Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

За някои е твърде рано, но аз обичам да планирам пътуванията си колкото е възможно по-рано. Имам нужда от максимално пълно и точно инфо за Малта, което да включва:

 

Период на пътуване: четири-пет дни в периода от 21.12.2013 г. до 31.12.2013 г.

 

1. Подходяща база - хотел, цена, условия.

2. Транспортни разходи на острова.

3. Забележителности.

4. Стандарт на живот - средни цени на ресторанти, услуги, туристически забележителност и т.н.

5. Особености на самата дестинация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Накратко:

1. За хотела - всеки според бюджета си. Ние спахме в Буджиба, хотела беше евтин (33 евро двойна стая НВ), но според мен е по удачно да се спи във Валета - имаш по-добра изходна точка за обикаляне из острова.

2. http://www.arriva.com.mt/home?l=1 - сайт на градския транспорт. Преди 2 години седмична карта струваше 12 евро, май мернах, че и към момента е така

3. В Малта забележителности да искаш  :) Честно казано не сме посещавали. Единственото място на което исках да отидем беше  Hal Saflieni Hypogeum в Паола, обаче когато се сетих да резервирам билети - нямаше. Значи, ако искате да ходите там си резервирайте от по-рано билети, защото пускат само по определен брой хора на час.

4. С цените малко ме затрудняваш, защото не помня конкретни, но цялостното ми впечатление е, че не е много скъпо. Сега като кажа какво съм запомнила колко струва ще паднете от смях, ама какво да направя като ми е направило впечатление. Една вечер пихме в Мдина 2 малки Джак Даниелс и 2 коли за 5 евро :D . В Гозо ядохме пици и пихме бира и сметката беше около 30 евро, мисля, че и за обяд в Марсашлокк платихме толкова. 

5.Особености - автомобилите се движат в ляво и да не забравите да си купите адаптери за контактите!

Надявам се да съм ти помогнала, ако имаш други въпроси и мога да отговоря съм насреща  :)

Редактирано от Zany
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, горе-долу започвам да получавам известна ориентация. Явно като стандарт не се отличават от италианци и испанци, очаквах да бъде по-скъпо, все пак говорим за бивша британска колония. Иначе знам, че са част от ЕС, но приеха ли еврото или още се разплащат в паунди? Явно проблем ще бъде пътуването, говорим за зимен  през период и не знам доколко мога да разчитам на нискотарифните, макар, че май е все тая. При тежки атмосферни условия проблем от логистична гледна точка би било едно прекачване, но освен Виена не се сещам за друг хъб на север от София, през който да ми се наложи да летя до Малта...

Връзка към мнение

Все тая е. Избери компанията с най-гъсто разписание, за да може ако има отменен полет да не те засилят към някой седмица по-късно... Генерално не си спомням някакви големи кризи с отменени полети последните години (в София поне), та дано не изтеглиш късата клечка :)

Връзка към мнение

С евро боравят  :)

Виж как са полетите от италианските летища, ние летяхме през Рим и Венеция (но Уиз вече спряха полетите София-Венеция), сигурно има и други удобни летища.

Връзка към мнение

Да, горе-долу започвам да получавам известна ориентация. Явно като стандарт не се отличават от италианци и испанци, очаквах да бъде по-скъпо, все пак говорим за бивша британска колония.

В Италия сега ми се видя ужасно скъпо, та дано не са като италианците.

Връзка към мнение

В периода, който си избрал, твърде възможно да те сполети типичното зимно малтийско време - буреносен вятър+дъжд. Но си е въпрос на късмет. Лятото също не било много приветливо, казват - адските жеги и високата влажност направо можели да те уморят.

 

Друго неприятно нещо, което ми направи впечатление в Малта, беше това, че тротоарите са осеяни с кучешки изпражнения. Ако не си гледаш в краката НЕПРЕКЪСНАТО, ще полепнеш до глезените.

