Прескочи до съдържание

Кутайси, Грузия


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Както знаем Wizz Air отмениха полетите си до Украйна и процедурата за връщане на пари е абсурдна. В същото време така или иначе ще посетя Киев в края на Май (макар и вече с друга авиокомпания) и чрез кредит от отменените полети бих могъл да си взема друг билет, опериран от Wizz Air Ukraine. Така поне няма да изгорят парите.

Wizz предлагат една дестинация от Киев, която никога не съм посещавал, а от София би била сравнително труднодостъпна и скъпа. Става въпрос за Кутайси - вторият по големина град в Грузия.

Поразрових малко и поне на пръв поглед ми се струва, че в града и околията има интересни неща за разглеждане.

 

Някой ходил ли е там или да знае дали си заслужава?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В тази тема има доста инфо благодарение на Childish.Мисля,че тя ще се включи активно в темата и ще даде отговор на въпросите ти.

http://magelanci.com/topic/931-%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%B8%D1%8F-%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз го мислех, но билетите на Wizz до Кутаиси бяха скъпи, сега не съм гледал.

С кой ще пътуваш до Киев?

 

Ами след всички 101 промени спътниците ми отпаднаха до един, та явно ще бъда сам. Сега ще ти драсна съобщение с една идея.

Връзка към мнение

Forry мисля го беше описвал в пътреписа си Кутайси.. може би ще се включи, а Childish сигурно ще види темата и дано да има възможност да ти отговори, че днес отпътува..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Съжалявам, но чак сега видях темата... Кутаиси като град...ами не знам. Първият път като ходих ми хареса доста. Преди половин година, когато го посетих за втори път сякаш не ми се видя толкова привлекателен. Може би, защото имахме лека неприятна случка с един местен пиян младеж, а може и да съм станал по-взискателен в критериите си или нещо подобно. В интерес на истината в поносима близост до града има доста забележителности за гледане, но там мисля Childwish ще може да помогне повече от мен! Лично аз ако имам вашата дилема бих хванал маршрутката и бих се посветил на Батуми и/или бих задълбал в посока Голям Кавказ, в чиито поли е Кутаиси!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

По повод бъдещата линия на Wizz Air се поразрових за Грузия и открих, че досега съм била сляпа. Страшно много ми хареса! Имам въпрос към ходилите- наемали ли сте кола или само с машрутки ( и мотор ;)). На първо четене открих един сайт, където предлагат голф за 35 долара на ден, което спрямо цените споменати от childish си е цяло кожудерство. Има ли места където сте отсядали и сте доволни? И как е ситуацията като цяло ( сигурност ..) Като погледнах къде се намира веднага ми хрумна план за Грузия, Иран и Армения, но ще разполагаме с около седмица ноември, така че оставаме само на Грузия. Много се надявам да пуснат наистина билетите :))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По повод бъдещата линия на Wizz Air се поразрових за Грузия и открих, че досега съм била сляпа. Страшно много ми хареса! Имам въпрос към ходилите- наемали ли сте кола или само с машрутки ( и мотор ;)). На първо четене открих един сайт, където предлагат голф за 35 долара на ден, което спрямо цените споменати от childish си е цяло кожудерство. Има ли места където сте отсядали и сте доволни? И как е ситуацията като цяло ( сигурност ..) Като погледнах къде се намира веднага ми хрумна план за Грузия, Иран и Армения, но ще разполагаме с около седмица ноември, така че оставаме само на Грузия. Много се надявам да пуснат наистина билетите :))

С уговорката, че вече изминаха няколко години от пътуването ми - Грузия е една от най-сигурните страни, в които съм била. В столицата по тъмно не бих замръквала сама, но не ми се случи нищо, когато не успявах да се прибера навреме.

Аз пътувах много бюджетно и все пак ми се видя евтино. Освен нощувките - хотелите бяха много скъпи и отсядах в хостели, които обикновено резервирах предния ден или максимално 2-3 дни по-рано, както за Местия, защото е по-отдалечено.

