Прескочи до съдържание

Къде да заведем чужденците, когато ги доведем в България?


ilkosem

Препоръчани мнения

Здравейте, айде и аз да отворя една темичка. Къде да заведем чужденци, когато ги доведем в България? 

Да има много места, но къде да идем да усетят българското да им хареса? Питам, защото може би през август да ми се наложи да ставам екскурзовод. 

Морето и плажовете със сигурност. Също така Велико Търново и спектакъла "Звук и светлина". 

 

Давай те съвети, къде? 

Връзка към мнение

Недалеч от Пловдив са Хисаря и светилището до Старосел.

Аз последно водих едни  чужденци във "Веселото село" и много им хареса...   :lol:  

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, Рилския манастир задължително, Сандански, Мелник. На север - Белоградчишските скали, пещерата Леденика, Крушумските водопади, Ловеч - страхотен град, Троян и Троянския манастир, Гложденския манастир е интересен, също и Бачковския. Около Търново може да отскочите до Шумен - там Мадарския конник, Плиска и Преслав.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Хисаря няма нищо интересно за младежи, каквито ще са гостите на ilkosem предполагам.

За младежи е елементарно - ракия бара и "града на греха" а.к.а. студентски град... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

фарът на  Шабла ( копие на Александрийския), плажът на стария къмпинг в Крапец ( 6-7км все още незастроени пясъци и дюни), скалите покрай Тюленово, залива Болата, Калиакра (особено ако може да го обиколите с лодка).
За финал може да хапнете в популярното в западна България "Дълбока"

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз горкичките винаги ги водя по църкви :) Един приятел перуанец (атеист почти до мозъка на костите си) се оплакваше на сестра ми, че след 18-тата вече се чудел поп ли е- не е ли :lol:   :lol:  :lol: . Иначе освен Рилски манастир, по стария Пловдив също! Асеновград...ама там църкви бол - 11 + 50 параклиса и 3-4 манастири за разкош :). Опитвам се и да изнамеря разни събори и  празници- примерно като събора в Гела, кукерите на Великден в Елешница, Калиниците по Еньовден в Асеновград и тн.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Родопите. Там има толкова много да се види. Ето един сайт с примерен маршрут къде и какво можем да видим

http://narisuvai.me/%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8/

Другото място където може да ги заведеш е Жеравна, Медвен и Котел. Също така и Сините камъни с Карандила са наблизо. А бе Бог е надарил Родината ни с толкова интересни места че, където и да ги заведеш няма да сбъркаш. :)

Редактирано от Костов
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Къде да заведем чужденците,когато ги доведем в България?

Отговора на въпроса естествено е в "Долината на тракийските царе" и по конкретно в "Тракийската гробница" в Казанлък,включена в списъка на ЮНЕСКО за световно-културно наследство.Освен това и гробниците на тракийските царе в,които бяха открити "златната маска на Терез" и "бронзовата глава на Севт Трети".Още и връх" Столетов" с"Паметника на Свободата" и храм паметник"Рождество Христово" в подножието на Стара Планина.От другата страна на планината е Етъра(туристическо място) и село Боженци(бит и култура на българите).А ако ви трябва добра кръчма,то Българан(атракцион номер едно преди няколко години),ще ви задоволи напълно.Има нестинарско шоу и фолкрорни програми,както и много от традиционните за миналото български ястия.Е това е моето предложение.

 

П.П.Пък можем и да се видим на по бира. ;)  ;)  ;)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

От Пловдив съм и за мен това е най-красивият град в България (моля никой да не се обижда), но август месец често е нечовешка жега. Същото се отнася и за Хисаря, Сандански и подобни. За да не изпоприпадат хората по-добре нещо друго. Малко повече за предпочитанията им? Природа, традиции, култура, архитектура?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Моите предложения са: Копривщица, Белоградчишките скали и крепостта съчетано с Магурата, ако стигнете до морето отидете в Ботаническата градина в Балчик, нос Калиакра, Аладжа манастир, а между Провадия и Варна има едно място със скални образувания наречено Побитите камъни и естествено плаж. 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Mililia, до Варна са Побитите камъни. Побит камък е жп спирка между Вакарел и София.

Хахаха, мислех си за Побитите камъни, ама явно съм написала Побит камък. А за тази жп спирка не бях и чувала, но пък е хубаво човек да научи нещо от грешките си :)   

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mililia, до Варна са Побитите камъни. Побит камък е жп спирка между Вакарел и София.

