Прескочи до съдържание

Прекачвания когато полета е с 2 билета - как да преценим рисковете?


Препоръчани мнения

Стюардеса - не. Работила съм преди като чек ин агент на летище.

Но да, някои препоръки си ги знам. Просот не винаги се получава да се спазват. ;)

Зададох ти въпрос, който беше отделен в  споменатата горе тема. Ако имаш желание - бих се радвал да ми отговориш.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

2.2. Кой пореден полет е на съответния самолет

 

Препоръчва се: първият ви полет да е първи за деня на съответния самолет

 

Всеки един полет може да бъде забавен по ред причини. Ако вашият полет е рано сутрин, вероятно е първи полет на машината и най-вероятно няма да има закъснения. Ако е късно вечер, е възможно някой от предишните полети на самолета да е закъснял, което закъснение ще се прехвърли на вас, тъй като графика е много стриктен и в него няма буфери за евентуални закъснения. 

 

Лесно може да разберете дали даден полет е първи за съответната машина. Ако е рано сутрин със сигурност е първи. Ако е по-късно може или да е втори или да е връщането от първи полет на друг самолет и т.н. 

 

 

Не е гаранция, че като сте  първи полет на самолет Х , то няма да има огромно закъснение.Изненадата става сутрин по време на първото "палене" за деня. :) Лидери в това на LBSF са LZB и WZZ. Минават часове, докато отстранят повредата.  Това закъснението може да бъде намалено  при последната ротация. :)

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Нито едно от "правилата" писани тук не вървят с твърда гаранция и това може да се види по това колко често съм писал думата "вероятно" :) Както лятото може да се извие буря и да ти отменят полета, така и зимата в някоя тежка мъгла може всичко да си мине нормално. Не съм чул за хронични закъснения сутрин рано на Уиз като цяло. 

Връзка към мнение

Нито едно от "правилата" писани тук не вървят с твърда гаранция и това може да се види по това колко често съм писал думата "вероятно" :) Както лятото може да се извие буря и да ти отменят полета, така и зимата в някоя тежка мъгла може всичко да си мине нормално. Не съм чул за хронични закъснения сутрин рано на Уиз като цяло. 

 

 

Цитирах точка 2.2, която набляга на машината. :)   При уиз може да не са много чести, но са факт. Вчера пак бутаха масло почти 5 часа на първи полет, а конкурентите от България Ер правят по 2-3 часа сутрeшни закъснение и то по няколко пъти в седмица.

Eто ти едно от днес и първи полет, поради закъсняла машина от Кувейт. :lol:   

26.08 07:50 FB471 319 Мадрид T2 09:29 Излетял  

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Два случая имам за пример. Първият - полет  с Ер франс -  София-Париж-Пекин  По вина на авиокомпанията от София излетяхме с 4 часа закъснение и си изпуснахме връзката за Пекин.Настаниха ни в хотел на летището , вечеря-закуска+ваучери за кой каквото му трябва, че нали сме без багаж, който е чекиран за Пекин. Това се случва по принцип, когато се лети с една авиокомпания. Тя е винавна за закъсненията, тя осигурява всичко. Втори случай, с два полета на различни компании.  Въпреки че, имаше 3 часа и кусур между двата полета. Пътувахме София - Милано Малпенса с България еър и оттам с Изи джет до Олбия, Сардиния. На отиване всичко мина гладко. На връщане самолетът от Олбия закъсня с повече от 2 часа и си изпуснахме самолета за София. Като кацнахме на Малпенса, се оказа, че на другия ден полет оттам за София няма. Има от Бергамо. Билети могат да се  се купят  само онлайн. Това лесно, винаги имам дивайз на разположение, направих билетите / 7 души бяхме/. И като се почна плащането - не ще една карта, не ще друга, добре че бяхме много народ поне с по две кредитни карти, та накрая една я хареса, че купих билетите. Не ща да си спомням на каква цена :crying: :crying: :crying: :crying: :crying: Хайде, после -  автобуса от Малпенса до Бергамо, по телефона уговорихме хотел на летището  - Н10/който също хич не е евтин, пък и като си на зор, плащаш каквото ти рекат/, та стана камила с ейййййй такива рога. :cry: :cry: :cry:

Добре че си имам принцип - връщането от всяко пътуване става в събота, / та от това последното се прибрахме в неделя,  за понеделник пак да сме на линия/ винаги да има един ден за непредвидени случки. че всички сме вързани с графици, уговорки и пр.

