Прескочи до съдържание

Евтини банкови преводи с transferwise.com


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Да, навсякъде си на латиница - в профила, при превод...Между другото, дори преди да си сменя името, си захраних успешно Револют картата. Там искат имената да съвпадат, не съм добавял никакви уточнения за името.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , T.E.Lawrence каза:

Да, навсякъде си на латиница - в профила, при превод...Между другото, дори преди да си сменя името, си захраних успешно Револют картата. Там искат имената да съвпадат, не съм добавял никакви уточнения за името.

Благодаря! Ще си говорим с Пейсера :-)

Връзка към мнение
42 minutes ago, Marco Polo said:

Следващият логичен въпрос би бил, има ли месечен лимит на въпросните преводи до 500 EUR

Не би трябвало да има ограничения

Връзка към мнение
преди 6 часа, Marco Polo каза:

Тъй като не съм проучвал, моля за информация на приблизително колко ще възлязат разходите по получаване на, да речем, 1000 EUR превод от Европа. Подчертавам, че конкретния случай изключва ползване на Пейсера, Трансфъруайз и подобни платежни системи

Искам да разбера ако от физическа банка се нареди сума към BGN IBAN какви биха били таксите за получаване изобщо възможен ли е такъв превод или за целта е непременно необходима еврова сметка.

В момента единствените 2 банки в страната, които нямат такса за входящ валутен превод са Прокредитбанк и Тексим банк. При Прокредитбанк обаче минус са по-високите месечни такси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, zzxxcc каза:

В момента единствените 2 банки в страната, които нямат такса за входящ валутен превод са Прокредитбанк и Тексим банк. При Прокредитбанк обаче минус са по-високите месечни такси.

Благодаря за hint-a! Прокредит наистина избиват примамващата оферта през други - в случая високи месечни такси и не са оферта. Дори виждам че са дефинирали определен вид сметка за такива нужди:

===========

Платежна сметка за основни операции по смисъла на чл. 73т от ЗПУПС
Payment account for basic operations under Art. 73t PSPSA (PAYMENT SERVICES AND PAYMENT SYSTEMS ACT)

===========

Дали това е обикновена разплащателна сметка или друг вид сметка. При останалите банки като че ли отсъства такова пояснение в тарифните условия, което ме кара да мисля че би трябвало да е разплащателна.

 

Към момента действително ПИБ са лидер в това отношение. Благодаря на всички отзовали се!

Ако при отваряне на сметка се натъкна на разлики с коментираното или има допълнителни условия ще подам актуално инфо.

Редактирано от fichtenweg
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 часа, Marco Polo каза:

Към момента действително ПИБ са лидер в това отношение.

Лидер на пазара в момента е Тексимбанк, която има нулева такса за входящ евров трансфер (при това независимо от размера му). И генерално таксите им са много ниски или нулеви за почти всичко. Огледай и ще се увериш:) Аз ползвам Тексим от 3 години, банката е доста бутикова и с бързо обслужване - доволен съм.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , Георги Матеев каза:

Лидер на пазара в момента е Тексимбанк, която има нулева такса за входящ евров трансфер (при това независимо от размера му). И генерално таксите им са много ниски или нулеви за почти всичко. Огледай и ще се увериш:) Аз ползвам Тексим от 3 години, банката е доста бутикова и с бързо обслужване - доволен съм.

Благодаря за съвета!

 

Връзка към мнение
12 hours ago, Marco Polo said:

Много благодаря за бързия отговор. При такса 1 EUR за превод до 500 EUR действително ПИБ остава най-изгодния вариант, вероятно и затова са я сложили.

Следващият логичен въпрос би бил, има ли месечен лимит на въпросните преводи до 500 EUR

Извадка от тарифата на ПИБ:

 

Чл. 3 Междубанкови преводи

1. Преводи от други банки

1.1. в полза на клиенти на ПИБ

1.1.1. за суми до 500 евро: без такса

1.1.2. за суми над 500 евро: 0.10%, мин. 5 евро, макс. 150 евро

 

Лимит не може да има. Едва ли някоя банка ще има нещо против неин клиент да получава редовно по десетина милиарда евро.

Връзка към мнение

Преди малко се регистрирах в paysera.

процесът беше малко тегав (снимай ЛК, после пак, айде сега селфи с ЛК). Както и да е.

Останах с впечатлението, че ниво 3 ти дава истински IBAN и преводите, които ще правя ще са от сметка с този IBAN.

Обаче май не е така.

Някой би ли могъл да разясни.

Забравих да спомена условията на регистрацията - частно лице, ниво 3.

Интересува ме за преводи в евро в ЕС и на англ. лири в GB.

