Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Не знам дали въпросът ми е за тази тема, но ако не е я преместете. Та въпроса ми е относно туристическите визи за Канада - някой ако е вадил, да ме светне каква е процедурата, доколкото разбрах от софия не се издават визи, трябва да се ходи в Букурещ. Чудя се има ли вариант по пощата да се изпратят документи? Изобщо всякаква информация ще ми е от полза, лесно ли дават, за колко време стават готови и т.н.

 

И за билети ще питам, но може би не е тук мястото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оххх, като чуя канадска виза и почва да ми се гади.

Наскоро вадихме канадски визи за двама от шефовете. Документите могат да се пратят до Букурещ по куриер (DHL). Мисля, че услугата излиза към 180 лева (отиване и връщане). Иначе DHL са се специализирали в тия доставки, понеже явно канадското посолство работи само с тях, така че като отидеш в някой техен офис и им кажеш, че пращаш документи за виза те са наясно какво се прави. Самата такса за издаване на виза иначе се плаща в една банка (мисля, че беше 50 евро таксата), на която й забравих името, но в офисите й също са нясно какво се прави, дори ти дават примерна бланка за попълване, за да не объркаш нещо.

За 10 дена трябва да са готови визите, но нас ни забавиха заради скорошната терористична дейност в Северна Америка (наскоро хванаха двама дето искали да взривят влака от Торонто за Ню Йорк)....

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Tonik, благодаря ти за информацията, много е важна. Това значи ли че няма нужда от ходене за интервю, т.е. Пращаш си паспортите и те ти ги връщат с визи...

Връзка към мнение

Зависи - по принцип няма нужда от ходене. Ако консулите в Букурещ решат обаче, че нещо налага да те интервюират лично, ще те уведомят да отидеш в Букурещ. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Точно така е. Рядко викат за интервю. Цената на визата зависи дали еднократна или многократна искаш. Банката и аз забравих как се казва, има офис на ул.Кракра

www.cic.gc.ca е офиц. сайт. Има цялата информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря ви. В момента подготвям документите за визи, ще пиша след това как протича цялата процедура. Дано не ме бавят много, че нямам много време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

http://www.dnevnik.bg/biznes/2013/08/02/2115121_bulgarite_veche_shte_mogat_da_podavat_dokumenti_za/

 

Вече няма нужда да се ходи в Букурещ, визи могат да се изкарват и в България!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря ви. В момента подготвям документите за визи, ще пиша след това как протича цялата процедура. Дано не ме бавят много, че нямам много време.

 

 

И какво стана с визите ?

Връзка към мнение

От Букурещ ни отказаха виза, но ние сме си виновни, че не сме дали всякакви документи за доходи, имоти и т.н. Мислех, че като отиваме на Business Trip и канадска фирма ни кани, няма нузда да си показваме и майчиното мляко, но съм била в грешка. Сега ще пробваме пак, надявам се в София вече. Ще звъня тези дни да видя кога почват да интервюират и ще пиша как е свършила сагата ни.

Връзка към мнение

http://www.dnevnik.bg/biznes/2013/08/02/2115121_bulgarite_veche_shte_mogat_da_podavat_dokumenti_za/

 

Вече няма нужда да се ходи в Букурещ, визи могат да се изкарват и в България!

A адресът е: ул. Цар Асен 77

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Букурещ ни отказаха виза, но ние сме си виновни, че не сме дали всякакви документи за доходи, имоти и т.н. Мислех, че като отиваме на Business Trip и канадска фирма ни кани, няма нузда да си показваме и майчиното мляко, но съм била в грешка. Сега ще пробваме пак, надявам се в София вече. Ще звъня тези дни да видя кога почват да интервюират и ще пиша как е свършила сагата ни.

Опасявам се, че във вашия случай няма вариант от София. Поне доколкото беше изнесена информацията в медиите, консулския/визов отдел в София ще обслужва само визи за туристически пътувания. За бизнес, емиграция, обучение на този етап се запазва стария режим и процедурата през Букурещ. Засега.

