Прескочи до съдържание

Дайте препоръка за раница - здрава, на разумна цена, с голяма вместимост, за човек висок 158 см


Препоръчани мнения

Борис Георгиев
Добър ден!   :) Реших да използвам тази тема относно моята питанка, за да не стане излищно разводняване с друга тема.

 

Планинар съм до толкова, че всяко лято обичам да ходя по нашите планини за по 4-5 дена и да изкачвам различни върхове. Винаги преходите ни са за по един ден (качваме върховете и късният следобед обратно в хотела) и не се налага да опъваме палатки/лагери или да носим тежката артилерия от тигани, тенджери и всяква друга посуда. Помощни средства като щеки поне на този етап не са ми необходими.   :)

 

Преди няколко дена намерих следният сайт и там отрих разнообразие от раници. Насочих се към раници 60L-75L в обем. (Предполагам, че за планинска дейност близка до гореописаната, такъв обем е напълно достатъчен.) Спрях се на следните модели.

 

 

 

1) Цък

 

2) Цък

 

3) Цък

 

4) Цък

 

5) Цък

 

Много бих бил радостен и благодарен, ако споделите вашите мнения за възможното качество на тези китайски изделия. Виждам, материалът е Найлон и Полиестер, което леко ме пристеснява.

 

Разбира се, на драго сърце бих приел всякакви други съвети за марки раници!   :)

 

Предварително благодаря за отделеното внимание и време!

 

С Поздрави!

 

Борис Георгиев

Връзка към мнение

В никакъв случай не бих си купил раница, особено пък по-голяма, която не съм пробвал на гърба си. Раница от електронен магазин, без преки впечатления - котка в чувал отвсякъде.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От китайски електронен магазин при това :) Живо тото ще е какво ще ти се падне, а и не очаквай сериозни коментари по снимка на раница...освен ако някой не е запознат конкретно с тази фирма. Иначе гледам, че има положителни ревюта, но не бих ги приемал с чисто сърце. 

 

Планинарска раница за мен е изделие, което е необходимо да отговаря на някакво качество, защото ще бъде подложено на съответно натоварване, за това и не си заслужава да рискуваш заради 50-60 спестени лева. Според мен.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 (Предполагам, че за планинска дейност близка до гореописаната, такъв обем е напълно достатъчен.) 

За еднодневен поход в планина 30-40 л раница е предостатъчно. Моята е 35, рядко е пълна.

60-75 литра е ненужно голяма, а и собственото и тегло е по-високо. Какво побира такава раница можеш да видиш в моя пост на предната страница. 

Ташевките са с много добро съотношение качество-тегло-цена. Имат онлайн магазин, разгледай. Дишащ гръб, според мен е задължително условие за планина.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако ходиш само от летището до хотела, всичко ще ти свърши работа. Но ако вървиш с 10-15 килограма на гръб по няколко часа на ден нагоре по баирите, може да се замислиш за по-голяма инвестиция

От показаните раници, които имат снимки на гърба, забелязвам че височината на презрамките не се регулира - тоест не може да я настроиш според височината ти - или презрамките ще ти висят високо над теб, или ще поемат повече от необходимата тежест.

 

При големите раници е важно почти цялата тежест да тежи на таза ти. Това става чрез по-добър ханшов колан (hip belt), който е стабилен и те обгръща добре, без да те изпотява много на кръста. В по-модерните дизайни този колан не е зашит за раницата, ами е свободен, така ще когато тазът ти се клати при ходене, раницата да стои неподвижна. Тук най-вероятно и това е спестено.

 

Отделно за кратки разходки 65-70 литра според мен са много, особено като не носиш палатки, спални чували и посуда. Март месец правих 4дневния W Trek-а на Torres del Paine в Чили като 45+10 раницата на Deuter ми свърши чудесна работа за дрехи, храна, фотоапарат, лещи и статив.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Борис Георгиев

Благодаря и на четирима Ви за съветите - ще се вслушам и ще посетя магазин на Ташев или някой спортен! Бих се радвал ако може да ме насочите към материал, който е сравнително надежден за раници. 

 

Едно последно нещо, което бих искал да знам е свързано с обема. Petko, раницата която си ползвал в Чили е 45L+10L. Това означава, че е 45L, а производителят ти позволява да си закачиш с карабинери още 10L - най-образно казано? Или заедно с раницата отделно върви някакво малко 10 литрово отделение което се прикачва с карабинери? 

Чисто и просто в началото ми стана интересно защо не я водят директно 55L, а я разбиват на 45 + 10, но предполагам съм близо до истината.
 

Поздрави и със здраве в магенланстването/магеланствуването занапред! :)

Редактирано от Борис Георгиев
Връзка към мнение

Март месец правих 4дневния W Trek-а на Torres del Paine в Чили като 45+10 раницата на Deuter ми свърши чудесна работа за дрехи, храна, фотоапарат, лещи и статив.  