На последното пътуване из Азия бях натъкмила 14 полета - ама винаги преди следващия-нощувка. И нямаше никакви грижи - можеха предишния ден да си закъсняват колкото си искат.

Не може всичко да се предвиди, но все пак, ако пътувам с различни компании, нямам време за нощувки, гледам поне 5 часа да е толерансът между два полета.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само едно уточнение

Това се случва по принцип, когато се лети с една авиокомпания.

 

Това не зависи от дали е една или повече авиокомпании, а дали полетите са на един и същи билет / резервация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само едно уточнение

 

Това не зависи от дали е една или повече авиокомпании, а дали полетите са на един и същи билет / резервация.

Благодаря за уточнението, ти си прав. :)

Връзка към мнение

Цитирах точка 2.2, която набляга на машината. :)   При уиз може да не са много чести, но са факт. Вчера пак бутаха масло почти 5 часа на първи полет, а конкурентите от България Ер правят по 2-3 часа сутрeшни закъснение и то по няколко пъти в седмица.

Eто ти едно от днес и първи полет, поради закъсняла машина от Кувейт. :lol:   

26.08 07:50 FB471 319 Мадрид T2 09:29 Излетял  

 

Ще дебна тия дни, ако стане редовно ще добавя забележка в темата. Смятам, че като цяло е по-добре да се избере първи от колкото по-късен полет, особено с нискоразходна, когато наваксванията като цяло са по-сложни. 

Връзка към мнение

Ще дебна тия дни, ако стане редовно ще добавя забележка в темата. Смятам, че като цяло е по-добре да се избере първи от колкото по-късен полет, особено с нискоразходна, когато наваксванията като цяло са по-сложни. 

 

МадриТ е класика в закъснението за ден вторник. :lol:

26.08 07:50 FB471 319 Мадрид T2 09:29 Излетял

02.09 07:50 FB471 319 Мадрид T2 10:05 Излетял

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

05.09 07:15 FB461 320 Амстердам T2 12:01

 

LZFBE дошъл от варна с 40 минутно закъснение, но  от софия се превръща в 5 часово.

  :lol:   

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Днес попаднах на много ценна информация, която странно как е убягвала на много хора.

 

Оказва се, че авиокомпаниите в алианса OneWorld признават пътуването на отделни билети, в рамките на алианса, като пътуване на един билет. Валидни са всички защити от закъснения и пр. ползи и удобства.

Условието е да сте чекиран до последната си точка, т.е. поне да са ви издадени бордни карти и за двата билета.

 

Един от малкото превозвачи с конкретна информация:

http://www.aa.com/i18n/agency/Booking_Ticketing/Reaccom/oneworld_tkt_policy.jsp

 

Тема във Flyertalk, с директна информация от представители на алианса :

http://www.flyertalk.com/forum/oneworld/1613996-oneworld-connection-protection-separate-tickets.html

 

Списък с авиокомпаниите в OneWorld:

http://www.oneworld.com/member-airlines/overview

 

(Има ли конкретна причина тази тема да не е в Полезна информация за пътешественици ? )

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Това за oneworld е интересно, но никъде не съм го виждал публикувано, освен в сайта на АА (и отнасящо се за комбинации, включващи АА). Доколкото знам, ако имаш 2 отделни полета на Бритиш, те ти осигуряват защита от закъснения и пр., но по-скоро като услуга (според тях), не че са длъжни.

Като го няма черно на бяло написано проблема е, че не можеш да разчиташ и да изискваш ако ти потрябва.

