Прескочи до съдържание

Скандинавия: Колкото повече-толкова по-добре


mililia

Препоръчани мнения

Дали поради наближаващите празници или поради внезапно умопомрачение, но за 15 минути решихме и взехме билети за Малмьо за периода 27 февруари-6 март, цена - не питайте, беше неустоима. 

 

Като казвам "взехме" разбирайте, че ще пътуваме Аз, Анджелика и още някой. 

 

Не знам 7 дни малко ли са или твърде много, но очакваме съвети за всичко - маршрути, какво да видим през зимата, как да се справим със студа и с разходите също. За сега идеята е да се разгледат Копенхаген и Малмьо, както и да се направи корабчето, дето Фичо го препоръчва. Мислим си дали няма възможност да включим в програмата и Стокхолм и евентуално Осло и някое местно круизче, ако стане.

 

Давайте съвети, моля, че трябва програма да спретваме ..........................

Кой каквото е чул, мислил или искал да направи да споделя.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В понеделник тръгваме и ние, на мен лично 7 дни в студа ми се виждат много, но вие вече сте си решили, едва ли ще ви е скучно, оказа се, че има доста повече неща за гледане, отколкото съм предполагал. Има 2 теми с доста инфо, сигурно си ги прочела вече. Като се върнем ще помагам и аз.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Норвегия си иска сама по себе си поне няколко дни, а и транспорта няма да е евтин и лесен до там. Най-много да стигнете до Осло, но в сравнение със чудесиите по западния бряг си е просто нормален, скучен град. Норвегия просто трябва да е за друг път. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз мога да услужа с тур. карти - Копенхаген, Хелсингер, ХЕлсингборг, Лунд и Малмьо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

.....ще пътуваме Аз, Анджелика и още някой. ...

 

....аха...,  значи да не се чудим защо точно Швеция сте избрали :biggrin::P

 

---------

Ще видя какви материали имам във вид на карти и дипляни и ще донеса на коледната сбирка, пък и по маршрута може да поразсъждаваме. ;)

На първо четене наистина 7 дни са доста само за района на Оресунд, може да се погледне дали пък няма някакви изгодни билети до Стокхолм да се прескочи... :rolleyes:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Малмьо до Стокхолм е около 4 часа с влака и двупосочния билет е към 40 евро, ако се купи предварително, направо евтинийка. Цените са им малко като на самолетни билети, гледам че идните дни е доста скъпо, но напред във времето за февруари/март има доста голяма наличност от по-ниски цени.  

 

Стокхолм е супер град, а съм сигурен, че и през прозореца на влака ще има гледки. Според мен си заслужава.

 

http://www.sj.se/

 

П.С. Сега гледам, че влака между двете не го хвалят  хич, скучно и еднообразно било. Но въпреки това си заслужава да се метнете до Стокхолм според мен. Полетите са по 100-ина евро двупосочния, може да спестите някой и друг час по тоя начин. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А чисто информативно някаква информация за лоукост компании, опериращи до напр. Ставангер от Малмьо, Копенхаген или Стокхолм? Искам да се ориентирам в цените. В сайта дето Стенк беше дал намерих някакви, но оставам с впечатление, че всички са със стоп във Великобритания. Не може да няма такива дето си летят само из Скандинавието.

Връзка към мнение

А чисто информативно някаква информация за лоукост компании, опериращи до напр. Ставангер от Малмьо, Копенхаген или Стокхолм? Искам да се ориентирам в цените. В сайта дето Стенк беше дал намерих някакви, но оставам с впечатление, че всички са със стоп във Великобритания. Не може да няма такива дето си летят само из Скандинавието.

 

SAS: http://flysas.com - най-голямата компания в региона, по принцип не е лоу кост, но другите и свалят цените, така че е прилично. 

Norwegian: http://norwegian.no - най-големия лоу кост в региона.

