Прескочи до съдържание

Как планираме продължително пътуване?


Препоръчани мнения

Аз си правя.За всяко пътуване си имам папка с програмка на корицата и билети, резервации, маршрути, прилежно подредени вътре.

По дни, като знам кой ден, какво ще правим. Ама, без бързане и търчане.

Моите програми са лежерни и незадължителни. Ако решим, че днес не ни се ходи по музеи, отиваме на плаж, на разходка, на пазар. Или се качваме на колата и отиваме някъде наоколо. 

Ако сме си уговорили гид, няма как , караме по устав.:)))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 42 минути , AlexandraKo каза:

Аз си правя.За всяко пътуване си имам папка с програмка на корицата и билети, резервации, маршрути, прилежно подредени вътре.

По дни, като знам кой ден, какво ще правим. Ама, без бързане и търчане.

Моите програми са лежерни и незадължителни. Ако решим...

Подредена работа, майна. Няма туй-онуй! 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Polina каза:

Подредена работа, майна. Няма туй-онуй! 🙂

Ми даааа, ти да видиш!:))))))))

  • Смея се 1
Връзка към мнение
Светославов

Е, накъде без програма. Броени дни, докато се обърнеш и отлетели. А да се "забиеш" някъде и там да му мислиш къде, как, защо...

Естествено, залагаме буфери за лошо време и за  препоръки от местни. Последното, понеже обичаме да отсядаме в малки, семейни хотелчета и в приятни,  приятелски разговори със собствениците им почти винаги се появява някоя интересна идея, предложение. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, Светославов каза:

Е, накъде без програма. Броени дни, докато се обърнеш и отлетели. А да се "забиеш" някъде и там да му мислиш къде, как, защо...

Аз пък точно така правя напоследък и да ти кажа много по-качествени, релаксиращи и интересни пътувания се получават от добрите стари времена със стриктно планиране. Дори за Фарьорите нямах нищо планирано и си импровизирах ден за ден (дори в определени моменти час за час) на база прогноза за времето, съвети на местни и моментно настроение и се получи чудесно 🙂

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

И аз не правя стриктни програми. Обикновено, при всяко пътуване(предимно Латинска Америка) имам едно-две неща, които са причината за даденото пътуване и искам да отметна, всичко останало е импровизация на място. Рядко правя и предварителни резервации и т.н. Но, трябва да отбележа, че при мен водещото, не е посещение на туристически забележителности и атракции, а по-скоро да се потопя в атмосферата и духа на дадена страна или регион, да се опитам да общувам с местните и да усетя ритъма на живот.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Преди 1 час, nomad каза:

..... при мен водещото, не е посещение на туристически забележителности и атракции, а по-скоро да се потопя в атмосферата и духа на дадена страна или регион, да се опитам да общувам с местните и да усетя ритъма на живот.

Ахъм... и аз така. 

Не се опитвам никога да видя "всичко", защото на повечето места се връщаме и 2ри и 3ти и 10ти път. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Светославов

И програмите, и импровизациите са нещо относително. Важното е човек като се прибере, да си каже - струваше си!

ПП: То и моята програма за Фарьорите би била еди кога си кацане, еди кога си отлитане. Ама пак си е програма де 🙂

Докато както се стягам за около Анапурна наесен, си имам основна рамка с възможности за вариации. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Програма с  букване на полети и хотели отрано, на място решавам и променям конкретно триповете. Предпочитам пътувания тип "лъчи" - база, където спя и ми стои багажа и съм разучил вечерта какво ще правя, а през деня обикалям и разглеждам сътоветното място или близък/далечен дневен трип. Изключително не харесвам да опаковам  и разопаковам постоянно багаж и да го мъкна с мен. Затова този вариант е само когато няма друга възможност за конкретната страна/регион.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Аз планирам винаги и резервирам хотели/апартаменти/хостели предварително, още след като купя билети, а понякога и преди това. Има места, на които отдавна ми се ходи и не съм осъществила, за които имам натрупани идеи, но не точна програма. Като излезнат билетите обикновено се захващам с програмата по дни. Склонна съм да променя нещо поради времето или някакви особени обстоятелства. И аз като @ruwenzogy рядко се връщам на едни и същи места, повтаряла съм само някои места в Словения и Берлин, където нямах достатъчно време, тъй като първия път не аз планирах пътуването. Тъй като съм ходила на организирани екскурзии, оценявам най-вече времето, което имаш в повече, когато ти си организираш пътуването и това, че може да се подберат места по вкуса на пътуващите, а не да влизам навсякъде, независимо дали имам интерес.

