Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Здравейте, колеги! Имам питане - в момента ползвам Visa Gold на UniCredit, но не съм доволен от нея. Искам да я сменя и да я оставя като 'втора карта'.
Имам предложение и се колебая за следните карти:
* Visa Platinum от ЦКБ
* Dinners от FiBank
Де факто мога да избера каквото и да е на пазара... Информацията, която намирам е доста оскъдна - Платинената на ЦКБ звучи добре, но преференциите се ползват само ако пътуваш в чужбина с България Ер - в противен случай си е обикновена пластика :)
Dinners-a ме притеснява, че не мога да плащам навсякъде с него.

Нещата, които са важни за мен са:
- застраховки по картата
- eвентуален cash-back (Dinners-a има 1%)
- ползване на бизнес салони по летищата
- оферти за rentacar от Avis & Sixt
- да няма такса плащане (каквато измекярите от UniCredit въведоха)

Пътувам доста в чужбина (основно ЕС) и тези неща са важни за мен. С картата плащам хотели, самолетни билети и коли под наем така че през нея минава значителен оборот - заради което питам за cash back-a :)

Всякакви мнения са добре дошли!

Връзка към мнение

Здравей, ей тук имаме много дълга тема по въпроса, доста разводнена, трябва да хванем да я концентрираме на едно място: http://magelanci.com/topic/1152-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%BF/

 

Но като цяло ти си хванал основните точки. Че Уникредит с таксата не стават, че Diners Club не е много разпространена и че останалите общо взето е трудно да отличиш някоя, която дава прилична преференция. 

 

Мисля, че беше споменато картите на ПИБ, че имат кешбек и са Виза/Мастъркард. ДСК мисля също имат с някои от картите си. 

 

За офертите за рентакар най-добре да се присъединиш към някоя програма за лоялни клиенти на авиокомпания, през тях чести има отстъпки...не че винаги работят тия отстъпки де, но и там е дълга широка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ПИБ имат и Виза/Мастеркард също с 1% кешбек и застраховка. На Дайнърса предимството са салоните по летищата, но те са добри ако пътуваш сам или двама (но не навсякъде). Не бих препоръчал Дайнърс като единствена кредитна карта, освен ако си сигурен, че се приема в повечето места, където ти трябва, и ползваш дебитна карта за другите. Ако ще имаш 2 кредитни карти, е чудесно едната да е Дайнърс (от време на време ПИБ правеха промоция с 50% годишна такса, ако имаш 2 техни карти).

Те направиха някакъв травел портал уж за отстъпки, но не съм проверявал какви са и дали не можеш да ги получиш и по-лесно. За коли под наем винаги минавам през авиокомпания и дават някакви отстъпки.

Връзка към мнение

В случай, че пътуваш често, е добре да имаш поне две карти в джоба. Ако пътуваш често в ЕС и плащаш хотели и самолетни билети, те съветвам да провериш условията за Американ Експрес.

В момента ги издават само Пощенска. Имам такава и съм много доволен. Описал съм доста детайли в темата за кредитните карти. Имаш онлайн плащане на вноските, което е критично за често пътуващи и кеш-бек на всички покупки, не само в България. Нямаш такси превалутиране, което е съществено ако ще я ползваш в чужбина.

Относно застраховките - Георги е писал вече (в поне 2 теми) и аз съм на същото мнение, че причината за избора на кредитна карта не трябва да бъдат "застраховки". Нарочно съм ги сложил в кавички, понеже ако ти се наложи да ги ползваш, разбираш че реалността е по-различна от думите като подписваш договор. Особено като подписваш договор с българска банка.

В момента ползвам и АМЕХ служебна (служебно пътувам доста), издадена от чужда банка. Там застраховките са истински, но и таксата е значителна (годишната).

Все още съм на мнение, че българската АМЕХ си е много добра сделка.

Отделно си потърси Виза или Мастъркард, за случаите, където не приемат АМЕХ.

Или си ползвай старата.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имаш онлайн плащане на вноските, което е критично за често пътуващи и кеш-бек на всички покупки, не само в България. Нямаш такси превалутиране, което е съществено ако ще я ползваш в чужбина.

