Прескочи до съдържание

Време за прекачване между полети


Препоръчани мнения

+1

 

Преди две години букнах през австрийците билети за Лисабон с прекачване във Виена. Предложиха ми опция от 45 мин. за трансфер във Виена. Предварително бях абсолютно сигурен, че това е невъзможно, но тъй като резервирах от официалния им сайт и цената беше изключително привлекателна, просто продължих напред и завърших процедурата. Два месеца преди полетите започнаха да хвърчат мейли от австрийските авиолинии с предложения за промени на часовете за полета на TAP от Виена до Лисабон. Ясно ми беше, че рано или късно ще се усетят, дори смятах да ги изръчкам за по-дълъг престой във Виена, за да отскочим до Коледния базар пред Кметството, но се отказахме с оглед метеорологичната обстановка през този период и евентуален риск от изпускане на полета до Лисабон. В крайна сметка за собствен кеф засякох времето за трансфер и то беше в порядъка на около 90 мин. чисто време, без багаж, който бях чекирал до Лисабон още в София. Австрийците предвидливо ми бяха оставили 150 мин., което естествено ме вкара в сериозен разход на едно от заведенията на ""ViE", които се славят с една от най-скъпите бири в света, но няма пълно щастие... :P

90 минути време за трансфер във Виена? Това не е ли малко много? Че аз на Шарл де Гол съм имал по 60 и са ми били предостатъчни, вкл. с отбиване в пушилнята между терминалите...А виенското летище е малко, в срвн. с ШдГ например.

Връзка към мнение

Тогава беше по-различно. Австрийците ни стовариха не на ръкав, а на стълба. През терминала в който влязохме нямаше транзитен коридор и се наложи да изчакам и премина паспортна проверка. Едва след това се отправихме към терминала обслужващ TAP, което наложи и ново преминаване през секюрити чек. Явно беше инцидентно, защото миналият уикенд ми направи впечатление, че и на кацане и на излитане в близост до нашия гейт стоеше паркиран еърбъса на TAP и очевидно не би трябвало да се получава това разкарване между терминалите при трансфер от София за Лисабон. Отделно от това VIE е много странно проектирано летище и при това непрекъснато качване нагоре и слизане на долу човек губи ориентация, а времето лети...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Да драсна и моето преживяване мин. година...

Ходих до Барселона с Air France през CDG с 45мин. между полетите (50мин. беше на връщането), та бая тичане беше натам, щото летището огромно, а полетът от Париж за Барса се оказа, че ще е от друг терминал, та хайде пак минавай през проверките и т.н... а то на майната си, но нямаше как де, чакаха ни.

 

п.п. т.к. това ми беше първият трансфер (т.е. с един билет) и си мислих, че всичко е уредено и няма нужда от повторни проверки, то бая се изненадах, че на самото летище няма някви транзитни зони/коридори от единия до другия терминал (в случая от 2Е до 2F). Ама пък веднага ни чакаха хора с табелки, за да ни ескортират през контролните пунктове... :biggrin:

 

Та в този ред на мисли идва въпросът - то е ясно, че ще се погрижат за нас, ако изпуснем самолета, но предполагам, че веднъж кацнали - другият (вторият) самолет си слага няк'ъв лимит на време за изчакване на хората, нали така?

Редактирано от SeeKnDestroY
Връзка към мнение

Разбира се, че втория самолет има лимит на изчакване. И в повечето случаи тоя лимит е едва няколко минути, че иначе им се разбърква цялото разписание :) Но зависи и кои са полетите, които ще се прекачват, примерно ако каца полет от Ню Йорк, от който има 40 човека за прекачване към Мадрид, може и да поизчакат повече...но общо взето ако те чака служител с табела едва ли ще изпуснеш връзката :)

 

А си минал пак проверка, защото в Париж си влезнал в Шенген. Ако полета ти е бил Амстердам-Париж-Барса няма нужда от втора проверка :) Поне паспортна де, някой летища си проверяват багажите на транзитните пътници, независимо откъде закъде летиш. 

Връзка към мнение

Изчакването много зависи. На Хийтроу НЕ изчакват, защото летището е на 100% капацитет и ако закъснее полета, няма кога да излети, всичко е пълно. Там има една проверка преди секюрити, ако ти остават по-малко от 35 мин направо ти свалят багажа и те пренасочват, без въобще да те оставят да тичаш и да се мъчиш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А си минал пак проверка, защото в Париж си влезнал в Шенген. Ако полета ти е бил Амстердам-Париж-Барса няма нужда от втора проверка :) Поне паспортна де, някой летища си проверяват багажите на транзитните пътници, независимо откъде закъде летиш. 

