Прескочи до съдържание

План за Рим, Ватикана, транспорт и др.


Zaro

Препоръчани мнения

Salve!

 

Събирам препоръки всякакви за Caput Mundi. Програмата е следната:

 

27 март - София - Рим.  

30 март - Рим - Болоня с Итало (не знам кой ще се изкефи повече - аз или синът ми)

30 март - Болоня - София. 

 

Между другото, билетите са купени в обратен ред  :lol:

 

Куфарите сме двама инфантилни възрастни (единият по-инфантилен :blush: ) и едно дете на 10 години, което (не) е случило с нас. 

 

Точки 1 и 2 в плана са Колизеумът и Пантеонът. Малката гадинка знае за Пантеона повече от 99% от пишещите тук - най-големият купол от неусилен (неармиран) бетон (все пак има дядо инженер - тежка категория), който изтънява нагоре, за построяването му е използвана пемза, която се увеличава с доближаването на отвора и т.н. детайли. Инженерното го влече много. 

 

От там нататък тепърва започвам да мисля. 

 

Изпускаме последната неделя за авантата на Ватикана, защото влакът е към 10 сутринта. 

 

Питанки:

 

1. Пътуване в градския транспорт? Доколко ще е необходимо, дребният как се таксува, на 10 години е, ма ръстово е в долната граница, щото прилича на майка си.... B)

 

2. Roma pass - si o no? Апартаментът ни е близост до станция на метрото Cavour, половин километър северно от Колизеума. доколкото чета, няма допълнително намаление за деца, щото самата карта била намаление. Картата е 34 евро. Чудя се дали да не взема два, а малкия да си плаща вход  :lol: . Може би местата, които ще посетим няма да са повече от цената, която той би платил  :lol: за трета карта. Четох, че първите два обекта са безплатни, а другите с отстъпка, както и че Колизеумът и Палатин са в едно.

 

3. Придвижване от летището до града - гледам, че Термини е на няма и километър от нашето местенце. Повечето автобуси от летището тръгват от 3 терминал. Как стои въпросът с придвижването с шатъла на летището и нужно ли е да взимам билети предварително или не. 

 

4. Колко време да предвидя за Ватикана и имате ли преки наблюдения върху собствени деца дали не ги хваща саклетът вътре. 

 

5. Куполът на Св. Петър отделно ли е от Ватиканските музеи?

 

6. Връщането ми е от Тибуртина. После обаче видях, че Остиенсе ми е по-близо, а билетът е на същата цена. Мога ли да си го хвана от там, а не от Тибуртина?

 

Ще има още въпроси.

 

Всякакви други препоръки от хора с опит са добре дошли. 

 

Като се замисля, че на два етапа в живота си съм учил италиански, последно до началото миналата година при една карина рагаца, която живее в София и жули домашна ракия :lol:, и така и не съм стигнал до тая държава все още .... :wacko:

 

Айде, ваш ред е! И моля, не се блъскайте!

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Лека полека на отговорите:-)

1.За Ватикана.(музеите)...минимум 6-7ч.Ако имаш предварително закупени билети де!Ако ли пък не,още 3-4 часа опашка и ако имаш късмет ще влезете до 12.30ч.Ти си знаеш за детето и съклета,но щом малкият се интересува от Пантеона и музеите ще са му интересни.

2.Има една хватка за по изгодни билети.Ако си купите билети само за градините на Ватикана(което се прави 2 месеца по-рано от посещението) ,то с тези билети свободно след разглеждането на градините(2ч) ще ви пуснат и в музеите.Поне така беше през 2011 г.Но си има официален сайт на държавата,може да се иди там как стоят нещата в момента.

3.Куполът е на базиликата Св.Петър,която е на територията на Ватикана и е на различно място от музеите.За да влезете в самата черква също се чака.-поне 1 час.Там опашката върви бързо.Ако искате да избегнете тарапаната на купола,първо се насочете към асансъора(платен 7/8 евро) ,а след това разгледайте черквата.Това всичко е около 3/4 часа(т.е забравете за 1 ден да видите музеите и черквата!!).Има и вариант по стъпалцата нагоре без пари,но си вземи лекарство за регулиране на пулса:-))Куполът (там докъдето ще ви пуснат) е 120 метра височина(около 35 етажен блок).

