Прескочи до съдържание

Обмяна на валута преди пътуване


Препоръчани мнения

По принцип винаги обменям в Никар на Графа, обаче последните няколко пъти ми даваха страшно едри деноминации и ми отвърщаха дръпнато на молбата за малко по-дребни банкноти. За това последните два пъти ходих в Тавекс, където бяха много учтиви и ме питаха на какви банкноти да ми дадат сумата. Но пък иначе курсовете в Никар са със 1-2 стотинки по-добри.

 

+1

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Само че практическата полза от сайта в конкретния случай е нулева, защото така или иначе пак трябва да отидеш до бюрото...

Точно това ми беше идеята - че в случая на сайта не се съдържа полезна практическа информация, каквато се предполага, че трябва да е основната му идея. Следователно целта му е друга. А именно, нарочно се поддържат дезинформиращи по-ниски стойности, с цел единствено да те привлекат като клиент с подвеждаща реклама. Което е некоректното и дразнещо за мен в случая.

Или пък защо примерно, като така и така, както казваш, сайта има само информативна функция, не вземат да сложат по-високи курсове, вместо умишлено по-ниски? Нали пак няма да са истинските, а само ориентировъчни. Но тогава нали се сещаш, че тези, които все пак имат "нахалството" да го посетят преди да решат да отидат до Гладстон, изобщо няма да си направят този труд. А ще отидат в Тавекс, Язон, "На Поли (Пантев)" (както беше известно в миналото онова на ъгъла на Скобелев срещу НДК), или най-близкото до където се намират.

И как Никар на Графа, на сайта си поддържат коректно стойностите, които съвпадат винаги с реалните, а братята някак все не успяват? И то само за тези "по-цветните" но търсени като азиатските и южноамериканските, а за масовите и известни всичко се актуализира в реално време на сайта, и е съвсем точно ;)

 

Иска ми се да направя и тук едно уточнение, да не бъде написаното разтълкувано погрешно. Нямам за цел да отказвам някой да ползва услугите на въпросния "валутен център". Ако го устройват цените, негово право е сам да прецени. Целта на това "ровене", е единствено посочване на условията, които ви очакват при сделка. Както е писал и стенк, в повечето случаи, и за известните валути всичко е точно - няма скрити такси и комисиони, малки буквички, "невидими нули" преди десетичната точка, и други груби нарушения. В общия случай са коректни при смяна на основните европейски валути, USD, AUD, CAD, NZD, JPY, CNY, освен посоченото горе изключение за валути на сравнително често посещавани държави в Азия и Ю Америка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Естествено че има практическа полза от сайта, ако информацията е вярна обаче. И тя е да те ориентира къде да отидеш, а не да обикаляш. 

Тук при мен никъде няма валутните курсове онлайн (въпреки, че всяко бюро си има сайт), та сега им звъня наред... малко тъпо в 21 век. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А някой пробвал ли е опцията на Никар за връщане на по-екзотични валути на същта цена, на която са купени?

 

Аз не просто съм я пробвал, а я ползвам при всяко пътуване, но както казах може би това се дължи на субективни фактори... ;)

 

Уилкс, вече споделих, че принципно съм съгласен с тезата ти. Аз също не обичам некоректното отношение в търговията. Единствено не мога да приема за практично при положение, че знаеш за въпросната аномалия, да продължаваш да проверяваш сайта на бюрото преди да отделиш пет минути (по твоите думи), за да отскочиш до самото място. В крайна сметка, както вече уточнихме, сделката се осъществява в самото бюро, а не онлайн...