Един жокер - нищо не ви пречи да кандидатствате от тук за туристически, въпреки че ще е бизнес пътуване ;)

Връзка към мнение

Ходих миналата седмица до този визов център в София - оказа се че там само помагат за документите и дават консултация. В крайна сметка пак си изпратихме документие в Букурещ, да видим този път сме им дали какво ли не!

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
  • 6 месеца по-късно ...

И аз бих споделила опит от съвсем прясно кандидатстване за визи за Канада, което се оказа голяма разправия и по-сложно, отколкото предполагах, също така свързано с доста разходи, но в крайна сметка се сдобихме с магическите визи B)

Първоначално мислехме да изчакаме да паднат визите и да не си губим времето и да се одосадяваме излишно, но тъй като имаме приятелско семейство там, които отскоро са и граждани на Канада и ни изпратиха покана, решихме да направим опит.

Няма да навлизам в подробности относно процедурата, която е сравнително добре разяснена на сайта на визовия център в София: www.vfsglobal.ca/Canada/bulgaria , както и на www.canadainternational.gc.ca/romania-roumanie/visas/visit-visite.aspx?lang=eng - където се теглят формулярите.

Разбира се възникват и допълнителни въпроси по попълването на въз-детайлните формуляри и подготовката на съпътстващите документи. Хубавото е, че каквато и информация да ви потрябва, можетете да се обръщате към служителите на визовия център на място, както и по телефон. Това смятам, че е сериозен плюс, сравнено с до не отдавна, когато всеки лично си е изпращал документите в Букурещ и комуникацията е била затруднена.

Въпреки това удобство, във фазата на проучването попаднах на една дама, която ме насочи как да действаме и след като подготвихме всички формуляри и стигнахме до подаването, се оказа, че е трябвало да отразим семейния си статус по начин различен от това, което първоначално ме информираха, а именно,  вместо неженени, да посочим форма на безбрачно съжителство, легална в Канада, въпреки че такава не е призната в България. Въпросната дама, се оказа, че ни е подвела и вече не работеше в центъра, вероятно е била отстранена поради некомпетентност. Поднесоха ни извиненията си за объркването и се наложи да попълваме всичко отначало, тъй като вече финализирани формуляри с баркод не могат да бъдат коригирани…това ще го броим частен случай и може да се нарече бял кахър на фона на перипетиите с намирането на нотариус например, който да завери формуляр на английски. Превод не върши работа, защото канадците го искат на английски, а нотариусите масово не искат да заверяват чужд текст и пообиколихме няколко, докато се сетим, че познавме един много печен, който набързо свърши работа.

Финансовата страна: за услугата на визовия център в София се заплащат 134 лв на човек на място при подаването. Тук влизат окомплектоване на документите и куриерските разходи по изпращането до Букурещ и обратното им получаване, както и преглед за технически грешки и неточности. Отделно срещу доп.  заплащане се предлага услугата асистирано попълване на формулярите на място във визовия център. За самата виза - според типа виза и тарифата, в нашия случай  за туристическа – 70 евро в клон на ПИБ. Не е за пренебрегване и разхода за превод на документи, тъй като какъвто и документ да се прилага той трябва да е на английски или френски (превод без легализация). Преводите ни стъпиха на 350 лв. Имахме и една нотариална такса, както и такси за издаване на бележки за наличности по банкови сметки, снимки… и накрая като теглих чертата  –  1000 лв за двама души ни излязоха общо разходите.

Откъм документи се постарахме доста, тъй като от самото начало си знаехме, че сме рискова група и ако действаме през просото нямаме особени шансове за одобрение. Затова решихме да подготвим максимално добър и изчерпателен набор с документи, пък каквото ще да става. Ако някой се интересува от подробности какво включва, да даде сигнал.