За паспортната ясно - дали от Шенген за Шенген, или извън.

Но за багажната, както писах оня ден точно на CDG като прекачвах и то обратно за София (от 2F на 2Е), изобщо не ми провериха багажа, само паспорта от типа "цък-цък". - даваш-взимаш, без много много бавене. На Виена нема такива филми братче - всичко наново колани, запалки, часовници...

Връзка към мнение

Възможно ли е да се направи трансфер за 1 час на Шонефелд / Берлин. Разбира се без куфари сме и ще се лети яко с оранжевите. :)

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Ако излетите на време от тук, и ако не те забавят на паспортна проверка на влизане, е възможно. Имайки предвид, че то си е дефакто тяхно летище (на оранжевите), и е максимално опростено като интериор, аз лично не виждам пречка. А и като чета си летял и минал през достатъчно голям брой други летища, така че не очаквам да те затрудни един бърз трансфер точно на Шонефелд. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще сменим нощувката, така ще избягаме от скъпото нощуване по Швейцария, но с малко по-скъп билет ще нощуваме в Берлин. Така няма да има "критични" точки.

Връзка към мнение

Зачетох се в темата и се притесних нещо. :( След три седмици летим с Луфтханза до Барселона с прекачване в Мюнхен. Имаме два часа. Ще ни стигнат ли?

Имам един кошмарен трансфер в Амстердам и ми настръхва косата. Тогава летяхме с БГ еър и КЛМ за Йоханесбург с разлика между полетите 1час. От София закъсняхме 40минути и получих същото отношение от служителите на БГеър като описаното по-горе. На слизане стюардесите ми казаха "Ау, побързайте" на въпроса дали са се обадили да ни чакат. Та какво препускане беше от единия край на летището до другия :sarcastichand: . Хич не ни беше смешно тогава. Съответно багажа си беше в София, въобще не бяха го качили. Засякохме се при обратния полет с група младежи, които на отиване бяха с нас, но за Щатите. И техния багаж останал тук. Въобще ние винаги пристигаме без багаж при полетите с БГ еър.

Връзка към мнение

Никакви проблеми нямаш, след като си с Луфтханза си на един билет, няма го проблема на "колежката" ти - нито рискуваш втория полет да изгори, нито ще има проблем с прехвърлянето на куфара :)

 

А Мюнхен е толкова добре организирано летище и с толкова лесно прекачване, че за тия 2 часа ще може и един вурст да хапнеш, ако ти е скучно чакането :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

90 минути време за трансфер във Виена? Това не е ли малко много? Че аз на Шарл де Гол съм имал по 60 и са ми били предостатъчни, вкл. с отбиване в пушилнята между терминалите...А виенското летище е малко, в срвн. с ШдГ например.

Виенското беше удобно за трансфер преди да го разширят. Сега е ужас, 1 час е малко, трябва да се тича буквално. Ние нямахме време и за тоалетна за този час...

Връзка към мнение

Ох, как ме зарадва това мнение, само ако знаеш...

 

В момента от Мадрид до Лисабон easyjet летят за 50 Е двупосочно без вкл. багаж. По принцип имай предвид, че билетите до Лисабон са си скъпички, а откакто ги няма ЕрФранс със сутрешния и вечерния си полет, австрийците, и Луфтито дерят по 3 кожи. Тази година, най-ниската цена, на която успах да си купя билети Лисабон - София са в порядъка на 490 лв комбина между австрийци и ТАР.

Бе ти направо си късметлия!!само 250 еуро за билет до Лисабон.Това си е чист късмет.

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Ще имам трансфер в Хийтроу, билета ми е общ и няма опасност от изгаряне на втората отсечка, но не ми се иска да изгубя един ден, ако нещо все пак се случи. Чета, че там не се изчаква, та взех да се стряскам леко. Не съм минавал през това летище, но по другите им летища съм чакал по час и над час само за проверката им.

Проверих от линковете, които сте дали, че ще кацна и ще излетя от същия 5-и терминал, това е добре.

Остава само проверките да минат бързо, нарочно ще бъда само с ръчен багаж. Имам общо 2 часа и 10 минути между двата полета. Предполагам и да има повечко хора,  ще успея безпроблемно да хвана вторият самолет, но страх лозе пази.. Ще гледам да мина през тези автоматични проверки с паспорта, до сега не съм минавал през такива.

