Прескочи до съдържание

Малта


Duke

Препоръчани мнения

Докато чета за бавните и редки автобуси ми изникна следното питане:

Ще имаме около 6-7 часа престкой в Малта. Видях автобусите на показания тук сайт, 1-2 ходят до Валета, но не назнам на едно място ли спират или имат 2-3 спирка в града? Ако са повече спирките - къде е инай-удачно да се слезе да поразгледаме и след това за летището от същото място ли да хванем автобуса? Колко време се пътува от летището да Валета и евентуално обратноБ

Май много станаха въпросите!

Връзка към мнение

Докато чета за бавните и редки автобуси ми изникна следното питане:

Ще имаме около 6-7 часа престкой в Малта. Видях автобусите на показания тук сайт, 1-2 ходят до Валета, но не назнам на едно място ли спират или имат 2-3 спирка в града? Ако са повече спирките - къде е инай-удачно да се слезе да поразгледаме и след това за летището от същото място ли да хванем автобуса? Колко време се пътува от летището да Валета и евентуално обратноБ

Май много станаха въпросите!

 от летището автобусите спират на автогарата във Валета, то няма и къде другаде, защото в самата Валета не могат да влязат, уличките са прекалено малки :) Това им е последната спирка, мисля, че беше някъде около 40 мин пътя, за летището трябва да хванете пак от същото място :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да се включа и аз, добрий ден :)

 

Автобусите в Малта/Гозо невинаги са редовни и разбира се, точността им силно зависи от трафика (обикн. началото и края на работният ден). Ако е верна информацията, отделни линии се държат от различни компании, оттам и качеството - нагледах се на раздрънкани маршрутки (обикн. линиите извън Валета или курортните градчета), големи пътнически рейсове, както и нормални (но климатизирани и нови) бусове за градски транспорт. Разпознавате ги по лист хартия, на който е написан номера на автобуса или по светлинното табло. Лични впечатления за X3 и още един, който кара до плажа на Рамбла (223, 322 или нещо подобно беше) - разписанието за тях е силно пожелателно и обикновено на час се вясва по един рейс от обявени два, но кога и как - седиш и чакаш. С другите линии като цяло не сме имали проблеми.

Самото разписание е дадено на автобусната спирка, но само с основните спирки по райони. Имайте предвид, че в Малта са с английско движение, съответно - спирките са от другата страната на улицата, така да се каже :)

И както е писано по-горе, ако искате автобус да спре - трябва да махате като на такси. Ако искате да слезете на определена спирка - или трябва да кажете на шофьора, или да натиснете стоп (има ги на всяка седалка). Като се объркаш два пъти, после бързо научаваш нещата :)

 

Голямата ми забележка към организацията на туристическата карта на градския транспорт - дадени са почти всички линии, но са отбелязани само главните спирки. Така, на моменти не знаеш дали има/няма спирка и къде точно трябва да слезеш. Но спокойно можете да питате шофьорите, говорят английски и имат търпението да обясняват по 200 пъти на ден на коя спирка е еди кое си (само не прекалявайте :) ) Другото е, че картата не дава прецизна информация кой автобус точно откъде минава, затова си питайте спокойно без много да му мислите ... Билети за градски транспорт се купуват най-лесно от шофьора директно (пригответе си дребни) - 1.20евро е за два часа, 1.50 за ден, и 6-7 евро за седмица, нещо такова. Дават ви квитанция и с нея цъкате за целият период, после само я размахвате като полицейска значка и минавате безпрепятствено.

 

За престой на летището от 6-7 часа: летищетo е малко и няма много какво да се прави. Иначе, рейсовете спират точно пред Arrivals/Departures, обаче нямам спомени за номера на автобус от летището до Валета конкретно и откъде точно обикаля и дали директно или с прекачване. В нета има няколко линка относно транспорта в Малта, инфо има и на главният дайт на градския транспорт.

