Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Здравейте,

Бих искала да попитам (ако имате опит с това),

става въпрос за пътуване от София за Брюксел с прекачване в Истанбул. Въпросът ми е необходим ли ми е задграничен паспорт за Турция в този случай?

 

Благодаря предварително

Връзка към мнение
Георги Матеев

Ако летиш с 1 авиокомпания и си чекирана директно за Брюксел още от София - тогава паспорт няма да ти трябва. Ще бъдеш транзит през Истанбул без да се налага да минаваш паспортен контрол.

 

Ако летиш обаче с 2 различни компании (София-Истанбул + Истанбул-Брюксел) и се налага да се чекираш за втория полет в Истанбул, тогава почти със сигурност ще ти трябва паспорт.

Връзка към мнение

Случаят е пътуване с една авиокомпания, но това дава ли гаранция, че няма да ми кажат "паспорт за проверка"?

А и навсякъде пише, че е необходимо, дори да минаваш транзит :(

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз съм минавал поне 4-5 пъти транзит през Истанбул и никога не се е налагало да показвам паспорт. Слизаш от единия самолет, минаваш през транзитната зала и се качваш на другия самолет. На гейта при качване във втория самолет си показваш бордната карта, която имаш още от София, и ако там евентуално поискат идентификация личната карта също върши работа. Единственият реален проблем е, ако се налага да минаваш паспортен контрол (тоест, да влезнеш на практика в Турция) за да се чекираш за следващ полет с друга авиокомпания.

 

Все пак имай предвид, че споделям само личен опит и не мога да гарантирам 100%, че и при теб ще е така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Проблем ще имаш, ако ти се наложи престой, примерно ако си изпуснеш връзката, отказани полети поради стачка, вулкан, такива неща. При прекачване с един билет и липса на екстремни обстоятелства не би трябвало да ти трябва паспорт. Все пак ако имаш паспорт си го носи за всеки случай.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колегите вече са отговорили, но аз също препоръчвам носене на паспорт освен лична карта. В крайна сметка при евентуален проблем с втория полет, лично аз бих предпочел да разгледам отново Истанбул, вместо да вися в транзитна зала на летището... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, предполагам, че девойката пита, защото няма паспорт или някой от спътниците й няма.  :)

Най-добре да си изкара такъв, за да може да го използва когато се наложи. Аз така си изкарах през 2011 г., но чак сега реших да пътувам извън ЕС. Между другото, нося си го и когато пътувам в ЕС, все пак е документ и да ми послужи при загубване на личната карта, например.

Редактирано от NikolaiRG
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Между другото, нося си го и когато пътувам в ЕС, все пак е документ и да ми послужи при загубване на личната карта, например.

И аз така правя.

Още повече, че ми се е случвало при кражба да остана без лична карта и тогава това, че си носех и паспорт, ме спаси от голямо дърво.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

И аз имам питане за паспорт - октомври ще пътувам в Корея и Япония - дали знае някой за там важи ли такова пправило: да има поне 6 месеца до изтичането на паспорта? Че моят изтича на 4 март 2015 - тоест, след 5 месеца.

Връзка към мнение

Доколкото виждам не е нужно паспорта да е валиден за повече време от престоя. 

Проверява се например тук http://www.staralliance.com/en/services/visa-and-health/

Или за да не помниш адреса, избираш Резервации от заглавната лента на форума, после Връзки ->  Визи -> Информация от IATA

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доколкото виждам не е нужно паспорта да е валиден за повече време от престоя. 

Проверява се например тук http://www.staralliance.com/en/services/visa-and-health/

Или за да не помниш адреса, избираш Резервации от заглавната лента на форума, после Връзки ->  Визи -> Информация от IATA

Много благодаря, аз не мисля да го сменям, надявам се да няма проблеми.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, прочетох коментарите във форума, но искам да питам: някой сигурен ли е на 100%,че не ти трябва паспорт за прекачване в Турция? Питам, защото "носи го със себе си -за всеки случай" не ме устройва ;))) ,тъй като летя от Франция за България през Истанбул, имам лична карта, но паспорта ми е в България .