Също така ме интересува мога ли да посоча IBAN, даден ми от paysera за да получа превод от чужбина (напр. да си преведа пари от моята paypal сметка)

и последно: Този IBAN (на сметката ми в paysera) ми изглежда някакъв полуистински (не трябва ли в първите две групи от по 4 символа в IBAN-a да има и букви, щото при мен втората група е само от цифри)

 

p.s. Към някой администратор: Може би е удачно клончето за paysera да заживее като отделна тема (подобна на настоящата)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Частично отговарям, на база личен опит. С получения IBAN можеш да правиш преводи към каква да е чужда сметка/банка.  Т.е. 3-то ниво ти дава възможност за нормална банкова дейност, без Получателят да е принуден да се регва в пейсера. Превеждала съм само евро, за лири не знам.

Логиката на услугата, според мен, /дано греша/ изключва възможността за превод от пейпал. В момента нямам как да пробвам, че ми стана интересно :)

Пак според мен, можеш да получаваш преводи само от друг пейсера потребител. хА дано греша и за това :)
Интересни възможности могат да се обсъдят, особено за пейпала не ми беше дошло на ума да се почудя. Може да е защото съм го отхвърлила като възможност тутакси :)

Редактирано от Niceday
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вероятно се има предвид да изтегли налична сума от Пейпал към банкова сметка. Ако Paysera ти прави истинска банкова сметка с  IBAN би трябвало да може, ако двете са към една държава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , neuromancer каза:

Вероятно се има предвид да изтегли налична сума от Пейпал към банкова сметка. Ако Paysera ти прави истинска банкова сметка с  IBAN би трябвало да може, ако двете са към една държава. 

Да де:) Вече съм почти убедена, че не може. IBAN-ът не е баш истински:) Нямам много време да прочета всичко, но попрехвърлих за Виза картата, която издават. Тук може да стане интересно, защото дават друга сметка. Обаче! Дали може да се получи по нея кодът за верификацията на тази карта в пейпал? Ако може е върхът, ама ми идва скъпо само да проверя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А защо да не е истински IBAN-a? Това с буквите и цифрите май няма значение, аз много крив IBAN имам тук в Бразилия и си работи, т.е. получават се пари по него. 

 

ПП И не ми го даде банката, като ги питах за IBAN те ме гледат като индианци, търсих в интернет как да си генерирам IBAN по номер на сметка :). Т.е. може да се каже, че не е истински.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На helpdesk-а им ми обясниха, че мога да получавам преводи на този IBAN - директно само от ЕС. Ако искам по принцип - може но в полето "описание" е необходимо този, който ми праща парите да попълни идентификационни данни за мен т.е. в примера с paypal трябва да ги накарам там да пишат разни неща (ясно е, че няма как да стане).

 

преди 5 минути , neuromancer каза:

А защо да не е истински IBAN-a? Това с буквите и цифрите май няма значение, аз много крив IBAN имам тук в Бразилия и си работи, т.е. получават се пари по него. 

Аз само предположение изказвам. Изобщо не съм сигурен. Ама щом не мога да го метна тоя IBAN където си искам (напр. paypal) то тогава има нещо не съвсем истинско, ... може би. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Твоята е истинска, на пейсера са "истински" :)
Номерата на банковите сметки са доста различни по структура в отделните държави. Май и в двете Америки не приличат на нашите, но за EU навсякъде е IBAN, с еднаква унифицирана структура. 

Много е възможно новата сметка, която дават с Виза картата да е такава, т.е съвсем истинска

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, ven62 каза:

Аз само предположение изказвам. Изобщо не съм сигурен. Ама щом не мога да го метна тоя IBAN където си искам (напр. paypal) то тогава има нещо не съвсем истинско, ... може би. :)

Ами пробвай с 1-2 евро, колко му е. Аз смятам да пробвам същото с Револют (стига да са изкарали истинска лична банкова сметка). Трябва ми революта, а нямам подходяща карта да го заредя, през Transferwise не ми се рискува. Та имам английски пейпал, пращам на него, и връзвам Револют сметката към него, тя е английска доколкото разбирам. Какво толкова има да се обърка :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вчера, 2-3 часа след регистрацията ми се обадиха от paysera, да ме питат всичко наред ли е и дали имам въпроси.

Казаха ми, че IBAN-a ми е истински, но може от него да привеждам само в ЕС и то само евро т.е. получателя ще види моя IBAN и моето име.

За превод на английски лири ми обясниха, че получателя ще види това което напиша в полето "описание".

Питах и как да си калкулирам целия разход при превод напр. на англ. лири.

От обясненията им разбрах следното:

Пример:

Искам да приведа 500 .

Във валутен калкулатор виждам, че трябва да продам 1132 лв. т.е. (или) да купя 500 GBP

В "такси за превод в друга валута" виждам, че за GBP във Великобритания ще ми вземат мах. 0.60 + 0.50 = 1.1 GBP

От където следва, че трябва да си захраня сметката в paysera с около 1135 лв.