Може би е добра идея целящите да получат по-дългорсрочна виза да си подновят паспортите.  Първоначалното ни очакване беше, че ще ни дадат 6-месечни визи, но се оказаха  до изтичане валидността на паспортите -  съответно януари и април 2016. Не знам дали в общия случай е така, позовавам се на личен опит с 2 паспорта.

Отчитайки факта, че Ню Йорк е доста близо до Монреал, за където сме се запътили, решихме да използваме набраната инерция и непосредствено след получаването на канадските визи пробвахме и за щатски. Мога да кажа, че кандидатстването за Канадска, въпреки че е без интервю, ми се видя доста по-тегаво, а и свързано с повече средства (най-вече заради преводите). Документите представяни при кандидатстване  за виза за САЩ могат да бъдат на български и заедно с паспортите ти връщат документите,  за разлика от канадците, които ги задържат, затова трябва да се прилагат само копия, а не оригинали.

Като време за получаване - за канадските в рамките на десетина дни от подаването получихме паспортите обратно, а за щатските – за по-малко от седмица след датата на интервюто.

Ами това е… сдобихме се и с 10-годишни визи за САЩ и вече спокойно мога да се заема с по-приятната част – организирането на пътуванията :)

Извинявам се за многословието.. ще се радвам, ако информацията може да е полезна и на някой друг, тръгнал по визовите мъки...

Редактирано от sveta
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Преди 2 години изпратихме документите си до канадското посолство в Букурещ с Еконт. Отиване и връщане на документите струваше към 37 лева. Други куриери ни искаха в пъти повече за изпращане на документите и връщане на паспортите. Визите дойдоха седмица след изпращането.

Връзка към мнение

Да, потвърждавам и аз, че с Еконт излиза най-изгодно. Имат услуга да ти занеса и след това да върнат документите. Имайте в предвид, че не връщат документите, така че за важните неща си изпратете копия, всичко трябва да е преведено на английски.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Въвежда се 5 годишна електронна оторизация за влизане в Канада от догодина :

http://www.businesstraveller.com/news/101719/canada-introduces-electronic-travel-authorisation

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, потвърждавам и аз, че с Еконт излиза най-изгодно. Имат услуга да ти занеса и след това да върнат документите. Имайте в предвид, че не връщат документите, така че за важните неща си изпратете копия, всичко трябва да е преведено на английски.

 

Преводите може да са и на френски и не е нужно да са нотариално заверени.

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Въвежда се 5 годишна електронна оторизация за влизане в Канада от догодина :

http://www.businesstraveller.com/news/101719/canada-introduces-electronic-travel-authorisation

относно електронната оторизация, бях пуснал запитване до посолството в Румъния и отговорът малко се различава от описаното в статията.

Dear Sir,

 

Be advised that Bulgarian nationals still need a visa to enter Canada.

 

Citizenship and Immigration Canada (CIC) recently announced that after March 2016, it will introduce a relaxation measure for Romanian and Bulgarian citizens who have had a Canadian visa in the previous 10 years, or who hold a valid U.S. visa. The exact date of that new measure is not yet fixed. Instead of applying for a visa, these travellers will have to obtain and Electronic Travel Authorization (eTA).

 

An eTA is a paperless authorization that is electronically linked to a traveller's passport. Travellers will get an eTA through a low-cost, quick and easy-to-use online application process. Travellers who did not have a Canadian visa in the previous 10 years, or who do not hold a valid U.S. visa, will continue to require a visa.

 

Until an exact date is fixed in 2016 for the introduction of this new relaxation measure, all Bulgarian nationals will continue to require a visa.

 

For complete information on the temporary resident visa (forms required, applicable fees, applicable requirements, standard processing time, submitting the application) please visit:

http://www.cic.gc.ca/english/visit/index.asp .

 

The instruction guide is available at: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/visa.asp .

 

Information on how to submit an application is available at:

http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-how.asp .

 

For instructions on how to pay your fees please visit:

http://www.cic.gc.ca/english/information/fees/index.asp? .