 

Побит камък (Дикилиташ е било старото име) е и село на 20-ина км от Разград :) Има един голям побит камък както и етнографски музей. Софийският, освен жп спирка е и вилна зона; името идва от паметната плоча почитаща съединението на Княжество България с Източна Румелия.

 

Иначе бих препоръчала Родопите (някой вече каза по-горе). Ягодинската пещера, Дяволското гърло, Триградското жредло. Тъкмо ще минете през Широка Лъка, Пампорово (кулата Снежанка :)), после до Смилян за боб (да не започваме темата), има и ферма там, сервират хубаво гъсто биволско мляко със сладко...мляс. Може и извора на Горна Арда, пещерата Ухльовица.

 

Само отбелязвам, че много зависи от хората, но като цяло аз харесвам Копривщица много повече отколкото чужденците, които съм завела там. Да, интересна им е архитектурата, но неща като 'първа пушка', 'кървавото писмо' или паметника на Бенковски и т.н. не го усещат по същия начин.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Недалеч от Пловдив са Хисаря и светилището до Старосел.

Аз последно водих едни  чужденци във "Веселото село" и много им хареса...   :lol:  

Със сигурност ще посетим "Веселото село". Във Велинград има клон този приятен ресторант.

 

В Хисаря няма нищо интересно за младежи, каквито ще са гостите на ilkosem предполагам.

Правилно предполагаш! 

 

За младежи е елементарно - ракия бара и "града на греха" а.к.а. студентски град... 

В студ.град едва ли някой ще има през август, но Слънчев бряг със сигурност!

 

Е, то това го има и в Хисаря - басейн, бира, а вечерта ракия в Извора...

От Велинград съм, така че... ;)

 

фарът на  Шабла ( копие на Александрийския), плажът на стария къмпинг в Крапец ( 6-7км все още незастроени пясъци и дюни), скалите покрай Тюленово, залива Болата, Калиакра (особено ако може да го обиколите с лодка).

За финал може да хапнете в популярното в западна България "Дълбока"

Наистина много интересно! Къмпинга ми  харесва!

 

Родопите. Там има толкова много да се види. Ето един сайт с примерен маршрут къде и какво можем да видим

http://narisuvai.me/%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8/

Другото място където може да ги заведеш е Жеравна, Медвен и Котел. Също така и Сините камъни с Карандила са наблизо. А бе Бог е надарил Родината ни с толкова интересни места че, където и да ги заведеш няма да сбъркаш. :)

Мерси за линка!

 

Къде да заведем чужденците,когато ги доведем в България?

Отговора на въпроса естествено е в "Долината на тракийските царе" и по конкретно в "Тракийската гробница" в Казанлък,включена в списъка на ЮНЕСКО за световно-културно наследство.Освен това и гробниците на тракийските царе в,които бяха открити "златната маска на Терез" и "бронзовата глава на Севт Трети".Още и връх" Столетов" с"Паметника на Свободата" и храм паметник"Рождество Христово" в подножието на Стара Планина.От другата страна на планината е Етъра(туристическо място) и село Боженци(бит и култура на българите).А ако ви трябва добра кръчма,то Българан(атракцион номер едно преди няколко години),ще ви задоволи напълно.Има нестинарско шоу и фолкрорни програми,както и много от традиционните за миналото български ястия.Е това е моето предложение.

 

П.П.Пък можем и да се видим на по бира. ;)  ;)  ;)

Оооо да със сигурност! "Долината на тракийските царе" на 100%.

 

От Пловдив съм и за мен това е най-красивият град в България (моля никой да не се обижда), но август месец често е нечовешка жега. Същото се отнася и за Хисаря, Сандански и подобни. За да не изпоприпадат хората по-добре нещо друго. Малко повече за предпочитанията им? Природа, традиции, култура, архитектура?

На края на този отговор ще кажа да не се разкъсвам. 

 

Побит камък (Дикилиташ е било старото име) е и село на 20-ина км от Разград :) Има един голям побит камък както и етнографски музей. Софийският, освен жп спирка е и вилна зона; името идва от паметната плоча почитаща съединението на Княжество България с Източна Румелия.

 

Иначе бих препоръчала Родопите (някой вече каза по-горе). Ягодинската пещера, Дяволското гърло, Триградското жредло. Тъкмо ще минете през Широка Лъка, Пампорово (кулата Снежанка :)), после до Смилян за боб (да не започваме темата), има и ферма там, сервират хубаво гъсто биволско мляко със сладко...мляс. Може и извора на Горна Арда, пещерата Ухльовица.

