Прескочи до съдържание

С какъв фотоапарат снимате по време на пътуване?


Препоръчани мнения

Снимките и пътешествията според мен неизменно вървят ръка за ръка. Колкото и хубави снимки да има в нета, друго си е да гледаш фотоси собствено производство, а и на някои да се изтопасаш и ти :D  . Аз много обичам да снимам, за съжаление го правя с една стара сапунерка, все не ми достигат пари  (по обясними причини) за хубав фотоапарат. НО тази година твърдо съм решила да заменя "ветеранката" с нещо качествено и ще ми бъде много полезно, ако споделите вие с какво снимате и дали сте доволни!

Признавам, че пускам темата малко от егоистични подбуди  :) .

Връзка към мнение

Сапунерка...

Честно казано винаги предочитам да "инвестирам" парите, които бих дала за апарат, в някое пътуване (все пак имам някакъв лимит в ресурсите, за сега не мога и двете)...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз снимам с един Canon сапунерка, доволен съм, но нищо не разбирам от фотография. Ето я моята колекция:

http://picasaweb.google.com/oshkog

понякога снимам и с видео камера Panasonic с dv касетка, после си правя аматьорски филчета.

Като цяло не обичам да прекалявам със снимките, все пак трябва да отнема някакво разумно време да се разгледат.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дай да видим. Значи имаме...

 

мобилни телефони->сапунерки->мирърлес системи->APS-C DSLR->Full Frame DSLR

 

Опростено малко, не ми се заяждайте. 

 

Относно мобилните телефони ви е ясно - ако има слънце става за фейсбук, стане ли тъмничко надежда всяка тука оставете. Относно сапунерките - в ниския клас не са кой знае какво, ако имате сравнително модерен мобилен телефон ъпгрейда няма да е кой знае какъв и според мен не си заслужават инвестицията в днешно време, да се изреждат всичките модели е леко безпредметно.

 

Има обаче т.нар. турбо сапунерки, които са с по-добри обективи, по-големички сензори, повече ръчни настройки (без да те лишават от удоволствието да щракнеш на авто) - примери за такива модели в момента са Olympus XZ-2, Panasonic LX5, Canon S100 и краля им Sony RX100. Цената им обаче е соленичка, в такъв случай добра инвестиция може да са предишните модели - Olympus XZ-1, Canon S90/S95, Panasonic LX3. Това се взима ако държите на максимална компактност и прилично качество. 

 

Следващите в хранителната верига са мирърлес системите. Това са micro 4/3 (моят избор) на Panasonic и Olympus, Sony NEX, имаше и разни фуджита които имат разплакващи цени и модели на Samsung също, които тепърва прохождат и нямат голям избор на обективи. Това е избора за хора, които нямат против да носят мааалко повече тегло, мааалко по-дебело тяло на камерата (трудно може да го вкарате във джоб на дънки примерно), но държат повече на качеството на снимките и да се научат. Ако мислите само да снимате в авто - карайте си с турбо сапунерката. Инвестицията в мирърлес система като цяло е ниска - има страхотни цени на по-стари модели, с които да започнете, но се предполага че за в бъдеще ще искате да купувате допълнителни обективи, а там цената расте...

С две думи - според мен това е златната среда на човек, който не иска да мъкне тежките обективи, но който е ентусиазиран да се научи и ще похарчи известна сума за това. 

Препоръчани модели - Olympus EPM-2: това е най-джобният модел, има страхотна матрица. За по-евтин старт - Olympus EPM-1, в момента има страхотни оферти и за Panasonic GX1.  Ако имате нужда от визьор - Panasonic G5 или по-стария модел - Panasonic G3, G3 е може би най-добрият баланс цена/качество за момента. Ако първоначалната инвестиция не е проблем - Olympis OM-D, аз си мечтая за тоя, но близо година след премиерата му още държи високи цени, надявам се до края на годината да паднат. 

 

Като цяло препоръчвам изброените, защото micro 4/3 са с най-развитата система от обективи от мирърлесите. Sony NEX имат добри матрици като цяло, по-добри от olympus/panasonic защото са по-големи по размер, но избора от обективите им куца, а ако искате нещо качествено минавате в четирицифрени суми, често в евро. 

 

Нагоре минаваме към APS-C DSLR - Canon, Nikon и т.н. Предимството им е уникално многообразие от обективи и много бързият фокус, мирърлес системите не се справят със снимане на спортни събития, бързо подскачащи дечица и т.н., защото фокусът им е малко по-бавен. Недостатък е теглото, не само на самата камера, но и на обективите. Според мен килограмите тук вече не си заслужават за пътешествия, и ако трябва да се мъкне раница със стъкла цял ден ще е множко. Подобрението в качеството спрямо мирърлесите е минимално, ако го има въобще. Бих се спрял на този избор само ако държите на ултра бърз фокус. 

