко прибързано съм се изказал. Hawaiian и United имат прилична тихоокеанска мрежа, вече за цените е друг въпрос - Хавай - Гуам е 1700 долара директния :)

 

Ей с тая лека програмка може да видиш всички директни полети, на всички авиокомпании: http://arm.64hosts.com/

 

От Азия също има полети от Тайпе и Шанхай, като друга потенциална входна точка освен изброените. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колкото до Азия, бих искал само да ти насоча вниманието към едно от може би последните останали дивни места там (и едно от най-красивите по мое мнение) - Раджа Ампат в Индонезия. Абсолютно невероятно място, даже и ако не си водолаз. Не съм ходил, но ми стои високо в списъка на желаните места. Малко трудно се достига (май бяха 2 вътрешни полета). Забравил съм и кога бяха добрите сезони (преди около година и половина рових за там), проучи го в нета, има доста информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колкото до Азия, бих искал само да ти насоча вниманието към едно от може би последните останали дивни места там (и едно от най-красивите по мое мнение) - Раджа Ампат в Индонезия. Абсолютно невероятно място, даже и ако не си водолаз. Не съм ходил, но ми стои високо в списъка на желаните места. Малко трудно се достига (май бяха 2 вътрешни полета). Забравил съм и кога бяха добрите сезони (преди около година и половина рових за там), проучи го в нета, има доста информация.

За там ми се върти нещо в главата, че май трябваше различна виза/разрешително от стандартната за Индонезия...

Връзка към мнение

Защо не провериш околосветски билет? Струва ми се че тия еднопосочни междуконтинентални полети излизат много скъпо иначе.

Връзка към мнение
Георги Матеев

 На въпроса ти за Куба - аз съм правил комбинация на Мексико (Плая дел Кармен, Ривиера Мая) с Хавана. Кубана лети от Канкун директно и полета е около час само. Това го решихме на място, просто влязох в една тур агенция в Плая дел Кармен и ми предложиха билет + хотел + трансфер летище - хотел - летище пакет. Визата не е точно печат в паспорта, ами една хартийка (агенцията я уреди - техният представител на летището в Канкун ни ги даде тези хартийки преди самият полет, никаква виза не сме вземали предварително).

 

Ако не се слага кубинска виза/печат в паспорта ще е наистина идеално и ще ми отпаднат притесненията за влизане в САЩ. За всеки случай ще проверя по-подробно този въпрос в посолството на Куба в София.

 

1. Аляска. Не знам до колко ще се отклониш от като цяло по-южният ти маршрут, но според мен си заслужава. Ако почнеш в края на лятото и е от първите спирки, времето ще е перфектно.

 

4. Имахме едно питане за самолетен билет от Хавай до Фиджи, ако не се лъжа преди време, излезе че няма удобни, бързи и евтини връзки между тихоокеанските острови. Май няма връзки никакви, които да не минават през континентална част. 

 

В Бали между другото февруари е супер дъждовния сезон, но предполагам ще използваш времето да мръднеш другаде :)

 

От Азия също има полети от Тайпе и Шанхай, като друга потенциална входна точка освен изброените. 

 

Мисля да тръгна чак средата на октомври, така че за Аляска ще е късно, иначе е добра идея по принцип.

 

Fiji Airways имат бързи и удобни полети между голяма част от тихоокеанските острови (включително директен Хонолулу-Фиджи). Цените им са по-ниски от тези на Hawaiian и United, но все пак си остават прилично височки като цяло. Ще видя с някакви комбинации дали не мога да ги измамя леко :)

 

За Бали съм наясно, дори в момента съм там (още от декември). Честно казано не вали ЧАК толкова много, а и всъщност обожавам дъжда и нямам нищо против. Но да, така или иначе мисля да използвам този период за мърдане напред-назад из Азия, че ми останаха няколко интересни дестинации и смятам да ги наваксам :)

Иначе гледах кажи-речи всички директни полети от Хавай в посока Азия, но наистина не успях да намеря по-евтин билет от Хонолулу-Манила за $440, което е напълно поносимо.

 

по въпроса за летенето до Куба, мисля, че имаше промени в това отношение и има полети от MIA до Хавана. Даже в момента гледам кацане/излитане на страницата на MIA airport и има полети, които пристигат и излитат за Хавана. Излизат ми World Atlantic Airlines и Sun Country Airlines, не съм ги чувала никога, не знам как дистрибуират билети, но можеш да ги потърсиш евентуално.

 

Много ценно инфо, благодаря. Ако връзката Маями-Хавана е ОК като нищо може да пропусна Бахамите, че и без това нещо не ме грабват чак толкова като дестинация.

 

Колкото до Азия, бих искал само да ти насоча вниманието към едно от може би последните останали дивни места там (и едно от най-красивите по мое мнение) - Раджа Ампат в Индонезия. Абсолютно невероятно място, даже и ако не си водолаз. Не съм ходил, но ми стои високо в списъка на желаните места. Малко трудно се достига (май бяха 2 вътрешни полета). Забравил съм и кога бяха добрите сезони (преди около година и половина рових за там), проучи го в нета, има доста информация.