4.Има 3 начина за придвижване от Фиумичино до Термини.С бус на Уиз еър(може да си закупиш билети от сайта им),с такси-около 50 евро(само бели на цвят) и Леонардо Експрес.(влакът свързващ летището с гарата)С него е най бързо и билета тогава струваше 14.5 евро в посока.

5.В Рим 80% от придвижването сме го правили пеша!!Ако ни е трябвал градски транспорт сме си купували целодневна карта(за метро,бус,трамвай и тролей)Никой в Метрото не ти иска билет за дете(ма знае ли човек)

6.Пасове не сме си взимали никога-не се рентират!!!А и забрави с ПАСС да влезеш във Вила Боргезе или Музеите на Ватикана.

7.Не можах да разбера въпроса ти за гара Остиенсе и спирката Тибуртина!!

8.Не се притеснявай за стоянката на бусовете(шатъл).Има си знаци,а и който от служителите да попиташ ще те насочат.Не е нужно да купуваш билет предварително.Билет се купува от шофъора,но се плаща и за багаж.

Връзка към мнение

То и качването пеш до купула на базиликата Св. Петър е с пари, но по-малко отколкото с асансьор. Асансьорът, доколкото си спомням също не се качва до горе, така че пак има малко качване пеш, но не чак толкова.

 

Транспорта за деца под 10г е безплатен. Вашият син, след като има навършени 10г вече, не влиза в тази категория, но ти знаеш дали да рискуваш. Не зная дали ще искат да се удостоверява чак възраста с някакъв документ. 

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То и качването пеш до купула на базиликата Св. Петър е с пари, но по-малко от-колкото с асансьор. Асансьорът, доколкото си спомням също не се качва до горе, така че пак има малко качване пеш, но не чак толкова.

 

Транспорта за деца под 10г е безплатен. Вашият син след като има навършени 10г вече не влиза в тази категория, но ти знаеш дали да рискуваш. Не зная дали ще искат да се удостоверява чак възраста с някакъв документ. 

Италианците имат много либерално отношение към децата.Така ,че не очаквам да правят проблем за навършени 10г.От опита ми в Италия не бих му купувал карта за транспорта-твърдо!!А що се отнася за платените стълби....ми три пъти съм се качвал и трите пъти с аснсъор:-))И вярно след това пак има едни криви,криви стълби:-))

Ето и сайта на Леонардо Експрес от летището до Термини.Деца до 12г са фрии.За шатъла нямам спомен как стои въпроса с децата.Но с него се пътува.....минимум 1 ч,зависи си от трафика.http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=dd2aeb82a8fbf310VgnVCM1000008916f90aRCRD

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако сте в центъра и няма да ползвате транспорт, пасовете не се рентират. В противен случай, продължавам да твърдя, че "Roma Pass" е едно от най-добрите предложения в този сегмент. Моят съвет за Ватикан е следният. Бъдете не по-късно от 10 ч. на площада, за да разгледате Св. Петър до обяд. След 13 ч. опашките пред ватиканските музеи намаляват драстично. На практика ние не чакахме и пет минути, за да влезем. Моят син по онова време беше 12 годишен. Той е луд фен на Рим и спокойно може да кандидатства за екскурзовод. Честно да си призная във ватиканските музеи аз го дърпах да вървим напред, защото иначе нямаше да можем да излезем от това място. Целият ден така или иначе отиде, но определено си заслужава за първо ходене в Рим. Ако все пак решиш да вземеш "Roma Pass" ще минеш по бърз коридор на влизане в Колизей. За него, хълмът Палатин и музеите горе, приготви още един ден. Общо взето първо посещение на Рим под пълни четири дни не си заслужава, но това е лично мое мнение...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

6. Връщането ми е от Тибуртина. После обаче видях, че Остиенсе ми е по-близо, а билетът е на същата цена. Мога ли да си го хвана от там, а не от Тибуртина?

АКО влака спира на Остиенсе, няма проблем да се качиш там, а не на Тибуртина. Валидираш си билета на перона на гарата.

Връзка към мнение

Язък, Заро, че не удари неделния фандък с Ватикана!

 

Това, че малката гад :) се интересува от инженерски и архитектурни неща е похвално, макар че по-късно той би следвало да узнае, че епигоните ("родените отпосле" - по Омир) много често не надминават родителите си. Макар и да е снабден с цялото знание на света в електронен вид, той ще се изправи срещу Ватикана и ще бъде впечатлен.