Връзка към мнение

В интерес на истината и аз бих се подразнил от неактуална информация на сайта. Като не могат да си актуализират сайта в реално време, да го спрат. И на 5 минути от бюрото да бях, самото разкарване до там, евентуалното чакане 10-15 минути на опашка, за да разбера вътре, че курсът е друг /предполагам екзотичните валути не са на таблото отвън, че да се осведомя веднага за другия курс/ и после 5 минути обратно, еми ето ти горе-долу загубен половин час. Аз съм много краен в такива случаи, дори фирмата да е много коректна във всяко едно друго отношение, веднага ми отпада от списъка за по-нататъшно "сътрудничество" :) Не визирам в случая споменатото бюро, нито го знам, нито съм го посещавал, говоря по принцип. Като не можеш да поддържаш сайт, спри го.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Единствено не мога да приема за практично при положение, че знаеш за въпросната аномалия, да продължаваш да проверяваш сайта на бюрото преди да отделиш пет минути (по твоите думи), за да отскочиш до самото място. В крайна сметка, както вече уточнихме, сделката се осъществява в самото бюро, а не онлайн...

А аз не приемам за практично да отделя 5 минути, за да отида до Гладастон, само за да НЕ видя това, което съм очаквал. Затова вече и не го правя, след три-четири пъти, при които имаше разминаване (след първия само колкото да се убедя, че не е бил инцидентен случай).

Затова вече, както писах, предпочитам да отделя 10 минути, за да отскоча до Никар на Графа. Там поне знам предварително от сайта им какво да очаквам, и ще видя реално. А не да си играя на Нострадамус за курсовете на братята. :)

 

 

Като не можеш да поддържаш сайт, спри го.

Те не че не могат, а нарочно не го правят.

Няма как да го спрат, защото това би се отразило на успешната им дейност. Сайтът играе не малка роля в тяхна полза с привличането на клиенти, именно чрез подвеждащата реклама с нереални ниски курсове. И на рекламирания телефон да им се обадиш, най-много да ти кажат курсовете на евро, долар, франк. Ако попиташ за друга валута ти казват, че по телефона не дават пълна информация, да отидеш на място, което всъщност е единствената идея и на сайта, и на телефона.

И изобщо това натрупване с дублирането на името "Никар", сгрешения сайт, телефона...някак доста съмнително изглежда за коректен и открит бизнес.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Жорж, това по-горе доста противоречи на друго казвано от теб, че сравняваш цените по сайтове и прочие...Същото е все едно да  си вземеш хотел и после на място да се окаже, че има разлика, пък било то и 2 лева, просто защото някой не е намерил време да смени цената.

Доколкото знам ти винаги държиш на професионализма, защо точно тук тогава заобикаляш точно това? :)

Надявам се да не го приемеш като заяждане пак...

Връзка към мнение

Жорж, това по-горе доста противоречи на друго казвано от теб, че сравняваш цените по сайтове и прочие...Същото е все едно да  си вземеш хотел и после на място да се окаже, че има разлика, пък било то и 2 лева, просто защото някой не е намерил време да смени цената.

Доколкото знам ти винаги държиш на професионализма, защо точно тук тогава заобикаляш точно това? :)

Надявам се да не го приемеш като заяждане пак...

Сори, че се намесвам, но не е същото. Все пак при хотела правиш резервация и плащаш по цените в сайта, и един вид сделката е сключена, докато сайтът на чейндж-а е само с информативна цел, там сделка не може да се сключи. Но тъкмо защото е с информативна цел, информацията трябва да е коректна, иначе се губи смисълът на сайта, освен ако не е умишлено неактуален B)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ми хубаво, тогава да речем брошура на супермаркет с цени...отиваш точно за нещо, защото си видял, че е на промоция и цената е различна.

Не го приемем за професионално все пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ми хубаво, тогава да речем брошура на супермаркет с цени...отиваш точно за нещо, защото си видял, че е на промоция и цената е различна.

Не го приемем за професионално все пак.

Да, тук съм съгласен абсолютно :rolleyes: Абе откъдето и да го погледнеш, некоректната и неактуална информация, ако е целенасочено такава, по-скоро отблъсква, отколкото да печели клиенти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жорж, това по-горе доста противоречи на друго казвано от теб, че сравняваш цените по сайтове и прочие...Същото е все едно да  си вземеш хотел и после на място да се окаже, че има разлика, пък било то и 2 лева, просто защото някой не е намерил време да смени цената.

Доколкото знам ти винаги държиш на професионализма, защо точно тук тогава заобикаляш точно това? :)

Надявам се да не го приемеш като заяждане пак...

