Прескочи до съдържание

Скандинавия: Колкото повече-толкова по-добре


mililia

Препоръчани мнения

Ние спахме в Небо в Копенхаген. С otel.com ползвахме и промокод и ни излезе под 50лв. на човек. Хотелчето се оказа изненадващо добро и е на хубаво място - точно до гарата.

Имахме и една нощувка в хостел в ХЕлсингборг, като за чаршафи и кърпи се доплащаше кеш. Писах им да ги питам колко се доплаща - около 15-на лв. на човек се оказа. Странното е, че на място ни казаха, че нищо повече не дължим и нищо повече не ни взеха. Това беше първото ми спане в хостел и така и не разбрах защо не ни взеха нищо повече...

http://bg.otel.com/hotels/city_nebo_hotel_copenhagen.htm?processid=XG-04617278DKLY6Y0&srcchanged=1

Ако някой ползва този хотел - във фоайето има картички с отстъпки на много от забележителностите. Казвам, защото ние ги видяхме при тръгването си.  :)

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кои са тези сайтове? Защото и мен цените на нощувките ме спират.

 

Грабваш гугъла, въоръжаваш се с търпение и почваш да търсиш по няколко кодови думички, хубаво е на местния език (напр. "privat övernattning"), за да ти извади повече резултати. Голяма част от откритите сайтове вероятно няма да имат добра английска версия, но като цяло се разбират условията, пък вече в следващия етап на директен контакт със собственика едва ли ще имаш проблем при комуникацията, защото повечето местни знаят английски.

 

Специално за по-малките градове добра отправна точка е сайтът на местния туристически офис - по правило на повечето секцията "Нощувки" им е много добре развита, а често от самия офис съдействат напълно при резервирането на нощувка, ако си кажеш критериите. Така съм получавал супер изгодни скрити оферти, които не са били обявявани на съответния сайт.

 

Като цяло търпение му е майката ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Идеята е да направим круиз из скандинавския архипелаг. Тръгване в 18 ч и връщане на другия ден в 15.30 ч. Някой има ли идея зимата как ще са тези круизи, в смисъл заслужават ли си и ще можем ли да видим нещо? Предполагам ще е студено да се стои на палубата, а разглеждането на всичко ще е от корабчето, няма слизане на брега.  

 

Не знам точния маршрут на въпросните круизи. Но всички мои приятели, които ходят до Стокхолм получават съвет от мен задължително да погледнат града от вода. Поне аз така правя всеки път щом съм там. За съжаление обаче не съм била през зимата, но следя по стечение на обстоятелствата времето там постоянно. Температурите са приблизително като в България, просто зимата продължава малко по-дълго като месеци и се постъмнява по-рано.

 

Тъй като около Стокхолм е пълно с островчета има няколко пристанища, от които тръгват всевъзможни корабчета, които се ползват като градски транспорт. Слизаш, разглеждаш за няколко часа, после тръгваш на другаде, но се плаща отделно за всяка посока. Самите шведи имат масово малки лодки, с които се придвижват като с автомобили, толкова са много, през лятото обаче. През зимата ги зазимяват, на някои места водата замръзва, тъй като е по-сладководна.

 

Ползвала съм този от стария град (Gamla stan)- някои от снимките даже са зимни:

https://www.google.bg/maps/@59.3220345,18.0748258,3a,75y,116.79h,82.46t/data=!3m5!1e1!3m3!1s533uX2gdAFIl3Gf2kpCYzw!2e0!3e5?hl=en

 

Както и този в района на Skansen, кораба Vasa (Vasamuseet) и др.:

https://www.google.bg/maps/place/Str%C3%B6mma+Kanalbolaget+Terminal/@59.3271557,18.0814148,14z/data=!4m2!3m1!1s0x465f9d5a36b3eba7:0x4eae61ba98a471a4?hl=en

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не знам точния маршрут на въпросните круизи. Но всички мои приятели, които ходят до Стокхолм получават съвет от мен задължително да погледнат града от вода. Поне аз така правя всеки път щом съм там. За съжаление обаче не съм била през зимата, но следя по стечение на обстоятелствата времето там постоянно. Температурите са приблизително като в България, просто зимата продължава малко по-дълго като месеци и се постъмнява по-рано.

 

Тъй като около Стокхолм е пълно с островчета има няколко пристанища, от които тръгват всевъзможни корабчета, които се ползват като градски транспорт. Слизаш, разглеждаш за няколко часа, после тръгваш на другаде, но се плаща отделно за всяка посока. Самите шведи имат масово малки лодки, с които се придвижват като с автомобили, толкова са много, през лятото обаче. През зимата ги зазимяват, на някои места водата замръзва, тъй като е по-сладководна.