 

Мене ме заинтригува точка 4 за Ватикана: човек спокойно може да си откара там няколко седмици, пЪрдон, месеца: ясно е, че има толкова много за гледане, че ще остава и за следващи пъти. Ако много му дойде културата, има дворове, градини, кафенета, да хапнете и пийнете, после пак да продължите.

 

Айде, римляни, помагайте на Заро! Баща и син в Рим - мечта. Майката може някъде да я метнете на лъвовете... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

АКО влака спира на Остиенсе, няма проблем да се качиш там, а не на Тибуртина. Валидираш си билета на перона на гарата.

 

Влакът тръгва от Остиенсе, през Тибуртина и пердаши нагоре. Билетът ми е един код, пише, че само трябва да го покажа. Вероятно това е валидирането. 

 

Язък, Заро, че не удари неделния фандък с Ватикана!

 

Това, че малката гад :) се интересува от инженерски и архитектурни неща е похвално, макар че по-късно той би следвало да узнае, че епигоните ("родените отпосле" - по Омир) много често не надминават родителите си. Макар и да е снабден с цялото знание на света в електронен вид, той ще се изправи срещу Ватикана и ще бъде впечатлен.

 

Мене ме заинтригува точка 4 за Ватикана: човек спокойно може да си откара там няколко седмици, пЪрдон, месеца: ясно е, че има толкова много за гледане, че ще остава и за следващи пъти. Ако много му дойде културата, има дворове, градини, кафенета, да хапнете и пийнете, после пак да продължите.

 

Айде, римляни, помагайте на Заро! Баща и син в Рим - мечта. Майката може някъде да я метнете на лъвовете... :)

 

На малката гад бащата не е инженер, така че бягаме в различни пътеки.  :)

 

Иначе съм пределно наясно, че времето няма да стигне за нищо, освен за излитането и кацането, но както посочих по-горе, билетите са купени в обратен ред и възможността за Рим изскочи доста късно. 

Връзка към мнение

Влакът тръгва от Остиенсе, през Тибуртина и пердаши нагоре. Билетът ми е един код, пише, че само трябва да го покажа. Вероятно това е валидирането. 

 

Не съм пътувал с "Итало", но е добре да  проучиш добре този въпрос. С билет за високоскоростните държавни железници, закупен онлайн, валидиране не се изисква и това е 100% проверено на практика от мен. Но това е само по отношение на високоскоростните влакове. Билети за трено реджионале и останалите влакове се валидират на жълтите устройства на перона. Проучи добре, за да не се получи някоя конфузна ситуация...

Връзка към мнение

Проучено е: 
 
 

It’s important to know that the Italo ticket is electronic, in that it is based on a computerised record of your travel data which is stored in NTV’s booking systems. All you need to travel is:

- your Ticket Code (also referred to as PNR code), which you must keep carefully for the entire duration of the trip and provide to on-board staff checking tickets. 
- A valid identity document, which you must exhibit to on-board staff to demonstrate that you are the actual owner of your ticket if requested to do so. If you choose to print your ticket record and take it with you, do not lose it, or you might be a victim of fraud.

 
Четенето преди пътуването е част от самото пътуване. Оная врътка за Лондон, 2 за 1, как мислиш я намерих. :) 
 
Между другото, писал съм на Итало, но все още чакам отговор. Просто се чудех дали някой може да знае. 

 

Продължавам да разсъждавам в писмена форма. След като сме изтеглили късата клечка за Ватикана, да се надявам, че съботата хората, че чакат неделната аванта и ще бъде една идея по-спокойно. 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи условията им са същите като на "Trenitalia", но все пак различни от тези на DB, които изискват и кредитната карта, с която е извършена покупката...

Връзка към мнение

Само добавям, че деца до 18 год. от ЕС не плащат вход за държавните музеите. За Капитолийските музеи и Колизеума съм сигурна.

Връзка към мнение

По т.4.

Това с времето за Ватикана е проблем, НО колкото и да му заделиш все ще е добре.

Редете се на опашката и чакайте - заслужава си.

Виждал съм и съвсем малки деца, а щом е на 10 предполагам ще му е интересно.

