Прескочи до съдържание

Говорим си за Шри Ланка


Lindt

Препоръчани мнения

Връзка към мнение

Кои са най-големите забележителности и туристически атракции на столицата Коломбо, които не бива да се изпускат при една няколко часова обиколка?

Връзка към мнение

И още един въпрос относно валутата. Дали на летището е най-изгодния курс....., и после за хотелите и туристическите атракции - къде се плаща с долари и къде в местната валута... - като пример Сигирия, Полонарува....

Връзка към мнение
преди 1 час, ruwenzogy каза:

И още един въпрос относно валутата. Дали на летището е най-изгодния курс....., и после за хотелите и туристическите атракции - къде се плаща с долари и къде в местната валута... - като пример Сигирия, Полонарува....

На летището взехме най-добър курс. На Негомбо из града също имаше чеинждове с приличен курс. Иначе из по-затънтените места трябва да се обикаля по банки... там дават с няколко стотинки по-малко, но имат комисион.

Само един хотел се съгласи да вземе долари. Сигирия и Полонарува ги платихме в долари. Като цяло доларите не ги искат никъде или ги приемат с нежелание. Изключение са касите на Сигирия и Полонарува.

Редактирано от mitkobiker
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Понеже всички пишат колко красиво и хубаво е в планинските райони на Шри Ланка, в което и аз не се съмнявам, но ми се иска да видим какво по конкретно има за посещение там. При положение, че не ми се иска на се забия в туристическите капани - Adam's Peak  & Horton Plains, съм си набелязал няколко водопада - Ramboda Falls,  Dunhinda Falls,  Ravana Falls,  Diyaluma Falls & Lover's Loop, като се чудя дали все пак ще има достатъчно вода по това време на годината. Дали някой е ходил на тези водопади.?

И другото е за чаените плантации в района. Могат ли да се видят по пътя жени , които берат чая, или задължително трябва да се ходи до фабриките и коя точно бихте ми препоръчали.   И какво друго интересно из Ланкийската планинска земя.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , ruwenzogy каза:

Понеже всички пишат колко красиво и хубаво е в планинските райони на Шри Ланка, в което и аз не се съмнявам, но ми се иска да видим какво по конкретно има за посещение там. При положение, че не ми се иска на се забия в туристическите капани - Adam's Peak  & Horton Plains, съм си набелязал няколко водопада - Ramboda Falls,  Dunhinda Falls,  Ravana Falls,  Diyaluma Falls & Lover's Loop, като се чудя дали все пак ще има достатъчно вода по това време на годината. Дали някой е ходил на тези водопади.?

И другото е за чаените плантации в района. Могат ли да се видят по пътя жени , които берат чая, или задължително трябва да се ходи до фабриките и коя точно бихте ми препоръчали.   И какво друго интересно из Ланкийската планинска земя.

Когато се върнеш, ще спра да пиша в тази тема, защото може да са ми остарели спомените и да нямат общо с днешния облик на страната. Но ще се надявам да видиш поне малко от  хълмовете и да напишеш какво е сега. Имаме разлика в начина на обикаляне, но не помня да имаме драстична разлика във вкуса. Иначе не всички харесват района - Стефан и Жени го пропуснаха, доколкото разбрах. 

 

Преди 3 години, когато ние ходихме, нямаше почти никакви туристи. Милион за цяла година за Шри Ланка. Основно разпределени между Коломбо, Канда, Гал и ужасни места по брега. При постоянно живущи 20 милиона местни. Сега може някои места да са станали по-популярни, но не мога да си представя тълпи около някой водопад. Иначе посетените от нас бяха пълноводни и красиви, но не знам имена, защото шофьорът на тук тук не знаеше английски и така и не разбрахме къде ни заведе. Той дори не знаеше думи като jungle и нямаше никакъв начин за общуване :) 

Ние видяхме доста жени, които берат чай. И от влака също се виждаха, така че май не е необходимо да ходиш до чаена плантация. За снимането им не съм сигурна, не помня колко близо са били на другите места извън фабриката. 

 

Adam's peak не е туристически капан. Да, нямаше хубави места за настаняване наоколо, но самото изживяване е страхотно и не прилича на друго. Стълбите, нишките по перилата, осветлението, тълпите, възбудата, ентусиазма и вярата на поклонниците, монасите и дори полицаите, които хващаха джебчии и ни пазеха. Монасите, които ни мажеха по лицата с някаква къна.... Усещането да качиш нощем хиляди стъпала и да чакаш изгрева над район, който нямаш представа как изглежда... Спускането с треперещи крака. Чаят по пътя. А и е с подходящ климат, не да се опитваш на 30 градуса със 100% влага да катериш връх.