 

Това дори не го бях чувал, но сега ще се поразтърся, звучи много интересно. Така или иначе ще бъда поне 2 месеца в Индонезия, та 2 вътрешни полета няма да ме уплашат :)

 

Защо не провериш околосветски билет? Струва ми се че тия еднопосочни междуконтинентални полети излизат много скъпо иначе.

 

Много добра идея, но никога не съм го тествал. Къде мога да проверя за околосветски билет, oneworld ли предлагаха такива? Иначе еднопосочните междуконтинентални билети наистина не са хич евтини, точно затова сега ровя и разпитвам така подробно...

Връзка към мнение

Те всичките алианси имат околосветски билети, но си зависи кои дестинации ще включиш, за да си избереш алианс, а и трябва да се има предвид, че влизането в куба на такъв билет ти анулира частта с пътуване до САЩ или транзит през САЩ или която и да е било територия на щатите, след това, така, че гледай за Куба пътуването да не е част от околосветският билет, за да не ти изгорят всички останали сектори от билета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много ценно инфо, благодаря. Ако връзката Маями-Хавана е ОК като нищо може да пропусна Бахамите, че и без това нещо не ме грабват чак толкова като дестинация.

 

 

Много добра идея, но никога не съм го тествал. Къде мога да проверя за околосветски билет, oneworld ли предлагаха такива? Иначе еднопосочните междуконтинентални билети наистина не са хич евтини, точно затова сега ровя и разпитвам така подробно...

 

Мисля, че полетите между Маями и Хавана са контролирани, билет се купува само ако си с разрешително и подобни. Мисля, и че няма да можеш да го намериш онлайн също. 

 

За околосветските билети - всичките алианси предлагат такива. Там материята обаче е сложна, ако не си опитен, защото крайната цена зависи много от началната държава, а и разликите в цените са големи. Като ги бях гледал преди време най-евтината начална точка беше Судан например :) Хубавото им е, че са с гъвкави дати освен началната, особено както твоето пътуване е разтеглено във времето и плаващо може и да свършат работа. Разцъкай например предложението на one world: http://www.oneworld.com/flights/round-the-world-fares . Избирай само основните полети, странични отсечки да си купуваш отделно е по-рентабилно. 

 

Иначе еднопосочен през атлантика можеш с Norwegian. До Хавай също мисля, че може да се намери еднопосочен без оскъпяване. А $440 за Хавай - Манила не мисля, че е зле. Вече от Азия можеш да поскачаш малко с Air Asia и Pegasus от Индонезия през Индия, до Истанбул. Може да се получи доста маниашки план :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

... И нека голямото цъкане започне СЕГА!  :lol: 

Ей ако можехте да видите очичките ми как блестят от нетърпение да изровя всичкото инфо от сайтовете на авиокомпаниите  B)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ето и за Skyteam, най-евтиния билет с тръгване от София е 2500 евро. 

 

2014-02-11_17-11-03.png

 

http://www.skyteam.com/en/your-trip/Round-the-World-Planner/

 

Подозирам, че индивидуалните полети, навързани с подходящ лоу кост тук-там ще излезнат по-евтино. В главата ми се мотае, че имаше и условие екватора да се пресече поне веднъж.

 

Между другото, имаш ли натрупани мили в някоя програма за лоялни клиенти? Доста добра работа вършат за еднопосочни полети на дълги разстояния. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

 Ето и за Skyteam, най-евтиния билет с тръгване от София е 2500 евро. 

 

Подозирам, че индивидуалните полети, навързани с подходящ лоу кост тук-там ще излезнат по-евтино. В главата ми се мотае, че имаше и условие екватора да се пресече поне веднъж.

 

Между другото, имаш ли натрупани мили в някоя програма за лоялни клиенти? Доста добра работа вършат за еднопосочни полети на дълги разстояния. 

 

Мда, подобна цена извади и Oneworld. Не ме кефи особено. Първоначалната калкулация показва, че индивидуалните полети (особено навързани по правилния начин) ще излезнат по-изгодно. Продължавам с ровенето.

 

Нямам никакви мили. Не ползвам програми за лоялни клиенти, макар че имам над 500 полета за последните 10-15 години. Ще се изненадаш, но въпреки склонността ми към максимално пестене, тези програми за лоялност просто зверски ме дразнят и въобще не ми се занимава с тях. Знам, че звучи леко глупаво, ама предполагам всеки със странностите си :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много добра идея, но никога не съм го тествал. Къде мога да проверя за околосветски билет, oneworld ли предлагаха такива? Иначе еднопосочните междуконтинентални билети наистина не са хич евтини, точно затова сега ровя и разпитвам така подробно...