 

Няма заяждане, защо да го приемам така?

 

Не знам за какво противоречие говориш. Сравняваш круши с ябълки. Хотелът го резервирам от сайт, който представлява самостоятелна резервационна система. Това в случай, че става дума за посредник, иначе ако става дума за сайта на хотела, тогава на практика договарям директно с хотела чрез техния сайт. Въпросната резервационна система е търговец с когото договарям, а той договаря с хотела от мое име. С последното натискане на мишката вече съм сключил сделка. Няма как в хотела да ми поискат повече пари - не ми се е случвало и не виждам как би могло да ми се случи подобно нещо. Докато за пореден път ще трябва да повторя, че сайта на обменно бюро има само и единствено информативен характер. През този сайт ти не можеш да сключиш сделка като описаната от мен по-горе. Затова и никога не гледам тези сайтове, честно казано от тази тема разбрах за съществуването на подобен сайт на въпросното обменно бюро. Стремя се да минимизирам излишните движения и да не си губя времето допълнително. Когато трябва да сключа сделка се обръщам директно към търговеца, ако той може да ми предложи сключване на сделка през интернет съм ОК, ако не може просто отивам на място и договарям. Елементарно...

 

EDIT: Сори, не погледнах, че Хаяско вече е отговорил...

 

 

Ми хубаво, тогава да речем брошура на супермаркет с цени...отиваш точно за нещо, защото си видял, че е на промоция и цената е различна.

Не го приемем за професионално все пак.

 

И тук нещата не са точно така. Във всяка подобна брошура със ситен текст е написано, че цените са до изчерпване на количествата. Това се нарича "промоция" - за определен период от време, ограничени количества от стока се предлага на по-ниска цена. Няма гаранция, че когато отидеш в магазина ще можеш да закупиш промоционални, защото същите вече може да са с изчерпани количества. Когато обаче резервираш хотел през читава резервационна система, няма как на място да се окаже, че цената е по-висока, защото на практика ваучера е твоята разписка за сключена сделка, която трябва да се изпълни от хотела...

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

И тук нещата не са точно така. Във всяка подобна брошура със ситен текст е написано, че цените са до изчерпване на количествата. Това се нарича "промоция" - за определен период от време, ограничени количества от стока се предлага на по-ниска цена. Няма гаранция, че когато отидеш в магазина ще можеш да закупиш промоционални, защото същите вече може да са с изчерпани количества. Когато обаче резервираш хотел през читава резервационна система, няма как на място да се окаже, че цената е по-висока, защото на практика ваучера е твоята разписка за сключена сделка, която трябва да се изпълни от хотела...

Тук не съм много съгласен, защото доколкото знам, дори и да е изчерпано количеството по промоцията, нямат право да продават същата стока на по-висока цена до края на промоционалния период. Пак казвам, не съм 100% сигурен. Ама много се отклонихме от темата :)

Връзка към мнение

И тук нещата не са точно така. Във всяка подобна брошура със ситен текст е написано, че цените са до изчерпване на количествата. Това се нарича "промоция" - за определен период от време, ограничени количества от стока се предлага на по-ниска цена. Няма гаранция, че когато отидеш в магазина ще можеш да закупиш промоционални, защото същите вече може да са с изчерпани количества. Когато обаче резервираш хотел през читава резервационна система, няма как на място да се окаже, че цената е по-висока, защото на практика ваучера е твоята разписка за сключена сделка, която трябва да се изпълни от хотела...

