Прескочи до съдържание

Кутайси, Грузия


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Някой с идеи за евтин рент-а-кар от Кутаиси освен hire-auto  - освен че искат 100$ за да докарат и вземат колата от Куатиси, искат и 300$ депозит

 

Ако няма много да обикаляш не си заслужава да си взимаш кола под наем в Грузия.

Аз не знам за колко време ще си в Грузия, къде ще спиш. Но ,ако си за 5 дни си заслужава хубаво да разгледаш Тбилиси, както и Мтсхета която е на 35км от града. Първо пътищата в Грузия не са "първа хубост" и другото е ,че там се кара точно по "джигитски".Вицовете за шофьори джигити са уместно измислени.!!Бил съм там общо около 50 дена и сме използвали само таксита!!По спомен с такси от центъра на града до старата столица Мтсхета отиване и връщане беше около 30 долара.!!!Таксито го взехме от Площада на Републиката пред хотела-нито сме търсили специално, нито сме се пазарили. Просто попитахме и се качихме 3 човека. А до град Гори от Тбилиси и обратно ни струваше 70 долара. Това са цени преди време ,но миналата година националната им валута ЛАРА девалвира с 10% така ,че не мисля да е станало кой знае колко по скъпо.

Имай предвид ,че есента в Грузия може да е почти лято, може да е хубава цветна есен ,но може и да си е зима!!

М/у Кутаиси и Тбилиси има и влакове и т.нар ,маршрутки!!....Мисля, че влака до Тбилиси беше около 15-20 Лари...или 10-15 лева. Ако се возиш в маршрутка е хубаво да си пил поне 3-4 водки предварително!!:-))...за кураж!!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

толкова ли са страшни тези маршрутки ..била съм в какви ли не дилижанси, рикши..най-запомнящото беше в арабския свят още през 90-те в тези  техните местните автобуси, ... дето  висят и по вратите и  хвърлят багаж по покрива. На въпроса "не искаш в луксозен автобус на Карнак,"...бяха изумени,а аз : "не, не.... в този местния, искам"...:):) ;) 

Мисля, че имаше хора, които ще пътуват  октомври, ноември. Ще се радвам , ако споделят програмата си. Аз ще бъда за малко и няма да се напъвам много.. искам до  Вардзия, един пещерен коплекс, може до Ватуми и Тбилиси . Нямам още програма и билети не съм взела,но много съм изкушена от цената

Връзка към мнение

Ако няма много да обикаляш не си заслужава да си взимаш кола под наем в Грузия.

Точно обратното. А и сме само за седмица....  

За сега офертата е:

"...Стоимость вашего заказа:

Залог за автомобиль - 300$ (франшиза на случай дорожно-транспортного происшествия)
Стоимость проката 45$ х 7суток= 345$
Услуги доставки и/или сдачи автомобиля в Кутаиси 100$
Получение/возврат автомобиля в нерабочее время или выходной 35$
Итого стоимость с залогом: 780$  ..."

И за "капак": "Лимит пробега составляет 150 км/сутки, считается суммарно, за перепробег взимается дополнительная оплата"..

Връзка към мнение
Георги Матеев

Чакай, нещо не разбрах - тези ти продават колата или я дават под наем?

 

Егати цената.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

М/у Кутаиси и Тбилиси има и влакове и т.нар ,маршрутки!!....Мисля, че влака до Тбилиси беше около 15-20 Лари...или 10-15 лева. Ако се возиш в маршрутка е хубаво да си пил поне 3-4 водки предварително!!:-))...за кураж!!

 

Има и не лоши автобуси   http://geometro.ge/en/home

 

Много са им зле полетите м/у БИтумите и Тбилиси.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Hollywood е дал линка на МетроГрузия,Батуми-Тбилиси е 6 часа,25 лари.Минават и през летището на Кутаиси,спират и в Хашури(за тези които искат да продължат към Боржоми-Ахалцихе-Вардзия) и Гори.От сайта им лесно се купува билет онлайн,избираш си и място.

Тази автобусна компания е филиал на турската Метро.Имат и направление отскоро Тбилиси-Зугдиди,за тези които планират да стигнат до Сванети-Местия.3 часа път-15 лари.