 

За Малта може да се пише много, но каквото и да ви кажа, ще е пречупено през моят поглед. С няколко думи - Топличко е, особено летните месеци! Навалицата започва от юни до към септември вкл. Плажове - предимно каменисти и както е отбелязала мu-ry, в морето се влиза със стълбичка, парапет и други пособия :) Има няколко пясъчни, основните са - районът на Golden Bay, Mellieha, Pretty Bay (с "величествената" гледка на пристанище отпред и гигантски China танкери и товарни кораби), Рамбла (Гозо). На по-големите се предлагат чадъри и шезлонг срещу заплащане. Храната като цяло е вкусна, има както евтина, така и доста скъпа. Средно за двама нормална вечеря излиза между 25-40 евро +-, според заведението и вкусовете. Има прекрасни пици за по 5евро, достатъчна за двама, има и калмари на странно високата цена от 18 евро порцията (Marsaxlock). Иначе, Малта е смесица от различни култури - преобладаващи са арабска, английски, италианска. Такъв е и малтийският език, макар че местните говорят и английски (или поне нещо подобно), а някои и италиански.

 

Валета - приятна за разходка, има разни там забележителности, църкви и т.н. Аз лично препоръчвам разходка в градините (Барака) и Waterfronta, както и самият град.

 

Слиема и района - Слънчев бряг номер две, основният плюс за мен са многото заведения и прекрасната крайбрежна алея. Иначе - безкрайно презастроен. Ако сте хитри - от Слиема до Валета има водни такси за 1.50, май е на всеки половин час. Спира в горната част на Валета, при форт Емо.

 

Buggiba и Qawra - нещо като low-cost на Слиема, но значително по-спокойно и малко. Каменен плаж, приятна крайбрежна алея за раходки, централен площад със заведения, като цяло е приятно и по-прохладно от района на Слиема/Валета.

 

иМдина е много приятна за раходка, особено привечер.

 

Синята лагуна е едно прекрасно място, обаче когато няма хора, иначе картината е следната - скала, върху която са накацали преизгорели туристи, до тях шезлонг до шезлонг като в дядовата ръкавичка, просто защото е скалисто и мястото е ограничено. Два шезлонга с чадър = 15 евро, има и няколко капанчета за храна. Водата наистина е чиста и прекрасна, юни месец обаче още си е студена. Ако сте ходили до Закинтос, едва ли ще ви впечатли особено. До Комино има организирани екскурзии, както и частна линия (10 евро отиване и връщане, разписанието го има в нета).

 

Гозо - до там има ферибот на +- час, около 5евро отиване и връщане. Основни забележителности са Синият прозорец и Рамбла. Рабат не е лош, но цитаделата в момента в ремонт, а ако сте видели вече тази във Валета може и да я пропуснете.

Градски транспорт - има до всички основни точки, обикновено по един или два рейса на час, в зависимост от дестинацията.

Билетите за Малта не важат тук, но цените отново са ниски, 1.50 на ден, ако не се лъжа. Важат същите принципи на махане, за да спре автобуса или тих ужас, когато видите, че сте изпуснали спирката :)

 

Из целият остров има българи, които работят там, покрай полетите на Уиз сега ще има и много туристи.

 

Има още много какво да се каже, аз лично имах малко по-големи очаквания и при ново пътуване бих си организирала програмата по доста по-различен начин. Ако някой е правил разходка с лодка около острова, да каже дали си заслужава, че така и не стигна време. Надявам се да съм полезна, ако някой има въпроси, да пише. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Пропуснах да уточня - фериботът за Гозо тръгва от Cirkewwa, от същото място тръгва и лодката до Комино. От Слиема има организирани екскурзии и до двете, на място (както и в нета) има оферти на различни тур. агенции/превозвачи. На място отново, може да си спечелите и по-ниска цена  - има прекалено много туристи, а всяка агенция се бори за хляб. Хоп-он/оф офертите не са лоши, но излизат скъпичко, а разписанието им може и да не ви е най-удобно. Ползването на градски транспорт излиза в пъти по-евтино, но си остават негативите описани по-горе. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Докато чета за бавните и редки автобуси ми изникна следното питане:

Ще имаме около 6-7 часа престкой в Малта. Видях автобусите на показания тук сайт, 1-2 ходят до Валета, но не назнам на едно място ли спират или имат 2-3 спирка в града? Ако са повече спирките - къде е инай-удачно да се слезе да поразгледаме и след това за летището от същото място ли да хванем автобуса? Колко време се пътува от летището да Валета и евентуално обратноБ

Май много станаха въпросите!