Всички алианси имат. Най-добре виж ако имаш някои отсечки, които се изпълняват само от един алианс и гледай него. Примерно из тихоокеанските острови летят директно Юнайтед, т.е. гледаш СтарАлианс. Ако искаш да летиш до Великденския остров и Френска Полинезия само с ЛАН, т.е. Oneworld.

Не се иска да се пресича екватора, има определени разстояния, примерно до 26000 мили общо една цена, до 29000 друга цена. Може да си оставяш дупки за по суша или с нискотарифни, ако ти е по-изгодно.

Но ако включиш презатлантически с норвежците и до Хавай и нататък няма проблем да е еднопосочен, наистина може да мине и без околосветски билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

по въпроса за летенето до Куба, мисля, че имаше промени в това отношение и има полети от MIA до Хавана. Даже в момента гледам кацане/излитане на страницата на MIA airport и има полети, които пристигат и излитат за Хавана. Излизат ми World Atlantic Airlines и Sun Country Airlines, не съм ги чувала никога, не знам как дистрибуират билети, но можеш да ги потърсиш евентуално.

 

За съжаление след обстойна проверка се оказа, че тези полети не могат да бъдат резервирани онлайн по никакъв начин. Вероятно са сезонни туристически чартъри, които се продават в пакет с хотел и тн. само на пазара в САЩ.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За съжаление след обстойна проверка се оказа, че тези полети не могат да бъдат резервирани онлайн по никакъв начин. Вероятно са сезонни туристически чартъри, които се продават в пакет с хотел и тн. само на пазара в САЩ.

Пробвай Кубана от Канкун. Мексико, ние ги взехме на място, но може да се пише до Кубана и да се пита дали не може да се купи директно от тях и/или да се направи само резервация, като билета да се плати на агент в Мексико и/или да се намерят агенти в Плая дел Кармен/Канкун и да се резервира предварително чрез тях. Питай ги и за визата, не би трябвало да има проблем да ти я уредят (това не е печат в паспорта, ами само един хвърчащ лист).

 

Другото е да си отделиш една седмица за Ривиера Мая (супер е, няма да съжаляваш), а на място пробваш за билет до Хавана, ако стане - супер, ако не - имаш седмица на хубаво море + руини и пирамиди на маите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А какъв е проблема билета на Кубана да се купи он лайн като всички останали. Ние така си купихме нашите преди 2 г.

Връзка към мнение

А какъв е проблема билета на Кубана да се купи он лайн като всички останали. Ние така си купихме нашите преди 2 г.

Това е най-добрият вариант, не бях проверявал дали продават билети онлайн. :) В такъв случай визата ще си я вземе от София и ще си е уредил всичко предварително.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е най-добрият вариант, не бях проверявал дали продават билети онлайн. :) В такъв случай визата ще си я вземе от София и ще си е уредил всичко предварително.

Абсолютно, а Куба си струва да се види. Когато летяхме Кубана предлагаха и най-ниската цена за периода.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Пробвай Кубана от Канкун. Мексико, ние ги взехме на място, но може да се пише до Кубана и да се пита дали не може да се купи директно от тях и/или да се направи само резервация, като билета да се плати на агент в Мексико и/или да се намерят агенти в Плая дел Кармен/Канкун и да се резервира предварително чрез тях. Питай ги и за визата, не би трябвало да има проблем да ти я уредят (това не е печат в паспорта, ами само един хвърчащ лист).

 

Другото е да си отделиш една седмица за Ривиера Мая (супер е, няма да съжаляваш), а на място пробваш за билет до Хавана, ако стане - супер, ако не - имаш седмица на хубаво море + руини и пирамиди на маите.

 

Кубана продават билети онлайн, така че няма никакъв проблем. А за визата ще проверя още от София да се извади.

 

Иначе плана (поне засега) се очертава преди Хавана да бъда в Маями, така че сигурно ще направя чупката Маями-Бахамите-Хавана. А от Хавана ще се вмъкна обратно в САЩ през Канкун, хем излиза най-изгодно хем ще направя спирка и в Мексико.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Кубана продават билети онлайн, така че няма никакъв проблем. А за визата ще проверя още от София да се извади.

 

Иначе плана (поне засега) се очертава преди Хавана да бъда в Маями, така че сигурно ще направя чупката Маями-Бахамите-Хавана. А от Хавана ще се вмъкна обратно в САЩ през Канкун, хем излиза най-изгодно хем ще направя спирка и в Мексико.

Това изглежда най-оптимално, само не сваляй от програмата Мексико в полза на Бахамас :) И двете е най-добре.  Аз съм ходил и на Бахамските о-ви (Насау + други места) и на Ривиера Мая много пъти и личното ми мнение е в полза на последното, без изобщо да се замисля (за мен няма даже смисъл да се сравняват). Насау има колониална част с крепост на високото, някоя и друга старинна сграда. При условие, че не си бил и на двете места, не е зле да минеш и от там.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.