Когато ходя на планина предпочитам да нямам строг план, тъй като там често времето е много променливо. Ако е на място, където има доста места за нощувки, планирам само първите 1-2 дни, после гледаме на място. Питам местните за сайтове, където гледат прогнозата, а използвам и някои стандартни сайтове за времето по планините. Обикновено познават доста добре, но трябва да бъдат гледани ден-два предварително, не повече. По принцип нямам нищо против да обикалям в дъжд, ако съм в град, но в планина определено отказвам да ходя в такива условия, защото е много опасно. Досега не съм хващала буря в планина, пак заради доброто планиране. Не ми се е случвало заради времето да си стоя цял ден в хотела, винаги измислям вариант (поне в Европа това обикновено е лесно).

Относно месеците, мога да пътувам през цялата година с малки изключения, които обикновено са в началото на септември. Обикновено за планини в Европа използвам единствените по-стабилни месеци - юли и август. За други дестинации се съобразявам с компанията и техните възможности, а и с цените на билетите. Пътувам с мои приятели най-често и тъй като се познаваме добре, маршрутът горе долу се съобразява с интересите и възможностите на всеки. Понякога се случва да се разделим, защото едни хора искат да посетят даден обект, а други - друг или просто да стоят на плаж или заведение. Важното е хората да не се сърдят, ако има такива моменти. Не бих отишла на всяка дестинация с всеки от приятелите ми, защото те са хора с много различни интереси един от друг. Важно е според мен когато се прави програма, всички хора, които ще пътуват да са я разгледали и да са наясно къде отиват и какво ще се прави там, иначе се получават кофти моменти. Най-добре е всеки да даде своя принос в програмата. Откакто съм в Магеланци активно търся информация, снимки, пътеписи тук, наред с Гугъл и трипадвайзър. Пътеводители на НГ имам само за някои европейски държави и ги ползвам главно, за да прочета историята на града или музея, останалото обичайно във форума е описано много по-подробно. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 1 час, mary_shery каза:

Аз планирам винаги и резервирам хотели/апартаменти/хостели предварително, още след като купя билети, а понякога и преди това. Има места, на които отдавна ми се ходи и не съм осъществила, за които имам натрупани идеи, но не точна програма. Като излезнат билетите обикновено се захващам с програмата по дни. Склонна съм да променя нещо поради времето или някакви особени обстоятелства. И аз като @ruwenzogy рядко се връщам на едни и същи места, повтаряла съм само някои места в Словения и Берлин, където нямах достатъчно време, тъй като първия път не аз планирах пътуването. Тъй като съм ходила на организирани екскурзии, оценявам най-вече времето, което имаш в повече, когато ти си организираш пътуването и това, че може да се подберат места по вкуса на пътуващите, а не да влизам навсякъде, независимо дали имам интерес.

Когато ходя на планина предпочитам да нямам строг план, тъй като там често времето е много променливо. Ако е на място, където има доста места за нощувки, планирам само първите 1-2 дни, после гледаме на място. Питам местните за сайтове, където гледат прогнозата, а използвам и някои стандартни сайтове за времето по планините. Обикновено познават доста добре, но трябва да бъдат гледани ден-два предварително, не повече. По принцип нямам нищо против да обикалям в дъжд, ако съм в град, но в планина определено отказвам да ходя в такива условия, защото е много опасно. Досега не съм хващала буря в планина, пак заради доброто планиране. Не ми се е случвало заради времето да си стоя цял ден в хотела, винаги измислям вариант (поне в Европа това обикновено е лесно).

Относно месеците, мога да пътувам през цялата година с малки изключения, които обикновено са в началото на септември. Обикновено за планини в Европа използвам единствените по-стабилни месеци - юли и август. За други дестинации се съобразявам с компанията и техните възможности, а и с цените на билетите. Пътувам с мои приятели най-често и тъй като се познаваме добре, маршрутът горе долу се съобразява с интересите и възможностите на всеки. Понякога се случва да се разделим, защото едни хора искат да посетят даден обект, а други - друг или просто да стоят на плаж или заведение. Важното е хората да не се сърдят, ако има такива моменти. Не бих отишла на всяка дестинация с всеки от приятелите ми, защото те са хора с много различни интереси един от друг. Важно е според мен когато се прави програма, всички хора, които ще пътуват да са я разгледали и да са наясно къде отиват и какво ще се прави там, иначе се получават кофти моменти. Най-добре е всеки да даде своя принос в програмата. Откакто съм в Магеланци активно търся информация, снимки, пътеписи тук, наред с Гугъл и трипадвайзър. Пътеводители на НГ имам само за някои европейски държави и ги ползвам главно, за да прочета историята на града или музея, останалото обичайно във форума е описано много по-подробно. 