 

Ползвала съм този от стария град (Gamla stan)- някои от снимките даже са зимни:

https://www.google.bg/maps/@59.3220345,18.0748258,3a,75y,116.79h,82.46t/data=!3m5!1e1!3m3!1s533uX2gdAFIl3Gf2kpCYzw!2e0!3e5?hl=en

 

Както и този в района на Skansen, кораба Vasa (Vasamuseet) и др.:

https://www.google.bg/maps/place/Str%C3%B6mma+Kanalbolaget+Terminal/@59.3271557,18.0814148,14z/data=!4m2!3m1!1s0x465f9d5a36b3eba7:0x4eae61ba98a471a4?hl=en

 

Ами ние се спряхме на това:

http://www.sales.vikingline.com/en/find-cruise-trip/cruise/stockholm-aland-islands-vv/stockholm-mariehamn-cinderella-cruise/

 

Още повече, че в деня, когато ще го правим имам и повод за празнуване, та ми се стори добра идея. Стига да можем да видим нещо, поради евентуалния вятър. Много вероятно обаче да може да се гледа и през остъклена част.

Връзка към мнение

Вие вечерта на отиване няма да видите нищо, защото ще е тъмно, така че можете да се отдадете изцяло на празнуване, най-вероятно без алкохол на самия кораб . Предполагам няма да продават свободно, тъй като не излизате от шведска територия. Малки, ниско алкохолни бири ще има почти сигурно за празнични наздравици :P.

Круиза по пътя за Åland минава по маршрут, където явно почти всички кораби и корабчета минават. Реално излиза, че и аз съм минавала по много малка част от него с малките лодки. На връщане на другия ден по светло към Стокхолм, ще успеете да видите много островчета около вас и е красиво, но сравнително равнинно. Ако очакваш някакви надвиснали хребети като от снимките на норвежките фиорди по-скоро не изглежда така.

 

В момента откривам само такива архивни снимки, извинявам се за лошото качество:

 

post-2019-0-59179500-1420383758_thumb.jpg

 

post-2019-0-69675000-1420383777_thumb.jpg

 

post-2019-0-30898200-1420383788_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Информацията ми със сигурност за нощувки и цени не е много актуална,но е по добре да не разчитате на ниски цени ако търсите хотел.Най добре е да се насочите към сайтове,за наеми на апартаменти,къщи...стаи...Не искам да правя реклами на никой,пътуващите са наясно кои имам предвид.В Швеция може да се намери и сравнително приемлив вариант...Но в Норвегия е много трудно,дори и да отидете на къмпинг и да попитате за каравани под наем(м/у другото това е най евтиния вариант ама е за топлите сезони).Относно климата....Времето си е относително.Имам много "кучи" спомени от декември 1999 до февруари 2000...нямаше ден под - 10,но пък като не духа вятър и - 20 се понася лесно.Съмваше се в 10...цял ден сумрачно,към 14:30 вече затъмнява...Лятото е с Бели нощи,то е ясно!За Норвегия е същото,само,че по Западния Бряг понякога времето е като в Северна Англия,Шотландия или Ирландия....ръми ,може и с месеци да ръми финно.Има наистина и по топли периоди,които са с по високи температури-зимни от България...но това само покрай морето и фиордите.Вътрешноста на Норвегия и Швеция си е зима...та зима :) За тур до Норвегия и като бюджет и като време,наистина препоръчвам пролетта,лятото до ранна есен.За Стокхолм също,макар,че и зимата е очарователен стига да няма поледици и да не духа(бльосер/blåser :) По принцип в града с карта на градския транспорт преди време се ползваха и ферита и корабчета свързващи различните части на града,така че и по този начин може да се опознае Стокхолм  по вода..Интересните части са Гамла Стан/Стария град с Двореца/Slotett,от дясната му страна е Парламента/Riksdag-a....От Парламента се вижда през моста и линиите (водещи към Централната гара) кулата на градската зала и там се раздават Нобеловите награди.По интересна гледка от високо над цялата тази прелест е над Шлюсен.Самото място е пристан на доста Круизни кораби,фериботи и възлово транспортно място за Стокхолм във всички направления.Остреща по вода или пеша през Двореца се стига и до парка/острова с музеите и място за отмора -