Благодаря ;)

Връзка към мнение

На практика е точно така, както го описва Г. Матеев. В твоя случай, още от Франция ще ти дадат бордна карта и за двата полета, после автобусът от самолета в Истанбул ще ви отведе до терминала, където само си показваш бордната карта и си чакаш следващия полет (няма гранична проверка или такава за сигурност). Обаче на гейта ако ти поискат идентификация? Може и да минеш с лична карта, но не е гарантирано: Турция няма задължение да признава българската лична карта като документ за самоличност. Еднопосочен ли е билетът? На мен ми задаваха един куп въпроси (имиграционни служители на гейта) в посока към Великобритания, не знам как щяха да погледнат ако вместо с паспорт бях с лична карта само. С новото споразумение между ЕС и Турция за затягане на контрола по границите е възможно да въведат по-строги мерки. 

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Здравейте, надявам се да дам малко полезна информация по отскоро. На 28.12.2015 мой роднина пътува от Париж през Истанбул до Варна. Не му искаха задграничен паспорт, спокойно се прибра само с личната карта. И двата полета бяха на турските авиолинии.

Връзка към мнение

И какво, ако не му признаят личната карта при прекачването? Ще го оставят да живее в транзитната зона като в онзи филм "Терминалът" с Том Ханкс?!? 

 

п.п. Турция е крайно време да започне да признава личните карти за валиден документ, както го правят всички нормални балкански държави (и не само). Някои граждани на ЕС също могат да влизат в Турция само с лични карти, защо и ние да не можем?!? 

Редактирано от Георги
политика
Връзка към мнение

И какво, ако не му признаят личната карта при прекачването? Ще го оставят да живее в транзитната зона като в онзи филм "Терминалът" с Том Ханкс?!? 

 

п.п. Турция е крайно време да започне да признава личните карти за валиден документ, както го правят всички нормални балкански държави (и не само). Някои граждани на ЕС също могат да влизат в Турция само с лични карти, защо и ние да не можем?!? 

 

Точно така, Мейджъре. „Терминалът“ едно че е правен по истински случай и второ - случаят далеч не е единствен.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Terminal#See_also - първата и последната връзка са обобщаващи, а останалите - частни случаи. Но със сигурност темата е интересна. Всъщност аз точно покрай „Терминалът“ я разчовърках едно време :)

 

А в Турция някои граждани на ЕС могат да влизат не просто с лични карти, а и с паспорти с изтекла валидност. Германия, Белгия... Където има масивно гастарбайтерско присъствие. Впрочем - ха, новина! - и България!

...Или по-скоро не, защото макар да сме в списъка на „изтеклите“, пишат за валиден паспорт. Интересно се получава. Някой дали знае как е със сигурност?

Връзка към мнение

Точно така, Мейджъре. „Терминалът“ едно че е правен по истински случай и второ - случаят далеч не е единствен.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Terminal#See_also - първата и последната връзка са обобщаващи, а останалите - частни случаи. Но със сигурност темата е интересна. Всъщност аз точно покрай „Терминалът“ я разчовърках едно време :)

 

А в Турция някои граждани на ЕС могат да влизат не просто с лични карти, а и с паспорти с изтекла валидност. Германия, Белгия... Където има масивно гастарбайтерско присъствие. Впрочем - ха, новина! - и България!

...Или по-скоро не, защото макар да сме в списъка на „изтеклите“, пишат за валиден паспорт. Интересно се получава. Някой дали знае как е със сигурност?

Ето тук, най-долу: http://www.turkishairlines.com/en-int/corporate/announcements/announcement/the-implementation-of-law-on-foreigners-and-international-protection-to-enter-into-effect-in-2015

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

Някой наскоро играл ли го е тоя филм с пътуване само с лична карта? Имам полет Франкфурт-Истанбул-Варна с Тюркиш. От българския кол-център ми казаха, че нямало проблем от немския, че нямат представа.... :rolleyes:

Връзка към мнение

Няма проблем  , когато си чекиран още от Франкфурт и за двата полета / както Георги е казал по горе/ не ти се налага да излизаш от залата за пътуващи , само внимавай да не излезеш по погрешка :)   

Редактирано от Марти
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пътувам редовно с Търкиш през Истанбул само с лична карта. За целта трябва да се чекираш за двата полета още на летището във Франкфурт. Като слезеш от автобуса/ръкава на Ататюрк продължаваш към connecting flights, там ще ти поискат само бордната карта да проверят дали наистина имаш прекачане. След това на гейта показваш бордната карта и личната карта. Процедурата е многократно проверена!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Макар и със сравнително голямо закъснение да съобщя, че нямаше проблеми с пътуването, минах си като транзитен пътник без никакви усложнения. И си преиздадох паспорта за всеки случай, все пак изгубване или кражба на лична карта никога не може да бъде изключена от уравнението

Редактирано от tch
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.