Дай да си го кажем направо... Нaвремето, особено за по-кратките пътувания си правех стриктна програма, така, както е при @ruwenzogy. Това досега само нерви ми е докарвало и преди, и най-вече по време на пътуването, и съм бил обвиняван, че не се съобразявам с останалите в групата. Които обикновено пръста не са си мръднали да проучат предварително каквото и да е (освен @mary_shery). Затова напоследък сменихме тактиката и гледаме, особено за по-длъжки пътувания да нямаме точна програма, а един огромен списък с места, които си струват да се посетят, по възможност да има алтернативи за всеки ден за слънчево и за дъждовно време и на място да се решава. Важно е да сме се подготвили предварително с много повече възможни обекти, отколкото реално ще посетим, за да можем бързо да изберем, когато се наложи, според времето, физическите ни възможности... и от себе си прибавям - според това, кога ме налегне зверски глад, че стане ли това, обикновено другите го отнасят. 😄 

Тоест - програма в смисъла, който влага Оги, с разграфени часове, разстояния и прочие, не правя. Отказал съм се вече от това. Вместо програма, имаме опорни точки. Тоест, какво е приоритет да се види и посети, после, кое е желателно и кое е , ако ни остане време, сили и желание. И около опорните точки почваме да оплитаме останалите места. 

Разбира се, има го и това, че досега не сме правили повече от 15-дневно пътуване.

Иначе съм солидарен с @T.E.Lawrence - Опаковането и разопаковането на багажа всеки ден може да ми докара припадък. Особено, като се има предвид, че се случва моята раница да е единственият чекиран багаж (ако има такъв изобщо) и там да сме събрали вещи и дрехи на няколко човека.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

При мен има ясно разграничение - ако ще се правят преходи - не се прави стриктна програма по дни и часове, а само когато е почти сигурна прогнозата. Ако е природа, ама можеш да си паркираш колата на 30 мин от мястото, където си тръгнал, това вече спада към типа градски туризъм, където обичам да правя програма и да се водя по нея.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За хора, които не са пътували много си е необходимост. В този случай използването на услугите на фирми също не мисля че е лошо. Всички сме тръгнали от някъде. 

Но когато си пътувал доста и се чувстваш уверен ми се вижда абсурдно. Разбира се когато не става дума за особено трудна дестинация или конкретна цел. 

За мен пътуването е удоволствие, забавление и приключение. Пак за мен подчертавам си губи смисъла ако години наред четеш и планираш нещо. Направо ме втриса от такава мисъл. 

Или с папчица под ръка да отхвърлям забележителности. Кошмар. Да не сме в даскалото. С кого да се сравнявам. Защо да го правя. Точно защото сме на възраст няма време за глупости . Голям праз ако изпусна нещо което някой друг е нарочил за важно. Важното е забавлението и... спомените. 

 

От 2 седмици съм в Коста Рика и нямам нито една планирана нощувка. Нито една планирана забележителност. Реших да тръгна насам 5 дена преди това. Резервирам ден за ден. В повечето случаи пред самия хотел, когато съм се уверил че ми харесва. Всеки ден решаваме накъде да тръгнем и какво да правим . Обикновено след сутрешното кафе. 

Единствената причина да напиша толкова думи са многото коктейли и това че тези които сега прохождат да знаят че има и друг по весел, по забавен, по приключенски и по непринуден начин да го правят. 

 

И понеже при вас е 8 , а тук стана вече 23 и ние още не знаем какво ще правим утре. Лека нощ. 

 

IMG_20180905_190709.thumb.jpg.dbacf8f1f613bd17e8c1ec46c554d4c0.jpg

 

  • Харесвам 16
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

И аз никога не съм правил програма по дни и часове, каквито съм виждал тук, просто ми се вижда абсурдно. Имам списък от 3-4 неща, които искам да видя (и заради които правя конкретното пътуване) и толкова. Случвало се е да пропусна нещо от списъка, защото съм стигнал след края на работното време, ама какво толкова, няма да плачем я... Допреди да се родят децата дори и хотели резервирах само в големите градове (от сорта на Париж, Лондон, да не се лутам като муха без глава с багаж и без кола), а като сме на път просто търся на място с колата. Това вече не смея да го правя, защото критериите се повишиха, пък и ми се струва, че много повече хора пътуват и е много по-пълно отпреди, особено по време на ваканция...