 

Относно онлайн погасяване на вноски, това може да бъде извършвано от всяка банка, която предлага интернет банкиране. По отношение на "кеш-бек", всяка покупка през картите на ПИБ участва в програмата, независимо дали е извършена в България или чужбина...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Много приятно съм изненадан от активността във форума, а го намерих супер случайно :)

 

Пътувам доста, да - от началото на годината имам 18 полета и 6 рентакара - хотели също - затова и се интересувам от кеш бек-а - какъв е процента на АМЕКС? Ще проверя в пощенска освен...

 

Dinners-a видях, че имат 80лв/месечна такса на по-горният клас карта, което е безумие .. при ЦКБ платинената е с 200лв (от втората година) и ако направя 30к оборот - отпада..

 

Нещо, което май никой не предлага (дано бъркам) е застраховка по рентакар-а.. т.е. ако резервирам през тази карта само с basic cover - при евентуален инцидент да покрият щетите - много кредитни карти го имат - особено тези със статуса на LH, но в България не се предлага (доколкото знам). За момента ползвам едни англичани - insurance4carhire - за инфо на някой, ако има нужда от същото :)

Връзка към мнение

Нещо, което май никой не предлага (дано бъркам) е застраховка по рентакар-а.. т.е. ако резервирам през тази карта само с basic cover - при евентуален инцидент да покрият щетите - много кредитни карти го имат - особено тези със статуса на LH, но в България не се предлага (доколкото знам). За момента ползвам едни англичани - insurance4carhire - за инфо на някой, ако има нужда от същото :)

 

То това до колкото знам е предимно разпространено в щатите, че там нямат задължителен CDW включен в застраховката.  При положение, че ползваш кола под наем често insurance4carhire са си екстра, поне като цена. Имаш ли случай да си търсил изплащане на щета от тях?

Връзка към мнение

Относно онлайн погасяване на вноски, това може да бъде извършвано от всяка банка, която предлага интернет банкиране. По отношение на "кеш-бек", всяка покупка през картите на ПИБ участва в програмата, независимо дали е извършена в България или чужбина...

 

Това значи ли, че трябва освен кредитната карта, да си пусна и интернет банкиране?

А без интернет банкиране не мога ли да ги внасям? Просто с превод по сметка от друга банка (в която имам е-банкинг)?

Аз лично ПИБ ги избягвам отдалеч. Както и някои други банки в България. Но това е друга тема.

Връзка към мнение

Предполагам че можеш, естествено, щом става дума за превод по сметка не виждам проблем...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предполагам че можеш, естествено, щом става дума за превод по сметка не виждам проблем...

Например в ОББ е невъзможно с превод по сметка. Трябва да имаш разплащателна в ОББ и после през интернет банкирането по картата. "Ово jе стандард!" както му казват сърбите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имаш ли случай да си търсил изплащане на щета от тях?

 

Все  още не, имам една текуща драскотина в Sixt - но тъй като те пращат произволно мейла до последните 5 наемателя на колата, че са причинили щета и чакат някой да плати - им писах , че случката не е по време на моят наем. Предполагам, че използваха това, че намемам без застраховка , да пробват да ме charge-нат - за да си имам едно наум, но тъй като наистина не съм забелязал дали се е случило по време на наема или е било преди това - предприех действията по- горе.

 

Относно insurance4carhire - мой колега ми ги препоръча - каза, че са му изплащали щети - процедурата е да ги информираш навреме и да платиш  след тяхно одобрение и след това си търсиш парите. Покриват по-малки щети (лимита на застраховката е 5к GBP) т.е. спукана гума, стъкло, минимални драскотини. Което пак е окей за цена на застраховката ок. 50 EUR / година. Подробност, която не знам дали има значение е, че колегата ми е англичанин.. Надявам се да няма :)

 

Относно банките - ще проуча АМЕКС-а на Пощенска и ще пиша пак .. засега се колебая да закрия тази в Уникредит (много ме дразни таксата за плащане в чужбина - нищо, че е 50ст.) и да взема AMEX & Dinners .. не съм сигурен обаче при такъв избор дали няма да ми трябва и трета карта :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С този оборот, който правиш на картата кешбека е задължителен просто. Даже бих стигнал по-далеч, дали да не си отвориш сметка някъде в чужбина, да си извадиш чужда карта и да вземеш по-сериозен кешбек (и/или frequent flyer мили), в бг май повече от 1% няма. Но предполагам ще има затруднения с това да потвърдиш доходи, ако ги получаваш всичките тук. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ако пътуваш често в ЕС и плащаш хотели и самолетни билети, те съветвам да провериш условията за Американ Експрес.

