Прескочи до съдържание

дневник (Полу)Околосветско пътешествие до Южните морета


Препоръчани мнения

Преговорите навлязоха във финалната си фаза, но май ядосах агента с безподобното си пазарене и си легна да спи :) .

Не стига, че съм му дал конкретен маршрут и имена на пансиони, ами и иска да си слага горница.. не е познал :lol:

Да си е договорил по-голяма отсъпка като иска пари да изкарва.

 

Графикът вече е ясен:

07.09 - София - Мюнхен с Lufthansa. Отъркване в кожените кресла на бизнес ложата за късмет.

07.09 - Мюнхен - Милано с Lufthansa. Тичане да си хвана самальота.

07.09 - Милано - Шанхай с Air China. Разходка в Шанхай 5-6 часа.

08.09 - Шанхай - Оукланд с Air New Zealand. Разходка в Оукланд 5-6 часа.

09.09 - Оукланд - Папеете с Qantas. Пристигане на 8ми ;) Не е ясно къде ще го спя. Клоня към един апартамент от airbnb.com.

09.09 - Папете - Моореа с Air Tahiti. Волна програма 3 дена. Очертава се да нямам вай-фай в колибката Pension Motu Iti

12.09 - Моореа - Хуахин с Air Tahiti. Напред-назад 2 дена. Придремване в Pension Fare Maeva.

14.09 - Хуахин - Раятеа с Air Tahiti. Нагоре-надолу 2 дена. Почивка в Pension Raiatea Bellevue

16.09 - Раятеа - Бора Бора с Air Tahiti. Снимки за Фейсбук 2 дена, да се пукат душманине. Отмора в Pension Bora Bora Ecolodge Anau.

18.09 - Бора  Бора - Папеете с Air Tahiti. Стискане на палци да си хвана връзката за Раротонга, че е веднъж седмично.

 

18.09 - Папеете - Раротонга с Air Tahiti. Гледане на залез и още снимки за Фейсбук. Може и за вас да щракна няколко. 2 дена айляк. Спане - неясно, ама евтино.

20.09 - Раротонга - Айтутаки с Air Rarotonga. Пак гледане на залез, този път от самолета. Тайна програма. Настаняване - неясно, ама още по-евтино.

23.09 - Айтутаки - Раротонга с Air Rarotonga.  5-6 часа разходки и рекапитулация на спомените.

 

23.09 - Раротонга - Оукланд с Air New Zealand. Скок в бъдещето :) Подремване в летището или пък не .. зависи колко пари са ми останали :)

24.09 - Оукланд - Сингапур с Singapore Airlines. Тичане да си хвана връзката.

25.09 - Сингапур - Лондон с Singapore Airlines. Спринтиране да си хвана връзката.

25.09 - Лондон - Атина с Aegean. Разплуване на rooftop бара на хотел Президент на по сокче, че пари йок

26.09 - Атина - София с Aegean. Първа фаза на тежка пост-приключенска депресия.

 

Иначе, запазването на билети с Air Rarotonga е лесно, но доста съмнително мероприятие. Само като им чета условия

 

Да не говорим, че нито дават PNR, а някакво цифрено кодче, нито пращат е-майл за резервацията след 1 час....

И не забравяй линията на смяна на датата, ще имаш хотели на една и съща дата в две различни места, много интересен феномен. Ти сигурно си знаеш, но е любопитно и за останалите. Например резервираш си хотел в Оукланд в сряда и после, на следващия ден в Папеете пак в сряда :)

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Кво, кво, пак нещо не съм в час?

След Валери и НиЛо в Бора Бора, сега Алисия и Ники са в Сен Тропе 

http://www.chudesa.net/%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5/

 

Познай дали са били в къщичките над водата  ;)

 

П.С. Фен извинявай за офтопика , не се сдържах.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ако зациклиш на Бора Бора на 18/09, какво става?