 

Иначе приятна дестинация с доста интересни и самобитни места за посещение, но за жалост основната й атракция - онези култови ретро автобуси на градския транспорт, вече не съществува.

 

http://www.google.bg/search?hl=bg&q=Malta%20bus&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44990110,d.d2k&biw=1680&bih=859&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=NnRlUfP5EYyLOdXmgYgP#imgrc=_ 

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

Да добавя Синята лагуна и рибните пазари - наистина са интересни.

Ако имаш повечко време има еднодневни трипчета до Сицилия с катамаран

Аз лично бих променил периода, но не е критично ако не държиш на слънце.

 

Особеност е, че като средиземноморска островна държава имат големи хлебарки, но ако си в читав хотел няма да е проблем. Друга интересна особеност е, че много българи работят там. Лично аз, почти навсякъде на български се разговарях по заведенията.

Друго интересно е пълното wireless покритие на острова и не би имал проблем с нет-а.

 

А понеже си меломан - има клубове за всяка душа. Enjoy

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз общо взето нямам неприятни спомени от там, рядко си гледам в краката, кучешки изпражнения може и да съм настъпвала (не помня), ама бездомни кучета не съм виждала. Всъщност сега се сетих какво не ми харесваше - курортните им градове и особено навалицата в Сент Джулиънс - ама моето мнение по този въпрос не е меродавно, защото аз по принцип не обичам такива места  ;)

Аз се сетих за нещо друго: много странни ми бяха някои от междуградските им пътища - от ляво пустош, от дясно пустош, а големината на самият път почти  като  еднолентов  :)

Връзка към мнение

Малта е уникална дестинация и е добре отрано да избереш какво ще посетиш. Дал господ: мегалити, едни от най-очарователните църкви и проч. Хубаво, че групата от малтийските острови е малка и можеш да посетиш много.

 

Както каза наш магеланец абсолютно задължително е да посетиш Хипогеума:

 

http://www.heritagemalta.org/hypogeum2012/hypogeum_update.html и от този официален сайт да си купиш билети. Вади кредитната карта и още днес го правиш. В зависимост от района, в който отсядаш, предвиди повече време да стигане до Хипогеума, да не закъснееш за резервирания си час.

 

Мдина е другото абсолютно задължително място.

 

Разбира се, има още много места - всичко зависи от твоят вкус и стил на пътуване.

 

Поздрави!

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Била съм  в Dolmen Resort Hotel в Qawra (много хубав) и в Сент Джулианс (не помня хотела, но беше средно хубав). С.Джулианс не ми хареса - тълпи с туристи и местни младежи, шумно. Като цяло е евтино - и храната, и транспорта, и разни сувенири. Наистина е пълно с български работници, а самите малтийци харесват България. Като манталитет напомнят на южна Италия.

Транспортът е добре уреден, но по-близо до Валета наистина е по-добре от логистична гледна точка.

Забележителностите - изброили са ги повечето. Аз не успях да отида в Хипогеума, но храмовете Ggantija на Гозо и Tarxien успях. Много са интересни. С билета от Ggantija може да се посети и една мелница-музей в близост - също е много интересно. От пещерата на Калипсо съм разочарована - тя е затворена за посещения, тъй като е имало инцидент. Водят те и ти показват една дупка в земята, откъдето се влиза и това е. На Гозо бих ти препоръчала и столицата Виктория (Рабат) с Цитаделата и Лазурния прозорец, въпреки че няма да се къпете.

Иначе освен Валета, Мдина е "задължителен", а близо да него има една занаятчийско място - работилници за цветно стъкло и за сребро. Там среброто е много евтино, препоръчвам го.

Готините автобуси наистина са пенсионирани, но има един-два, които вървят на частно като туристическа атракция - не знам дали си заслужава. Преди пътувах с тях из целия остров и бяха супер раздрънкани, проветриви и шумни, но пък усещането е уникално :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря и на теб, явно този път усилията по логистиката ще бъдат насочени основно към придвижването до Малта, а не толкова около престоя там. В тази връзка може би е по-добре да изчакам да излязат зимните разписанията на нискотарифните, за да мога да планирам малко по-точно и да избирам между различните опции...