 

Влаковете са по бавни,но от началото на август дневните влакове от Черноморските градове до Тбилиси са нови-швейцарски ,двуетажни мотриси.През сайта на железниците им може да се купи онлайн.Цените са приблизително,като автобусите.

 

Друга автобусна компания -http://www.georgianbus.com

обслужва летището в Кутаиси с по големите градове и курорти в Грузия.Трансферите са съобразени с пристигащи/излитащи полети.Четох,че имат офис и на летището на Кутаиси.

 

От цялата информация за транспорт,която съм изчел...струва ми се,че да наемеш кола не е евтино.А и пътищата им са подобни на нашите,някъде и по зле.Маршрутките да бързи,но момента е ,че разписанията им са често-"като се напълни" и после гонят времето,като неуспял пилот от Формула 1.Но за някой направления са само маршрутки,алтернативи няма.

 

За цените на градския транспорт в градовете,четох някакви цени в тетри(под 1 лара),което е супер евтин вариант.Но и такситата май не са скъпи в рамките на градовете.

 

Към момента 1-Лара е около 75-77 стотинки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

25 - 29 oктомври - билетите са купени. Е....,времето е малко, но колкото толкова....  Сега трябва и програмата да се направи

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Благодаря за инфото!

Няма да се откажа обаче тъй като сме четирима и предвид краткото време ( 1 седмица) ще можем да видим много повече места...

Жалко че докато съседите руснаци ( и зет-грузинец) бяха на вилата, времето го прекарахме в "укрепване на братската дружба"  ;)

Редактирано от stefanrusev
Връзка към мнение

Стефане...във вашия случай има логика с кола.4 ма сте,по дълго време предполага и по дълги маршрути и повече забележителности,по независимо разпределение на времето,пътуване,почивки!

 

Аз съм свободен електрон с неустановен маршрут на 100%.Всъщност имам идея,реших на бързо да мръдна за 5 дни около почивните дни за 22.09.Но Уиз започват да летят от 24-ти.Затова реших да "влезна" в Грузия с автобус от Трабзон до Батуми на 22-ри и се прибирам на 27.09 с Уиз от Кутаиси до София.

 

Ако ми хареса,ще се връщам да си "довършвам" ;) маршрута.Ако ли не..ще съм се минал само с 5 дни.Реших го много бързо,как ще е в действителност ще споделя като се прибера.Засега имам впечатления от руски сайтове.На руснаците им харесва,също и много поляци ходят в Грузия.

 

За сега маршрута ми е Батуми-Боржоми-Ахалцихе/Вардзия-Чиатура-Кутаиси/манастирите Гелати и Моцамета.Като се прибера ще напиша как е с транспорта който съм ползвал и някакви впечатления.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

Точно обратното. А и сме само за седмица....  

За сега офертата е:

"...Стоимость вашего заказа:

Залог за автомобиль - 300$ (франшиза на случай дорожно-транспортного происшествия)
Стоимость проката 45$ х 7суток= 345$
Услуги доставки и/или сдачи автомобиля в Кутаиси 100$
Получение/возврат автомобиля в нерабочее время или выходной 35$
Итого стоимость с залогом: 780$  ..."

И за "капак": "Лимит пробега составляет 150 км/сутки, считается суммарно, за перепробег взимается дополнительная оплата"..

 

45x7 не е 345 ...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Всъщност като се замисля май не е толкова зле:
1. Ако върнем колата в Тбилиси( в офисът им) ще спестим едни 50$ ( Стандартная стоимость услуги получение/возврат автомобиля в разных городах:Тбилиси-Кутаиси или Кутаис-Тбилиси – 50 долларов США)

 

2. Ако върнем колата в Тбилиси( в офисът им) в работно време и пътуваме до аеропорта в Кутайси с автобус ( 80лари за четирима) ще спестим още 35$ - (Получение/возврат автомобиля в нерабочее время или выходной 35$)

 

3. Ако решим да върнем колата до 12:00 ще платим наем за 6 дни

4. Цената е за наем на Паджеро , а на малките е 30-35$ на ден ( само дето още не сме направили маршрута и незнаем дали навсякъде е възможно да се пътува с тия сапунерки)

5. Безлимитния пробег е +3$/ден 
 

Или по мои сметки Нисан Note 1,6  ще е 278$ наем + 300$ депозит.... Мдааа, не е чак толкова лошо....