 

Джорджа много правилно е посочила една от характеристиките на градския транспорт в Малта, затова аз дебело ще подчертая нейните думи, защото те ще спестят доста главоболия на пътуващите за пръв път към този очарователен архипелаг:

 

"Голямата ми забележка към организацията на туристическата карта на градския транспорт - дадени са почти всички линии, но са отбелязани само главните спирки. Така, на моменти не знаеш дали има/няма спирка и къде точно трябва да слезеш. Но спокойно можете да питате шофьорите, говорят английски и имат търпението да обясняват по 200 пъти на ден на коя спирка е еди кое си (само не прекалявайте :) )"

 

А сега по въпроса на синьора Мамас. Излизаш от основното малтийско летище Лука, отиваш при автобусите, лично аз си купувам билети от шофьора, вземаш номера X4, X4А, Х5 или Х7, които те оставят на Malta Valletta Bus terminus (туй, кръглото: http://johnbeasleypix.co.uk/webs/Malta%20busses/content/MAL75_1252_copy_large.html ), хващате главната улица "Република" и отиваш в катедралата "Свети Йоан", Двореца на великия магистър, градините Барака плюс обекти по личен избор. Така или иначе Валета е прелестно малка и човек може да види бая.

 

 

Списък на линиите от малтийския градски транспорт: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bus_routes_in_Malta#Express_Routes

 

От летището до кръглия Bus Terminus e 30-40 мин. Таз автогара е леко хаотична, но си има информационни гишета с разпоредители.

 

Малтийската пица (pizza maltija) е страхотна, чат-пат й слагат мед, за мое свинско неудоволствие обаче цената на бирата ИЧ не е евтина. Със здраве в Малта, на връщане към БГ на втория етаж на летището след проверката за сигурност има кафене с тераса, пушачите да "опънете" по цигарка преди полет! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Изключително изчерпателна информация, само една корекция да вметна. Плажът на Гозо с оранжевия пясък е на Ramla Bay.  Рамбла е пешеходната улица в Барселона :) и предполагам тя те е объркала, заради сходните наименования.

Била съм там точно края на юни и водата си беше доста хладничка.

 

Плажове - предимно каменисти и както е отбелязала мu-ry, в морето се влиза със стълбичка, парапет и други пособия :) Има няколко пясъчни, основните са - районът на Golden Bay, Mellieha, Pretty Bay (с "величествената" гледка на пристанище отпред и гигантски China танкери и товарни кораби), Рамбла (Гозо).

Връзка към мнение

Приема се корекцията безрезервно :) признавам, че като цяло не си дадох зор да вдена от местния език и някои от посочените имена може и да не са съвсем точни, но мисля, че като цяло става ясно за какво иде реч.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

чудесно си го обяснила! ние летим др. месец и ще бъдем без децата, така че ще направим каквото можем по всички въпроси от описаните по-горе :)

Връзка към мнение

След като на връщане видяхме Мдина, както и голяма част от острова докато пътувахме с автобуси от градския транспорт, смело мога да кажа, че по отношение на дестинация Малта сме закъснели с около 30 години. За огромно съжаление английското присъствие на острова е почти избледняло и може да бъде открито единствено по баровете на Пачевил. Презастрояването е в разцвета си и неслучайно любимата тема за разговор на малтийците е недвижими имоти. Разочарован съм от Малта, но Сицилия, ах Сицилия...