Djurgarden.Всъщност от Двореца се вижда островчето Skeppsholmen,от там има хубава гледка към Двореца и Гамла Стан,на него се намира и Музея на Модерното изкуство,Арт галерии,архитектурни студиа.Общо взето 3 дни са напълно достатъчни и без много юркане...с криуза не знам как ще е...с времето- Божа Работа,но наистина ако много духа,мястото ви е някъде на сухо и топло :)Иначе на около 60 км от Стокхолм ( по средата е летището Арланда) е Упсала.Един много красив и подреден исторически град,който във викингския период е бил столица .Династията Ваза е имала за седалище този град и след това коронациите на шведските крале са се извършвали пак там.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Крайно време е да си призная, че този път се държа като разпасан войник и цялата организация (тъй перфектна и добра като бюджет), я сътвори Еми. Тя, като един началник щаб :pogranichnik: в рамките на няколко дни овърша нета и аз чак още не мога да повярвам, как всичко ни е уредено.

 

 Така ...... и за да сме наясно с вас клубарите, от днес нататък си я заплювам като другарче за път и ако някой иска да  я отнеме  ще разиграя търг !  :vinsent:  

 

Благодаря ти Еми!

Обещавам, че при следващото пътуване и аз ще помагам :)

Редактирано от Angelika
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Крайно време е да си призная, че този път се държа като разпасан войник и цялата организация (тъй перфектна и добра като бюджет), я сътвори Еми. Тя, като един началник щаб :pogranichnik: в рамките на няколко дни овърша нета и аз чак още не мога да повярвам, че всичко ни  уредено.

 

 Така ...... и за да сме наясно с вас клубарите, от днес нататък си я заплювам като другарче за път и ако някой иска да  я отнеме  ще разиграя търг !  :vinsent:  

 

Благодаря ти Еми!

Обещавам, че при следващото пътуване и аз ще помагам :)

 

Хахахах, Анджелика, ти това ли натвори тук.

Чакай да се върнем от там и след като съм те карала да маршируваш по програмата, пък тогава благодари. Нали знаеш какво се казва: Внимавай какво си пожелаваш, че може и да ти се сбъдне.

От мен програмата, пък от теб настроението. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

През изминалата седмица имаше много силни северни сияния, които покриваха и Стокхолм. При много, много голяма доза късмет - благоприятни метеорологични условия и силни бури може да станете свидетели и на тях.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако на някого върши работа - промоция на тази верига хотели 2for1

 

 https://www.omenahotels.com/fi/varaa/?discount=2for1

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моля, посетилите дестинацията за две неща:

- линк към превоз от летището в Малмьо до Централна гара Малмьо. Необходимо ли е предварително закупуване на билети за този трансфер и какво става, ако самолетът закъснее? За колко часа евентуално да купя билетите?

- линк към превоз от Централна гара, Копенхаген до летището в Малмьо.

 

Знам, че някъде имаше пуснати линкове, но ми пламна главата от навързване на програми, та реших да я карам по лесния начин :) .

Връзка към мнение

http://www.flygbussarna.se/en

 

Това е линк за автобусите от летището до гарата в Малмьо. Билета струва 105 крони и важи за три месеца от датата на купуване.Не е нужно да избираш час за пътуване. В автобуса също продават билети,но само с карта.Шведите не обичат пари в брой!  :)


https://www.neptunbus.dk/en Шатъла от Копенхаген до летището. Не съм го ползвал и не мога да дам допълнителна информация.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

http://www.swebus.se/ - От гарата на Копенхаген до автогарата на Малмьо (пада се на около 5-10 минути пеш от ЖП гарата). Оттам вече си правиш връзката за летището. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледам, че Swebus са запазили ултра нискотарифните цени по повечето отсечки. Примерно за началото на март имат Малмьо-Осло за 19 евро. Тъй че ако на някого му се ходи до Осло на прилична цена, първата опция, която трябва да разгледа, е самолетчето до Малмьо и оттам автобусчето до Осло. Дистанцията се взима за 7-8 часа през сравнително скучен терен, но се отбива доста от обичайната цена, както от разликата в билетите, така и от това, че човек може да си напазарува ядене и пиене от бая по-евтината Швеция :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

mililia , ще чакам да се върнете и бих те питала за доста неща . За сега само проучвам цени , за да преценя дали можем да се вмъкнем в определен бюджет . Той ще е определящ за решението дали да пътуваме или не . Билетите за Стокхолм сте купили  он- лайн за около 20 евро в посока . Наши приятели бяха в Малмьо миналата пролет и казаха ,че са купили карта "Йо-йо" , която зареждали с крони и с нея плащали билетите . М.б. ако купим билети до Стокхолм он лайн , после на място ще се наложи да купуваме и тази "Йо-йо" карта за останалите пътувания . Но пък нея не мога нещо да я намеря в сайта . Така че , като се върнете , ще ми е полезно да споделиш как сте плащали , ако имате и вие други пътувания с влак в Швеция .Проучвам и картите за градски транспорт в Стокхолм .Тази която включва също 80 музеи и атракции ми се струва  скъпичка .Ще трябва доста да смятам отделно цените на местата , които ми се иска да посетим и да сравнявам с цената на тази карта .Апартамента , който сте избрали в Стокхолм ми се стува достатъчно евтин .Бих те помолила да споделиш ,  ако останете доволни от него  .  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