Нещо ми се изтри поста и аз не разбрах как го направих/ оффтопик

 

Като изпуснеш такъв полет бъркаш дълбоко в джоба и купуваш Бора Бора- Папеете-Оукланд-Раротонга. При толкова редки полети, просто нямаш избор. Аз по тези ширини имах полет Фиджи-Вануату, също веднъж седмично, дори има острови, до които полетите са 1 на 2 седмици.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ако зациклиш на Бора Бора на 18/09, какво става?

 

Нещо ми се изтри поста и аз не разбрах как го направих/ оффтопик

 

Като изпуснеш такъв полет бъркаш дълбоко в джоба и купуваш Бора Бора- Папеете-Оукланд-Раротонга. При толкова редки полети, просто нямаш избор. Аз по тези ширини имах полет Фиджи-Вануату, също веднъж седмично, дори има острови, до които полетите са 1 на 2 седмици.

 

Точно. Изпусна ли го .. трябва или да заседна в Таити още 5 дена (мъка, мъкааа), и да хвана директен за Оукланд, изпускайки о-вите Кук, или да хвърча веднага дотам през Оукланд. Цифромания жестока (900 евро към момента), а и имам тайна мисия. Не мога да ги прежаля.

 

Точно линията за смяна на датата съм я споменал като "скок в бъдещето". Сума ти народ си е изпопропускал полети и хотели заради нея :)

 

Вануату, или както една китайка, забърсана на плажа във Фиджи, с часове наричаше "Ануату" и сериозно ме накара да се съмнявам в познанията си по география,  го мисля за догодина по това време в комбинация с Нова Каледония. Има там един вулкан, на който съм хвърлил око след епизода на "Орел и решка" ..

 

Наред с това, от представителите на Сингапурците ми потвърдиха, че в действителност самолетът се явява пълен и при тях. От една страна - добре, защото ми се увеличават шансовете за VDB .. от друга -  зле, че ако не върже: 24 часа летене без прозорец .. :(

 

И още допълнителна информация - Егейците не позволяват предварително запазване на седалки, освен ако не сте със златен статус в Стар Алайънс или летите бизнес класа.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На когото му е интересно:

 

2014 Excursions rates.pdf

 

Това са т.нар "официални занимания" във Френска Полинезия.

Цените ще видите сами. Мен ми дават 5% last minute отстъпкa.

 

Проблемът е, че на доста места прочетох: "не си запазвайте екскурзии предварително. На място всичко е по-евтино" .. и сега се чудя дали да не рискувам.

 

Edit: успях да намеря и по-"confidential" файл със същите мероприятия. Излиза, че турагентът товари с 15% и после смъкват 5% за кьорфишек :) Ако ви интерсуват наистина добри цени - реалните са "делено на 1.15".

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не мога да изровя кои сме ползвали, но ти пускам 2-3 записани:

--------------------------------------------------------------------

http://boraborasafarilagoon.com/BoraBora_Lagoon_Eng.html 
59Euro Half Day, 84Euro Full day

------------------------------------

http://www.maohinui.net/index.php

-----------------------------

Climbing Mt. Pahia on Bora Bora - ако си мераклия, аз бях, намерих пътеката по обясненията, но на средата се отказах, беше прекалено хлъзгаво и рисковано, стигнах до едно старо въже с възли, по което трябваше да кача една 10м скала и ми се стори прекалено тъпо да се изпочупя на Бора Бора точно и се върнах.

http://guslindquist.com/pahia.html

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тези вторите, като видях, че обядите им са с Моет или Шандон шампанско, направо няма да им гледам цените :)

 

Откакто на о-в Мана, Фиджи се правих сам на голям катерач, и опрях до помощта на точно такова въже, та после едвам си изцерих инфекцията от раните по ръцете, разчитам на по-цивилизовани мероприятия или поне на водач.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Първите май ги ползвахме, останахме доволни, виждат се доста риби и направихме пълна обиколка на острова по вода и после имаше хапване на едно малко моту..

post-64-0-39361800-1409829005_thumb.jpg

post-64-0-95696400-1409829004_thumb.jpg

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Предполагам на прословутия Motu Tapu. Виждам я за 84 Евра без отстъпката в файла, май ще се окажат прилични цените.