Най-много ми хареса в Hostelland Germany Hostel в Тбилиси - там двойната стая беше много хубава, но сега не виждам да предлагат стаи. В Кутаиси отидох до най-популярния хостел и оттам ме настаниха сама в цяла къща на 2 етажа. В Гори стаята беше много хубава, но пак в голяма къща с много други туристи и се чакаше много за банята. В Местия, имайки предвид, че повечето хора отсядат пак в къщи на хора, превърнати в хостели, също бях доволна, а храната, която предлагаха - Roza's Guest House - беше много вкусна - то по принцип е вкусно, но там беше върхът. Недостатъкът е, ако имаш много багаж, улицата не беше павирана, но затова пък има гледка от столовата. Като цяло всички, при които съм отсядала, бяха много любезни. Сега надникнах в букинг.ком - предлагането на хотели в Тбилиси е нарастнало много, може би ще си харесаш нещо. Сигурно и в другите места изборът е по-голям. От градовете най-малко ми харесаха Гори и точно Кутаиси.

Пътуването до Грузия и Армения остава едно от най-хубавите, които съм предприемала и не спирам да ги препоръчвам. Е, ако търсиш лукс, може и да си разочарована или да ти излезе по-скъпо. На мен ми харесаха хората - липсата на всякаква злоба, неподправеността, всичко, което тук изчезна, ако го е имало изобщо. На места се вижда, че живеят бедно, има останки от соца, но някак си не така потискащо, както е в България за мен.

За кола под наем не мога да помогна. Няма начин да не спомена, че там караха много бързо. И спирането на пешеходна пътека беше непознато. Може да се е променило, но се съмнявам.

Изобщо кола под наем + отсядане в по-скъпи хотели - преживяването ще е много по-различно от моето, предполагам. 

Не знам и за периода, който си избрала да ходиш. Ноември би трябвало да е зима. Там планините са високи. Дори и да не си планинар, според мен трябва да се вземе предвид. Според мен си направи програмата първо и тогава в зависимост от местата, които включиш, виж кога е по-удачно да отидете.

Каквато и да е офертата на Уиз, едва ли ще постигнеш моята цена на билетите от 496 евро за двупосочен билет от София . Както каза съфорумец някъде тук, много съм искала да отида в Грузия. Да, исках и се радвам,че го направих.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Един познат беше наел кола от местна фирма на летището в Кутайси и се оплакваше, че са му искали значително по висока сума за наема на колата от колкото е пишело в резервацията. Допълнителната сума е била уж за застраховка, която е била задължителна...

Връзка към мнение

И нашето пътуване ще е ноември. Около 20 дена,тръгваме от Иран,през Баку, Грузия и Армения и сега ще се върнем от Кутаиси с тези полети, а не както мислех пак през Истанбул. Аз още не съм купила билетите, рано е, но плана горе-долу е направен в груб вид. Ще се движим с автобуси, влакове, маршрутки и ще спим като Childish.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ние пътувахме из Грузия с маршрутки и на място питахме за място за настаняване при хора! По този начин се докоснахме до бита и културата на грузинците и сме очаровани! Това е едно от най-прекрасните преживявания през живота ми!

Ползвахме и таксите, чиито шофьори ни бяха гидове и ни показаха много повече неща от очакваното! 

В Кутайси едно момче - съсед на хазяите ни, толкова много му хареса да общува с нас, че през цялото време не се отдели от нас и ни показа невероятни неща! 

На отиващите в Грузия пожелавам да си изкарат страхотно и да се насладят на всеки миг!

Ето малко снимки от мен:

https://picasaweb.google.com/veseliache1/Georgia

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Привет,

много благодаря на всички за изчерпателната информация! Снощи беше доста емоционално решението и както винаги ми се искаше да тръгна на момента. 

Ноември беше избран, защото септември сме в Перу и ми се стори близко и подходящо, но (тук идва голямото но), след като прочетох мненията ви, ми се струва, че ще е по-добре да идем април 2017, за да са отворени пътищата и да можем да отделим повече време ( продължава да ми се иска да включим Иран и Азербайджан).

Относно колата питах, защото ми се стори по-удачен вариант за обикаляне и прочетох малко по диагонал пътеписа на Childish.