--

 

offtopic тип загадка :) А как се казваХА DNS сървърите отговарящи за .va?
Сега активни са john.vatican.va, michael.vatican.va

Връзка към мнение

Айде, римляни, помагайте на Заро! Баща и син в Рим - мечта. Майката може някъде да я метнете на лъвовете... :)

Само да внимават, че някой италианец, току виж изпреварил лъвовете - и двамата отворковци останали без майка! :lol:

 

 

За мен от летището най-удобно е с Леонардо експрес. Да внимавате, че разни фалшименто-таксиджии и пишман-шофьори на шатъли са много нахални и като ви заобясняват на каква далавера ще ви закарат до адреса, който им посочите, няма отърване, а ако клъвнете, ще ви излезе поне 30% по-скъпо. Даже не спирайте да ги изслушвате, че са много нахални.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да внимават, че някой италианец, току виж изпреварил лъвовете - и двамата отворковци останали без майка! :lol:

 

 

За мен от летището най-удобно е с Леонардо експрес. Да внимавате, че разни фалшименто-таксиджии и пишман-шофьори на шатъли са много нахални и като ви заобясняват на каква далавера ще ви закарат до адреса, който им посочите, няма отърване, а ако клъвнете, ще ви излезе поне 30% по-скъпо. Даже не спирайте да ги изслушвате, че са много нахални.

 

Е, сега, на краставичари краставици....няма начин.

 

В някоя друга тема ще разкажа една история как един отворен сервитьор в Прага изтегли късата клечка с една българска компания. Иначе беше много добър, ама попадна на лоши хора  ^_^

 

Слушам, водя си записки и ще изпълнявам.

Връзка към мнение

Само да внимават, че някой италианец, току виж изпреварил лъвовете - и двамата отворковци останали без майка! :lol:

И на мен първата ми мисъл беше тази. :lol: Със сигурност няма причина майката да я мислим., по скоро "отворковците" да си отварят очите на четири и да си я пазят. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да внимават, че някой италианец, току виж изпреварил лъвовете - и двамата отворковци останали без майка! :lol:

Начи така, а - ако майката кривне, ние сме били отворковци. Обаче, ОБАЧЕ ако бащата кривне, той е простак и свиня... Е, питам аз, къде е справедливостта, еднаквият аршин, така да се каже. Глас в пустиня, прекъсван тук-там от някой женски стон, породен от насладата на порока.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това с неделния ВАТИКАН направо си го забрави, дори да си имаш неделята там, ще приложа снимка от преди две седмици. Понеделник си влязохме точно за 5 минути чакане на каса, никакъв проблем. По другите точки вече са отговорили изчерпателно, само да отбележа, че опашките на Колизеума също не са страшни, чакахме около 15 минутки и то в неделя, когато уж има доста хора. Рома пас за мен изобщо не си струва, а терминалите на летището са на 2-3 минути един от друг, уиз кацат на 2, така че вървиш 3 до 5 минутки до автобусите. Спират освен на Термини и до Ватикана, така че мисля ще ти е удобно. Нужда от предварителни билети според мен няма, чакат си автобусите и вървят на 20 минутки. Експреса в момента е точно 14 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...

а терминалите на летището са на 2-3 минути един от друг, уиз кацат на 2, така че вървиш 3 до 5 минутки до автобусите. Спират освен на Термини и до Ватикана, така че мисля ще ти е удобно. Нужда от предварителни билети според мен няма, чакат си автобусите и вървят на 20 минутки. Експреса в момента е точно 14 евро.

Искам да направя едно уточнение. Автобусите от летището до Термини вървят по два маршрута. Някои минават през Ватикана, а други направо отиват на Термини. На тези, минаващи през Ватикана е ясно написано. Пътуването с тях е малко по-продължително и малко по-скъпо.

Връзка към мнение

Здравей и от мен.

Влкючвам се по въпросите ти със скромния си, но скорошен опит.

1. Пътуването с градския транспорт е само ако искаш да отидеш до някое отдалечено от хотела ти място, но в такъв случай ти препоръчвам да си вземеш 1 билет, а не цяла карта за деня. Важи 1.30 часа и струва 1.50 е. Можес с него да се прекачваш на различни превозни средства в рамките на час и половина. Така мисля, че ще даваш най-много 3 евро на човек за транспорт на ден, а картата е 6 е.

2. За Пасса сам трябва да си прецениш. Колизеума, Форума и Палатин са общо 12е., Вила Боргрзе е 13е., (но ако мислиш да ползваш пас, няма да можеш да резервираш посещение он-лайн, а само по телефона), Капитолийските музеи са 9 евро. Пестят се пари, но само ако си решил тези 3 дни да не излезеш от музеите, а Ватикана не влиза в цената. Той е 16 евро. Опашката върви наистина бързо, дори и през безплатната неделя, а иначе не вярвам да чакаш повече от 30 мин.