 

Сега остана да ми отговорят колко е " 2. Дополнительная страховка –  использование автомобиля без залога – ответственность по всем рискам 0%"

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Сега остана да ми отговорят колко е " 2. Дополнительная страховка –  использование автомобиля без залога – ответственность по всем рискам 0%"

 

Е, как колко? Колкото е нормалния размер на рекет при кражба на кола за страната... :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега остана да ми отговорят колко е " 2. Дополнительная страховка –  использование автомобиля без залога – ответственность по всем рискам 0%"

Отговориха и то доста бързичко:

Могу предложить вам три варианта страховки:

1. ответственность 0 при ДТП, но при тотале и угоне равна залогу, залог оставляется в полном объеме - доплата  10 долларов в сутки

2. ответственность 150 долларов при ДТП и залог 150, доплата 12 долларов в сутки

3. ответственность 0, залог 0, доплата 20 долларов в сутки

 
Май ще си останем с депозита...
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте!

 

      На мен ми предстои пътуване до Кутайси, Грузия.

От моите родители знам, че Грузинците са много гостоприемни и много ни уважават ( поне е било така - преди 1989г.)

Чувам, че конякът бил много хубав! :)


Има ли някой магеланец,който ще "открива"линията до Кутаиси от София? 24.09 е първия полет,втория е 27.09.

Аз ще съм през октомври - след тестовите полети през септември :))))))

Връзка към мнение

Аз малко от Грузия тествах.Добър послевкус ;) Кутаиси е най доброто място за пазар.От няколкото запитвания на млади и стари за марка коняк,избрах Аskaneli.Има поне още поне по 5 марки,като най масово се продават Sarajishvili,David,Aragveli,Старьi Kахети,Тelavi.

Разнообразието като разфасовски и звезди е огромно.Има много луксозни опаковки и с повече звезди при цени 100-150 лари за 0,5-0,7 l. Марката която избрах не се среща в повечето магазини.Да не кажа,че само в скъпите супермаркети с бандерол и в малки разфасовки.

Ако попаднеш на гостоприемни домакини,не отказвай -чача(грузинска ракия).Виното още не са го направили от тази реколта.По принцип най известни и хубави били вината от Кахетия,но ние сме също винарска страна и не бих казал,че са по добри от нашите.

Интересното е,че технологията за винопроизводство е малко по различна от европейската и на "новия" свят,сладоста идва само от захарта на гроздето(уж не добавят)и си ползват южни техни си сортове.Грузинците са една от първите(те твърдят че са първи) нации,която превръща гроздето в напитка...и за света думата вино,май идва от грузинската кВино.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аз малко от Грузия тествах.Добър послевкус ;) Кутаиси е най доброто място за пазар.От няколкото запитвания на млади и стари за марка коняк,избрах Аskaneli.Има поне още поне по 5 марки,като най масово се продават Sarajishvili,David,Aragveli,Старьi Kахети,Тelavi.

Разнообразието като разфасовски и звезди е огромно.Има много луксозни опаковки и с повече звезди при цени 100-150 лари за 0,5-0,7 l. Марката която избрах не се среща в повечето магазини.Да не кажа,че само в скъпите супермаркети с бандерол и в малки разфасовки.

Ако попаднеш на гостоприемни домакини,не отказвай -чача(грузинска ракия).Виното още не са го направили от тази реколта.По принцип най известни и хубави били вината от Кахетия,но ние сме също винарска страна и не бих казал,че са по добри от нашите.

Интересното е,че технологията за винопроизводство е малко по различна от европейската и на "новия" свят,сладоста идва само от захарта на гроздето(уж не добавят)и си ползват южни техни си сортове.Грузинците са една от първите(те твърдят че са първи) нации,която превръща гроздето в напитка...и за света думата вино,май идва от грузинската кВино.

Благодаря за инфото, ще пробвам от всички напитки :)))))

История на грузинското бренди

Може да се каже, че производството на вино и респективно на бренди в Грузия има почти три хиляди годишна история. Още през XI век пр.н.е. в тази древна земя е развито лозарство и винопроизводство. За това говорят мотиви по бижута и произведения на труда намерени при археологически разкопки. По време на приемането и разпространението на християнството в Грузия виното получило култов статус и било ритуална напитка. Духовенството допринесло за развитието и усъвършенстването на виното.