Така ли е?

 

 

Другия въпрос:

Ако искам да получавам пари (захранвам) сметката си през някакви системи (paypal, airbnb, ebay, ...) , то сметката на тази/тези системи от която ще ми постъпват парите трябва да е еврова в ЕС. Иначе в превода, който правят в полето описание трябва да има моите "отличителни белези" за да може paysera да ме идентифицира т.е не става.

 

 

p.s. Сега видях, че в transferwise за да преведа 500 GBP ще ми трябват 1126 лв.

Ако сметките са верни - sorry paysera - остава само за евро да я ползвам.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Разбира се Paysera са подходящи най-вече за еврови преводи. Относно IBAN номерата наистина не са стандартните униформени IBAN номера на физическите банки а по-скоро виртуални такива - като за платежни системи а не за банки. За мен аналогията е като реални IP адреси и вътрешни IP адреси. (Съжaлявам ако network аналогията може да бъде неясна или подвеждаща за някого).

 

Ако сте забелязали IBAN номерата които Transferwise отскоро дава към така наречения от тях "borderless account" изглеждат по същия начин - виртуални, съставени само от цифри, без името на банката във втория стринг, само символ за принадлежност към страна. Принципно дължината на IBAN номерата е според страната на регистрация:

 

https://www.iban.com/structure.html

 

Също както сте забелязали, за да получите превод към IBAN с/ката си в платежна с-ма изпращащия трябва да даде вашия код за идентификация за да ви разпознае платежната с-ма, докато при банките не е нужно идентификатор е вашето име + IBAN номера.

Редактирано от fichtenweg
добавяне на инфо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, ven62 каза:

p.s. Сега видях, че в transferwise за да преведа 500 GBP ще ми трябват 1126 лв.

Ако сметките са верни - sorry paysera - остава само за евро да я ползвам.

А за да преведеш 500 GBP през Revolut ще ти струва 1118 лв - тоест само стойността на лирите по днешен курс.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
5 hours ago, ven62 said:

В "такси за превод в друга валута" виждам, че за GBP във Великобритания ще ми вземат мах. 0.60 + 0.50 = 1.1 GBP

 

За да избегна таксата за превод в друга валута, първо правя транзакция за обмяна на валута и след това нареждам плащането във валутата на превода.

Пример: искам да преведа 1000 евро, като в наличност имам или левове, или румънски леи. Ако не направя първо обмяна на валута, за да придобия евра, то, към днешна дата, ще трябва да платя 6.36 лв комисионна :mad: за евро превода или 14.92 румънски леи комисионна :mad: за превод в евра. Затова първо си купувам евра и след това с нулева такса си правя превода :).

 

P.S. погледнах сега и за закупуване на 500 GBP, paysera искат 1128 лв.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изключителни благодарности на Георги Матеев за насоката към Тексимбанк!

 

http://www.teximbank.bg/public/upload/editor/Prilojnie 2_NA_TEXIM_BANK_BG.pdf

http://www.teximbank.bg/public/upload/editor/ТЛТК ТЕКСИМ БАНК АД.pdf

http://www.teximbank.bg/phy/klonova-mreja

Редактирано от fichtenweg
добавяне на линкове
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябва да направя еднократен превод от EUR 290 до немска банка. Разбирам, че колебанието трябва да е между paysera и TW, май клоня към второто.

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Ако правиш първи превод с TW и ползваш реферал - т.е. без такса, си на почти едни и същи условия. Aко заспорта искаш да сравниш - в TW залагаш 2те валути за изпращане и получаване и сумата за получаване и виждаш какво ще ти струва (към момента 571.12 лв с такса 4 лв). При Paysera става оттук

 

https://www.paysera.com/v2/en-GB/fees/currency-conversion-calculator#/?locale=lt&from_currency=EUR&to_currency=BGN&from_amount=290&providers=commercial&country_code=gb

 

Извод: ако без такса в TW към момента разликата е 1,36 лв в полза на Paysera.

 

Моят съвет е ако не си ползвал TW да пазиш първия превод А) за по-големи суми Б) за преводи във валута различна от EUR. Силата на Paysera е в EUR преводите.

 

Друг момент при избора на платежна система е дали ти е важно превода да се излъчва от твое име или не, т.е. TW on behalf of...

Редактирано от fichtenweg
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Today, we’re making it easier to send money from Bulgaria. 

Now you can pay in BGN with your debit or credit card. Just pop in your card details, confirm the payment, and we’ll start moving your money straight away. You don’t even need to think about your online banking. 

Plus, once you’ve added your card, you’ve got the option to save it securely in your account. So you can repeat transfers in a couple of clicks. 

Simpler, speedier transfers. Just the way it should be.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.