Връзка към мнение

Обнових мнението с екскурзионния файл.

Уви - чичко гугъл не ми дава да сваля "истинския" ценоразпис, та ги гледам цена по цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Такааа .. 4 часа преди полета всички хотели са запазени. Алармата ми е за 3, но явно няма да я ползвам.

 

Промените спрямо предните ми мнения са малко:

  8 - 9 ще спя на Таити в хотел Sarah Nui. Пълна обиколка на острова и преглед на нощния живот.

10 - 11 - Моореа, Hotel Kaveka. Лагуни, разходки, танци, ядене. С други думи - Рахат-махала.

 

18 - 19 - Раротонга, Paradise Inn. Много за правене, малко време. Ще се бърза. Добре, че е малко.

20 - 23 - Айтутаки, Rino's beach bungalows.

 

След като Уизеър ми натриха носа и пристигнаха навреме днес в Милано, страхът от неслучването на което ме отказа да тръгна по-рано и ми попречи вече да съм в Шанхай и то летял в бизнес класа, единствената променлива остана Луфтханза да не се изложат утре.

 

Лек ми път :)

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Дотук(Милано) - добре. Даже преизпълних плана и намазах чекин на куфаря чак до Оукланд..

Евала на Луфтханза. Такива вкусни закуски и в хотел рядко се виждат..

Да видим китайците с какво ще блеснат.IMG_20140907_095309.jpg

DSC_0580.jpg

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Дотук(Милано) - добре. Даже преизпълних плана и намазах чекин на куфаря чак до Оукланд..

Евала на Луфтханза. Такива вкусни закуски и в хотел рядко се виждат..

Да видим китайците с какво ще блеснат.attachicon.gifIMG_20140907_095309.jpg

attachicon.gifDSC_0580.jpg

 

 

На добър час! Чакаме снимки! Това Айтутаки много красиво изглежда по снимки от Нет-а, то няма не-красиво място в маршрута ти (мека казано) де...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лек път, да си изкараш много готино и да покажеш снимки! :)

+1

 

В какви времена живеем ... след няколко часа ще е в другият край на света или по-точно някъде под нас :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В какви времена живеем ... след няколко часа ще е в другият край на света или по-точно някъде под нас :)

Направо си е надолу с главата :biggrin:

 

Впрочем - един любопитен феномен - имаме си магеланци, които почти едновременно са на две точно противоположни точки на света - доколкото, ако не се лъжа тия дни Тони спомена, че е в Ронда, а Окланд се явява точно, ама точно на обратната страна на земята. :)

Ето един сайт тук , от който може да си намиратете антиподните позиции :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Оукланд. ЕДвам стигнах. Уифито свършва, а трябва да гоня автобус та подробности по натам

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Минава 1. Псувам джетлага, който смятах за безусловно победен, но ме надви и превърна следобедната дрямка в здрав сън. Изпуснах си единствената вечер в ПапеЙте ама какво да правиш - природа.

Ще ви запозная накратко с перипетиите си дотук:

Както писах, попреизпълних плана и се отървах от куфара, хапнах царски в бизнес класите, отърках се в кожата на бизнес салона в Мюнхен и цопнах в Милано. Много недомислено за трансфери летище. Ходиш ходиш.. коридори, лабиринти.. дано да не ти се налага да бързаш. Последен бях на гейта, където ме чакаха с нетърпение. "Бугаро, бугаро" почнаха да си шушукат.

В крайна сметка се оказа, че на нашето летище нещо са оплескали и багажът не е чекиран докрай, а само до Шанхай. Хубаво, че ги следят тези неща. Получих инструкции и се натоварих към Китай.