Пикът на ранната история на грузинското лозарството и винарството през XI — XII в. е наречен «златен век» на Грузия. След него идва ерата на опустошителни нашествия от монголците, турците, персите, а заедно с тях залязва и местното земеделие. Възраждането на лозарството, както и на цялата култура на Грузия, започва в края на XVII — началото на XVIII век. Развитието на селското стопанство и икономиката като цяло са допринесли много за разширяване на търговските връзки. Всичко това оказва влияние върху местната винена индустрия. В резултат — се дава началото и на прочутото грузинско бренди.

През 1865 година индустриалецът Г. Болквадзе организира първото производство в Кутаиси. Преломът настъпва 20 години по-късно, когато известният обществен деец, химик и филантроп Давид Сараджишвили отваря в Тбилиси хранилище за алкохол, а три години по-късно и първатата (не само в Кавказ, но и в цялата Руска империя) дестилерия за бренди. По-късно предприятието отваря клонове в Ереван, Баку и Бесарабия. Фирмата «Сараджишвили» става «Бренди империя» и заема монополно положение на пазара за бренди в Русия. През 1913 година продуктите получават официално названието «Грузински коняк».

ТОВА НАМЕРИХ, КАТО ИНФОРМАЦИЯ ЗА  " Грузинския коняк "  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пътуваме също на 15ти, можем да разменим малко информация :)

Е браво, сети се...  Ние кацаме, вземаме кола под наем и газ да обиколим всичко което е възможно - Кахети , Казбеги, Джавахети  и дори Местиа !!! Първите една- две вечери спим в Тбилиси (оказа се че на 15ти и 16ти  имали някакъв празник) а последната в Кутайси.

Всъщност главен организатор е  Lesy - тя реши да ходим чак до Ушгули !?!?!  :blush: (не съм сигурен че това е името на  най- забитото село в цяла Грузия)

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Е браво, сети се...  Ние кацаме, вземаме кола под наем и газ да обиколим всичко което е възможно - Кахети , Казбеги, Джавахети  и дори Местиа !!! Първите една- две вечери спим в Тбилиси (оказа се че на 15ти и 16ти  имали някакъв празник) а последната в Кутайси.

Всъщност главен организатор е  Lesy - тя реши да ходим чак до Ушгули !?!?!  :blush: (не съм сигурен че това е името на  най- забитото село в цяла Грузия)

:lol: :lol: :lol: Най-забитото и най-красивото! Не си и помисляйте да го пропускате ;)

На прибиране от там разминахме цяло off-road рали с поне десетина джипа.

Горещо препоръчвам да отделите 3-4 часа и за поне един ледник :wub:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А Ушгули по това време на годината достъпно ли е? Някъде прочетох, че само през летните месеци може да се посети и съм си оставила Грузия за подходящ сезон, но ако ми отпадне това ограничение, ще е супер :)

Връзка към мнение

А Ушгули по това време на годината достъпно ли е? Някъде прочетох, че само през летните месеци може да се посети и съм си оставила Грузия за подходящ сезон, но ако ми отпадне това ограничение, ще е супер :)

Stenk е в момента там и от неговите публикации виждам че времето е супер. Пък и ние ще сме с джип... май...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А Ушгули по това време на годината достъпно ли е? Някъде прочетох, че само през летните месеци може да се посети и съм си оставила Грузия за подходящ сезон, но ако ми отпадне това ограничение, ще е супер :)

Точно преди седмица бяхме там... черен път... бавно и забавно... ама си заслужава! При тръгване в 9ч. от Местиа се прибрахме в 19ч. при три часа престой на Ушгули хиляда спирки по пътя за снимане и заяпане.

180 лари е наема на цял бус (високопроходим) с 8 места. Има и някакви маршрутки, мисля че им искаха по 20-25 лари на посока.

Недостъпността там може би започва със снеговете... ама до тях сигурно остава поне месец.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Stenk е в момента там и от неговите публикации виждам че времето е супер. Пък и ние ще сме с джип... май...

 

Stenk показа времето около Кутайси. Според най-новия ни любим сайт ventusky.com, в Ушгули е 12-13 градуса. Радвам се, че ще отидете и там, на мен ми е основна и единствена засега цел в страната.Съберете ми малко информация, моля :) Искам няколко дни да останем и да пробваме различни пътеки и селски туризъм. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.