mililia , ще чакам да се върнете и бих те питала за доста неща . За сега само проучвам цени , за да преценя дали можем да се вмъкнем в определен бюджет . Той ще е определящ за решението дали да пътуваме или не . Билетите за Стокхолм сте купили  он- лайн за около 20 евро в посока . Наши приятели бяха в Малмьо миналата пролет и казаха ,че са купили карта "Йо-йо" , която зареждали с крони и с нея плащали билетите . М.б. ако купим билети до Стокхолм он лайн , после на място ще се наложи да купуваме и тази "Йо-йо" карта за останалите пътувания . Но пък нея не мога нещо да я намеря в сайта . Така че , като се върнете , ще ми е полезно да споделиш как сте плащали , ако имате и вие други пътувания с влак в Швеция .Проучвам и картите за градски транспорт в Стокхолм .Тази която включва също 80 музеи и атракции ми се струва  скъпичка .Ще трябва доста да смятам отделно цените на местата , които ми се иска да посетим и да сравнявам с цената на тази карта .Апартамента , който сте избрали в Стокхолм ми се стува достатъчно евтин .Бих те помолила да споделиш ,  ако останете доволни от него  .  

Антония, щом се върнем ще пиша за подробности.

Нищо не съм чела за такава карта, но не разбирам за какво точно ти е. Можеш да си закупиш билетите за пътуванията с влак онлайн. Всички входове на музеи или пасове може са купиш с дебитна или кредитна карта. Аз поне смятам да взема много минимална сума в крони и да се разплащам безкешово.

До този момент пътуването ни е доста бюджетно и според мен е напълно възможно да се пътува така /или поне когато си извън сезона/.

Заминаваме в петък и после ще пиша.

Връзка към мнение

Да си изкарате страхотно !

Наистина ще чакам да споделиш подробности относно пътуването !

За Стокхолм обмислям тази карта за транспорта :

http://sl.se/en/fares--tickets/

 

А тази е , за която споменах ,че соленичка ми идва :

 http://www.visitstockholm.com/en/Stockholmcard/

 

Мисля , че ще ми е по-лесно да реша , като се върнеш :)

Редактирано от АнтонияАн
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Да си изкарате страхотно !

Наистина ще чакам да споделиш подробности относно пътуването !

За Стокхолм обмислям тази карта за транспорта :

http://sl.se/en/fares--tickets/

 

А тази е , за която споменах ,че соленичка ми идва :

 http://www.visitstockholm.com/en/Stockholmcard/

 

Мисля , че ще ми е по-лесно да реша , като се върнеш :)

Антония, за Стокхолм взехме картата за транспорта, която ти обмисляш. Не знам какъв съвет да ти дам, но центърът на Стокхолм се обикаля пеш, така че прецени според хотела си. За някои от забележителностите, които не се намират в центъра си трябва транспорт. Самостоятелно пътуване струва 40 шведски крони. Ние взехме тридневни карти, но в крайна сметка се возихме по-малко от платената цена за тях. Цената на тридневната карта е 230 крони, като се плащат 20 крони за пластиката.

Транспортът им е уреден много добре и ако сте в близост до спирка няма да имате проблем. Ние практически ползвахме транспорт само, за да достигнем до центъра и после обикаляхме пеша.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Швеция ме потриса с цените !

Миналата година карта за транспорта за Ница и околностите струваше 15 евро за 7 дни , сравнението със Стокхолм доста ме изнервя .

Пътуваме с децата и затова гледам места , които ще са интересни за тях . И както е редно - за децата по Бирка  :) http://www.stromma.se/Birka/Boka/Stockholm-till-Birka-TR/ . Трипа е около 7 часа , т.е. в този ден , наистина картата за гр. транспорт би била излишна . Макар че при тези цени (950 крони ) може и да пропуснем .

Както е ясно ,че няма да дам 1 300 крони за http://www.alv.se/en/about-us , колкото и да ми се искаше да отидем там .

