Прескочи до съдържание

Обмяна на валута преди пътуване


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Май обаче не се разбра най-важното... В крайна сметка кой "Никар" предлага по-добри курсове - този на Гладстон или този на Графа, или са кажи-речи еднакви?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Май обаче не се разбра най-важното... В крайна сметка кой "Никар" предлага по-добри курсове - този на Гладстон или този на Графа, или са кажи-речи еднакви?

Според мен по-добри са:

този на Графа за "цветни" и екзотики (винаги имат налични по-големи суми заради централното си разположение и половин София, минаваща от там)

а на Гладстон за основните EUR, USD, GBP, AUD, CAD, плюс някой от европейските.

Примерно за злоти, крони - DKK, CZK SEK, NOK, forinti, и сръбски динари винаги трябва да ги сравняваш и на двете места, защото понякога едните ги дават по-ниско, друг път другите.

Връзка към мнение

Накарахте ме да погледна този прословут сайт на бюрото. Налични са два сайта отговарящи на името обменно бюро "Никар".

 

Първият е този:

 

http://nikar.net/

 

Това е сайта на бюрото на "Графа". Тук имаме интересен надпис на първа страница:

 

Possible mistakes either in the rates and in the information concerning currencies!!

Because of rapidly changing international market and our needs

the final rates may vary in both directions especially in larger amounts.

 

Отделно от това на страницата с курсовете, същите са дадени не само в таблица с посочена дата, но и с конкретен час, което е изключително важно уточнение:

 

http://nikar.net/index_files/Page303.htm

 

post-53-0-39831300-1400085550_thumb.png

 

 

Вторият сайт е този:

 

http://www.currencycenter.eu/

 

Това е сайта на бюрото на "Гладстон". Тук курсовете са дадени в таблица с посочена дата, но без посочен час:

 

post-53-0-22930300-1400085775_thumb.png

 

Както се вижда, опцията обратно изкупуване на "цветни" на същия курс се предлага на всеки клиент.

 

Надявам се не е необходимо да уточнявам каква е разликата при посочване дата и точен час на валутен курс и единствено посочване на дата на валутен курс...

 

Връзка към мнение

Надявам се не е необходимо да уточнявам каква е разликата при посочване дата и точен час на валутен курс и единствено посочване на дата на валутен курс...

 

Ами според мен е това, че на курса показан с конкретен час повече може да се разчита, че е актуален, но може би имаш нещо друго предвид?

 

Витошкия Никар между другото си противоречи с курса на еврото още на заглавната страница, не съм сигурен на кое да вярвам, на това ли:

 

2014-05-14_19-51-19.png

 

Или на това:

 

2014-05-14_19-51-45.png

Връзка към мнение

Точно така, този, който съдържа и час се приема за актуален към конкретния час, а другия е валиден за конкретната дата. За мен това е логиката и според мен оттук идва неразбирането. Признавам, става дума за търговски трик, а доколко той е целенасочен или както се твърди въвеждащ в заблуждение, аз не се наемам да тълкувам. Обясних отношението ми към информационните функции на сайтовете при тази търговия и обещанието да ми купят куче, ама утре...

 

Другото, което забелязваш според мен се дължи на тотално дилетантската изработка на самия сайт. Банерът очевидно е статичен, а курсовете се движат, но никой не си е направил труда да се замисли, че бдителното око на Георги ще забележи разликата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О да, дизайна и на двата сайта е потресаващ, даже подозирам, че един човек го е правил, щото двама дизайнери да стигнат до подобни висоти отделно е трудно :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ами според мен е това, че на курса показан с конкретен час повече може да се разчита, че е актуален, но може би имаш нещо друго предвид?

 

Витошкия Никар между другото си противоречи с курса на еврото още на заглавната страница, не съм сигурен на кое да вярвам, на това ли:

 

2014-05-14_19-51-19.png

 

Или на това:

 

2014-05-14_19-51-45.png

Детайлите, Жоро, детайлите. ;) В тях се крие отговорът, както сигурен съм, си наясно още от НПМГ, а и от опита, натрупан в  справянето с лабиринта из сайтовете на бюджетните авиокомпании. 

Горният курс се отнася само за купюри от по 500 евро. По някаква сарафска (и банкерска като цяло) логика, големите купюри са "по-ценни" (вероятно заради по-малкия обем при пренасяне), затова "купува" и "продава" са по-високи за такива банкноти. И в други обменни бюра го има това разделение. По същата логика някой банки, например като "любимците" на мнозинството тук Уникредит, начисляват допълнителна такса за плащане в дребни банкноти на големи суми (сигурно "амортизация" на банкнотоброячните машини, де да ги знам).

А ставките на курса в общата таблица долу, се отнася за всички останали банкноти, различни от 500.