 

Още по-нагоре са Full Frame DSLR-ите, тук вече говорим за специализирана, полупрофесионална и професионална техника. Сигурен съм, че доста хора от форума се кълнят в тях и снимат с такива, но според мен е изхвърляне за любител. А за теглото на обективите ще е необходим някой шерп да подскача до вас. 

 

Ами това е, ако мога да резюмирам:

Мобилен телефон - модерните правят еднакви снимки, айфона бил по-добре от самсунга, мижи да те лажем е това. 

Обикновена сапунерка - по-добре с мобилен телефон

Турбо сапунерка - Olympus XZ-2, Canon S100 или ако парите не са проблем Sony RX100. По-бюджетен избор: Canon S90, Olympus XZ-1, ако успеете да си ги намерите.

Mirrorless - Olympus E-PM2, Panasonic G5 (ако искате визьор)  или Olympus OM-D(ако бюджета не е проблем). По-евтини камери: Olympus E-PM1 и Panasonic G3. Ще препоръчам и обективи ако се наложи. 

 

Ами това е, сигурен съм че настъпвам някой по мазола с моя коментар, то ще се чуе :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

"Canon Powershot S3 IS" - намирам го за много приличен фотоапарат. Преди това бях с друг модел от същата марка - A85.

 

http://www.dpreview.com/reviews/canons3is

 

И двата са купувани от "BH photo & video", цените са почти наполовина на тукашните.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Canon Powershot A610  ... на почти седем години доказано удароусточив и прахоусточив.

На външен вид не прилича много на фотоапарат , но не обичам да сменям нещата които работят  ;)

 

П.С. Това за задапаратното устройство не е мит. Виждал съм профани с DSLR за торба пари и кофти снимки , както и чудеса постигнати със средна ръка сапунерка . Аз нямам никакви  претенции във фотографията и ми е просто за един вид документиране на спомените ...

 

Любим сайт ми е този и обичам да гледам снимки от всички области и места които животът може да ни предложи  : 

 

http://www.pbase.com/cameras

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моят е Panasonic Fz-100 - турбо сапунер, широкоъгълен, но с голям зуум. Естествено, далечният край на зуума има много хляб да яде, но... върши много работа. И, разбира се, има пълни ръчни настройки.

Преди това бях с Canon Powershot 670IS - добра машинка, позволяваща прикачки, но бързо ядеше батерии. И особено се мръщеше на зареждащи се (заради малко по-ниския им волтаж). И той беше с пълни ръчни настройки.

 

Замислям се за огледално-рефлексен, но може би доста по-нататък. Там изваждането е повече и непрекъснато. Панасоника ми е веднъж завинаги - не се сменя нищо, може само малко прикачки да се купят (имам ги от Канончето).

Редактирано от Nine
Връзка към мнение

Аз съм с Olimpus 590UZ, или със въпросният Canon Power Shot A3150 IS като на 

Adinko

. И двата правят чудесни снимки, като решаващо в случая кой да взема е мястото/мероприятието/случая на/за снимане! Обожавам да снимам но рядко качвам в нета поради недостатъчно време!

Връзка към мнение

Zozinia ?  :)

 

Sí  :)

 

 

 

Сапунерка...

Честно казано винаги предочитам да "инвестирам" парите, които бих дала за апарат, в някое пътуване (все пак имам някакъв лимит в ресурсите, за сега не мога и двете)...

 

И аз затова вече няколко години не си купувам. Честно казано моето Сони прави що годе читави снимки, но съм си навила на пръста, че ще имам хубав фотоапарат  :) 

 

 

Нагоре минаваме към APS-C DSLR - Canon, Nikon и т.н

 

Ей към тия се целя аз  :D . Абсолютна аматьорка съм, но ще чета, ще струвам и ще се науча да снимам с такъв фотоапарат  ;) ... Между другото благодаря за подробното разяснение  :) !

Връзка към мнение

й към тия се целя аз  :D . Абсолютна аматьорка съм, но ще чета, ще струвам и ще се науча да снимам с такъв фотоапарат  ;) ... Между другото благодаря за подробното разяснение  :) !

 

Ами аз както казах, според мен теглото не отговаря на качеството спрямо мирърлесите и наистина пробвай да поносиш раничка с 3-4 обектива да видиш дали ще имаш желание да я мъкнеш винаги :). Имай предвид, че наличието на огледало не се отразява въобще на качеството. Ето това е лекичко и малко образователно клипче

 

Връзка към мнение

наистина пробвай да поносиш раничка с 3-4 обектива да видиш дали ще имаш желание да я мъкнеш винаги  :).

 

Това ми разправя и мъжът ми, ама аз "Няма пък, искам!"  :D

Връзка към мнение

Аз си знам кусурите на моя Canon A480, не се класира за турбо сапунерка, но за аматьор си е ок. И ми е без пари.