Хотелите ще ги избягваме, щом е толкова лесно да се намери хостел/къща за гости. Притеснението ми беше свързано с чувството на сигурност, което ти дава предварителната резервация :)

Според мен, ако си запален скиор си заслужава да се иде и зимните месеци, но тъй като съм контузена ще надделее пролетното време  :P

 

Ще се радвам, ако slujitel  или някой друг сподели скорошни впечатления, пък може и да обменяме информация за маршрути, къщи, забележителности и т.н. :)

Редактирано от alex___
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И нашето пътуване ще е ноември. Около 20 дена,тръгваме от Иран,през Баку, Грузия и Армения и сега ще се върнем от Кутаиси с тези полети, а не както мислех пак през Истанбул. Аз още не съм купила билетите, рано е, но плана горе-долу е направен в груб вид. Ще се движим с автобуси, влакове, маршрутки и ще спим като Childish.

Комбинирането на Азербайджан и Армения не знам дали е безпроблемно. От мой приятел немец знам, че азерите не са искали да го пуснат на границата, защото е имал арменски печат в паспорта... нали имат териториални спорове за Нагорни Карабах и не само...

 

Иначе аз съм била в района на Батуми преди 2 години и там наистина е интересно. Развихрили са се със строежите по крайбрежната, т.нар Булевард, а настрани като погледнеш - абсолютен контраст. Отново бих се върнала в Грузия, много ми хареса  :wub:

Редактирано от venceremos
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От това, което прочетох, да влезеш в Азербайджан с арменски печат може да е малко сложно, с повече въпроси, не знам да не са пуснали реално някой, но е възможно. Обратното е по лесно, ние затова първо Азербайджан, после Армения. Границата между двете страни е затворена и не може да се мине, та ще минем през Грузия. Но това е само инфо от нета, като се върна ще кажа точно как е. Ако не се получи ще уплътним дните за Армения в Грузия и без това я орязахме тази Грузия заради липса на време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имах план и програма за тази година,но приоритетите ми се промениха.Опцията с Пегасус или Атлас глобал до Кутаиси и Тбилиси от Истанбул за мен си беше опция и си остава и до момента ако на Уиз цените не станат до 100 Евро две/посоки или по ниски.За септември тази година полети на Пегасус до Кутаиси отиване и връщане излизат от сайта им към 80 евро.От София се спестява време,но в случая с разписанието на турските ниско тарифни,тръгват късно вечер от Ататюрк или Сабиха и пристигат между 3 и 4..5..сутринта в Кутаиси или Тбилиси.От това което четох по форуми,на летището в Кутаиси има гише в терминала,което и в този час осигурява превоз или други турист.услуги до Сванети-Местия,Тбилиси или Гори,Батуми...Грузия освен с история и природа,култура ме впечатлява и с нова архитектура.Модерни сгради,които явно разчупват градския пеизаж.Достатъчно е да зърнете парламента в Кутаиси,полицейските сгради(особено в Тбилиси),нов мост в Тбилиси или аерогарата на Местия.Според мои планове и 2 седмици не биха ми стигнали,ако искам да разгледам по известните места,вкл.някой райони в Тушетия(където е снимано филма Мимино),района Сванети до селището Ушгули или района на Казбеги.За всички тези места коментарите са ,че преди средата на юни,някъде е невъзможно или трудно се стига с транспорт,който се случва да е само опция-маршрутки.От Местия четох,че имало вариант с Ак до летище близо до старата столица Мицсхета(до Тбилиси),което спестява лашкането поне 8/10 часа с общ.транспорт,а цената беше около 50$ на посока или нещо подобно.Другото което си мисля е,че страната се развива в туризма с темпове,които промянят бързо и инфраструктурата и обслужванет..но ще се вдигат и цените.Определено в района на Батуми и Кавказките курорти,нещата се променят,както и в България,когато бясно се строеше.Ще завърша,че хората и по вяра и темперамент са ни близки,та имам усещане и очакване,за тези живяли по соц-а да не изпадат в някакъв културен или кулинарен шок,ако добавим ,алкохола и гостоприемство на тази нация свързано с хора ,които ни чувстват близки като нация.Грузинците имаха конфликти с руснаци,имат отцепени райони(Абхазия,южна Осетия),не се долюбват с арменци,азери,турци.Четох за добро отношение към поляци и българи.Езиковата бариера все още е по малка заради поколението,което е родено и отрасло в ексСССР.По младите наблягали на грузински и английски...нещо което е познато в повечето ексСоц страни вкл.България.В тоя ред на мисли Грузия е близка,неоткрита масово,разнообразна и като релеф,природа и като културни традиции и региони страна .И се надявам да си я опозная в скоро време,бавно и спокойно,а не като отметка в някакъв списък за Кавказкия регион.Комбинация бих направил само с Армения...но седмиците биха станали минимум 3.На тоя етап успех на пътуващите за Грузия.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Имах план и програма за тази година,но приоритетите ми се промениха.Опцията с Пегасус или Атлас глобал до Кутаиси и Тбилиси от Истанбул за мен си беше опция и си остава и до момента ако на Уиз цените не станат до 100 Евро две/посоки или по ниски.За септември тази година полети на Пегасус до Кутаиси отиване и връщане излизат от сайта им към 80 евро.От София се спестява време,но в случая с разписанието на турските ниско тарифни,тръгват късно вечер от Ататюрк или Сабиха и пристигат между 3 и 4..5..сутринта в Кутаиси или Тбилиси.От това което четох по форуми,на летището в Кутаиси има гише в терминала,което и в този час осигурява превоз или други турист.услуги до Сванети-Местия,Тбилиси или Гори,Батуми...Грузия освен с история и природа,култура ме впечатлява и с нова архитектура.Модерни сгради,които явно разчупват градския пеизаж.Достатъчно е да зърнете парламента в Кутаиси,полицейските сгради(особено в Тбилиси),нов мост в Тбилиси или аерогарата на Местия.Според мои планове и 2 седмици не биха ми стигнали,ако искам да разгледам по известните места,вкл.някой райони в Тушетия(където е снимано филма Мимино),района Сванети до селището Ушгули или района на Казбеги.За всички тези места коментарите са ,че преди средата на юни,някъде е невъзможно или трудно се стига с транспорт,който се случва да е само опция-маршрутки.От Местия четох,че имало вариант с Ак до летище близо до старата столица Мицсхета(до Тбилиси),което спестява лашкането поне 8/10 часа с общ.транспорт,а цената беше около 50$ на посока или нещо подобно.Другото което си мисля е,че страната се развива в туризма с темпове,които промянят бързо и инфраструктурата и обслужванет..но ще се вдигат и цените.Определено в района на Батуми и Кавказките курорти,нещата се променят,както и в България,когато бясно се строеше.Ще завърша,че хората и по вяра и темперамент са ни близки,та имам усещане и очакване,за тези живяли по соц-а да не изпадат в някакъв културен или кулинарен шок,ако добавим ,алкохола и гостоприемство на тази нация свързано с хора ,които ни чувстват близки като нация.Грузинците имаха конфликти с руснаци,имат отцепени райони(Абхазия,южна Осетия),не се долюбват с арменци,азери,турци.Четох за добро отношение към поляци и българи.Езиковата бариера все още е по малка заради поколението,което е родено и отрасло в ексСССР.По младите наблягали на грузински и английски...нещо което е познато в повечето ексСоц страни вкл.България.В тоя ред на мисли Грузия е близка,неоткрита масово,разнообразна и като релеф,природа и като културни традиции и региони страна .И се надявам да си я опозная в скоро време,бавно и спокойно,а не като отметка в някакъв списък за Кавказкия регион.Комбинация бих направил само с Армения...но седмиците биха станали минимум 3.На тоя етап успех на пътуващите за Грузия.

Напълно съм съгласна с това, което пишеш. Убедих се, че на мен ми трябваха 3 седмици само за Грузия и ако не бях уговорила предварително трансфер до Ереван, щях да пропусна Армения.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лили, да разбирам ли, че е удачно при десетдневно пътуване да спестим Армения за сметка на повече Грузия?