За монети, както се вижда и при двете бора, курсовете обяснимо са още по-ниски - тежки и неудобни за пренасяне, а с ниска номинална стойност.

 

И двата сайта са ми постоянно отворени през целия ден и половината нощ от години наред вече (донякъде и заради тях съм си намалил ярките цветове на мониторите хаха). Почти всеки един момент знам ставките и на двата сайта за основните валути, както и тези, които ме интересуват в различните моменти. Всички неща, които съм изписал до момента по темата, са базирани на личен опит и наблюдение конкретно върху тези два сайта, и сравняването на стойностите помежду им. Както и сравняване на нивата, поместени на сайтовете, и на физическите табла пред, и вътре в самите бюра. Това разбира се, всеки е свободен да подложи на съмнение и лична проверка. Целта на писането ми тук е била единствено да помогна с опита си на тези, които са по-малко запознати с модела на опериране при тези двете бюра за обмяна на валута  :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Горният курс се отнася само за купюри от по 500 евро. По някаква сарафска (и банкерска като цяло) логика, големите купюри са "по-ценни" (вероятно заради по-малкия обем при пренасяне), затова "купува" и "продава" са по-високи за такива банкноти. 

Това е интересно. Тук курса за банкнотите по 500 евро е по-лош, че дори и въобще не ги искат на някои места. А аз веднъж се бях оборудвал само с такива, точно за по-лесно пренасяне (и както бях писал, веднъж бях взел съвсем дребни банкноти поради липса на други, пачките се видяха на скенера на летището и ме пребъркваха и броиха парите като на контрабандист).

Връзка към мнение

веднъж бях взел съвсем дребни банкноти поради липса на други, пачките се видяха на скенера на летището и ме пребъркваха и броиха парите като на контрабандист).

На много места при плащане в магазини, хостели, малки бирарии из Европа също не се приемат по-големи от 100 еврови банкноти, на места често даже и над 50 не взимат. Вероятно се опасяват да не са фалшиви, защото колкото номинала е по-висок, толкова изработката е по-прецизна. И се прави трика с купуване на нещо малко с 500 фалшиви, след което целта е да ти върнат цялото ресто в нормални банкноти.

 

За проверката на летището обяснението е, че имаш право да пренесеш кеш до 10 000 евро. На скенера са видели само пачки, без да се различава от банкноти с какъв номинал са. Затова са ги прегледали физически да не би да са в едри банкноти, и да надвишават лимита.
 
Големите номинали по принцип е прието, че се ползват предимно в ъндърграунд средите за кешови разплащания след мръсни сделки. Пак по същата причина като при сарафите - лесно се носят големи стойности (примерно едно малко куфарче с пачки по 500 може да събере към 1500000 и повече без трудност, докато ако пачките са с номинал 20 евро - 50-100 000 макс). В Англия например, ако при рутинна проверка намерят у някой повече от 10 май беше банкноти по 50 паунда, имат право да го задържат до изясняване на произхода им. Виждал съм таутове и черноборсаджии в Лондон с пачки само по 50 паунда. Плащал съм в пъб в Лондон с 50 паунда, и викаха някакъв спец ли, управителя ли, да ги провери, и да позволи плащането да мине. Но навсякъде те гледат много странно ако извадиш 50 паунда на цяло, все едно направо им казваш, че си уличен дилър.
Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Детайлите, Жоро, детайлите. ;) В тях се крие отговорът, както сигурен съм, си наясно още от НПМГ, а и от опита, натрупан в  справянето с лабиринта из сайтовете на бюджетните авиокомпании. 

Горният курс се отнася само за купюри от по 500 евро. 

 

Аууу и мен като отворко, който уж дебне такива детайли ме преметнаха, дето се вика :) Ма съм извинен донякъде, то в тоя сайт валят долари, евро, паундове отвсякъде изскачат и мигат, как мога да предполагам че от 1000 банкноти принтирани на тоя сайт, точно тая си отговаря на банерчето :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля на тоя етап да оставя разходката по чейнджовете за другата седмица. Май прекалено много задълбахме, а може би истината, е че никой не си прави труда да го обновява редовно тоя сайт и си няма и на идея защо на хората би им било полезно да виждат актуални курсове там...

 

За екзотичните валути явно всеки ден се правят наново, но по името на файла, който показва курсовете разбирам, че не са обновявани от два дни, казва се 13-05-14.bmp. Изнамерих и още два от предишни дни:

 

http://www.currencycenter.eu/images/13-05-14.bmp

http://www.currencycenter.eu/images/12.05.14.bmp

http://www.currencycenter.eu/images/11-05-14.bmp

 

Каква неграмотност е да качваш bmp файлове е отделен въпрос...