 

Иначе си представям ако трябва да правя програма сега с децата как би изглеждала

ставане и закуска - 6:30-9:00  според когато успеем

басейн 2 часа

уговорки за измъкване от басейна, защото и мама и тати искат да видят нещо днес - половин час

обяд 1-2 часа

първа забележителност - един час

уговорки да видим още нещо, преди басейна, за да не се връщаме пак

втора забележителност претупана набързо заради мрънкане

просто няма смисъл

 

Да не говорим, че вече искат и да командват. 

Примерно днес гледаме детски неща и смятам утре да видя каквото аз искам. И децата казват

- ама ти вчера казваше къде да ходим, искам днес аз да реша

- добре де, зоологическата градина и шоуто не ти ли харесаха? аз заради вас отидох там

- харесаха ми, ама ти решаваше, днес искам аз да кажа къде да ходим 😫

  • Харесвам 3
  • Смея се 13
Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

И аз никога не съм правил програма по дни и часове, каквито съм виждал тук, просто ми се вижда абсурдно. Имам списък от 3-4 неща, които искам да видя (и заради които правя конкретното пътуване) и толкова. Случвало се е да пропусна нещо от списъка, защото съм стигнал след края на работното време, ама какво толкова, няма да плачем я... Допреди да се родят децата дори и хотели резервирах само в големите градове (от сорта на Париж, Лондон, да не се лутам като муха без глава с багаж и без кола), а като сме на път просто търся на място с колата. Това вече не смея да го правя, защото критериите се повишиха, пък и ми се струва, че много повече хора пътуват и е много по-пълно отпреди, особено по време на ваканция...

 

Иначе си представям ако трябва да правя програма сега с децата как би изглеждала

ставане и закуска - 6:30-9:00  според когато успеем

басейн 2 часа

уговорки за измъкване от басейна, защото и мама и тати искат да видят нещо днес - половин час

обяд 1-2 часа

първа забележителност - един час

уговорки да видим още нещо, преди басейна, за да не се връщаме пак

втора забележителност претупана набързо заради мрънкане

просто няма смисъл

 

Да не говорим, че вече искат и да командват. 

Примерно днес гледаме детски неща и смятам утре да видя каквото аз искам. И децата казват

- ама ти вчера казваше къде да ходим, искам днес аз да реша

- добре де, зоологическата градина и шоуто не ти ли харесаха? аз заради вас отидох там

- харесаха ми, ама ти решаваше, днес искам аз да кажа къде да ходим 😫

Ееее, @neuromancer,кат пътуваш с шефчета е друго.:pleasantry:

Връзка към мнение

Правенето на програми много зависи от мястото и компанията, но е добре да има готов варниант 2, 3 и т.н., ако се случи нещо непредвидено. Ще дам конкретни примери:

 

Преди 2 (или 3) години летяхме до Пиза, като спахме там първата вечер и на сутринта, което беше РД на приятелката ми, трябваше да хванем много ранен влак за Ла Специя, да "притичаме" до пристанището, от където да хванем лодка, с която да отидем до Портовенере и всички селца от Чинкуе Тере (може и да съм описвал това пътуване някъде из форума), като всичко щеше да е изненада за нея - тя нямаше идея къде ще ходим. Бях записал всички разписания, бях отбелязал конкретни лодки, и конкретно време за всяко място по пътя. Хванахме влака, стигнахме до лодката и се оказа, че в този ден има силно вълнение и лодката ще прави само курсове до Монтеросо (което е последното) и обратно. Всички програми и разчети се оказаха напразини 🙂 

При друго посещение в Италия, хванахме доста дъждовна седмица, имахме Болоня за база и от там всеки ден правихме трип - имахме доста опции, но поради времето, сутрин решавахме накъде да тръгнем, в зависимост от прогнозата. Ферара отпадна, Парма включихме ненадейно в плана, защото само там не валеше (много) и така. 

В Севиля ни бяха счупили прозореца на колата (rent-a-car), това ни забави с 3-4 часа, преди да тръгнем за Кадис, което направи самото ходене там ненужно, защото стана само "г*з път да види", ама като нощувката ни там беше платена (и беше най-скъпата от цялото пътуване) ... 