Връзка към мнение

Здравейте, пътешественици! Ние се завърнахме от Малта и много ни хареса. Бяхме за 4 дена и мисля, че за това време направихме програма максимум. Първият ден посетихме Валета с всичките важни неща в нея, разходихме се из Трите града, след това разходка из Гзира, Слиема, Сейнт Джулиан, видяхме Love Monument, Пачевил, Хилтън... Вторият ден беше за Катедралата в Моста, Палацо Парисио в Наксар, Мдина, част от Рабат и накрая плаж на Голдън Бей /страхотен пясък, но много народ имаше, и нито една съблекалня не намерихме/. Вечерта бяхме в Бугиба. Третият ден беше за о-в Гозо /цитаделата, Azzure Window, Рамла Бей с червения пясък, но набързо без да се къпем/, лодка от Гозо до Комино и плаж на Синята Лагуна, след това с лодка до Малта като минахме покрай пещерите на панорамна разходка. В Малта продължихме плажа на Мелиха Бей. Огромна разлика между кристално-чистите води на Лагуната и мръсно-зелената вода на Мелиха. И последният четвърти ден първо отидохме на летището да си оставим багажа срещу 8 евро на бройка багаж до 10кг до 12 часа и после в Марсашлок, където хапнахме прясна рибка и гледахме шарените лодки. От там към Сан Антон Гардънс в Атард и накрая в Китайската Градина в Санта Лучия. Изключително сме доволни от всичко, което видяхме. Взехме си още с пристигането 7-дневен билет за градския транспорт. Който обаче върви на големи интервали и се губи много време в чакане по спирките, разписанието не се спазва, някой подраняват, други закъсняват в зависимост от трафика. Жегата беше голяма, а ние не се спирахме, за да видим още и още :) Ако мога да бъда полезна на някой с нещо, съм насреща.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моето включчване по темата за периода 19 - 22 юли (офтопик - защо не бях на магеланската среща) :

 

Билет за 1 ден на Гозо - 1,5 евро. Ние използвахме бусчетата 8 пъти в рамките на 1 ден - (1) до Azure Window, (2) скалите на X'Lendi, (3) "червения" плаж Ramla и (4) от/до пристанището до/от столицата Виктория. По принцип има директен автобус плаж Рамла - ферибот, но в този ден (неделя) в късния следобед автобуса бе препълнен от предходните спирки и качи само 3-5 човека от нашата спирка. Другите се принудихме да чакаме директния автобус до Виктория и после ново прекачване на автобуса до пристанището. Тогава беше голяма блъсканица и много хора се страхуваха за последващите връзки за техните местообитания на самата Малта. На  спирката във Виктория има огромни карти и номерата на маршрутите на автобусите до различните крайни дестинации  на Гозо - удобно е!;

 

Ферибот Малта (пристанище Чикверта) - Гозо - 4,65 за двупосочен билет.

 

Лодка до Комино (синята лагуна, страшно стълпотворение на хора, водат беше доста хладка) - 10 евро за двупосочен билет;

 

Транспорт в самата Малта - на спирката летището, от шофьора си купихме едноседмична карта за 6,50 евро. Важи само за Малта, не и за Гозо. Аз навсякъде видях спирки с навеси или поне табели с разписанието на преминаващия автобус през съответната спирка. Хотелът ни бе в самата Валета и там на кръговата спирка и има и информация, карти и разписания на автобусите на съответните сектори. На самите автобуси си пише откъде и закъде е.

 

От летището  - има си автобуси с разписания. Излизате, пресичате лентата за таксита и леки коли и на втората лента е спирката на автобусите.

 

Аз забежка по организацията на градския транспорт на Малта нямам.