 

Само отбелязвам, че много зависи от хората, но като цяло аз харесвам Копривщица много повече отколкото чужденците, които съм завела там. Да, интересна им е архитектурата, но неща като 'първа пушка', 'кървавото писмо' или паметника на Бенковски и т.н. не го усещат по същия начин.

 

 

Благодаря на всички за отговорите. 

Както и аз така и приятелите ми сме младежи и едва ли ще тръгнем по църкви(с изключение на Рилския манастир и още един два). Искам да ги заведа там където могат да усетят българското, там където могат да видят и докоснат нещо или там където могат да усетят митичното в България. "Долината на тракийските царе" е това митично(поне според мен) нещо. Нестинарите и Етъра, също.

Иначе те са испанци следователно кръвта им "кипи" и най-вече ще търсят места за купони.

 

П.П За бирата: ако има възможност - веднага!!!   

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

.....

Както и аз така и приятелите ми сме младежи и едва ли ще тръгнем по църкви(с изключение на Рилския манастир и още един два). Искам да ги заведа там където могат да усетят българското, там където могат да видят и докоснат нещо или там където могат да усетят митичното в България. "Долината на тракийските царе" е това митично(поне според мен) нещо. Нестинарите и Етъра, също.

Иначе те са испанци следователно кръвта им "кипи" и най-вече ще търсят места за купони.

 

....

 Вр.Шипка Ви е наблизо и според мен е хубаво да го посетите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

http://magelanci.com/topic/1318-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8-%D1%81-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/

 

ей тук има също предложения. Шипка според мен е задължително, и от историческа гледна точка и заради гледката. Може да помислиш и за Велико Търново, особено ако съвпада със някоя вечер на "Звук и светлина".

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Интересна статия: "Българските особености, който чужденците не могат да проумеят"

 

http://www.goguide.bg/koi-kakvo-zashto/926-BYLGARSKItE-OSOBENOStI-KOItO-ChUJDENTsItE-NE-MOGAt-DA-PROUMEIat?fb_action_ids=10203447574939023&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.U1GYw8f3yQ1.like

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Интересна статия: "Българските особености, който чужденците не могат да проумеят"

 

http://www.goguide.bg/koi-kakvo-zashto/926-BYLGARSKItE-OSOBENOStI-KOItO-ChUJDENTsItE-NE-MOGAt-DA-PROUMEIat?fb_action_ids=10203447574939023&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.U1GYw8f3yQ1.like

 

По-скоро жалък пасквил на поредния нихилист графоман...

 

Всъщност не е важно как се е стигнало дотам, че сме единствената държава с обърнати команди, смешното е как никой не е намерил за нужно да го поправи – просто популярната логика е „абе да се оправят”.

 

По-смешното е, че някои напират да го "оправят". Сакън да не ги помислят за по-малко европейци, отколкото са... Жалка история... Аз пък ще кажа, че именно това прословуто обърнато кимане винаги е било повод за много интересни и забавни случки и майтапи с чужденци... Ама дай му комплексирания цървул да "оправя" по правоверния световен стандарт, че "какво щели да си кажат чужденците"...

 

:mellow:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Хаха, вярно много трябва да си комплексиран за да напишеш такава статия. Естествено, че в някои държави шкембе чорбата им се струва странна, но пък много хора обичат мусака (е, добре признавам, че ме гледат странно като им кажа да си сложат кисело мляко, но на няколко пъти се случва да пробват и да ми кажат, че не било лошо така ). Какво му е на таратора? Купуват го иначе като е без вода и в кофичка са надпис 'tzatziki'.

 

Но наистина, това, което е интересно и мило за нас, може да не им хареса и обратното. Хубаво е да търсим баланс и да се опитаме да видим тяхната гледна точка.

 

Интересно е и колко от 'традиционните' неща все още са такива: не познавам много хора, които закусват с боза или ядат пача редовно.

Връзка към мнение

Интересна статия: "Българските особености, който чужденците не могат да проумеят"

 

http://www.goguide.bg/koi-kakvo-zashto/926-BYLGARSKItE-OSOBENOStI-KOItO-ChUJDENTsItE-NE-MOGAt-DA-PROUMEIat?fb_action_ids=10203447574939023&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.U1GYw8f3yQ1.like

 

А сега ако имаше как авторът на статията да обясни няколко чуждестранни особености, като например избиването на тюленчетата в Канада, или гонитбата на пита кашкавал в Англия, или гонитбата с бикове в Памплона, и т.н.

 

Много нихилистична статия с автор без кой знае каква обща култура. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.