Имате ли качени в някакъв сайт/блог тези снимки от Torres del Paine, за да им се полюбуваме и ние?

Връзка към мнение
Борис Георгиев ,

Моето +10 е капакът на раницата. Много добре организиран и побира доста, ако ти се налага. Инак го ползвам за светкавичен достъп.

Ако по някаква причина се налага раницата да изглежда по-малка, този капак може да се свали. Не е закрепен с карабинери, а с ленти.

На големите раници, поне на моята, има още поне 6 ленти, с помощта на които може да се закрепва всякакъв багаж. Примерно спален чувал, постелка. И всичко е направено така, че този външен багаж да не мърда/пада. Карабинерчетата са много удобни, за разни дреболии. Има едни малки - с такива си закачвам фотоапарата, бутилката за вода, др.под. леки неща направо на колана на дънките.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря и на четирима Ви за съветите - ще се вслушам и ще посетя магазин на Ташев или някой спортен! Бих се радвал ако може да ме насочите към материал, който е сравнително надежден за раници. 

 

Ами те май повечето от приличните раници напоследък ги правят от "Cordura", така че силите са изравнени в това отношение. За мен важни са детайлите по изпълнението - ципове, шевове, катарами... Неприятно е някой цип да сдаде багажа по средата на нищото. Или по време на дъжд вътрешността на раницата да се понамокри заради лошо подлепени шевове, които пропускат вода.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте, 
на предната страница има мнение за tashev 60+10 kentaurus, че минава за ръчен на Луфтханза. А някои им ли опит с wizz и ryan. Биха ли направили проблем?

Връзка към мнение

Здравейте, 

на предната страница има мнение за tashev 60+10 kentaurus, че минава за ръчен на Луфтханза. А някои им ли опит с wizz и ryan. Биха ли направили проблем?

 

При положение, че височината и е 74см, то тя не влиза в ограниченията за ръчен багаж на почти всички авиокомпании. Дефакто и луфтханза могат да направят проблем, ако поискат, но при тях е по-малко вероятно. При всички такива въпроси, отговора е "може да минеш, може и да се заядат". Второто при авиокомпании като Wizz и Ryan е доста по-вероятно. 

 

Ако можеш да я смачкаш, сигурно ще минеш без проблем, но едва ли искаш да купуваш голяма раница и да не ползваш прилична част от обема и :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При положение, че височината и е 74см, то тя не влиза в ограниченията за ръчен багаж на почти всички авиокомпании. Дефакто и луфтханза могат да направят проблем, ако поискат, но при тях е по-малко вероятно. При всички такива въпроси, отговора е "може да минеш, може и да се заядат". Второто при авиокомпании като Wizz и Ryan е доста по-вероятно. 

 

Ако можеш да я смачкаш, сигурно ще минеш без проблем, но едва ли искаш да купуваш голяма раница и да не ползваш прилична част от обема и :)

74 е натъпкана до край + 10те литра допълнителните отгоре. При нормално ползване е към 60 мисля. Ясно, значи е до настроение на персонала  :)  Замислих се тъй като по летища какви ли не огромни раници и сакове по чакалните съм виждал. Последния път с ryan всички чанти с колелца ги метнаха като чекиран багаж, че нямаше място в кабината.. :rolleyes:  

Редактирано от aet449
Връзка към мнение

Здравейте, 

на предната страница има мнение за tashev 60+10 kentaurus, че минава за ръчен на Луфтханза. А някои им ли опит с wizz и ryan. Биха ли направили проблем?

Без капак и без да е натъпкана до откат е абсолютно по канон на Луфтханза. За нискотарифни няма да стане, гарантирам. Защото има метални части на гърба и кръстният колан не можеш да го нагънеш колкото ще ти трябва, за да стане цялото нещо в онези мегагадни клетки за проверка...

Инак раницата е жестока! /като комплекс от собствено тегло, функционалност, цена и качество/ Синът ми има Ташевка на 16 години, от ежедневните - циповете са оригиналните, работят без грешка, шевовете също, макар с раницата да е гаврено подобаващо:) Единствено отразителната светеща лента сдаде багажа.

Връзка към мнение

Без капак и без да е натъпкана до откат е абсолютно по канон на Луфтханза. За нискотарифни няма да стане, гарантирам. Защото има метални части на гърба и кръстният колан не можеш да го нагънеш колкото ще ти трябва, за да стане цялото нещо в онези мегагадни клетки за проверка...

Инак раницата е жестока! /като комплекс от собствено тегло, функционалност, цена и качество/ Синът ми има Ташевка на 16 години, от ежедневните - циповете са оригиналните, работят без грешка, шевовете също, макар с раницата да е гаврено подобаващо :) Единствено отразителната светеща лента сдаде багажа.

