Прескочи до съдържание

Рим: новини, статии, видеоклипове


Spqr

Препоръчани мнения

 до него е мавзолеят на Август, който май най-после ще бъде реставриран.

 

Преди седмица все още дори не беше започнала реставрация...

 

Връзка към мнение

От 8 декември 2015 г. до 20 ноември 2016 г. в Рим ще е юбилейна година и се очаква голямото преселение на поклонниците. Очакват се 20-30 милиона души. Последно е имало през 2000 г.

 

А пък през 1976 ...

 

(клипчето към любимата комедия с Жан Габен не е трейлър и съдържа спойлери)

 

https://www.youtube.com/watch?v=07PSWgl2RSA

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Карта с римските пътища и по-интересното: калкулация колко време отнема придвижването. 

 

Като отворите линка натискате Start exploring the Roman World.

 

Рим - Константинопол сухопътно - 73 дни; през Средиземно море - 21 дни.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Обмисля се входна такса за Пантеона

 

Всички църкви в Рим са безлатни и да видим дали тук ще има изключение. Пантеонът се използва и за църква от 7 век досега.

 

Всъщност досещате ли се каква солидна сума се спестява на туриста от безплатните обекти? И докога ще продължава така?

Връзка към мнение

Това ми звучи доста необмислено като идея и не вярвам да се случи на практика. Трудно ще се организира, а освен всичко друго би довело до много сериозни опашки пред сградата на Пантеона. Иначе има и платени църкви в Рим, или поне части от тях са платени, като Сан Клементе, например...

Връзка към мнение

Ще го направят платен Пантеона като едното нищо!!:-)).Въобще няма да се изненадам.През 2007г Форо Романо си го минахме безплатно,през 2010 половината беше платен ,от 2012 мисля си е изцяло платен!!През 2005 пред входа на Колосео имаше около 20 човека,през 2015 около 1000(примерно).

До 2010г си спяхме като айляци в Рим ,а сега платихме по 3.50 Е общинска такса. на човек(за деца до 12 безплатно):-)).

Тази година ни взеха и пари за асансьора до купола на Св. Петър за 7г дете:-)))

Входа за музеите на Ватикана не е повишен ,но за сметка на това тече страхотен ремонт и виждаш на практика 50% от нещата които си си набелязал за гледане. Да не говорим за страхотното задръстване което се получава по коридорите на музея.

В Сан Клементе се плаща не за самата църква-тя си е със свободен вход ,а за да посетиш криптата с гроба на Кирил.(10 Евро).Също и в Св.Петър плащаш за криптата......бе няма прошка:-))

През 2007 трима човека на скромно сядане се оправяхме с 25 евро,2010 с около 40,а през 2015 2+2 с около 80...с много правене на сметка:-)).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Иначе има и платени църкви в Рим, или поне части от тях са платени, като Сан Клементе, например...

 

Плаща се за "екстри" като криптата в случая на "Сан Клементе" или за купола на "Св. Петър", но за самата църква е свободен входът. Нещо като директива е на Римския викариат (така да се каже шефовете) за свободен достъп, иначе "ще им дърпат ушите". :( Своеволия не се позволяват. Именно така българската православна общност изгуби църквата до Треви. Но това е друга тема.

 

През 2007г Форо Романо си го минахме безплатно,

 

Помня го добре. За съжаление туристическите потоци ще наложат все по-високи цени.

 

От друга страна не е нормално Ватиканските музеи да струват по-малко от нощувка в най-забутания хостел в стая с осем души. За културни забележителности тепърва ще се плаща и според мен е резонно. И щом като хотелите си позволяват трицифрени суми за нощувка, не виждам причина културните забележителности да не гонят такива ценови равнища.

Връзка към мнение

Плаща се за "екстри" като криптата в случая на "Сан Клементе" или за купола на "Св. Петър", но за самата църква е свободен входът.

 

 

Аз мисля, ясно съм написал "или поне части от тях са платени", но само да кажа, че в конкретния случай криптата всъщност представлява оригиналната църва, а под нея имаме и жилищна сграда...

Връзка към мнение

Поклоннически маршрути в Рим

 

Via dei Banchi Vechhi

Via del Pelegrino

Via di Monserrato

Via dei Giubbonari

Via dei Corronari

и разбира се

Via Giulia

 

Посоката е мостът "Сан Анджело". Целта е придвижване от "Сан Джовани ин Латерано" до "Св. Петър".

 

Като се вникне в "Рим на папите", се придобива по-ясен поглед за центъра. Вижда се, че всъщност има мисъл, планиране, а не хаос, каквото първосигнално усещане вероятно остава. Не крия, че този район ми е сред най-любимите. "Трастевере" е носител на духа на Италия, "Марсово поле" и "Понте" на Рим.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Още и още забележителности. Да видим къде ще се помещава.

 

Една от най-значимите в света колекции от антична скулптура ще бъде отворена за публика за първи път от десетилетия след „историческо“ споразумение между италианското правителство и фамилията Торлония

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

След 36 години реставрация средновековна църква е отворена. Намира се във Форума.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Не знам колко добре се вижда. Заслужава си.

 

post-917-0-12647600-1400670849.png

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се вижда. Разкажи, моля те.

 

Ето един линк. Иначе може да се свали файла от горното мнение и тогава да се увеличи мащаба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето един линк. Иначе може да се свали файла от горното мнение и тогава да се увеличи мащаба.

Ааа, тук е друго :)

От предното ти мнение е малко изображението и дори да се свали, нищо не се вижда ;)

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Вчера, на 15 май се проведе един атрактивен ритуал. От Пантеона през купола спускат розови листа. Символизира спускането на Светия Дух на земята.

 

https://www.facebook.com/AgenziaANSA/videos/10153629394896220/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

От утре лятната резиденция на папата в Кастел Гандолфо се превръща в музей.

 

Ще се стопанисва от Ватиканските музеи, така че евентуално от сайта ще може да се прочете допълнително информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

"Св. Павел" има пукнатина на портика след последното земетресение и е била затворена за няколко часа. http://www.ilsecoloxix.it/p/2016/10/30/ASt96LvE-paolo_allagata_basilica.shtml

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

От този месец Domus Aurea е мултимедиен. С по-висока цена също така. Само събота и неделя. Изглежда вълнуващо.

 

Дворецът на Нерон е един от най-ключовите археологически обекти в историята. Благодарение на разкритието му, много от ренесансовите творци са черпели вдъхновение. На мен лично това ми е най-големият пропуск в Рим.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.