 

Полетът беше ужасен. Стотици китайски семейства, провинциални, с изключително шумните си и мръсни деца. Разливаха, мажеха, крякаха, акаха..11 часа. Никакъв сън, а дори си бях сам на реда. Между другото, на всичките полети бях сам на реда.. Късмет. Единственото хубаво в самолета беше, че специалното ми меню се оказа огромна и невероятно вкусна телешка пържола:

IMG_20140907_133408.jpg

 

Разбира се, дадоха пластмасови прибори, който направиха яденето голямо препятствие.

 

Тук дойде и другата пречка. Смотаният им самолет нямаше ни едно юсб да си заредя техниката, което доста ми усложни живота в последствие. За да ме разберете,ще ви открехна каква дуракоустойчива схема сътворих:

На взет назаем смартфон - сим карта от симпатик и мтел спот към нормалния си номер. За информация- в подписа ми.

На верния сименс ес 65, който преди 2 седмици стана на 10 години та му подарих оригинална батерия за юбилея - българската симка.

Отделно, на ремонтирания в последния момент мп3 плеър накачих резервни копия на важните програми.

Схемата ми беше следната:

Бг картата пренасочена при невдигане или недостъпност към симпатик номера (вече може, трябва да си редактирам статията), който е на устройството със спот за същия бг номер. Целта: ако имам интернет и ми звънят на бг номера: звъни ми сименс и спота. Вдигам през спота, не плащам.

Ако нямам интернет, звънят ми и сименсът реагира. Оставям го да звъни и той праща разговора към симпатика. Плащам пренасочване към британски номер и ако има входяща тарифа на симпатика.

Ако сименсът не работи- директно звъни симпатика и плащам същото.

А сега се сетете какво става с цялата схема като ми падна батерията на смартфоня след час Шанхай.. Снимане с мп3 и говорене в роуминг, защото си забравих преходника към нормална симка като за сименса.

 

Този текст ми отне над час за набиране на смартфона..а дори не съм подхванал Китай и как за малко да си остана там...

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Супер интересно е да се четат приключенията 'в реално време', специално благодаря  :thankyou: . Но понеже съм бил от другата страна и съм се чудел как да постъпя, мисля, че е жалко да си губиш времето да ни пишеш докато си там(освен естествено при скучните чакания по летищата).

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Така или иначе сега е 3 и вече не ми се спи, та ще попиша още малко.

 

Стигнах смачкан в Китай и след малко разяснения, че си тръгвам на същия ден, но все пак ми трябва 72 часовата виза, си получих печата и си взех куфара. На заминаване има съхранение на багаж та изсипах ненужното в шкафчето, предплатих 10 юана, с уговорката, че им дължа още 40, и се отправих към метрото. С обмен на валута не се занимавах - купих си още в София и юани, и новозеландски долари, и пасифик франкове дори. За последните, подробности после. За малко да се мина..

Имах уговорка да ме разкарват по забележителностите и трябваше да се добера до спирка на метрото в центъра. Карта за комбинирани метро и маглев е 55юана от гишето на маглева. Стигнах на срещата и ме засипаха с подаръци по случай фестивала на луната, който едвам събрах в предвидливо опразнената раничка. Торти, дрънкулки, чудеса..

Шанхай е интересно място. Който е ходил знае, който не е - да отива. Готина смесица от старо и ново:

DSC_0594.jpg

IMG_20140908_044356.jpg

 

Обикаляхме доста, даже прекалихме. Закуски и обеди в места само за китайци. Истинска кухня, даже ми хареса. Не ми дадоха да платя и стотинка, гост съм бил.