Връзка към мнение

Тия дни го имах същия проблем с билети до Малта, само че през лятото. Общо взето края на годината около Коледа си е силен сезон, а за да стигнеш с нискотарифни до там са поне 4 отсечки, а те под 50 евро на отсечка едва ли ще са...което прави 200 евро минимум без куфар. 

 

Та прогнозирам традиционните ще са по-добре...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, според теб, струва ли си да изчакам още малко за традиционните или вече да се насочвам?

 

Ако цената е под 200 евро и си решил твърдо според мен се насочвай...ама да не ти дам крив съвет, винаги може да изскочи нещо. Ти всъщност си твърдо решен да не караш нова година там? Това може да е от полза, често има нещо като дупка между 27 и 30, когато цените са прилични...

Връзка към мнение

Именно, винаги използвам "дупката" между Коледа и Нова година, когато цените на полетите обикновено са по-ниски и изкачат добри оферти. Преди две години в същия период пътувах с австрийците през Виена до Лисабон за по-малко от 100 евро на човек общо, миналата година повторих същото упражнение до Барселона, пак за същите пари...

Връзка към мнение

Тогава предполагам няма за къде да бързаш. Рано е да се раздвижват цените покрай нова година, може би да се ослушваш от време на време и през септември-октомври да се активизираш повече. 

Връзка към мнение

AirMalta имат (недиректни) полети до София, с тях преди време (по-миналата година) билета беше около 150тина евро на човек. Сега цените са други, но може би по-късно през годината ще е различно, хвърляй по един поглед.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Някой правил ли е  mobile-check-in на Airmalta ,за да знам как да процедирам? Проблем ли е ,ако на един телефон имам 5 бордни карти ,разбира се за един полет, но 5-те са на отделни файлове? Не сме на един билет.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Някой правил ли е  mobile-check-in на Airmalta ,за да знам как да процедирам? Проблем ли е ,ако на един телефон имам 5 бордни карти ,разбира се за един полет, но 5-те са на отделни файлове? Не сме на един билет.

 

Аз също се интересувам от евентуален отговор на този въпрос...

Връзка към мнение

Ами аз не виждам защо да е проблем, просто ще трябва да си предавате телефона един на друг и да сменяте файла като се сканирате на бординга...

Връзка към мнение

Аз също се интересувам от евентуален отговор на този въпрос...

 

 

Мобилната  им регистрация работи прекрасно. :)  Може да напиша два реда и с повече снимки. ;)

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мобилната  им регистрация работи прекрасно. :)  Може да напиша два реда и с повече снимки. ;)

 

Давай. И най-вече обясни дали мога да регистрирам три билета на моя телефон, да сваля файловете и да ги покажа последователно при бординг?

Връзка към мнение

Давай. И най-вече обясни дали мога да регистрирам три билета на моя телефон, да сваля файловете и да ги покажа последователно при бординг?

 

Регистрирах всички билети на моя телефон. Точно така, първо ги свали. При нас не стана с номер на полет, а номер на резервация и име. Преди проверка по сигурност само ги поглеждат от телефона с данните по паспорт или лична карта. Сравняват име, номер на полет, дата и т.н. На границата беше най-смешно. Дадох си телефона на един от служители, който бе на гишето, а той си мисли, че ще разговаря с някого. :lol:  Казваш, че сте с мобилна регистрация и започват един по един да ви викат. Следва сканиране от телефона на гейт. Прочита някакъв баркод, които ще имаш на всяка една снимка. За голяма изненадата проверяват билети и на стълбата при качването на самолета, както и проверка от старшата стюардеса на борда.  Цели 5 пъти ни проверяваха. И да нямаш много батерия ,на летището има всякакви зарядни стационари. :)

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.