Връзка към мнение

Дърпайте дявола за опашката вие, дърпайте. .. Нямах си друга работа, та се наврях в тази тема, и без това ми е притеснено. .. Иначе винаги гледам да си слагам буфер, че знае ли човек. Януари летим за Мадрид с БГ еър, сложила съм буфер цял ден, в събота сутрин с Райън еър за Лас Палмас, ама там ми е притеснено, че трябва да сме в Лас Палмас до 14 часа, полета е рано сутрин, и май други резервни варианти удобни няма. Отсега треска ме тресе за това, ама... каквото такова. А като гледам какво пишете, добре, че не си купих билета и с Иберия, че явно полета често закъснява. Абе никога не може да се направи идеално, то е ясно. Между другото, в този ред на мисли веднъж пътуваме до Париж с едни хора, на които им предстоеше презокеанско пътуване, и имаха между полетите 40 минути, бяха с отделни билети и компании. Полета малко закъсня. .. и бг еър им бяха виновни. То пътуването беше провалено още в генезиса. Ама те не бяха виновни, а някоя агенция, която им беше продала такива билети. Въобще всякакви случаи под слънцето има. А иначе Благодаря за съветите, полезни са много.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това за oneworld е интересно, но никъде не съм го виждал публикувано, освен в сайта на АА (и отнасящо се за комбинации, включващи АА). Доколкото знам, ако имаш 2 отделни полета на Бритиш, те ти осигуряват защита от закъснения и пр., но по-скоро като услуга (според тях), не че са длъжни.

Като го няма черно на бяло написано проблема е, че не можеш да разчиташ и да изискваш ако ти потрябва.

Ами в официалната кореспонденция с OneWorld те са си казали, че умишлено не го рекламират. Само АА са се изтъкнали.

Редактирано от macf1an
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Имам питане:

В крайна сметка получих предложение от Малейша/с огрооомната помощ на приятел-магеланец, за което съм му много благодарна/. На връщане кацаме от Куала Лумпур на Хийтроу. В 5,35. Самолетът на БгЕър  е в 8,20.

Как мислите, дали ще сколасаме да си вземем багажа и  да се чекираме за другия полет - времето е 2 часа и 40 мин. :unsure: :unsure: :unsure:

Връзка към мнение

Днес попаднах на много ценна информация, която странно как е убягвала на много хора.

 

Оказва се, че авиокомпаниите в алианса OneWorld признават пътуването на отделни билети, в рамките на алианса, като пътуване на един билет. Валидни са всички защити от закъснения и пр. ползи и удобства.

Условието е да сте чекиран до последната си точка, т.е. поне да са ви издадени бордни карти и за двата билета.

 

Трудно ми е да си представя вариант при който два отделни билета от OneWorld да са по евтини от колкото един с прекачване. Ако изключим този вариант остава варианта поради някаква причина вторият билет да е купен по късно...

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение
Георги Матеев

Имам питане:

В крайна сметка получих предложение от Малейша/с огрооомната помощ на приятел-магеланец, за което съм му много благодарна/. На връщане кацаме от Куала Лумпур на Хийтроу. В 5,35. Самолетът на БгЕър  е в 8,20.

Как мислите, дали ще сколасаме да си вземем багажа и  да се чекираме за другия полет - времето е 2 часа и 40 мин. :unsure: :unsure: :unsure:

 

Malaysia Airlines и Bulgaria Air кацат/излитат от един и същи терминал (4), така че имаш повече от добри шансове да си направиш трансфера. Е, вероятно ще трябва леко препускане на моменти, но ще го преживееш :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трудно ми е да си представя вариант при който два отделни билета от OneWorld да са по евтини от колкото един с прекачване. Ако изключим този вариант остава варианта поради някаква причина вторият билет да е купен по късно...

Не се цитира само вариантът "две отсечки с прекачване", а всички комбинации.

Всъщност, много често дългите билети са по-евтини, ако са на парчета, защото местните пазари са с по-голяма конкуренция, отколкото трансконтиненталните.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Malaysia Airlines и Bulgaria Air кацат/излитат от един и същи терминал (4), така че имаш повече от добри шансове да си направиш трансфера. Е, вероятно ще трябва леко препускане на моменти, но ще го преживееш :)

Много ти благодаря! С препускането няма проблем, тренирано е. :) То, ако не закъснее полетът от КЛ, си има време, ама, ако има закъснение, тогава става лошо. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се цитира само вариантът "две отсечки с прекачване", а всички комбинации.

Всъщност, много често дългите билети са по-евтини, ако са на парчета, защото местните пазари са с по-голяма конкуренция, отколкото трансконтиненталните.

 

Аз лично не съм намирал такъв вариант, но е възможно. Ако купувам отделна местна отсечка, обикновено е с НТА, а за тях не важи горното правило. Ако обаче няма конкуренция на НТА по дадена линия не вярвам цените на OneWorld да са по ниски спрямо купуването им в един билет.

