Прескочи до съдържание

Overbooking, denied boarding и подобни


Препоръчани мнения

Това не знам до колко е вярно, но не звучи добре:

Юлия Бикова пред БЛИЦ: Купих си билет от Wizz Air, чекираха ме и... се оказа, че няма места в самолета!

http://www.blitz.bg/news/article/285567

Връзка към мнение

Не съм я чувал тази певица , но явно е голяма звезда щом прави европейски концерти :)

 

За пръв път чувам за подобен проблем с Wizz и чакам с интерес развръзката.

Мрънкането относно допълнителните такси не заслужава коментар , а за да плати 300 евро най-вероятно е отишла направо на летището за първия възможен полет и е приела всичко каквото са и предложили като услуги. Представям си шока ако се беше качила и разбере , че кафето и сандвичите се плащат...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това не знам до колко е вярно, но не звучи добре:

Юлия Бикова пред БЛИЦ: Купих си билет от Wizz Air, чекираха ме и... се оказа, че няма места в самолета!

http://www.blitz.bg/news/article/285567

На такива неща много трудно вярвам. Първо, БЛИЦ наскоро писаха, че луната не съществувала, а била холограма.

Второ, никой не знае тази Юлия Бикова колко пъти е летяла със самолет и знае ли какво е чекин. Трето, overbooking и involuntary denied boarding се случва и при най-добрите компании, като имаме предвид първите две точки, не е ясно дали не е това.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да де , но това ще е първият ми известен случай на овърбукинг при Wizz , а имаме съфорумци със десетки полети с тях.

Иначе има няколко медии като ПИК , офНЮЗ , БЛИЦ и подобни които са истински помийни ями ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да де , но това ще е първият ми известен случай на овърбукинг при Wizz , а имаме съфорумци със десетки полети с тях.

Иначе има няколко медии като ПИК , офНЮЗ , БЛИЦ и подобни които са истински помийни ями ;)

 

На мои познати се е случвало на полет Шарлероа - София с Wizz. Не е било точно овърбукинг, а точно преди излитането, от екипажа обявили, че трябва да свалят N на брой пътници, понеже екипажа е в намален състав. Питали кои пътници искат да слязат, като им осигурили полет за следващия ден, хотел + компенсация, ако не се лъжа от 200 евро.

Редактирано от Зани
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това не знам до колко е вярно, но не звучи добре:

Юлия Бикова пред БЛИЦ: Купих си билет от Wizz Air, чекираха ме и... се оказа, че няма места в самолета!

http://www.blitz.bg/news/article/285567

В тоя парцал Б**Ц толкова откровено и очеизвадно поръчкови неща съм срещал, че подхождам с мнооооого силно подозрение към "информациите" в него.

Което, разбира се, не изключва да има нещо вярно в случката с тази световноизвестна звезда, въпреки че и аз не съм чувал за овърбук при Wizz, което също не е изключено, както става ясно ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Питали кои пътници искат да слязат, като им осигурили полет за следващия ден, хотел + компенсация, ако не се лъжа от 200 евро.

Нарича се VDB (voluntary denied boarding) и компенсациите стигат до хиляди долари за трансконтинентални полети.

 

Мисля, че в друга тема го бяхме споменали, но по света има хора, които от това се прехранват.

Принципът е ясен - търсиш евтини полети, за които има голяма вероятност да бъдат над-продадени, на чекина казваш, че не ти е спешен полета и чакаш да те викнат, ако се наложи. Няма ограничения в броя на компенсациите.

 

В конкретния случай 200 евро хич не е малка сума, а имайте предвид, че можеш да се пазариш.

Авиокомпанията трябва да покрие освен хотела - и някаква храна+пиене, както и транспорт от/до този хотел. Дефакто си на тяхна издръжка (умерена) до следващия полет, защото си им направил услуга.

 

Ако стане така, че не съберат достатъчно доброволци - става неприятно, особено ако няма закъснели за чекина (които по принцип горят мигновено в такава ситуация). Не знам точно какъв принцип използват, но могат да свалят хора от самолета - само и само за да излети. После поне е лесно - подаваш си оплакването по каналния ред и си прибираш максималната компенсация, защото в случая вината, че са надпродали самолета (или не им е дошла едната стюардеса) е изцяло тяхна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да де , но това ще е първият ми известен случай на овърбукинг при Wizz , а имаме съфорумци със десетки полети с тях.

 

По времето, когато летяха до Тревизо са ми предлагали (при полет от там до София)  билет за следващ ден (или по-скоро след два дни мисля), хотел и пари, защото имаше овербукинг. Мисля, че беше по 3-томартенски празници и имаше навалица. Не успях да се възползвам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип Уиз не овърбукват, но кой знае, може да е имало отменен полет предишен ден, което да е наложило сливане на двата полета и нещо да не са допреценили? Но пък не сме чули за отменен полет. И на мен ми стана интересно как цена от 100 евро е станала 300, да се сгърча не мога да закача 200 евро екстри, освен ако не тръгвам с 6 куфара багаж :) Както и да е, де, коментарите под статията са впечатляващи :)

 

А това за лова на овърбукнати полети, преди година-две бяха популярни следобедните и вечерни полети на австрийците по линията Виена - София. Сега не знам дали още е така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А това за лова на овърбукнати полети, преди година-две бяха популярни следобедните и вечерни полети на австрийците по линията Виена - София. Сега не знам дали още е така.