 

Ест., правил съм и супер детайлни планове, които не са се разваляли, ама тогава трябва да няма голяма компания (особено с претенции), да няма деца, и да имаш малко късмет 

 

След 2 седмици летим Бургас - Бергамо (1 нощ) - Ламециа Терме/Тропеа (7) - Бергамо (2) - Бургас. Единствено съм планирал, като кацнем в Бергамо да си оставим багажа и да отидем до Сирмионе, а на връщане да отидем до Верона за единия ден. Никакъв план за Калабрия, както дойде, разбира се зависим и от шефката 😜


 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако трябва да си търся място за преспиване като пристигна, ще ми се отрови пътуването. Само затова ще мисля. Та до човек си е, не до правила...

Няма да казвам как планирам, защото вече дълбоко ме е срам от всички изказали мнение по-горе 🤔

Връзка към мнение

@Гост, от твоите програми само можем да се учим, така че няма за какво да те е срам. По-скоро пример трябва да вземем, а и всичко ти се получава, което също е важно. 🙂

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Ако трябва да си търся място за преспиване като пристигна, ще ми се отрови пътуването. Само затова ще мисля. Та до човек си е, не до правила...

Няма да казвам как планирам, защото вече дълбоко ме е срам от всички изказали мнение по-горе 🤔

+1. Планове винаги правя, рядко се объркват. Случвало се е, разбира се, но не е било кай знае какво. Но дори не си помислям да тръгна без предварително проучване и план. Това е много работа, много часове пред компютъра и не мисля като тръгна да я върша по време на път, тогава само се наслаждавам.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 9 часа, ivooo каза:

За хора, които не са пътували много си е необходимост. В този случай използването на услугите на фирми също не мисля че е лошо. Всички сме тръгнали от някъде. 

Но когато си пътувал доста и се чувстваш уверен ми се вижда абсурдно. Разбира се когато не става дума за особено трудна дестинация или конкретна цел. 

За мен пътуването е удоволствие, забавление и приключение. Пак за мен подчертавам си губи смисъла ако години наред четеш и планираш нещо. Направо ме втриса от такава мисъл. 

Или с папчица под ръка да отхвърлям забележителности. Кошмар. Да не сме в даскалото. С кого да се сравнявам. Защо да го правя. Точно защото сме на възраст няма време за глупости . Голям праз ако изпусна нещо което някой друг е нарочил за важно. Важното е забавлението и... спомените. 

 

От 2 седмици съм в Коста Рика и нямам нито една планирана нощувка. Нито една планирана забележителност. Реших да тръгна насам 5 дена преди това. Резервирам ден за ден. В повечето случаи пред самия хотел, когато съм се уверил че ми харесва. Всеки ден решаваме накъде да тръгнем и какво да правим . Обикновено след сутрешното кафе. 

Единствената причина да напиша толкова думи са многото коктейли и това че тези които сега прохождат да знаят че има и друг по весел, по забавен, по приключенски и по непринуден начин да го правят. 

 

И понеже при вас е 8 , а тук стана вече 23 и ние още не знаем какво ще правим утре. Лека нощ. 

 

IMG_20180905_190709.thumb.jpg.dbacf8f1f613bd17e8c1ec46c554d4c0.jpg

 

+1

 

Не мога, а може би по-правилно е да кажа че не обичам да планувам. Плановете се свеждат само до купуване на билет, избор на район в който да е хотела и евентуално, запазване на хотел. Но и това не винаги 🙂

 

Почти всички опити да планувам пътуване през годините са ми се проваляли и вече не го правя . Последно в Истанбул така след кацането взехме бус и  отидохме до площад Тексим. Седнахме да хапнем и на място погледнахме опциите за хотели онлайн, видяхме "на живо" хотелите около нас и ... половин час по-късно си избрахме кой да бъде и се настанихме.

 

А най-любимите ми пътувания (кратки, за уикенда) са когато в четвъртък вечер започнем да умуваме какво ще правим този уикенд. Залагам в търсачката София до навсякъде , петък следобяд - неделя вечер, и... ако цената ме устройва се сдобиваме със самолетни билети за "утре" до някъде .

 

И там, в това някъде решаваме какво ще правим според настроението и желанието ни. Дали само ще се мотаем по улиците без цел и посока, дали ще видим някоя забележителност случайно оказала се на пътя ни или ще направим обиколка по няколко такива , намерени като интересни в интернет.