 

Да ви кажа от цялата дискусия, болшинството валута може би ще си я купувам за в бъдеще от тавекс или от никар на графа. Може да си е мое изкривяване, ама съм си интернет чешит и предпочитам винаги да си преценявам нещата удобно на стола вкъщи, без никой да ме притеснява, а на място определено е много по-лесно да махнеш с ръка и да отпишеш 5-10-20лв. Само Тавекс обещават, че курса показан в момента на сайта е същия, който им излиза на мониторите в офисите, а Никар на графа изглежда обновяват достатъчно често. Тоя витошкия Никар на тоя етап бих го игнорирал все едно въобще няма сайт.

 

Ще следя и идните дни колко често се обновяват курсовете де, и все пак ще се разходя на място да видя дали спреда се различава спрямо този на сайта. Защото е нормално курсовете да се променят, но ако се покачва курс продава, то е редно и курс купува да се покачи със същата сума. Ако ножицата е по-отворена на място мисля, че заключението е че умишлено заблуждават. Ако просто курса е различен, но разликата между купува и продава е същата като на сайта, то си мисля че просто имаме работа с нехайно поддържан сайт. Ще заобиколя и през графа да видя и там дали има разлики.

 

Иначе да си върнеш неизползваната валута на същия курс определено е добър бонус. 

Връзка към мнение

Вчера по случайност минах през "Никар" на графа. Беше затворено, но проверих курсовете спрямо сайта им и бяха 1:1, без никакви разминавания. За този Никар говоря: http://nikar.net/index_files/Page303.htm

 

Другия на Витошка не е обновявал сайта си близо седмица, така че не мисля че има някакъв смисъл да гледам там дали курсовете съвпадат, явно просто хората имат сайт за отбиване на номера и това е. А всъщност си мислех, че и покрай него минах, но се оказа друго бюро. Както и да е. 

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Вече близо година ползвам основно обсъжданото по-горе бюрото на Никар на Витошка и Гладстон. Като цяло съм доста доволна. За сега всякаква екзотична валута са ми намирали, само с тунизийските динари се поизложиха и се наложи от тях да взема само част от сумата, а от Графа - останалата. И понеже също ползвам опцията за обратно изкупуване на неизхарчената от мен валута, този път не ми се получи и после, като пресметнах, се оказа, че съм изгубила към 200 лв. от курса.

На Графа спрях да ходя, откакто сменях голямо количество служебни пари и на едната банкнота видях, че пише с огромни букви "Волим те". Още бях в бюрото и веднага помолих служителката да ми подмени банкнотата, а тя ми заяви, че аз съм сложила сама банкнотата, което доста ме издразни. В крайна ми я подмениха. Парите бяха за началството, та щеше да е малко тъпо да му давам пари с такъв надпис :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз още пазарувам от двата "Никар-а" повече в този на Графа , че ми е по път към автобуса за летището :)

 

За Япония купих всичките йени оттам и на място не съм сменял нищо.

Ако ми останат някъде чужди пари ги сменям преди полета за БГ.

Връзка към мнение

Само да вметна: последния път Факторин ми дадоха значително по-добър курс, за няколко валути, спрямо Никар. Не им уцелих работното време, обаче..

Редактирано от macf1an
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, моля за съвет. При курс на БНБ за 10 песо - 1,161, изгодно ли е да купя на курс 10-1,218. Малко много ми се вижда, но като се има впредвид,че няма да минавам през долар. Не съм наясно....моля кажете ми.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

Вече близо година ползвам основно обсъжданото по-горе бюрото на Никар на Витошка и Гладстон. Като цяло съм доста доволна. За сега всякаква екзотична валута са ми намирали, само с тунизийските динари се поизложиха и се наложи от тях да взема само част от сумата, а от Графа - останалата. И понеже също ползвам опцията за обратно изкупуване на неизхарчената от мен валута, този път не ми се получи и после, като пресметнах, се оказа, че съм изгубила към 200 лв. от курса.

И аз да си кажа мнението за Никар. Клиент съм им повече от 20 години.  Винаги си купувайте екзотична валута , а и не само, от тях.Но никога не връщайте каквото ви е останало при тях. Курса е убийствено на загуба за вас. Останалите ви пари си ги сменяйте на летището в съответната държава преди полета и ще сте много по=добре от Никар...

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте, моля за съвет. При курс на БНБ за 10 песо - 1,161, изгодно ли е да купя на курс 10-1,218. Малко много ми се вижда, но като се има впредвид,че няма да минавам през долар. Не съм наясно....моля кажете ми.

Добре е да  уточняваш за какво точно песо става дума, защто има аржентинско, има филипинско, има доминиканско, има колумбийско, има чилийско ....