Имаме ли такава тема във форума, интересно ще е хора да споделят опит с овербукнати полети? Аз поне имах един интересен случай тази година.

Връзка към мнение

Знам за случай при който катарците настаниха пътник в бизнес класата на същия полет за Мелбърн на който я бяха овърбукнали в икономична ...така и не хванах логиката им ???

Може би защото е и с австралийски паспорт и е вдигнала луд скандал позовавайки се на австралийското законодателство.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напълно нормална практика. Bumping се нарича :) Даже е по-нормална от тази с компенсациите.

Ако има физическо място на самолета, пари от това, че седиш 3 реда по-напред, те не губят. 2 манджи от по-скъпите си изял, голяма работа. Къде са 2 кетъринг комплекта, къде са няколкостотин евро.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

На мен ми се е случвало. Миналата година на Lufthansa полет Марсилия-Мюнхен ме настаниха в бизнес класата понеже икономичната беше овърбукната.

Между другото това беше и момента, в който реших, че надали някога ще си купя билет бизнес класа. Едната сьомгичка с малко винце (примерно) определено не струват няколкостотин евро отгоре :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Абе за Марсилия-Мюнхен със сигурност не си струва, ама за междуконтинентален има качествена разлика между седалка и плоско легло... 

Въпреки че аз надали занапред ще успея да извадя кеш или дори достатъчно мили за 4 едновременно (за семейството де). Та колкото летял толкова, отсега само икономична...

 

Знам за случай при който катарците настаниха пътник в бизнес класата на същия полет за Мелбърн на който я бяха овърбукнали в икономична ...така и не хванах логиката им ???
Може би защото е и с австралийски паспорт и е вдигнала луд скандал позовавайки се на австралийското законодателство.

Това е нормално, щом има място в бизнес. Ако я оставят трябва да плащат компенсации, а така само една храна фактически. Даже обикновено ъпгредват някой с по-висок статус, като стимул да продължава да лети с тях примерно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо и бяха предлагали хотел и парична компенсация , но тя не се е съгласила и след доста разправии са решили да я качат.

Връзка към мнение

Сега ще питам нещо за което сигурно много хора ще се смеят:

Как се стига до този Overbooking? Авиокомпаниите не продават ли билети колкото е капацитета на самолета или понякога се презастраховат и продават повече билети?

Връзка към мнение

Чак пък да се смеем  :)

Винаги има някакъв процент липси (no show), дали защото хората закъсняват, или се отказват, или изпускат връзката... Компанията си има статистика и продава малко повече билети, за да покрие липсите и да си напълни самолета на 100%. В момента в който не уцелят (т.е. продали са повече билети, пък няма достатъчно липси), започват да упгрейдват или да предлагат VDB, или ако в краен случай няма желаещи да отказват боардинг и предлагат компенсации, просто защото самолета не може да носи повече.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Etihad ни настаниха в бизнес клас при полет Абу Даби - Найроби миналата година. Наистина беше страхотно, никога не съм си позволявал бизнес класа. Естественно това се представя като upgrade (то си е така де, за нас нямаше значение). С Емиратс на 2 пъти съм случвал овърбукинг - от Дубай за Куала Лумпур и от Делхи за Дубай. За тези случаи ще ви разправям друг път, че сега излизам...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Aegean Airlines, Athens - Sofia полет ранен следобед. Полетът беше овербук-нат. Предложиха ни (група от 3 човека на един билет) полет на другия ден сутринта, по 250 EUR на човек, спане в 5-звезден, вечеря и закуска. Не им се разсърдих, от тогава ми са в топ 3 компаниите :)

Както споменах имах индентичен случай с Wizzair от Тревизо, но не се възползвахме, защото следващ полет имаше чак след 2 дни.

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Една дружка шотландка я бяха bump-нали от Сидни до Лондон в бизнес-класа, направо си беше отживяла от ядене и пиене в големите кресла.

Има големи късметлии, които на трансконтинентален полет, по време на натоварените сезони, им го предлагат, дават им по 1000+ долара, спането в хотел с яденето и пиенето, и на следващия ден ги слагат в бизнес класа, ако няма места в икономичната.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Тази пролет имах овербукинг с Qatar на Инчеон. Предложиха трансфер с Turkish. Надявахме се на бизнес класа, но не би. Категоричен беше момъкът-мениджър на чек-ин. Хотел - можеше, ваучери за храна също, но бизнес класа - не. Даде ваучери за Asiana lounge, които не ползвахме, понеже се забавихме с трансфера. Иначе по-късно, след писмо до Qatar, ни компенсираха със 150 EUR.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Инчон-Доха минимум едни 500 евра на парче е трявбало да дадат...и то на място. Пазарлък му е майката. В такава ситуация няма какво да загубиш, най-лошото е да те качат на самолета и да си стигнеш навреме :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.