 

Sincerely,

 

 

 

Immigration Section/Section immigration

Embassy of Canada/Ambassade du Canada

1-3 Tuberozelor Str., sector 1

011411 Bucharest, Romania

Fax +40-21 307-5014

Email: bucharest-immigration@international.gc.ca

www.cic.gc.ca
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

реших да се похваля, имам туристическа канадска виза B)

кандидатствах онлайн през сайта cic.gc.ca. попълних един въпросник, да се определи дали имам нужда от виза. след това ми даде да попълня още един, за това дали мога да кандидатствам онлайн. Доста базови въпроси, нищо смущаващо. След това ти изважда списък с необходимите документи и номер на заявката за виза (пазете този номер или ще се наложи да минете пак въпросникът, а на 3-4 път става доста досаден :) ). За да продължите е необходимо да направите регистрация в MyCIC използвах GCKey. Регистрацията е малко досадна, 4 тайни въпроса, правила за паролата, но не е болка за умиране. След като се логнете, трябва да вържете номера на заявката към вашият акаунт и получавате опция да ъплолднете необходимите документи. Накратко за документите:

- IMM5257E това е молбата за виза и най-важният документ от всички

- Proof of Means of Financial Support аз предоставих служебна бележка от работа с обявен доход в нея и извлечение за последните 4 месеца от банковата ми сметка (направих експорт на движенията по сметката ми от онлайн банкирането и списък със сметките ми)

- Passport сканирах първата страница на паспорта с важната информация

- Purpose of Travel - Other тук е малко по сложно, искат билет за напускане на Канада, план на пътуването (места където ще ходиш, резервации за хотел) и евентуално запазен час за медицински преглед. Аз написах, че отивам с Сиатъл и понеже Ванкувър е близо, искам да го посетя, приложих билета от и до Сиатъл.

- IMM5645E бланка в която се попълва информация за семейството ти. майка, баща, жена, деца, братя, сестри и т. н. изисква се три имена, адрес (аз посочих само град и държава) и къде работят

- Travel History понеже в упътването пише, че са необходими визи, бордни карти и други глупости, аз си спестих да описвам всичките държави, които съм посетил през последните 10 години. Направих копие на страниците от старият ми паспорт (има валидна виза и си е в мен), които имат визи и печати.

- Digital photo прикачих една паспортна снимка, като я орязах малко (има ограничение в размера - около 240 kB)

 

За всеки един от документите имаш право да прикачиш един файл, затова си играх малко да групирам и сканирам необходимите документи. След като всички документи са качени, се появява опцията за плащане. Приемат Visa, Mastercard и Amex. Цената е $100 CAD (около 140 лв.). След плащането, получаваш съобщение, че са приели заявката ти. След 1 ден получих съобщение, че "A decision has been made on your application." и ми изискват паспорта, за да продължи процедурата. Пратих паспорта си с една куриерска фирма (имах доста драми с тях, вместо двупосочна пратка, бяха пуснали еднопосочна с обратна разписка и ме караха да си плащам пак връщането на паспорта от Румъния. Пуснах рекламация и ми върнаха парите  :) ) излезе ми 17 лв. Визовият център в София искаха 115 лв ($85 CAD) за тази услуга.  И след още 2 дена вече имах туристическа виза, валидна до 2020 (визата изтича 1 ден преди паспорта ми) и много влизания в Канада.

Надявам се информацията да ви е полезна, ако имате въпроси може да ме питате.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Един малко страничен въпрос: доколкото знам, с полски паспорт не се изисква виза за Канада, а само трябва да се регистрираш в Electronic Travel Authorization (eTA). Въпросът ми е веднъж пристигнал в Канада, можеш ли да влезеш в САЩ, или без САЩ-виза няма начин?

Връзка към мнение

Няма начин, поне до 28.06.2015г. Аз бях в Канада 6 месеца, но от американското посолство отказаха да ми разглеждат документите за виза. За виза се кандидатства по постоянно место живеене. Такива бяха условията преди малко повече от 6 месеца. дано съм била полезна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.