В момента ги издават само Пощенска. Имам такава и съм много доволен. Описал съм доста детайли в темата за кредитните карти. Имаш онлайн плащане на вноските, което е критично за често пътуващи и кеш-бек на всички покупки, не само в България. Нямаш такси превалутиране, което е съществено ако ще я ползваш в чужбина.

Пощенска банка със сигурност прилагат такса превалутиране при кредитните си карти. И то в размер на цели 2% от стойността на транзакцията. 100% проверено.

 

Наскоро проучвах детайлно условията за вадене на златна Amex карта. Бях поблазнен от Myrewards програмата на Пощенска банка, която на практика дава кешбек цели 4% (а в някои случаи дори повече).

 

Всичко звучеше прекрасно, докато не научих за наличието на въпросната такса превалутиране, което напълно обезсмисли тази карта.

 

Иначе продължавам да твърдя, че по-добра кредитна карта от златна Виза на ПИБ не съм срещал:

 

- за 15 години ползване нито един път не съм имал проблем с плащане в нито една държава (с изключение на едно кафене в Шанхай преди няколко дни, ама там май просто не им беше в ред пос-терминала)

- върви в комплект с безплатна застраховка на Generali (100% призната в чужбина) на доста висока стойност, която покрива медицински разноски, пропуснати полети, загубен багаж, адвокат при проблеми и още поне 10 неща.

- няма такса превалутиране

- има 1% кешбек (което при сериозни обороти през картата ИМА значение)

- приемливи такси за годишна поддръжка (100 лв)

- чрез онлайн банкиране можеш да погасяваш дължимото с обикновен превод по сметка 

- няма такси за плащания в чужбина

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не, че е толкова важно, но сега се сетих, че при последното преиздаване (08,2013г)на една Виза от ПИБ, на застрахователната полица пишеше, че важи за извършени пътувания в рамките на една година от издаване на картата. На предишната полица със сигурност си пише, че важи за целия период в който е валидна картата. Не знам занапред така ли ще е, ако може някой който скоро си е вадил Виза от ПИБ да провери на неговата какво пише.

Връзка към мнение

Иначе продължавам да твърдя, че по-добра кредитна карта от златна Виза на ПИБ не съм срещал:

 

- за 15 години ползване нито един път не съм имал проблем с плащане в нито една държава (с изключение на едно кафене в Шанхай преди няколко дни, ама там май просто не им беше в ред пос-терминала)

- върви в комплект с безплатна застраховка на Generali (100% призната в чужбина) на доста висока стойност, която покрива медицински разноски, пропуснати полети, загубен багаж, адвокат при проблеми и още поне 10 неща.

- няма такса превалутиране

- има 1% кешбек (което при сериозни обороти през картата ИМА значение)

- приемливи такси за годишна поддръжка (100 лв)

- чрез онлайн банкиране можеш да погасяваш дължимото с обикновен превод по сметка 

- няма такси за плащания в чужбина

 

Само да допълня, че всичко това получавам и с Виза Класик на ПИБ, но при по-ниска такса за годишна поддръжка в размер на 20 евро и лимит на картата до 4000 евро...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тия 2% са нещо ново. Тарифата са си я обновили на 03.02.2014.

По моята карта още нямам начислена такава такса.

Това за пореден път доказва несъстоятелността на българските банки и възприемането на клиентите им като златни кокошки, които могат само да плащат.

От друга страна, българската АМЕХ вече не е по-евтина от издадената в чужбина, а не носи предимствата на издадените в чужбина.

Тази Виза от ПИБ изглежда много актуална днес, ама това ще е докато решат, че не печелят достатъчно и си сменят тарифата (което всички български банки вече направиха по няколко пъти).

БГ реалност, какво да се прави.