 

Сега ако тръгнем да задълбаваме, то брошурата се печата и съответно не търпи постоянна актуализация, докато сайта - може да се актуализира своевременно и въобще едва ли ще намерим най-точния аналог. Но идеята е ясна и за мен това е нелоялна конкуренция. Защото човек проверява сайта/ сайтовете и се насочва там защото курса е най добър. На място разбира, че не е такъв - има две алтернативи или да купи, с идеята, че не му се разкарва повече и/или, че на другите също не е по-добър курса/ може да се е сменил през това време или да се откаже и да отиде на друго място, което пак е губене на време и пари за транспорт напр. Болшинството от хората ще направят първото и то на това се разчита сигурно.. Аз лично не бих повторила. Разбирам, че към някои хора може отношението да е специално и друго, и така си имат редовни клиенти, но за мен не е ОК.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Въртим се в кръг. Нека всеки, който преди да купи валута проверява сайтовете на обменните бюра да вдигне ръка. Тези от вас, които са вдигнали ръка, нека ми дадат разумно обяснение защо го правят, освен с информативна цел, за да се ориентират до кое бюро да се разходят. Нека тези от вас, които са били "излъгани" от който и да е било сараф при сключване на сделката да вдигнат ръка. Онези от вас, които по предишната точка са вдигнали ръка на база въвеждане в заблуждение от търговеца на сайта да свалят ръка, защото няма на кого да се оплачат. Осъзнавам че звуча брутално за мнозина от вас, но аз вярвам на писаните правни норми, а не на моралните норми, които могат да бъдат тълкувани по различен начин от всеки...

Връзка към мнение

Duke, никой не казва, че това което правят е незаконно, ясно е че сделка се сключва само в бюрото на място. Но е подвеждащо и некоректно. В екстремния случай може да го погледнеш като ментетата чейндбюра, които ги имаше по Витошка на времето, може и още да ги има. На таблото отпред с големи цифри пише Евро 1.99, отдолу с малки "цена на тефтерче с корица еврова банкнота" ...примерно. А вътре курса 1.45, пак забит някъде в ъгъла. 

 

Сигурно не нарушаваха писаните правни норми, но като цяло е крив начин за привличане на бизнес. Същото е и със сайтове за самолетни билети, които лепят 20 евро такса за плащане с кредитна карта на финала, от която няма измъкване и подобни. Щом имат сайт според мен е коректно да го държат актуален, ако не могат, нека въобще не пишат курсове на него. Мисля, че и ти ще се съгласиш че така е коректно към клиента. В противен случай, поне в техния бизнес избор има достатъчно. 

 

Благодаря на всички писали в темата, не знаех че прилагат такива номера от въпросното бюро, може никога да не съм им поглеждал сайта, но знам че никога няма да съм им клиент, само на база на тоя дребен тарикатлък. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама аз това още в самото начало го заявих, а именно, че разбирам Уилкс и не одобрявам всяка форма на доказано некоректно отношение в търговския оборот. Продължавам да пиша в темата, защото лично аз правя разлика между некоректно отношение, което представлява закононарушение и некоректно отношение, което представлява нарушение на морални норми на поведение. В конкретния случай се вменява некоректно отношение на един търговец на база наблюдения на Уилкс, които са недоказуеми. Далеч съм от мисълта да поставям под съмнение думите му, но съм още по-далеч и от мисълта сляпо да се доверя на неговите наблюдения. В крайна сметка опираме до рационалното за сметка на вероятното. За съжаление обаче човешката психика е устроена така, че на подсъзнателно ниво сме склонни да повярваме на вероятното вместо да потърсим рационалното. Така стигаме до категорично заключение подобно на това по-долу, което в крайна сметка може и да се окаже невярно...

 

Благодаря на всички писали в темата, не знаех че прилагат такива номера от въпросното бюро, може никога да не съм им поглеждал сайта, но знам че никога няма да съм им клиент, само на база на тоя дребен тарикатлък. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама аз това още в самото начало го заявих, а именно, че разбирам Уилкс и не одобрявам всяка форма на доказано некоректно отношение в търговския оборот. Продължавам да пиша в темата, защото лично аз правя разлика между некоректно отношение, което представлява закононарушение и некоректно отношение, което представлява нарушение на морални норми на поведение. В конкретния случай се вменява некоректно отношение на един търговец на база наблюдения на Уилкс, които са недоказуеми. Далеч съм от мисълта да поставям под съмнение думите му, но съм още по-далеч и от мисълта сляпо да се доверя на неговите наблюдения. В крайна сметка опираме до рационалното за сметка на вероятното. За съжаление обаче човешката психика е устроена така, че на подсъзнателно ниво сме склонни да повярваме на вероятното вместо да потърсим рационалното. Така стигаме до категорично заключение подобно на това по-долу, което в крайна сметка може и да се окаже невярно...

