Прескочи до съдържание

Български следи в Рим


Spqr

Препоръчани мнения

Рим! В твоите руини страховити
историята ти прочетох пак;
отлитна ми духът с криле разкрити
на вековете в непрогледний мрак.

 

Видях те смел избраник на съдбата,
видях, опит от светлий си завет,
кат вихър как унесе те мечтата,
видях те тържествующ в целий свет.

 

Константин Величков, стихотворението "Рим"

 

Гробът на свети Константин-Кирил Философ в църквата "Сан Клементе".

PA100926.jpg

 

В някогашния манастир Санта Праседе са живяли св. св. Кирил и Методий. Последната порта в левия кораб на днешната църква е монашеската килия. В нея Константин-Кирил е прекарал последните мигове от живота си.

P1016656.jpg

 

В непосредствена близост до Санта Праседе е Санта Мария Маджоре. През 868 г. в нея за първи път са били осветени славянските православни книги. А старославянският език е обявен за литургичен заедно с гръцкия и латинския. В първия параклис, вдясно след входа, са поставени паметни плочи от признателните държави. Посветени са на Солунските братя. Една от тях е българска.

P1016667.jpg

 

На 6 май 1651 година в Рим излиза първата печатна книга (молитвеник) на новобългарски език "Абагар" на Филип Станиславов - български католически епископ. Запазени са 8 екземпляра, като в България е само един в Националната библиотека.

 

Бюстът на Капитан Петко Войвода на хълма Джаниколо.

P1016436.jpg

 

В близост до паметника има паметна плоча, на която е написано: "В памет на българите-гарибалдийци, които със себеотрицание и героизъм се биха за свободата, единението и независимостта на Италия. От признателна Италия."

 

Паметникът на Иван Вазов на площад "Торвалдсен", открит 2010 година. Разположен е до Музея за модерно изкуство в края на вила Боргезе.

525828_3425549429755_1853318922_n.jpg

 

Ъгълът на улиците Boncompagni и Puglie. Мястото, където Пенчо Славейков е живял в Рим.

P1015275.jpg

 

В църквата Сант Андреа деле Фрате са тленните останки на Петър Парчевич. Той е бил високопоставен католически архиепископ и оглавявал дипломатическите мисии срещу поробените балкански народи. Идеите на Парчевич представляват началото на българското национално Възраждане. Паметната плоча е по случай 300 години от неговата смърт.

17b5e7a5-cdf3-4d64-ba1d-28cad6eef285.jpg

 

Асен Пейков извайва скулптури на папа Павел VI, Джина Лолобриджида, Кенеди, София Лорен, Ава Гарднър. Личен и много близък приятел с маестро Федерико Фелини. Ателието му е било на артистичната виа Маргута 54.

P1017507.jpg

 

По инициатива на римската община след смъртта му кръщават на негово име малък площад. Разположен срещу Колизея.

P1017161.jpg

 

Статуята на Леонардо да Винчи на летище "Фиумичино". Изваяна е от Асен Пейков.

20826503.jpg

 

Барелефът на бившия собственик на най-старото и знаменито кафене в града "Греко". Творбата е на Асен Пейков. Доколкото знам има и още един портрет на българина в "Греко", но няма снимков материал.

PA110968.jpg

 

В църквата Сан Лоренцо ин Пишибус, много близо до "Свети Петър", се помещава българското училище "Асен и Илия Пейкови".

 

В лявата църква: Santa Maria in Montesanto на Piazza del Popolo, всяка последна неделя от октомври до юли се провежда литургия. Посветена е на всички хора на изкуството, оставили вечна следа в културния слой на Вечния град. Асен Пейков е единственият българин, чието име се споменава.

582592_3425347824715_1252539442_n.jpg

 

През 2008 година брат му, художникът Илия Пейков, също е удостоен с площад на негово име в Рим. В покрайнините на града до околовръстното. 

 

Сан Бартоломео е църквата на остров Тибър. В нея има капела "Новите мъченици на комунизма". Специално място е отделено на убити български католически свещеници след Втората световна война.

P1017630.jpg

 

Христо Явашев - Кристо в Музея за модерно изкуство.

5496e37d-2fc3-464c-bb1a-db442c4dd408.jpg

 

На 30 август 1987 година Стефка Костадинова поставя недостижимия все още световен рекорд от 209 см. на Олимпийския стадион в Рим.

Stadio-Olimpico-Rome-general-view_262161
 

Северно от комплекса на via Madonna di Campiglio 6, през 1976 година, оперният колос Борис Христов дарява безвъзмездно вилата си в Рим на България. За обучение на млади български оперни певци. Днес е български културен институт.

1photo.jpg

 

Знаете вероятно. След драми, църквата "Викентий и Анастазий" до фонтана ди Треви вече не е "българска". Светият Престол ни предостави друга църква. И тя е Сан Паоло ала Регола, между Кампо деи Фиори и еврейското гето. Чудесно разположение.

P1017582.jpg

 

А на хълма Авентин може да прочетем...

