Прескочи до съдържание

Африка - по един по различен начин


МАРИН МИТЕВ

Препоръчани мнения

МАРИН МИТЕВ

Привет на теб , който четеш това :)

 

През 2009 направихме едно от най-хубавите ни пътувания да сега - кения, танзания , малави , замбия и зимбабве. Различното , смея да мисля, е начина , по който стана това. Нарича се -OVERLANDING. През нета намерихме една английска фирма , която се занимава с това и така стана ... През нея...

С две думи - пътуваш с нещо средно между камион и автобус, спиш 80% на палатки ( включително и сред Серенгети - без ограда ! ) , миете се в общ леген и т.н. Е, оцеляхме , не се разболяхме и запазихме незабравими спомени! Това е един истински начин , не само да видиш Африка , но и да я усетиш истински! Защото , няма по хубаво от това , в храстите вечер, очите на антилопите да отразяват лагерния огън, бивол да мине през пътеката пред теб на една ръка разстояние , слонове на пречат на возилото да мине... И това не е в резерват... Отнесох се в спомени...

Та, ако някой има желание да го изживее можа да ме потърси. Но , е кораво ... Да не кажете , че не съм ви предупредил :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

През нета намерихме една английска фирма , която се занимава с това и така стана ...

 

Драгоман ли беше фирмата?

Връзка към мнение

:) не , тази работи само в Африка - Africa travel company.

 

Ами давай разправяй, къде ходихте, къде спирахте, в кои лагери / къмпинги, гейм драйвс само с камиона ли правихте или вземахте и джипове някъде? Снимки можеш ли да постваш? В Замбия ходихте ли до South Luangwa или Кафуе? В Танзания минахте ли през Руаха, на път за Замбия (здраве и живот отиваме там след 2 месеца) или от Танзания в Малави, а от там в Замбия? Мен ако ме питаш, започни отначало. Виж аз как описвам последното си пътуване в Африка (от края на 7-ма страница започва фотописа), бих се радвал да видя нещо подобно и от твоят овърлендинг, ако ти се занимава, разбира се... Или пък на първо време само посочи маршрута по дни (горе-долу).

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Погледнах им сайта.

Koй трек правихте или беше по индивидуално организиран  машррут ?

Редактирано от stenk
Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

 

 

Точно! Само , че в обратната посока - NV21 мисля ,че беше...

Ами давай разправяй, къде ходихте, къде спирахте, в кои лагери / къмпинги, гейм драйвс само с камиона ли правихте или вземахте и джипове някъде? Снимки можеш ли да постваш? В Замбия ходихте ли до South Luangwa или Кафуе? В Танзания минахте ли през Руаха, на път за Замбия (здраве и живот отиваме там след 2 месеца) или от Танзания в Малави, а от там в Замбия? Мен ако ме питаш, започни отначало. Виж аз как описвам последното си пътуване в Африка (от края на 7-ма страница започва фотописа), бих се радвал да видя нещо подобно и от твоят овърлендинг, ако ти се занимава, разбира се... Или пък на първо време само посочи маршрута по дни (горе-долу).

 

 

Ще! Но като свърши формулата , а и трябва да си намеря записките :)

Връзка към мнение

Точно! Само , че в обратната посока - NV21 мисля ,че беше...

 

 

Супер, значи сте били и в South Luangwa в Замбия (на мен този парк ми е в списъка с желаните дестинации). Там в Croc Valley ли спахте, те имат къмпинг за овърленд камиони? То всъщност има няколко лоджи близо до входа на парка, които приемат овърленд... В Танзания в Руаха не сте ходили, но гледам сте минали през Иринга, което е най-близкото населено място (на час и половина - два с кола)...

Връзка към мнение

Ох, Марине, щом Флай те е захапал за Африка отърване няма, затова сядай и започвай да пишеш. Мдааа.  :girlsigh:  Но признавам аз също ще чета. В момента един от съфорумците - Бронко, обикаля с камион от Иран до Монголия и Китай. Правил е и пътуване в Африка по този начин, но не е от пишещите събратя и черпим инфо само от среща на среща.  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

Ох, Марине, щом Флай те е захапал за Африка отърване няма, затова сядай и започвай да пишеш. Мдааа.  :girlsigh:  Но признавам аз също ще чета. В момента един от съфорумците - Бронко, обикаля с камион от Иран до Монголия и Китай. Правил е и пътуване в Африка по този начин, но не е от пишещите събратя и черпим инфо само от среща на среща.  :)

 

Има срещи ?!

Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

Супер, значи сте били и в South Luangwa в Замбия (на мен този парк ми е в списъка с желаните дестинации). Там в Croc Valley ли спахте, те имат къмпинг за овърленд камиони? То всъщност има няколко лоджи близо до входа на парка, които приемат овърленд... В Танзания в Руаха не сте ходили, но гледам сте минали през Иринга, което е най-близкото населено място (на час и половина - два с кола)...

 

А ,да ти кажа , не помня имена , но крок валей не ми е познато и май не сме ходили там ,а в south luangwa със сигурност не сме били.

Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

Такааа... Формулата свърши, моя човек е втори и съм хепи и затова ще ви разкажа каквото си спомням. Африка ми беше мечта откакто, на невръстната възраст от 14 г прочетох Уилбър Смит и неговия "Един сокол лети" . Та така , един ден цъкайки по скоро на шега отколкото на сериозно , попаднах на един сайт Africa guide . Та през него видях този маршрут NV 21. Та реших , просто ей така да пратя запитване. Успоредно проверих и смолетни билети. И за всеки случай, започнах да надъхвам жената. Тя пък се нави! АТС пък ми отговориха. И пък самолетните билети бяха ОК . И се започна - визи, капаро, лекарства, дрехи... Само да вметна , че имам 3 ката дрехи , които ползвам само за пътуванията ни. Първото беше 2004. А и тогава те си бяха вече стари... Но така се сливам с тълпата и не привличам излишно внимание. Имаше известни притеснения - дали като пратя близо 2500 лв капаро, някой въобще ще ги получи , а и дали ще ни чака на летището както обеща. Аз съм човек , който се подсигурява двойно за такива неща. Дори им звънях няколко пъти и си говорихме. Не , че е гаранция...

Та пристигаме на летището в Найроби и след бумащините се озърташе да видим комисията по посрещането. Леко сме притеснени... Никога няма да забравя , широката усмивка на нашия посрещач, която всъщност потвърждаваше , но и обещаваше , че всичко това ще се случи. Хотел Булевард , Найроби. Цивилизация , като за последно. Вечерта инструктаж и на сутринта : по машините... Е , такова нещо още не бях виждал ... Автобус на камиона платформа... Яко! Веднага се сбутахме с едни австралийци за местата до прозореца . Африка идваме!

масай мара - ранно ставане за полет с балон. Аууу , искам пак! Рееш се в безтегловност , а от долу , като на парад , антилопи, жирафи, лъвове, носорог с малкото си , хиени и още много...на връщане, към лагера , гледам двама юнаци пасат крави. Единия държи страховито на вид копие и ми се хили дружелюбно. Ду ю сел дис спиар ?викам аз, а юнака ми кима жизнерадостно с глава. Хау мач ? Питам аз и си мисля : трябваше да се правя , че не Ме интересува и сега ще ме одерат . 7$ вита типа и ме гледа виновно. ОК , казвам царствено , а душата ми пее. Е, после ме беше яд за 40$ , които дадох преди това в Кения , за едно ИЗКУСТВЕНО копие , но нали трябва да две и то на кръст на стената...Масай Мара - 3 дни

Път към Танзания. Аруша. Прах и африканци. 2дни

Серенгети и Нгоро Нгоро. Акации и мъгла , стелещата се между тях . Призрачен и тих пейзаж , нарушаван единствено от полъха на вятъра и непрекъснатия рев на двигателя. А и тези австралийци... Все нещо си говорят....Много по обширно от Масай Мара и доста повече обикаляне за да видим нещо. И тъкмо ще се прибираме без гепард... И той изпълзя от един храст и мино ТОЧНО до камиона. Ухааа... Вечерта , лагерен огън , антилопи в храстите, аз ЕСТЕСТВЕНО, че с копие в ръка седя до огъня, слушам шумовете на ноща , гледам как блещука жаравата и си мисля : аз съм тук... И в този миг, Милото виква :А , крава ! И хуква към храстите. Трябва да ви кажа , че повечето автори са единодушни, че африканският бивол едно от най-опасните и раздразнителни животни. И моята обич , тича право към него изпълнена с желание ... И аз не знам за какво! И тук , аз скачам, хващам фенера , светя в очите на животното ( ако някой се пита защо- е ,то е за да не види жена ми ... ) и още с копие в ръка , тичам след нея и успешно я завръщам назад. Оцеляхме !