Така като гледам курса, вероятно става дума за мексиканско песо и ако е така, то отговорът е:

не, по-изгодно е да купиш от Никар - ако погледнеш на страницата им, ще видиш, че курс продава им е 0.119

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Да, за мексиканско, обаче в Никар нямат. А аз съм от провинцията и ще идвам за визите за Куба, не мога да идвам пак, то си губи смисъла. Всъщност съм си приготвила доларите, искам да взема малко за начало.

Връзка към мнение

И аз да си кажа мнението за Никар. Клиент съм им повече от 20 години.  Винаги си купувайте екзотична валута , а и не само, от тях.Но никога не връщайте каквото ви е останало при тях. Курса е убийствено на загуба за вас.

Понеже май продължава объркването с двата Никара, а виждам, че ти цитираш мнението на Яничка, нека уточним, че тя говори за бюрото на Витошка и Гладстон.

Ако и ти говориш за него, нека пак да припомним това, за което вече стана дума и преди в тази тема - че те имат опция да изкупят обратно валутата, която не сте ползвали, по курса, по който са ви я продали.

Т.е. няма никаква "убийствена загуба".

В тази връзка нека да дам още малко инфо, защото в събота минах оттам и ги поразпитах. Има някои условия, за да се възползвате от това обратно изкупуване. И както те ми обясниха, това е така за да не се ползва от спекуланти, а от туристи като нас.

Условията са:

- да си пазите бележката от покупката

- ще ви изкупят обратно не повече от половината сума, която сте купили от тях

- обратно изкупуване е валидно до 1 месец след първоначалната покупка

 И още нещо - казаха, че тази опция не важи за някои видове валути, например такива с черен курс като аржентинското песо, понеже аз точно за аржентинско песо се интересувах. А питах и за бразилските реали и казаха, че за тях важи тази възможност.

 

Аз обаче си мисля, че едва ли има 100% гаранция за това обратно изкупуване, особено при разни резки движения, като например скорошния скок на швейцарския франк с 25% за един ден.

Но нищо не пречи да се пробва, още повече, че имат прилични курсове.

Да, за мексиканско, обаче в Никар нямат.

Не съм сигурен, но предполагам, че ако им се обадиш и си поръчаш, може да ти осигурят. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

В тази връзка нека да дам още малко инфо, защото в събота минах оттам и ги поразпитах. Има някои условия, за да се възползвате от това обратно изкупуване. И както те ми обясниха, това е така за да не се ползва от спекуланти, а от туристи като нас.

Условията са:

- да си пазите бележката от покупката

- ще ви изкупят обратно не повече от половината сума, която сте купили от тях

- обратно изкупуване е валидно до 1 месец след първоначалната покупка

 И още нещо - казаха, че тази опция не важи за някои видове валути, например такива с черен курс като аржентинското песо, понеже аз точно за аржентинско песо се интересувах. А питах и за бразилските реали и казаха, че за тях важи тази възможност.

 

Аз обаче си мисля, че едва ли има 100% гаранция за това обратно изкупуване, особено при разни резки движения, като например скорошния скок на швейцарския франк с 25% за един ден.

Но нищо не пречи да се пробва, още повече, че имат прилични курсове.

Не съм сигурен, но предполагам, че ако им се обадиш и си поръчаш, може да ти осигурят. 

 

Теоритично наистина го има това условие - обратното изкупуване да става до 1 месец след първоначалната покупка. Но на практика вчера им върнах остатъка от мароканските дирхами, които взех от тях на 23 Ноември, тоест над 2 месеца след покупката. Нямаше никакъв проблем.

 

Иначе гаранцията за обратно изкупуване не важи за USD, GBP и CHF, но е валидна за почти всички останали валути. Ползвам тази тяхна услуга от над година и досега не съм загубил нито една стотинка при обратна обмяна. За много валути изкупуват даже и металните стотинки. Супер удобно и вече не се притеснявам, ако ми остане нещо непохарчено.

 

За да не стане объркване - говоря за бюрото на Витошка и Гладстон: http://www.currencycenter.eu/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз говорех за бюрото на Графа ( но те не са ли една фирма с еднакви условия).  Не съм знаел за тази опция за изкупуване обратно и не съм се възползвал, но на няколко пъти връщайки им валута търпя драстични загуби.

Разсъждавайки така, смятам, че ако не съм купувал от тях валута, а им продавам някаква екзотична такава, ще ми я купят на изключително ниска цена, а това за мен говори за непочтеност. Клиент съм им от 20 години и с основните валути нямат грешка.

И когато трябва да купувате нещо - там е мястото.

Връзка към мнение

Виж в Полана (Бившите Язон) http://polana1.com/

Обади се на Факторин - понякога намират с поръчка: http://factorin.bg/bg_BG/currency/

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.