Malmo Aviation: http://www.malmoaviation.se/en регионална авиокомпания, малко ограничен избор от дестинации вътре в Скандинавия

Wideroe: http://www.wideroe.no/en - регионална авиокомпания предимно в Норвегия, подразделение на SAS, ако не се лъжа. 

 

Повечето изброени летят между Копенхаген и Станвенгер.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Norwegian и Malmo Aviation летят от Malmo също така.

За Стокхолм има три летища - Bromma, което е на около 8 км от града, мисля само Malmo Aviation кацат там. Arlanda е на 40-50 км от града, но има удобни автобуси Flygbussarna, за около 10-тина евро еднопосочно те докарват до града. И още едно Skavista, което е на 100 км от града и май се ползва от лоукост компаниите.

 

Аз не съм критерий, но досега не съм откривала заслужаваща си цена за стигане и връщане до/от Стокхолм през Малмьо. Все ми се получава цена като да си летя директно от София с нормална авиокомпания :huh:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Norwegian и Malmo Aviation летят от Malmo също така.

За Стокхолм има три летища - Bromma, което е на около 8 км от града, мисля само Malmo Aviation кацат там. Arlanda е на 40-50 км от града, но има удобни автобуси Flygbussarna, за около 10-тина евро еднопосочно те докарват до града. И още едно Skavista, което е на 100 км от града и май се ползва от лоукост компаниите.

 

Аз не съм критерий, но досега не съм откривала заслужаваща си цена за стигане и връщане до/от Стокхолм през Малмьо. Все ми се получава цена като да си летя директно от София с нормална авиокомпания :huh:

 

И аз така, ма с други скандинавски дестинации, когато съм ровил през Малмьо. Но с тия билети от по 40лв двупосочен и 40 евро за влака до Стокхолм и обратно мисля, че се получава схемата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги е много прав "но в сравнение със чудесиите по западния бряг Осло си е просто нормален, скучен град"

 

Моето мнението ми е абсолютно същото. Норвегия е страхотна, но говорим за около 500 600км  северозападно от Осло и то през лятото :) но пък тогава го няма северното сияние......Гадост  :blink:  :wacko: 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Абсолютно си заслужава Стокхолм - любимият ми скандинавски град! Ама трябва да сте готови да му отделите поне два пълни дни, за да направите някаква що-годе качествена обиколка, иначе само ще ви подразни :)

 

Минавал въпросната отсечка с влака и като цяло наистина е скучноватичко, но при всички случаи си струва, а ако се резервира предварително, излизат много добри оферти за местните стандарти. Алтернативата са Swebus - преди две години бяха голяма оферта, сега не знам как са... 

 

Препоръчвам за посещение и Гьотеборг - супер уютен град по моята скромна ценителска скала :) Аз бих направил следния триъгълник: Малмьо - Гьотеборг - Стокхолм - Малмьо (може със спирка в Хелзингборг)

 

Едни приятели наскоро направиха Осло с някакъв кораб от Копенхаген. Нещо от порядъка на 18-20 часа посоката им беше излязло. Ако се интересувате от подробности, ще ги разпитам допълнително какво точно са ползвали, но според мен да се изхарчат почти два пълни дни в път по море в това ветровито време тотално не си струва. Иначе може и аз да съм прекалено сантиментално настроен, защото Осло ми беше първият досег със Скандинавия, но за мен си остава страхотен град, особено зимата има едно особено очарование :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