P1016903.jpg

 

 

Кат гледам твоите палати вети,

о, вечний Рим, и твоя Ватикан
велик, създание на вековете,
и Колизея - рухнал истукан

 

на силата, де плачат ветровете,

и Тибъра, и твоя разкопан
скелет, и славата, и праховете
на старий мир, на тоз изчезнал блян,

 

аз диря с поглед Цезаря и Брута,

или Корнелйя, римлянка прочута,
или Хорацйя - песник увенчан.

 

Напразно тез велики сенки гона:

весталките ми сиигат от балкона
и жрецът поздравлява ме пиян.

 

Иван Вазов, стихотворението "Рим"

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 35
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
В престижния район на via Boncompagni (пряка на виа Венето) Пенчо Славейков е обитавал този дом в края на житейския си път.

Може ли жокер къде точно на тази дълга улица се намира?

 

Още един локализационен въпрос, къде е вълчицата (имало една извън капитолийския музей, но пак там някъде).

Връзка към мнение

Може ли жокер къде точно на тази дълга улица се намира?

 

Тук, има и барелеф, но понеже сградите са сходни в района, не съм 100% сигурен. На практика е много близо до един от страничните входове на вила Боргезе. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И още една  :)

Първата търсех. А тази къде е?

Тук, има и барелеф, но понеже сградите са сходни в района, не съм 100% сигурен. На практика е много близо до един от страничните входове на вила Боргезе. 

Ще се обикаля :)

Връзка към мнение

Първата търсех. А тази къде е?

Ще се обикаля :)

И тази е близо до първата. От Капитолийския музей по едни стълбички надолу.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле, голям срам ме хвана :(  7 пъти съм бил в Рим, но освен гробът на Кирил и българската църква не съм виждал други български забележителности...

Връзка към мнение

Леле, голям срам ме хвана :(  7 пъти съм бил в Рим, но освен гробът на Кирил и българската църква не съм виждал други български забележителности...

Значи следва осми път :)

Връзка към мнение

Понеже имаше преходен период коя цъкрва ще бъде предоставена на българската правослaвна общност. Вече не е църквата до фонтана ди Треви (ако сте пропуснали информацията). Но тук е мястото да бъде добавена.

 

Църквата Свети Павел - Via di San Paolo alla regola 6 .

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже имаше преходен период коя цъкрва ще бъде предоставена на българската правослaвна общност. Вече не е църквата до фонтана ди Треви (ако сте пропуснали информацията). Но тук е мястото да бъде добавена.

 

Църквата Свети Павел - Via di San Paolo alla regola 6 .

 

В тази не съм бил, а само в старата "Св. Винченцо и Анастасио" до фонтана Треви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В тази не съм бил

 

И аз също, но пък е донякъде в реда на нещата. В Рим има над 900 църкви. :rolleyes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Списъкът е актуализиран. Вчера направих кратка справка и установих, че има нови български следи. Късно разбрах за тях. Нищо. Да има за следващия път. От няколко български обекта, ей така за цвят, темата си стана сериозна като количество.

 

Аз не съм изнендан, че има нещо ново. А вие? :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Изкривих се, докато успея да снимам плочата на български в Санта Мария Маджоре. Но успях!!!

 

post-103-0-87311900-1484572382_thumb.jpg

 

Пада се средната. Най-близката до посетителите е на словенски (примерно, но е на латиница) и има изображения на Светите братя, а последната не успях да снимам ясно (май има и тя нещо на кирилица). Тъмничко е там...

Редактирано от Еmilia
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Толкова съм я дирил ,но така и не открих къде се намира тая плоча !

SPQR се е погрижил да опише точно - "В първия параклис, вдясно след входа, са поставени паметни плочи от признателните държави." Аз ги намерих, но българската е трудна за снимане. Виж на неговата снимка, виждат се част от българската плоча в левия край на снимката и третата плоча (до външната стена), която аз не успях да снимам ясно.

Веднага след този параклис е магазинчето към църквата.

Ето карта.

 

post-103-0-21444700-1484584831_thumb.jpg

Редактирано от Еmilia
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

SPQR се е погрижил да опише точно - "В първия параклис, вдясно след входа, са поставени паметни плочи от признателните държави." Аз ги намерих, но българската е трудна за снимане. Виж на неговата снимка, виждат се част от българската плоча в левия край на снимката и третата плоча (до външната стена), която аз не успях да снимам ясно.

Веднага след този параклис е магазинчето към църквата.


.................................................................

 

 

 

Мда ,явно повечко съм се заплесвал по Сикстинската Капела там ,но нищо -цел при следващото ходене до Рим ...

 

:smile3:

Редактирано от theo
Връзка към мнение

Хайде сега дали да пишеш?!

Нали си магеланец!

Всички обичаме Рим и си търсим повод пак да идем.Какъв по-хубав от този - и ний сме дали нещо на света!

Връзка към мнение

Наскоро разбрах за още една следа. Да я пиша ли в темата?  ;)

Стига бе, ще пишеш. Кой ще го чете?!?  :P:biggrin: Ама ако пък много искаш...  :) 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.