Връзка към мнение

Тия 2% са нещо ново. Тарифата са си я обновили на 03.02.2014.

По моята карта още нямам начислена такава такса.

Това за пореден път доказва несъстоятелността на българските банки и възприемането на клиентите им като златни кокошки, които могат само да плащат.

От друга страна, българската АМЕХ вече не е по-евтина от издадената в чужбина, а не носи предимствата на издадените в чужбина.

Тази Виза от ПИБ изглежда много актуална днес, ама това ще е докато решат, че не печелят достатъчно и си сменят тарифата (което всички български банки вече направиха по няколко пъти).

БГ реалност, какво да се прави.

Не е ново, аз проверявах преди 2 години и половина и още тогава ми казаха за тази такса и се отказах. 

Връзка към мнение

Хм, нямам такава такса в нито едно извлечение. А съм много чувствителен на тема такси.

Освен да не начисляват на старите си клиенти (аз съм от 2007), но тази вероятност клони безкрайно към нула.

В момента точно за това се разправям с тях, но не за карта.

 

Вероятно и в кол-центъра им няма да са запознати в детайли, ама си струва някой да пита.

Направо на телефона за АМЕХ, понеже служителките в клоновете хабер си нямат. Последният път като си преиздавах картата и започнах да задавам въпроси, онази направо им се обади.

 

Ако почнат да я начисляват, ще я закрия. Много динамичен тоз картов пазар в БГ. :rolleyes:

Редактирано от georgiev
Връзка към мнение

В момента на мода са PayPass и PayWave картите  <_<

 

georgiev, таксите на Amex ги няма в извлечението, просто защото директно са включени в сметката, и по този начин банката ти финтира чувствителността.

 

Както пише на сайта на банката:

При транзакции в чужбина с кредитна карта EuroLine American Express, извършени във валута различна от евро, сумата на наредената транзакция се превалутира в евро, съгласно приложимия референтен обменен курс на международната картова организация American Express и след това в лева по обменен курс на банката от 1.957 лв. за едно евро. 
При транзакции в чужбина, извършени в евро, сумата на наредената транзакция се превалутира в лева по обменен курс на банката от 1.957 лв. за едно евро. 

 

 

и съгласно тарифата - Раздел V, буква В, т. 15:

▪ такса превалутиране на транзакции в чужбина във валута различна от лева - 2% от стойността на транзакцията

 

Задачка - иди намери някъде референтния курс на Американ Експрес на сайта на пощенска 

 

Amex-ите издавани от пощенска банка са само в лева и са револвиращи.

 

"Истински" Amex  никой не издава в България. "Истинският" е в долари и е САМО charge.

 

ПИБ предлагат възможност да кандидатстваш за Amex, но те са просто куриер - препращат документите, изисква се гаранция и задълженията се плащат по сметка на Amex в чужбина със съответната такса

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Само да допълня, че всичко това получавам и с Виза Класик на ПИБ, но при по-ниска такса за годишна поддръжка в размер на 20 евро и лимит на картата до 4000 евро...

Абсолютно вярно, Виза Класик на ПИБ предоставя същите удобства срещу 2,5 пъти по-ниска такса за годишна поддръжка.

 

Основно предимство на златната Виза е, че предоставя възможност за значително по-висок кредитен лимит, което за мен беше решаващо. Също лек бонус е, че застрахователната полица при златната карта е с по-високо покритие.

Връзка към мнение
Георги Матеев

  Хм, нямам такава такса в нито едно извлечение. А съм много чувствителен на тема такси.

Всички сме чувствителни на тема такси...

 

За съжаление наистина има такса превалутиране при Amex картите на Пощенска банка и навсякъде го пише ясно. Въведена е някъде Юни или Юли миналата година (казвам го по спомен от думите на служителката на гишето).

 

Има минимален шанс таксата превалутиране да е валидна единствено за новоиздадени карти. Но познавайки манталитета на българските банки далеч по-вероятно е таксата да се прилага спрямо всички клиенти, а извлечението да е направено по-мъгляво за да не бие на очи таксата прекалено много.

 

На твое място незабавно бих разкостил Пощенска банка с неудобни въпроси.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.