 

Една снимка от скалите на Гозо - трудно е за описване как се стига дотам и за да не стават инциденти ще се въздържа.

post-167-0-43375900-1406417822_thumb.jpg

Редактирано от Valley
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

кратък отчет и от мен:

1. градски транспорт - 1,50 евро на ден за възрастен, 0,50 евро за дете; важи за цяла Малта, без Гозо; автобусите бяха редовни, повече от 10-15 минути не сме чакали; не сме ги виждали препълнени, явно през седмицата (бяхме понеделник - петък) е по-спокойно; хотела ни беше във Валета - доста удобно като местоположение доколкото автогарата на Валета е ключова с автобуси за навсякъде; имаше оплаквания от картата за автобусите - нямало всички спирки; така е, ама и няма как да ги има; спирка има на всеки 100-200 метра; примерно дългото за Малта разстояние Валета - Мелиeха е 20-25 км., ама се пътува над 1 час и се спира сигурно на 100 спирки; едва ли има начин да се опишат всичките; но на качване казваш на шофьора къде искаш да слезеш и после той ти напомня на спирката;

2. някъде по темата бях чел оплакване от кучешки лайна по улиците - ами нищо вярно, май и кучета почти не видях;

3. доста е застроено - немалко хора на малка територия + много туристи, логично е;

4. плажове - почти нямат пясъчни такива, най-големия е Мелиеха, около 1 км. дълъг; ходихме и на Райския плаж - друг по-голям пясъчен плаж, има чудесна гледка на контейнеровози в залива, определено водата беше по-мръсна там, ама плажа по-празен :)

 

за 4-ри дни разгледахме почти всичко, програмата беше горе-долу следната:

1-ви ден: всичко във Валета + Мдина и Рабат;

2-ри ден: Хипогеума и Tarxien Temples - съвсем близко са едно до друго; лично за мен Хипогеума е почти задължителен, доста впечатляващо е какво са направили хората преди повече от 5000 години (мястото е по-старо от пирамидите да речем)... доста интересни неща ни разказаха вътре, интересно факт примерно е това, че и до момента не е ясно как е било осветявано вътре, не са намерени никакви следи; после почивка и плаж :)

3-ти ден: организирана екскурзия с корабче до Гозо, разглеждане на забележителностите му с автобус (разкарваше и ни оставяше да можем да разгледаме, после към следващото място и така), плаж на Синята лагуна (само по себе си мястото е страхотно, водата беше топличка, но... пренаселено с туристи) и Комино; преценихме, че е непосилно да видим каквото искахме като се самоорганизираме с автобус и ферибот и мисля, че бяхме прави; на Гозо почти не видяхме градски автобуси - не знам така ли случихме или просто транспорта е нарядко...

4-ти ден: Hagar Qim Temples и Mnajdra Temples (и пак беше много впечатляващо как хора преди повече от 5000 години са обработвали и повдигали 20-тонни каменни блокове), Ghar Dalam Cave, Blue Grotto

 

и май не ни остана време само да се разходим и разгледаме Dingli Cliffs, както и някое от рибарските селища, които трябвало да се посетят събота или неделя

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте! В понеделник летим за Малта с Уиз. Разбрах, че не е проблем да се ползва обществения транспорт вечерта (пристигаме към 9:25). Не разбрах от предходните постове дали 7-дневна карта може да се закупи от шофьора или да я търсим по други места на летището? Цената на тази карта в сайта на малтийския общ. транспорт е 6,50, а тук видях постове, в които се говори за 12 евро. Кое е вярното, някой има ли инфо от последна ръка?

Благодаря ви предварително :)

Връзка към мнение

Шофьорите продават дневните карти, което ме кара да мисля, че продават и седмичните. От известно време компанията за градски транспорт в Малта е държавна и са намалили цените наполовина. Гледай какво пише в официалния сайт и се ориентирай. Длъжен съм отново да кажа, че одържавяването и намалянето на цените е подействало негативно върху качеството на предлаганата услуга, но няма пълно щастие...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Впрочем, от 26.10 до 14.12 полетите на Уиз до Малта са преместени на обед - 12:30ч. ;)

 

Ние ще летим преди това - на 20 и на 24 съответно. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Нощес се върнахме от Малта. Беше силно ветровито през последните три дни, но очарователно и прекрасно във всички други аспекти.