Та има ли опасност от инфарктни ситуации или няма за какво да се притеснявам в случая?

Връзка към мнение

Нямаш проблем с 2 часа. Ако беше един, трябва да се поразбързаш.

Проверката се състои в сканиране на бордната карта точно преди секюритито (т.е. не трябва да те притеснява колко време отнема проверката). Трябва да минеш оттам 35 мин. преди полета, иначе направо те пренасочват.

Връзка към мнение

Няма паспортен контрол, ако не влизаш в Англия, за 2 часа няма смисъл да влизаш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Супер!  На Стансед също не исках да влизам в Англия и имах друг полет на друг билет след 3-4 часа, но си чаках паспортен контрол над час.

Връзка към мнение

И аз пак с подобно питане - билетът, който а-ха да купя е на Луфтханза, с прекачане на Мюнхен и 55 минути между двата полета. Втория полет се оперира от Lufthanza Cityline, на един и същи терминал е кацане и излитане.

Този полет не излиза никъде другаде, освен в официалния сайт на Луфтханза и си мисля, че е заради краткия престой.

Не бих се колебала, ако не е за декември.

Моля за мнение - дали да рискувам или да предпочета престой от 4 h 40 min пак там.

Обратния полет е януари, с 1 h 10 min през Франкфурт, но там нещо нямам съмнения, защото е рано сутринта.

Редактирано от Надя
Връзка към мнение

Ами според мен поне, щом го продават, значи е постижимо в голяма част от случаите, и ако не стане, те ще те пренасочат. Ако примерно няма следващи полети същия ден и има риск да пристигнете на следващия и това не ви харесва, разгледайте другите варианти, но иначе не бих му обръщал внимание. Този с престой 4 часа със същата първа отсечка ли е?

А, и ако не стане връзката като че ли има по-голям шанс да не ви стигне багажа

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, същата първа отсечка - Хелзинки - Мюнхен в 12:55 ч., Мюнхен - София.

Аз имам добри спомени от това летище, ама май последно преди 3 години летях от там. Не помня паспортния и секюрити контрола как бяха.

Редактирано от Надя
Връзка към мнение

И аз пак с подобно питане - билетът, който а-ха да купя е на Луфтханза, с прекачане на Мюнхен и 55 минути между двата полета. Втория полет се оперира от Lufthanza Cityline, на един и същи терминал е кацане и излитане.

Този полет не излиза никъде другаде, освен в официалния сайт на Луфтханза и си мисля, че е заради краткия престой.

Не бих се колебала, ако не е за декември.

Моля за мнение - дали да рискувам или да предпочета престой от 4 h 40 min пак там.

Обратния полет е януари, с 1 h 10 min през Франкфурт, но там нещо нямам съмнения, защото е рано сутринта.

 

55 минути за Муюнхен си е стряскащо малко време.Нищо ,че кацаш и излиташ на един и същи терминал.Хубавото е ,че летището е много добро,няма да има лутане.Другото добро нещо е,че Луфтханза си има достатъчно полети и самолети ,за да ви пренасочи или да ви смени часа на полета.

1.10 минути за Франкфурт:-))).Сутрин:-))...бе всичко си е до късмет.Кацал съм в 6 сутринта и на летището си беше като кошер.Полет от Кейптаун с 300 човека,полет от Йоханесург след 30 мин,полет от Торонто,и след това 2-3 полета  един след друг от Делхи,Пекин и Сайгон:-)))КЪСМЕТ!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За връщане имам опция през Мюнхен с 1 h 30 min престой, но е съвсем рано - в 06:10. Затова загледах този в 7 часа през Франкфурт. От тук ми е по-лесно и с ранния час, и с избора на билет.

Връзка към мнение

Да, същата първа отсечка - Хелзинки - Мюнхен в 12:55 ч., Мюнхен - София.

Аз имам добри спомени от това летище, ама май последно преди 3 години летях от там. Не помня паспортния и секюрити контрола как бяха.

Ами значи ако не успееш за 55 мин, най-вероятно ще летиш на този 4 часа по-късно така или иначе, докато ако купиш по-дългата връзка, дори и да имаш време, няма да се качиш на ранния самолет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Супер!  На Стансед също не исках да влизам в Англия и имах друг полет на друг билет след 3-4 часа, но си чаках паспортен контрол над час.

 

Защото нямат специална трансферна зона за International полетите.

http://www.stanstedairport.com/at-the-airport/airport-transfers/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.