 

Като говорим за 'мазола':

'Обикновена сапунерка - по-добре с мобилен телефон' абе не е чак така, но не съм много навътре с последните мобилни телефони.

Както аз си мисля, 'щом обектива му мърда и щръква ;) , все трябва оптиката да е по-добра от на мобилния'

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, много точно си систематизирал инфото, като за технологични-лаици :)

От известно време снимам с Panasonic TZ30 и съм доста доволен. Има известен шум от матрицата и в затворени помещения автото не трябва да се ползва, но всичко друго е супер, особено предвид активния зум (х20), размера и цената - около 200 долара от Щатите.

Преди това ползвах за кратко DSLR и след няколко дни обикаляне почти трябваше да сменям раменни връзки :), а имаше само 3 обектива.

Освен всичко, пропуснах голяма част от нещата за гледане, докато сменях обективи и правих настройки (имайте предвид, че и не разбирам много, така че смятайте какви настройки съм правил). Ако имате свободен ден и искате да поснимате в парк DSLR-a е супер.

Колкото до мирърлесите определено са може би най-удачния вариант за любители фотографи в момента.

Връзка към мнение

И аз все си мисля, че сапунерките правят по-добри снимки от мобилните телефони (дори и от по-новите).

 

 

 

.

Освен всичко, пропуснах голяма част от нещата за гледане, докато сменях обективи и правих настройки (имайте предвид, че и не разбирам много, така че смятайте какви настройки съм правил).

 

Накрая ще станем като японците - прибираме се вкъщи и разглеждаме къде сме ходили  :D

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Уточнявам - не че правят еднакви снимки мобилните и сапунерките, но е сравнимо донякъде. И ако имаш последен модел мобилен няма смисъл да инвестираш в сапунерка, парите 150-200лв или колкото са там спрямо ъпгрейда в качеството не си заслужават (лично мнение).

 

Естествено сапунерките имат други предимства - стартират веднага, имат си хардуерни бутони да не се занимаваш с тъч скрийн, имат си окуляри...та всеки си преценява!

Връзка към мнение

От една година се запалих по фотографията и снимам с професионален Канон. Раницата ми тежи точно 7 кг и си я влача даже и из планините. Страшен фитнес пада. А миналата година 20 дни бях с апарата на врата на поредната екскурзия, ми то мазоли ми излязоха, но ми е тръпка, влача и не се оплаквам. :) Тук качвам по малко:

http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_ID=123979

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Ето това е лекичко и малко образователно клипче

 

 

Забавно филмче, което изпуска една доста значителна подробност - mirrоrless фотоапаратите имат по-малък фланец (flange) от DSLR-ите - в Wiki споменават 6мм по-малък. Както отбелязва и авторът на филмчето, по-голямата дупка позволява на повече светлина да влезе и стигне до матрицата/сензора. Т.е. при равни други условия, ДЛСР-ът ще изкара по-хубава снимка, само защото има по-голяма дупка на входа. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И според мен евтина сапунерка прави по-добри снимки от супер наточените нови смартфони.

Светкавица , пълни ръчни настройки , много по-качествена оптика , zoom ... всичко това може да получите вече и на цена до 200 лева.

Сравнявал съм снимки с дъртата ми сапунера  , която вече има някаква стойност единствено за мен , с такива на Galaxy S III правени при еднакви условия и Галаксито може само пасти да яде. Не съм правил снимки с iPad-a да видя какво ще изкара , но съм скептичен. Може би само видеото ще е по-добро , защото е Full HD 1020p.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Забавно филмче, което изпуска една доста значителна подробност - mirrоrless фотоапаратите имат по-малък фланец (flange) от DSLR-ите - в Wiki споменават 6мм по-малък. Както отбелязва и авторът на филмчето, по-голямата дупка позволява на повече светлина да влезе и стигне до матрицата/сензора. Т.е. при равни други условия, ДЛСР-ът ще изкара по-хубава снимка, само защото има по-голяма дупка на входа. :)

 

А, далече съм от мисълта филмчето да е енциклопедия по фотография включващо всички дребни детайли. Ако искам да се заям ще кажа, че равни други условия много трудно ще се постигнат при положение, че APS-C обективите са по-голями и по-тежки за същата ширина, с много по-сложен дизайн, респективно по-скъпи. Ма не мисля и че това е целта на дискусията. Нека всеки си снима с каквото му е кеф, за моите възможности спестяването на килограмите е много по-важно от хипотетично малка разлика в качеството,и ако теглото не ме притесняваше по-скоро бих отишъл на фул фрейм. 

Връзка към мнение

За притежателите на "Canon", които са склонни към маниащини и извращения със своите сапунерки:

 

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_in_Brief

 

http://chdk.wikia.com/wiki/Features

 

На моя съм пускал това чудо и вярно - работи! Екранчето се напълни с хиляда нови опции, станах разноглед.

 

:)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.