+1 за пропускане на Осло.Стокхолм е в пъти по-интересен.Виж,ако успееш да си намериш евтини самолетни билети до Ставангер е за предпочитане.Според мен Ставангер е най-южната интересна част от Норвегия.Фоирдът е красив и има хубави трекове.Но все пак имайки в предвид месеца,заложете на Стокхолм и Гьотеборг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би ще бъда малко пристрастен към Норвегия.А и във все още зимен период там,когато ще пътуваш(макар,че покрай морето няма ниски минус.температури....Но пред Ставангер бих предпочел Берген.Това е старата,средновековна столица на Норвегия.Малко по голям е от Ставангер,има повече забележителности,вкл.част от стария Брюген с къщи в холандски стил които мисля че са в Юнеско за архитектура.Самия стар град е уютен и с лесен достъп,кажи речи в центъра,там е и пазара,много колоритен,особено рибната му част.Около града са "7-те планини" а откъм морето има сигурно хиляди населени и ненаселени острови.Има хубав Аквариум,музеи,галерии...Кажи речи в тази част в близост до Брюген,тръгва и една зъбчата железница ,която стига на високо  и от която има страхотна гледка към града и околностите му..За по високо има и лифт,кабинков.Около Берген също има лесен достъп до фиорди.С влак лесно се стига до Мирдал/Myrdal на около 100 км от Берген по посока Осло.От Мирдал тръгва железницата до Флом.

Flåm- Фломс бан не е на държавната ж.п.компания NJ ,има си свои цени,тур-ове може да вземеш и от Берген,може да си купиш билет и на място в гарата в Мирдал.Линията минава в началото през един забележителен водопад със спирка за снимка

Kjossfossen Wasserfal,след това слиза до долината на Флом за да звърши в самото градче.Пристан и крайна точка на Аурландсфиорд.От него има бавни фери-та до Gudvangen през красивия Naerøyfjord .Препоръчвам ти този вариант за да видиш,част от великолепието на Западните Норвежки фиорди,с едно условие...че времето в  което ще сте няма да ги покаже в пълния им блясък така както късна пролет или есента...Иначе,в сравнение със Ставангер,Берген е много дъждовен и "мокър" град.Но е много по интересен от Ставангер и столицата Осло.От Копенхаген има директни полети(летял съм със SAS) до Берген-Флесланд,летището има връзки с доста градове в Европа.Полетите до Осло от Берген с Норвегиан еър и Видерьое понякога са на цени по ниски и от влака.Самата железница минава през забележителен терен и места... ,но 500-те километра не се взимат бързо дори от бързите влакове :) Относно Стокхолм от Малмьо или Гьотеборг...Стокхолм е страхотен град и може би най зеления ,една от северните Венеции,по евтини варианти би имало може би от Копенхаген със самолет.Иначе по мои спомени от преди 10 години и повече ,влаковете Х-2000,които са скоростните в Швеция ,тръгващи от Стокхолм до Малмьо,някои от тях стигаха до Копенхаген и спираха и на летището Каструп,преди това.

       
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Тъй като темата и мене ме грабна за Скандинавия, пък и не съм бил в района, и цяла сутрин чета тук за Гьотеборг и Стокхолм, и колкото повече чета толкова повече за паля по идеята и аз :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://www.sj.se/

 

П.С. Сега гледам, че влака между двете не го хвалят  хич, скучно и еднообразно било. Но въпреки това си заслужава да се метнете до Стокхолм според мен. Полетите са по 100-ина евро двупосочния, може да спестите някой и друг час по тоя начин. 

 

Тези влакчета не приемаха български кредитни карта преди две години. Мисля, че бяхме коментирали в някоя тема хванала прах. Дано вече да приемат, все пак сме 2015г.   Взехме си билети на гарата от гише за Малмо-Копенхаген, които ни излязоха по-евтини от промоционалните онлайн. :)  Служителката попита: "Семейство ли сте?", а ние "Разбира се, голямо". :lol:

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Описаното от Botko е напълно вярно.Юни 2014 обиколихме тези места.Само че,това си е едно отделно пътешествие,а не отскачане за 2-3 дена до Норвегия.Затова препоръчах Ставангер,а може би и защото ние нямахме достатъчно време там и ми е цел за следващо пътуване в Скандинавието.

Връзка към мнение

Програмата ни в общи линии е готова по маршрут:

Малмьо /разглеждане за около 5 ч./, Стокхолм /3 дни, в които ще направим и един круиз/, Копенхаген /3 дни, в които и ден за обиколка с двудневния билет/.