3.За транспорт от летището ти препоръчвам  http://www.terravision.eu/?adws=EN&gclid=CI2Uk5TFwbwCFWLHtAodHhYAsw

С тях ще спестиш по 10 евро на глава, в сравнение с Леонардо експрес. Спирката им е на 200 метра в ляво от изхода на терминала, на който кацат Wizz. Хубаво е да си ги вземеш он-лайн, така е с 2 евро по-евтино а и си сигурен, че ще те качат, иначе ако няма места, чакаш за следващия автобус.

4. За Ватикана е според интересите...там не мога да ти определя колко време ще отделиш, на мен ми отиват по 4 часа.

По останалите въпроси са ти отговорили, както бих ти отговорила и аз.

Ако имах 3 дни в Рим, щях да ги разпределя така:

Като си хвърля багажа в хотела, тръгвам пеша към Пантеона, пиаца Навона, Кампо деи Фиори (можеш да пропуснеш), Фонтана ди Треви, Испанските стъпала и някоя и друга църква по пътя. Препоръчвам Chiesa del Santissimo Nome di Gesù

и Санта Мария делла Виктория, със статуята на Бернини "Видението на Света Тереза". Втория ден Колизеума, Форума и Палатин, ако има време е е отворена -Domus Aurea, San Clemente - гроба на свети Кирил. Третия за Ватикана. Не знам как, но е хубаво да се смести Пиаца дел Пополо, и Вила Боргезе с поне малка част от парка...Третият ден - Ватикана и за попълване на пропуски.  Горещо препоръчвам и San Pietro in Vincoli, близо е до хотела ви, там са веригите, с които бил окован св. Петър и най-важното - великолепният Моисей на Микеланджело! Трудна работа! Ще ти се наложи да идеш пак! Успех и прекрасни изживявания в Рим!

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Здравей и от мен.

Трудна работа! Ще ти се наложи да идеш пак! Успех и прекрасни изживявания в Рим!

 

Трудна е, предпочитам да видя 1-2 неща както трябва, отколкото да се спукам от обикаляне и да извадя душата на другите двама. Разбира се не трябва да забравяме задължителното безцелно обикаляне из улиците - обичам да гледам хората, къщите, нещата встрани от чисто туристическите атракции, които са по-автентични поради факта, че не служат за така директно изкарване на пари. 

 

Иначе гледам, че Теравижън имат автобус в 12:35, а после чак в 13:20. А самолетът ни каца в 12:10, така че този в 12:35 май го изпускаме. 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имате хипотетичен шанс да го хванете, но само ако нямате чекиран багаж и ако самолета не закъснее, което никой не може да предскаже. Ама и да го изпуснете, мисля, че няма да е проблем да ви качат на следващия, стига да има места. Ние например, последния път с чекиран багаж успяхме за този в 12.35, но бях се презастраховала, та си чакахме следващия, не пожелаха да ни качат.

Връзка към мнение

Не са само Terravision, има и други фирми и цените са приблизителни. Говорим за спестяване от 1-2 евро и си мисля, че е най-добре като кацнете и излезнете от терминала да видите кой е първия автобус, който идва:

 

http://www.sitbusshuttle.com/en

 

http://www.tambus.it/index.php?lang=en

 

http://www.schiaffini.com/

 

Ако сте с полет на Алиталия, те също имат редовни автобуси до Термини, 7 евро струваха поне миналата година, малко по-скъпо от другите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напълно подкрепям Георги.

Излишно е за 2 евро, да чакате точен час, да се редите на опашка(за Теравижън винаги има такава) и да презаверявате билетите за връщането(в случай, че купите двупосочен).

Връзка към мнение

...

Иначе гледам, че Теравижън имат автобус в 12:35, а после чак в 13:20. А самолетът ни каца в 12:10, така че този в 12:35 май го изпускаме. 

 

Ние го хванахме, даже закъсня малко. Но направо на място може да видиш фирмите, няколко са с цена от 8 евро двупосочния. Мисля, че Леонарди беше добър вариант, но може и да бъркам.

Ако вземеш Рома Пас, може да помолиш в хотела да ти направят резервация за галерия Боргезе, по-лесно ми се стори при всички положения.

В безплатната неделя чакахме 1 час на опашката за музеите, на 4тия час се изнервихме от навалицата в музеите и ни се излизаше, нищо че беше едно от най-интересните места и за двама ни. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.