Път към занзибар. От всички нощи , точно тази не разпънах втората част от палатката и то взе , че заваля...мам....му...

От континента до Занзибар стигнахме с нещо наречено Повръщащата комета. Нямам спомени...или не ми се разказва....

Занзибар - морски пазар, португалска крепост, шнорхелинг и костенурки, пазар за роби, ресторант МУСОН... Ние бяхме там!

Малави - нишо смислено , освен една българка в средата на нищото...

Замбия - просто път.

Зимбабве - водопада Виктория. Величествено! Грохот и финна мъгла ! Нями Нями ( богът на Замбези ) наднича зад скалите и ни очаква утре .

Който не е правил рафтинг по Замбези, значи нищо не е правил :) . Бързеи от 1 до 4 клас. Много яко! Естествено , че ще се пиша доброволец за 5 клас , естествено ,че от 4 лодки се сформира само една и ДА естествено , че се обърнахме. Направо си изкарах акъла! Изплувах под сала, навсякъде вода и на всичкото отгоре не свършва, нищо че правя отчаяни опити да я изпия цялата... Явно очите ми са били доста големи и убедителни, че кормчията да извади първо мен от всичките 8 човека... Но пък големите очи винаги са били предимство...

След това полети към Варна и дота колебания , дали като кацнем в Истамбул ( нашата врата към света) , няма да ме арестуват заради копията и рогата в багажа ми. Но , не би !

Ние бяхме там и пак ще се върнем за да видим горилите. Но, не сега не още...

  • Харесвам 20
Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

Мараба на пишещия това :) Направо изби рибата... Още един на опашката за четене :) Моля те, направи го като Флай - ако имаш време и желание.

 

А, какво значи "Като Флай " ?

Ако е за по-подробно, толкова мога. Принципно подробности , като имена на места , градове не помня... Не само , защото беше отдавна , а и защото по важно е за мен какво съм видял, атмосфера и емоции,а не толкова дали е било на точно определено място. Ако питаш за технически подробности , за съжаление си изтрих случайно папката и всичко изчезна. Но , когато реша да се върна там, ще го направя отново , нямам спомен да ми е било много трудно...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ
Публикувано: (редактирано)

не, не, не го прави като флай, а както ти си знаеш

 

 

 

Кажи за българката в малави!

Ами , след близо 14 дни без българска реч, освен нашата собствена ( предупреждение - много бързо се свиква да не ви разбират и трудно се отвиква) си седим на брега на Malawi lake и по стар български обичай коментираме спътниците си, когато забелязвам съмнителна жена на видима възраст около 35-40 год , доста вторачено да ни гледа от близката маса на бара. Тъкмо щях да взема мерки ( т.е. Да млъкна ) и тя скача ( при което, аз бързо търся с поглед потенциално оръжие ) и виква : " ама вие българи ли сте ? " и от там разговори до късни доби. Пътувала сама !!! , спяла по местни хора... Доста безотговорно според мен :) .Аз като чух това , се изнесох и оставих двете с жена ми да обсъдят световните проблеми... Та това е . Май се казваше Боряна... Редактирано от МАРИН МИТЕВ
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

А, какво значи "Като Флай " ?

Ако е за по-подробно, толкова мога. Принципно подробности , като имена на места , градове не помня... Не само , защото беше отдавна , а и защото по важно е за мен какво съм видял, атмосфера и емоции,а не толкова дали е било на точно определено място. Ако питаш за технически подробности , за съжаление си изтрих случайно папката и всичко изчезна. Но , когато реша да се върна там, ще го направя отново , нямам спомен да ми е било много трудно...