 

Дългите пътувания - те са със задължително планувани и буквани билети и хотели , набелязани интересни неща в района , но ... отново без програма. Ако успеем - добре, ако не - значи сме намерили друго по-интересно за нас в този момент занимание 🙂

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

Ако трябва да си търся място за преспиване като пристигна, ще ми се отрови пътуването. Само затова ще мисля. Та до човек си е, не до правила...

Няма да казвам как планирам, защото вече дълбоко ме е срам от всички изказали мнение по-горе 🤔

Е, ти пък!

Защо да те е срам? Всеки си е различен. Аз съм като теб. 

Няколко пъти ни се е налагало да търсим хотел в крачка.По-точно 2 пъти.

Точно ми се отрови денят. Дано не ми се налага повече.

Ама, то си е до човек и манталитет. Не може цял живот да работя по график, да съм свикнала да съм точна и всичко да ми е супер подредено, пък да отивам някъде и да не знам къде ще спя. Или да спя, където намеря. Имам си определена зона на комфорт и си я искам. Полети, хотели - задължително - подредени. Само с това не правя компромис.

Ето пример с Истанбул -като си там, не можеш да си букнеш хотел. Или пък, да се случи някакво местно събитие и хотелите да са пълни.

Втори пример  - преди няколко седмици , като беше тук онази рок-проява, едни колеги от София ми се обадиха за хотел, че не си намерили.

При всичките хотелиери и градски тур-оператори, дето  ги познавам, не можах да им намеря стая, та еле, ги пратихме в едно село.

Да си пътува всеки, както намери за добре. Никой на никого не дава акъл, просто споделяме.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

Ако трябва да си търся място за преспиване като пристигна, ще ми се отрови пътуването. Само затова ще мисля. Та до човек си е, не до правила...

Няма да казвам как планирам, защото вече дълбоко ме е срам от всички изказали мнение по-горе 🤔

То и на мен в сърцето ми две души се борят 😂😂😂 - организирането и планирането с оценка на рискове и предотвратяване на евентуалности и бекъп планове си ми е професионална деформация 😉 . Едновременно с това Близнакът в мен е реещ се в облаците бохем, на който му дай да се придвижва лежерно и с танцова стъпка в градовете и селата, подчинявайки се на инстинктите и моментните си хрумвания.

Затова, когато пътувам с фамилията, резервирам всичко и правя програми, включително и избор на място за обед/вечеря. Че моите свикнаха да пътуват като куфари и на място денят започва с "днес къде ще ходим и какво има да се види там?", за да стигне до "а къде и какво ще обядваме?" точно в 12 на обед (това е то, като пътуваш с французи, часовете за хранене са свещени 😉 ). В редките случаи, когато успявам да пътувам сама, имам само билетите за придвижване и място за спане (мразя да търся къде да спя на място, особено, ако не познавам града). Останалото е въпрос на моментното вдъхновение и душевно състояние... е и на нещата, които бих искала да видя на даденото място, разбира се, но без маршрута и последователността им. 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Засега съм направила няколко 3 седмични почивки и дооста 2 седмични и моя опит е следния: винаги предварително запазвам нощувки и изяснявам ситуацията с транспортта (от-до) различните дестинации, след което си изготвям списък със забележителности и активности като имам такива, които задължително искам да посетя/ направя и имам и такива, които са за пълнеж (в случай, че имаме време да видим още нещо). Винаги си правя списък и на храна характерна за града/държавата 🙂  като си изкарвам и списък с ресторанти и барове, които са препоръчвани (на място също разпитвам местните)

Ясно е, че предварително се информирам за визи, ваксини и тн спрямо дестинацията 🙂 


 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, ivooo каза:

От 2 седмици съм в Коста Рика и нямам нито една планирана нощувка. Нито една планирана забележителност. Реших да тръгна насам 5 дена преди това. Резервирам ден за ден. В повечето случаи пред самия хотел, когато съм се уверил че ми харесва. Всеки ден решаваме накъде да тръгнем и какво да правим . Обикновено след сутрешното кафе. 

Единствената причина да напиша толкова думи са многото коктейли и това че тези които сега прохождат да знаят че има и друг по весел, по забавен, по приключенски и по непринуден начин да го правят.

Това е защото в КР гледаш много жаби, жаби 😎 какъв план? каква програма?

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.