Връщането беше изчислено ужким до секунда. Хващане на маглева в един часа и два часа релакс и четене за Оукланд..ама нещо не ми мина номера. Маглева добре:

IMG_20140908_071726.jpg

Стигнах и тичам да си взема куфара, но минавали покрай чекина виждам, че никой не се реди.. Докато си прибирах багажа ми звъни непознат инострански номер.. Айде вдигай на роуминг 6лв/мин. Новозеландските авиолинии. Господине, къде сте? На 20 метра от чекина. Вие сте последният пътник, който чакаме, а и е имало проблем с багажа ви, моля явете се незабавно...

Натъпках всичко по куфара и раницата, тръгнах да си плащам 40 те юана, тия ми викат "5 дължите". Хич и не им се противих, даже им оставих тортата, че никъде нямаше да ме пуснат с нея. На чекина само аз. Пробвах да си изпрося куфарчето да лети до ПапеЙте ама йок. Казаха ми да побързам да стигна гейта, допринасяйки за паниката. Стигам и гледам пак само аз, а време има уж. На бегом минах през банята и от бързане се напръсках с лак за коса вместо дезодорант.. Ситуацията тепърва щеше да става още по лепкава..

 

Пльоснах се на пейките пред гейта с намерение да се възползвам от мп3 то в комбинация с безплатен нет.. но бързо бях секнат. Гейт агентка се доближи.

Извинете, вие ли сте... Аз съм. Бихте ли дошли с мен, понеже има проблем с вашето пътуване до Оукланд и новозеландските имиграционни служби искат да разговарят с вас. Та да да дааааам. Подадоха ми телефона да говоря с агент Лоугън. Много дружелюбен, но това не пречеше да ми се разтупти всичко.. Какво ще правите в Оукланд? Кой ви е другия полет? Къде ще сте междувременно? Кога се връщате? С кой полет.. Какво работите?

Повтори няколко от въпросите и явно остана доволен. Дадох телефона на гейтърката, тя получи инструкции и ми се усмихна за пръв път. БИНГО! Натоварих се веднага, даже не успях да се чекна в фейса..язък ми за толкова път. Преди да ни изтеглят към рульошката придремнах няколко пъти и се будех от кошмари, че идват и ме свалят..стрес голям.

От напрежението ме можах да формулирам защо съм им привлякъл вниманието.. А всъщност причината беше елементарна и да си знаете: не се пътува към страна с визов режим на еднопосочен билет. Елементарно, ама кой да се сети..

За сметка на цялото фиаско, полетът беше най-приятния трансконтинентален, който съм имал. Самолетът беше идеален, персоналът безупречен. Спах като пън 7-8часа на 3 седалки. Бяха ми забравили спец. менюто и дигнаха страшна аларма да се извиняват и да търсят кой е виновен от тях. Въпреки това, не се представиха твърде зле:

IMG_20140908_102732.jpg

 

Виното, по препоръка на невероятно симпатичната стюардеса китайка, беше прелест. Нещо от 72ра, май..

Опарен от срива в комуникациите, помолих да ми заредят телефона на някой от с служебните контакти. Никакви проблеми. Страшни пичове тия новозеландци, както винаги съм оставал с впечатление.

 

Спане, ядене, спане, ядене..малко филми и лелеяната Нова Зеландия се яви в илюминатора:

 

IMG_20140909_021802.jpg

 

Разбира се, това, че са ме качили на самолета не значи, че ще ме пуснат да вляза в страната.. Щеше да се реши на място...

  • Харесвам 28
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз малко изтървах нещата.Нали нямаме визи за Нова Зеландия и ти всъщност не си ли с двупосочен билет влизане/излизане ?

Връзка към мнение

Все едно чета субтитрите на някой филм :)

След приключенския екшън да последват комедия и романтика с участието на macf1an

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

С тримесечни визи при пристигане сме по принцип. На два еднопосочни съм, че таксите са по-малко така..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дори да не се искат визи, понякога гледат дали имаш билет за излизане, ако не си жител там де. Обикновено го има в изискванията за влизане, рядко проверяват, но се случва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.