 

Ако не те притеснява въпроса - колко ви струваше круиза и до къде беше ? Опитах да видя през твоя линк , но нещо не успях да разбера конкретно за вашия .

 

Бих те помолила и за линк към апартамента , който сте наели в Стокхолм !

 

Много ми се ходи там тази година , макар интересите ми да се по-различни от обичайните , ще се радвам да споделиш твоите впечатления от Швеция и Стокхолм !

Редактирано от АнтонияАн
Връзка към мнение

До колкото знам за майки с колички е безплатно в ГТ в Стокхолм.   На колко години са дечицата? От тези предложения тук http://www.visitstockholm.com/en/See--do/Guides/For-kids/ най-много ми харесва в Skansen и Junibacken. Aquaria Water museum също е много интересен. Ако намерите нещо в центъра можете пеша да отидете до тези места. 

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Швеция ме потриса с цените !

Миналата година карта за транспорта за Ница и околностите струваше 15 евро за 7 дни , сравнението със Стокхолм доста ме изнервя .

Пътуваме с децата и затова гледам места , които ще са интересни за тях . И както е редно - за децата по Бирка  :) http://www.stromma.se/Birka/Boka/Stockholm-till-Birka-TR/ . Трипа е около 7 часа , т.е. в този ден , наистина картата за гр. транспорт би била излишна . Макар че при тези цени (950 крони ) може и да пропуснем .

Както е ясно ,че няма да дам 1 300 крони за http://www.alv.se/en/about-us , колкото и да ми се искаше да отидем там .

 

Ако не те притеснява въпроса - колко ви струваше круиза и до къде беше ? Опитах да видя през твоя линк , но нещо не успях да разбера конкретно за вашия .

 

Бих те помолила и за линк към апартамента , който сте наели в Стокхолм !

 

Много ми се ходи там тази година , макар интересите ми да се по-различни от обичайните , ще се радвам да споделиш твоите впечатления от Швеция и Стокхолм !

Антония, това е апартаментът, който ползвахме.

https://www.airbnb.com/rooms/3864749

Цената му обаче вече е по-висока. Ние платихме заедно с таксата към сайта 51 евро за първата нощувка /с купон за намаление/ и 71 евро за втората нощувка, без намаления. Сега гледам, че само цената на апартамента вече е 77 евро.

Круиза въобще не беше скъп. За двойна каюта цената беше 27 евро, а храната се плаща допълнително и ако искаш. Ние бяхме платили само за вечеря и обяд на следващия ден. На кораба има и места от които можеш да си закупиш сандвичи, салати, кафе и т.н. Не знам дали излиза по-евтино. Можеш и да си носиш храна. За обяд и вечеря стойността на бюфет на човек беше по 19,90 евро. Закускато доколкото помня беше 9.90 евро. Храната е добра, на бюфет. Много видове салати, риби, приготвени по различен начин, свинско и пиле. Имаше скариди и хайвер. В цената влизат и напитки - вино - бяло и червено наливно, наливна бира, безалкохолни и вода. Има и около 10 вида десерти - сладоледи, тортички, плодова салата, кремчета и т.н.

https://www.sales.vikingline.com/en/find-cruise-trip/cruise/stockholm-aland-islands-vv/stockholm-mariehamn-cinderella-cruise/

Пуснах отново линк, надявам се този път да се отвори. Почни резервация и ще можеш да огледаш цените на всички видове каюти. Щом сте с деца на вас ще ви трябва по-голяма и цената ще е друга, но при всяко положение ще е по-евтино от нощувка в апартамент или хотел.

 

И един съвет от мен: Не прави сравнение между цените тук и тези там. Ще се чувстваш зле. Ние не сме яли в заведения. За първи път, когато пътувам не се храних в ресторант, но въпреки всичко изпробвахме доста неща. В супермаркетите продават доста салати и друга готова храна, която може само да претоплите и е вкусна. Има много хубави десерти и понички. В магазините непрекъснато има промоции на храна и можеш да се храниш сравнително евтино.

Ние бяхме закупили готов омар от супермаркета, който струваше 75 крони, около 15 лв. Така че може да се намерят неща на прилична цена.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 mililia  , благодаря !

Вече успях да видя круиза . И за 4-ма цената е 27 евро . 

Относно нощувките  , ясно е че за лятото ще са с по-високи цени . Аз съм набелязала няколко , но ще имам предвид и вашето място .

 

harta ,благодаря за включването ! И вие ли сте ходили в Стокхолм ?

Моите момчета са на 5 и 8 години .

 

много ми доподна идеята за круиза - ще се повозят и ще спят на кораб , а Бирка може да заменим със Скансен .

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.