Нашата цел беше да посетим и заснемем колкото е възможно повече места и обекти, свързани с 57-мия Велик Магистър на Ордена на йоанитите - Джовани Паоло Ласкарис или Жан-Пол Ласкарис де Кастелар (по френски) :)

Ласкарис е пра-, правнук на Евдокия Ласкарина Асенина, която пък е внучка на цар Иван Асен II и византийска принцеса.

Харесах много архитектурата на острова. Посетихме Валета с повечето музеи и катедрали, портове, градини; Моста, Мдина и Рабат; остров Гозо - столицата и "Синия прозорец" - скална арка, над която е една от наблюдателните кули, строена от Ласкарис; град Забар; Мелиеха и "червената кула" - също строена от Ласкарис.

Отговарям на всякакви въпроси по темата :)

 

post-786-0-90289600-1414231774_thumb.jpg

утро в Мелиеха

 

post-786-0-75008100-1414231919_thumb.jpg

Валета - прекрасните цветни балкони на къщите

 

post-786-0-99558500-1414232034_thumb.jpg

Мдина

 

post-786-0-86916000-1414232135_thumb.jpg

Гозо - "синият прозорец"

 

post-786-0-92660500-1414232238_thumb.jpg

една от наблюдателните кули на Ласкарис - Гозо

 

post-786-0-55101600-1414232453_thumb.jpg

Ротондата в Моста

 

post-786-0-67237000-1414232550_thumb.jpg

Валета - детайл от двореца на магистрите

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

как завиждам, че няма хора на Прозореца :)

 

Хора имаше, но духаше толкова силен вятър, че беше невъзможно да се стои близо до Прозореца. Но пък си беше пълен кеф. Ето какви морски "пръски" заснех:

 

post-786-0-64154800-1414267928_thumb.jpg

 

post-786-0-69215500-1414268027_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз имам въпрос относно Ордена на Йоанитите. Говориш за Малтийския хоспиталиерски орден, нали? Juan de Lascaris (1657) предполагам има записани продължители на рода. Имаш ли представа кои са съвременните de Lascaris?

Връзка към мнение

Аз имам въпрос относно Ордена на Йоанитите. Говориш за Малтийския хоспиталиерски орден, нали? Juan de Lascaris (1657) предполагам има записани продължители на рода. Имаш ли представа кои са съвременните de Lascaris?

 

Джовани Паоло Ласкарис-Кастелар (Jean-Paul Lascaris de Vintimille de Castellar) няма преки наследници поради монашеския обет /той постъпва в ордена на хоспиталиерите на 16 години/. Основава, т.е. купува в Люсерам (Luceram) в днешна Франция "командри" (cemmenderie) /нещо като административна единица на хоспиталиерите извън Родос, респ. Малта/. Тази "единица" той завещава на свои племенници от рода Ласкарис, като поставя някои условия във връзка с отношенията с ордена. Поне двама от племенниците му също стават членове на Ордена впоследствие. Негов чичо пък преди него - Оноре Ласкарис - е управител на Гозо. Има и други Ласкариди в ордена, както и висши духовници в Прованс, Пиемонт и пр.

Евдокия Ласкарина Асенина е омъжена от Михаил Палеолог за граф Гийом-Пиер /на фр./ от Вентимиля. Тя дава императорската фамилия Ласкарис на вентимилския род, който владее основно Тенда (Tende) и Брига (La Brigue). Кастелар (Castellar) - откъдето е Великият Магистър Ласкарис, е клон на тази рода. Кастелар се намира северно от Мантон. Техни са били и множество други местенца от Лазурния бряг до Лаго Маджоре - Горбио, Пейон и пр.

Самата Евдокия заминава с дъщерите си за Арагон и умира в Сарагоса през 1311 г. Дъщерите й /чрез брачни съюзи и с други фамилни имена/ се явяват собственици на голяма част от Каталония. Една от тях заминава за Португалия, известна е като Доня Ватаца - дипломат, шпионин и пътешественик. Погребана е в Коимбра.

Клонът от Вентимиля /Тенда, Брига и Кастелар/ има наследници и до днес, преминали в различни други династии...

Темата на новата ми книга :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Tsveti7805
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.