 

Прав си, понеже въпросното бюро ми е близо ще направя експеримент. Ще взема няколко цени от сайта (поне 7-8 ) и ще отида да видя на място как са им курсовете. Ако всичките от тях имат отклонение в полза на бюрото мисля ще се съгласим, че е умишлено? Босненската марка е също фиксирана за еврото, така че при нея при никакъв случай не може да се окаже, че цената на място се различава заради някакви сериозни промени в курса, ще я ползвам за жокер. Ще го направя това примерно утре, че сега много вали :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Принципно е така, както казваш Дюк - на базата на наблюдения на Улкс, които са недоказуеми, ама не е само Уилкс, Улкс задълба, но първо Tsanev писа затова. А като двама имат подобно наблюдения в едно не толкова голямо общество, почва да става по-достоверно. Освен това все пак идеята на форума е да си даваме достоверна информация и малко или много мненията се приемат на доверие.

 

PS С Георги съм писала едновременно, интересен ще ми е резултата от експеримента.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това звучи разумно. Направи го поне няколко пъти в различни дни, за да има представителност самата извадка. Ако Уилкс се окаже прав, тогава имаме нов казус. Ще говорим за сараф, който въвежда в заблуждение онези свои клиенти, които преди да сключат сделка се информират за валутните курсове от сайта на сарафа...

 

EDIT: Сори, докато писах ми звънна телефона и не съобразих, че ще се натрупат нови мнения. Моето предложение е към Георги...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не ми е проблем да си направя няколко дни обедни разходки от там, в различни дни, ще наобиколя и никара на графа за да видя как са и те. Само дано не се набия нещо в очите на охранителите :)

 

Между другото ето още едни, които работят с много валути. Сега ми попаднаха, уж имат много офиси (май чрез посредници) и предлагат и кредитирания и всякакви други екстри, не съм сигурен в кои офиси точно е обмяната на валута: http://factorin.bg/bg_BG/currency/

Връзка към мнение

Това звучи разумно. Направи го поне няколко пъти в различни дни, за да има представителност самата извадка. Ако Уилкс се окаже прав, тогава имаме нов казус. Ще говорим за сараф, който въвежда в заблуждение онези свои клиенти, които преди да сключат сделка се информират за валутните курсове от сайта на сарафа...

А няма ли да имаме казус на сараф, който чрез подвеждаща реклама (умишлено занижени  и неистински курсове на някой валути на сайта), и нелоялна конкуренция (странното съвпадение на името "Никар" с конкурент от същия бранш), се опитва да наложи услугата си на пазара като най-изгодна (цена, качество)? А всъщност тя не е нито най-евтината, нито най-качествената.

Връзка към мнение

А няма ли да имаме казус на сараф, който чрез подвеждаща реклама (умишлено занижени  и неистински курсове на някой валути на сайта), и нелоялна конкуренция (странното съвпадение на името "Никар" с конкурент от същия бранш), се опитва да наложи услугата си на пазара като най-изгодна (цена, качество)? А всъщност тя не е нито най-евтината, нито най-качествената.

 

Не, няма да имаме нищо подобно. Омръзна ми да повтарям, че сайтовете на сарафите изпълняват единствено и само информационни функции. Останалото са твои обобщения и квалификации. Аз подобно нещо не мога да кажа за който и да е било сараф. За теб не знам, но лично аз когато използвам сарафски услуги го правя по предназначение. Какво означава в конкретния случай "по предназначение"? Означава, че сключвам сделки със сарафите по установените правила, без да се интересувам предварително какво могат да ми обещаят те в аванс на своя сайт. Аз на обещания не вярвам, вярвам единствено на факти и документи. В разглеждания казус, единствено на мястото на сключване на сделката мога да получа коректна информация за валутните курсове и именно там сключвам самата сделка. Всичко друго е преливане от пусто в празно...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.