Имаме закупени билети за влака до/от Стокхолм, както и нает апартамент за времето там. Остава да закупим круиза.

В Копенхаген имаме букната стая в хостел, но все още търсим и други по изгодни варианти.

 

Идеята е да направим круиз из скандинавския архипелаг. Тръгване в 18 ч и връщане на другия ден в 15.30 ч. Някой има ли идея зимата как ще са тези круизи, в смисъл заслужават ли си и ще можем ли да видим нещо? Предполагам ще е студено да се стои на палубата, а разглеждането на всичко ще е от корабчето, няма слизане на брега.  

 

Норвегия ще остане за друго самостоятелно пътуване. При бегъл поглед на полетите до Ставангер цените бяха високи на фона на билетите до Малмьо и щяха да оскъпят силно бюджета. Пък и решихме, че не си заслужава да губим много време в трансфери. Норвегия си заслужава да се види сама и лятото, когато ще е по зелена. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тези билети за Малмьо през зимата още ги има по 10 евро и аз мислех да се възползвам, но като видях цените на хотелите, направо ми настръхнаха косите и се отказах. И то през зимата - колко ще струват лятото нямам представа.

Би ли споделила за цените на нощувките, защото това ми е най-интересно в случая и е нещото, което ме отказа засега...

Връзка към мнение

Тези билети за Малмьо през зимата още ги има по 10 евро и аз мислех да се възползвам, но като видях цените на хотелите, направо ми настръхнаха косите и се отказах. И то през зимата - колко ще струват лятото нямам представа.

Би ли споделила за цените на нощувките, защото това ми е най-интересно в случая и е нещото, което ме отказа засега...

Оги, нощувките наистина не са евтини, но пък не са толкова страшни като цяло.

За Стокхолм - две нощувки чрез AirBnb /ползваме 21 евро намаление, заради регистрацията чрез линка на Георги/ излизат 120 евро. Ние сме трима и разделено на три излиза изгодно т.е. по 20 евро на нощ на човек.

За Копенхаген - 4 нощувки в тройна стая излизат 348 евро общо, разделено на три по 119 евро на човек. Все още си мисля, че можем да намерим нещо по-изгодно с AirBnB, просто в случая районът ни е много важен, тъй като шатъла е много рано.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тези влакчета не приемаха български кредитни карта преди две години. Мисля, че бяхме коментирали в някоя тема хванала прах. Дано вече да приемат, все пак сме 2015г.   Взехме си билети на гарата от гише за Малмо-Копенхаген, които ни излязоха по-евтини от промоционалните онлайн. :)  Служителката попита: "Семейство ли сте?", а ние "Разбира се, голямо". :lol:

 

За тези влакчета съм си резервирал няколко билета с обикновена българска дебитна карта преди 3 години  ;)

Редактирано от Meidj
Връзка към мнение

Относно нощувките в Скандинавия. Писал съм и друг път по темата - преди 2-3 години, когато обхождах по-сериозно района, мейждународни сайтове за общи резервации като booking.com бяха тотално неизгодни откъм цена и избор. Ама ТОТАЛНО! Магията беше да се търси в местните туристически сайтове за частни квартири. Доста съм се ровил, но така съм си намирал единични стаи в Стокхолм, Гьотеборг и Осло на цена около 30-35 евро нощувката, което си е направо без пари за тези места. 

Връзка към мнение

Относно нощувките в Скандинавия. Писал съм и друг път по темата - преди 2-3 години, когато обхождах по-сериозно района, мейждународни сайтове за общи резервации като booking.com бяха тотално неизгодни откъм цена и избор. Ама ТОТАЛНО! Магията беше да се търси в местните туристически сайтове за частни квартири. Доста съм се ровил, но така съм си намирал единични стаи в Стокхолм, Гьотеборг и Осло на цена около 30-35 евро нощувката, което си е направо без пари за тези места. 

Кои са тези сайтове? Защото и мен цените на нощувките ме спират.

Редактирано от slujitel
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.