Връзка към мнение

Трудно ми е да си представя вариант при който два отделни билета от OneWorld да са по евтини от колкото един с прекачване. Ако изключим този вариант остава варианта поради някаква причина вторият билет да е купен по късно...

 

Ами виж всички промоции, които се пускат и тук и по сайтовете. Мадрид - Сантяго за 350 евро, това не означава автоматично, че ще се намери София - Сантяго за 550. Въобще, като има промоция по линия B-C не означава директно и ниски цени по A-B-C. 

 

Конкретно за one world имахме пример и тук във форума, Light си беше взел билети до Исландия. София - Берлин и Берлин - Рейкявик, и двата с Air Berlin излезнаха много по-евтино от директния билет София - Рейкявик със същите. Това беше по времето, когато Берлин беше пренаситен пазар и цените до там бяха ниски от София, а от Западна Европа до Рейкявик често цените са нормални. Цял билет София - Рейкявик не съм виждал под 500 евро. 

 

 

Имам питане:

В крайна сметка получих предложение от Малейша/с огрооомната помощ на приятел-магеланец, за което съм му много благодарна/. На връщане кацаме от Куала Лумпур на Хийтроу. В 5,35. Самолетът на БгЕър  е в 8,20.

Как мислите, дали ще сколасаме да си вземем багажа и  да се чекираме за другия полет - времето е 2 часа и 40 мин.  :unsure:  :unsure:  :unsure:

 
Предполагам полета ще е с А380, което предполага 500 човека да кацнете едновременно. Т.е. постарай се максимално бързо да излезеш от самолета за да няма забавяне на паспортния контрол. Иначе и аз мисля, че е достатъчно времето, но не съм летял на Хийтроу. 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори при air.bg съм виждал често Варна-София-Мадрид да е доста по-скъпо, отколкото два отделни билета, Варна-София и София-Мадрид, нищо, че компанията е една и съща. При втория вариант е ясно, че не покриват втория полет, ако се закъснее или откаже първия полет.

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

Тази тема взе да ме стресирва нещо.Аз имам точно 2 часа на KLIA2 между полет от Сием Рип към Краби.Куфари няма да имаме от първия полет ,но ще трябва да си го вземем от багажното преди да излетим за Краби. :) И аз се водих по логиката на Георги понеже полета е първи за деня и мислех,че не би трябвало даима закъснение,ама .... Гледам,че има полет след още 4 часа(или общо 6 от кацането на първия полет) който ще ми излезе 100лв за двамата и си мисля дали не е добре да жертвам тези пари,но да се подсигуря и да спя по-спокойно. :) Вие какво ще ме посъветвате?

Връзка към мнение

Тази тема взе да ме стресирва нещо.Аз имам точно 2 часа на KLIA2 между полет от Сием Рип към Краби.Куфари няма да имаме от първия полет ,но ще трябва да си го вземем от багажното преди да излетим за Краби. :) И аз се водих по логиката на Георги понеже полета е първи за деня и мислех,че не би трябвало даима закъснение,ама .... Гледам,че има полет след още 4 часа(или общо 6 от кацането на първия полет) който ще ми излезе 100лв за двамата и си мисля дали не е добре да жертвам тези пари,но да се подсигуря и да спя по-спокойно. :) Вие какво ще ме посъветвате?

Виж от flightrada24 или flightstats.com какви са типичните закъснения на първия полет и оттам си прецени колко голям е риска.

Много важно е и дали си на същият терминал...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имам питане:

В крайна сметка получих предложение от Малейша/с огрооомната помощ на приятел-магеланец, за което съм му много благодарна/. На връщане кацаме от Куала Лумпур на Хийтроу. В 5,35. Самолетът на БгЕър  е в 8,20.

Как мислите, дали ще сколасаме да си вземем багажа и  да се чекираме за другия полет - времето е 2 часа и 40 мин. :unsure: :unsure: :unsure:

Тоест Малейжа ще ти осигурят полета само до Лондон? Ако всички сте над 18 години и имате биометрични паспорти, минаването на границата става бързо през машинките. Аз бих пробвал да чекирам багажа направо до София от КЛ (показвайки резервацията на гишето), но ако е с Бг Еър ще е малко вероятно да стане.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.