Така е, един от най- сполучливите(ако не и най) модели на ташев! Иначе какво означава това за металните части и кръстния колан? Металната рамка точно 55 е височината., а пък колана мисля да го заключа не на мен а отзад на раницата с лентите за да не стърчи. При всеки случай е по- тясна от стандартния 55х30х20 твърд куфар за ръчен багаж?  

Редактирано от aet449
Връзка към мнение

... и кръстния колан? 

Кръстният колан е подплатен, с джобове, твърд и заключен/незаключен - не става да е плътно към раницата. Дори за Луфтханза би възникнал проблем, ако решат точно с това да се заядат ... Тези сантиметри... ориентировъчни са, истината е клетката и не бих рискувала да ме чекират насилствено на летището, ще е язък за всички намаления:)

Връзка към мнение

И аз движа често с ташевка. Пипнах я малко и съм доволен. 

Малко споделен опит.  Веднъж на Бергамо ме върнаха от чекина да я опаковам, уж щяла да повреди/блокира лентовите им системи за багажите. 

За следващите си излизания, ако съм с нея и я чекирам, я слагам в едно торбе с възможност за пристягане отгоре. 

Връзка към мнение

Аз съм супер доволен от Deuter Freerider Pro 30, принципно си я взех само за да карам сноуборд с нея, но се оказа идеална за в града и за еднодневни/двудневни трипове - включително такива, на които трябва да се носи палатка, чувал и шалте. Винаги минава без проблем като ръчен багаж и е много удобна. 

Като цяло Deuter са много стабилни раници, но по-скъпички. Ташев доста добре ги заместват, въпреки, че имам забележки към гърбовете им. 

Един съвет към хората търсещи градска и трекинг раница в едно - поразгледайте фрирайд моделите, защото имат големия плюс да са с компресационни ремъци, които свиват раницата и и дават много нисък профил, когато е празна. Като цяло фрирайд раниците са и по-продълговати и лепкат много добре на гърба, без да ограничават движение. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Така Kentaurus 60 влиза безпроблемно в wizz air- ската клетка с колани и всичко, даже капакът си стоеше и беше пълен с джиджавки, при нужда може да се махне.Който не вярва щракнах набързо. Самата раница не беше пълна догоре(половината долно отделение и 3/4 горно), особено на ширина, но то се подразбира.  За Ryan не съм имал възможност да пробвам в клетката, но тяхната е с 5см по- малка на ширина и дълбочина и 1см по- малка на височин. Ще се напъха някак си, тука има доста пространство отсрани както се вижда. Иначе с раян си мина на нашето летище и отново се спасих от мятане в багажното, защото е без колелца. ;)  ;) 
post-7246-0-70497000-1485974463_thumb.jpg

Редактирано от aet449
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Относно размера на раницата за мен оптималния е 45 литра, но то много си зависи от човека какъв багаж ще помъкне. Преди време и 55 литра ми бяха малко, но с времето почнах да си редуцирам багажа, а и самите дрехи вече са по компактни с новите материи.

 

Относно Low cost авиокомпаниите мога да кажа, че wizz е почти сигурно че ще се заядат ако ръчния багаж ти е над допустимия размер.

За Ryanair до сега не съм видят да мерят багажа и да се заяждат, даже съм виждал хора с по 2 чанти ръчен багаж да си влизат без проблем, както и такива с големи раници дето определено са над размера.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Все исках да ви покажа един модел раница, който много ми харесва.

Откъм сигурност - като ти е на гърба, няма как  да ти я отворят, без да разбереш.

Преди време бях видяла такъв модел на Самсонайт, ето за какво говоря:

image.jpeg.c4b269f60e65eec7f5c7a5422bdaa48c.jpeg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, neuromancer каза:

прехвърлих последните две мнения на по-подходящо място тук 

 

Добре си направил.:))

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Много моля за съвет. :) 

Търся раница, подобна на тази, но да е по-лека.

Изискванията ми са да е възможно най-лека, здрава и с дишащ гръб(ако така се казва).

Връзка към мнение
преди 12 минути , Mary каза:

Много моля за съвет. :) 

Търся раница, подобна на тази, но да е по-лека.

Изискванията ми са да е възможно най-лека, здрава и с дишащ гръб(ако така се казва).

Започнах да ровя сериозно да ти предложа алтернатива - независимо, че смятам тази раничка за доста добра опция, но за теглото не бях се заглеждала. Сериозно се изненадах, че реално теглото й е доста добро. Показвам алтернатива на North Face, 1180 g при 10 литра по-малко обем. 

 

https://www.thenorthface.co.uk/shop/en-gb/tnf-gb/womens-borealis-backpack-chk3

 

Пак ще поровя :)

Връзка към мнение

Кордура-та е много здрав материал за раница. Дори и да намериш по- лека раница, ще бъде от по кофти материал, а да свалиш максимум 150гр. за сметка на + 100лв. Посочената раница е всъщност доста добра.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.