За мен да, Duke.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз съм съгласна с мнението на Botko. Само за езика ще добавя, че руският вървеше много. Като пуснеш телевизора повечето канали бяха на руски, а не на грузински, което много ме изненада. Около Батуми пък е пълно с турци и азери. Едните си го смятат за техен град (Батум), а за другите е любима лятна дестинация.   

Връзка към мнение

...Грузия освен с история и природа,култура ме впечатлява и с нова архитектура.Модерни сгради,които явно разчупват градския пеизаж.Достатъчно е да зърнете парламента в Кутаиси,полицейските сгради(особено в Тбилиси),нов мост в Тбилиси или аерогарата на Местия.

То и самото летище на Кутаиси е ново и с интересна архитектура.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз съм съгласна с мнението на Botko. Само за езика ще добавя, че руският вървеше много. Като пуснеш телевизора повечето канали бяха на руски, а не на грузински, което много ме изненада. Около Батуми пък е пълно с турци и азери. Едните си го смятат за техен град (Батум), а за другите е любима лятна дестинация.   

Руския език ще "върви"  още 10/20 години и ще намалява с темпове ,както в България.Поколенията след 1990,вече руския не го вдяват толкова,щото не се учи,както преди.Образователната система днес е различна относно чуждо езиковото обучение на децата.Така е и в Балтика и Молдова,не само в Грузия,камо ли за България.Сиреч..за да се разбирате на руски,трябва да не разчитате на хора родени след Перестройката в СССР и в частност в "нова"Грузия :)Затова споменах,че все още комуникативно ни е Ок....че грузинския с тея букви ...може би им е по разбираемо на тези в Керала -Индия.С Армения не седят така нещата....арменците  са по близки икономически и политически  с Москва в момента  и определено това им дава по рускоезичен превес от грузинците...ако и тяхната азбука да е, като на комшиите им ... съвсем уникална и екзотична  в сравнение с тези от другата страна на Черно море до Атлантика.С развитието на туризма...руския в Грузия,ще отстъпва на английския,но ще се ползват и двата със сигурност.А колкото до турците.в Грузия..По скоро в  Аджария(Батуми и крайбрежието) ,повечето от инвестициите са на турски компании .Саакашвили искаше главния град на автономната област Аджария да стане нещо ,като визитка на Грузия...още повече е притегателно място и за турския бизнес(море и хазарт),.Исторически,след превземането на Грузия от османските орди(по същото време, както и България)ислямизацията е била основно в тая част на Грузия- Аджария и около днешния град Ахалцихе и Акхалкалаки.Има един термин "месхетински турци",които Сталин е "пратил" в Средна Азия и днес Грузия уж иска да ги връща заради натиска на Турция...И храмовете обаче са проблем...в тази част на Грузия има Джамиии...от другата страна пък има грузински крепости и храмове,които са обречени ако грузинците не проявят гъвкавост по въпроса. Със сигурност в бизнеса нещата са по "топли". В близко време турския град Карс ,ще е свързан с Грузия с ж.п линия като част от проекта по пътя на Коприната(от Китай-Средна Азия през Каспийско море) в частност маршрута Баку-Тбилиси-Карс-Анкара-Истанбул,остава да се изгради само в турската част.Както по нашето черноморие руснаци имат жилища....така и в района на Батуми и самия град,чета че турци купуват. Абхазия е отделена от Грузия и вероятно Сухуми ще остане в сянката на руския Сочи,който е на стотина км.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Малко въпроси за Кутайси и за Грузия като цяло:

 

 

1. Има ли шанс да се сдобия с грузински лари извън Грузия?

2. Долари ли обменяхте или евро?

3. Някой има ли представа дали има маршрутки от летище Кутайси късно вечерта? 

4. Колко би излязло едно такси от летище Кутайси до ЖП гарата? Трябва ли да се договарям с шофьора?

5. Като цяло, в Грузия има ли големи супермаркети и има ли нещо важно, което всеки клиент трябва да знае? примерно да се дават само точни пари, или да не се влиза с раница, или нещо подобно?

 

Бих задал и още въпроси- малко се притеснявам да не ме удари културен шок- но може би твърде много мисля.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.