 

Имах предвид като FlyTraveler. Разбира се, като искаш и можеш ще разказваш. Просто за хора които нищо не разбират от тези дестинации, информацията е безкрайно важна. Обяснение като на деца, със снимки :) Влюбих се в дестинациите само от такива обяснения...

 

Аз самата пиша доста неинформативни пътеписи - иначе емоционални много - и затова и не ги публикувам тук. Само в литературни сайтове :) Тук наистина много ми допадат информацията и подадената ръчичка.

 

Поздрави.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Аз самата пиша доста неинформативни пътеписи - иначе емоционални много - и затова и не ги публикувам тук. Само в литературни сайтове :) Тук наистина много ми допадат информацията и подадената ръчичка.

Много бих искала да прочета един такъв емоционален пътепис и със сигурност не съм единствена. Хайде, Rainy, качи някое твое разказче, ако разбира се не е твърде лично :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много бих искала да прочета един такъв емоционален пътепис и със сигурност не съм единствена. Хайде, Rainy, качи някое твое разказче, ако разбира се не е твърде лично :)

 

@Деси, сакън лично :) Просто не искам да досаждам. Ето, специално за теб. Ако сметнеш като лично мнение, че такъв тюрлю гювеч би донесъл полза - ще се радвам и на мнение от Основателя, ще се напъна да намеря време и ще го кача тук. Поздрави сърдечни!

 

http://www.hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6722&start=0

 

Извинявам се за офтопика!

 

По темата -> @Марине, ще се радвам ако напишеш по-подробно, наистина. Аз страшно си падам по такива пътувания. Флай с неговите пътеписания и снимки (и не само той, но говоря за Африка в момента) ми разкри такава посока на мислите по посока Африка - където винаги съм искала, че думи нямам... Ти си следващият, който така ме заинтересува. Така че - моля :) Ако имаш време и желание.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

О, след малко сядам да чета :) . Благодаря ти, Rainy

А що се отнася до темите за Африка - пишете, качвайте снимки, моля! Със сигурност сме много желаещите да се почувстваме част от такива изживявания. Разказите на FlyTraveler са изключително детайлни и богати на информация, а стилът на писане на Марин е толкова увлекателен. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Деси, сакън лично :) Просто не искам да досаждам. Ето, специално за теб. Ако сметнеш като лично мнение, че такъв тюрлю гювеч би донесъл полза - ще се радвам и на мнение от Основателя, ще се напъна да намеря време и ще го кача тук. Поздрави сърдечни!

 

http://www.hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6722&start=0

 

Извинявам се за офтопика!

 

...

Много беше интересно! При тази твоя страст към писането, вероятно имаш повече от един пътепис, а аз със сигурност ще ги прочета с удоволствие. Ако ги споделиш, разбира се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Марине, не съм се смяла така във форума от постовете на Лили за Гватемала. :lol:  Почти си те представих с копието край огъня, а половинката ти как се приближава към бивола в нощта, романтично.  :)

Подкрепям молбата за снимки от балона, ако имаш пусни 1, 2.

Връзка към мнение

Здравей и от мен,

 

аз за момента нямам опит в overland пътуванията по света, въпреки че съм проучвал такива възможности до степен влизане в контакт с такива агенции по е-мейл. Адмирирам предприетото от теб споделяне на личния ти опит, които може да се окаже вдъхновяващ за другите читатели на форума.

 

Изводът до който съм стигнал до момента, е че негативите са повече от ползите при такива пътувания. Тук е личния опит на един  мой случаен познат от Африка (канадеца Колин) и неговия опит и заключения като критика за такива пътувания, които споделям с линка:

 http://www.colinsnotes.com/2013/09/05/my-so-called-trip-to-malawi-and-why-i-will-never-do-a-g-adventure-overland-trip-again/

 

Да, overland пътуванията са корави, но да пътуваш самостоятелно в Африка без компанията и увереността, която ти дават другите туристи в групата и помощния персонал на тези компании е не по-малко авантюристично.

 

Аз продължавам да си мисля за такива пътувания в далчна перспектива, доколкото личния опит все пак е най - меродавен.

 

Поздрави.

Редактирано от Valley
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.