Ако някой не може да изкачи Сигирия, а трябва да лази 200 стълби, а се опитва да оцени Adam's peak, няма как да се получи, но ако обичаш подобни неща и си в подходяща форма, е супер място. Виж, за Хортън сме съгласни, пълна идиотщина. Не може да искаш 30 долара за едночасова разходка, идентична с безплатната на съседния хълм. 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да, за Адамовия връх знам, че не е туристически капан. Но там ще се доверя на Емо Чакалов - не ми се блъска няколко часа през нощта за съмнително удоволствие. Аз не съм поклонник.

Благодаря за включването, но не ми е е ясно защо продължаваш да твърдиш, че имаме различен начин на обикаляне, като никога не си пътувала с мен...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , ruwenzogy каза:

Да, за Адамовия връх знам, че не е туристически капан. Но там ще се доверя на Емо Чакалов - не ми се блъска няколко часа през нощта за съмнително удоволствие. Аз не съм поклонник.

Благодаря за включването, но не ми е е ясно защо продължаваш да твърдиш, че имаме различен начин на обикаляне, като никога не си пътувала с мен...

 

Имам наблюдения, че някои хора се туткат на път и си оставят за следващо посещение, а други имат стройна програма по 15 часа всеки ден, която включва всичко любопитно в района. Ние повечето дни дори не знаем какво ще правим преди да мине закуската. Ако с днешния си акъл ходим за пръв път в Шри Ланка, ще посетим 4 места за по 3 нощувки. Или 3 места за по 4 дни. Тогава просто ни беше първо пътуване и не знаехме какво да очакваме и нощувкахме на 10 места :) 

Така де, различните типове не бива да рискуват да си провалят пътуванията един на друг :) Представи си да ти пиля на главата 10 часа, че не сме обядвали нормално и не сте ме чакали за втори фреш. Или пък че днес се отказвам да ходя другаде, защото тук ми харесва. Или пък че трябва да прекараме целия ден в тази градина, защото има не знам си какво поникнало. 

Аз също не обичам нощни преходи, спане в превозни средства и такива неща. След такава вечер съм труп и не искам да помръдна. 

Иначе ми харесва да ти ползвам 1/4 от програмата за всяка дестинация и страшно се радвам като отидеш някъде, където и аз искам. 

Връзка към мнение

Adam's peak беше едно от най-яките преживявания за цялото пътуване. Дори и тия, дето мислеха да не катерят, бяха във възторг накрая. Препоръчвам го, но само на хора в добра физическа форма. Муслулната треска от слизането си я донесох до София, една седмица след събитието :)

От планините видяхме три дена влакове (Kandy-Haton/Haton-Nanuoya/Nanuoya-Ella) + върха... и ни беше достатъчно. Но категорично има и какво друго да се види/прави... стига да има повече време.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако може някой да каже за другата скала около Сигирия. Лесно ли е да се качи и дали си заслужава. Чух, че имало някакви трудности от физическо и техническо естество.......

И още нещо -  по колко време да се отдели за разглеждането на Mihintale  и  Galle Fort

Връзка към мнение
преди 14 минути , ruwenzogy каза:

Ако може някой да каже за другата скала около Сигирия. Лесно ли е да се качи и дали си заслужава. Чух, че имало някакви трудности от физическо и техническо естество.......

И още нещо -  по колко време да се отдели за разглеждането на Mihintale  и  Galle Fort

Pidurangala - общо 2 часа, за мен си заслужаваше, трудности- щом аз се справих... 

 

Гал - 2 часа

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Водопади (по възходяща сила на впечатления от януари 2012)

 

Дунхинда - на самия път до Бадула, с входен билет може би вече над 200 рупии, продавачи на сувенири и паркирани автобуси. Красив е и пълноводен, но тълпите ми бяха в повече - не съм го снимал.

 

Равана Ела - на самия път до Ела, малко по-ненаселен, но и по-маловоден и полегат.

Rawana_Ella.JPG.fcf9ac2d8cab165e9cc28c44d49e2988.JPG

 

Рамбода - долен и горен водопад, долният е на самия път за Нурелия, нисък и пълноводен, горният е на още 20 мин. по хубава пътечка.

Ramboda_dolen.JPG.86be41c94b11f946af11203fd3bcd097.JPG

 

Ramboda_goren.JPG.2b2c0a5d1c2885b451aafec3af4f5e0e.JPG

 

Уедемула - между Рамбода и Нурелия, при чаената плантация Уедемула естейт, трудна навигация без местен, водопадът не се вижда, тъй като се спускаш към него, не фигурира по картите.

Weddemulla_estate.JPG.18923237a716c08e874c18ad91a6ccb7.JPG

 

Бамбрела - няколко водопада около Уатегама, до където в рамките на ден може се придвижиш и върнеш обратно до Канди с обществен транспорт. Снимка с местния пощальон на работното му място.

Bambrella.JPG.8bb7741b64b4c4ebe1c2107ce4c7255d.JPG

 

Диялума - отново до главния път, няколко затворени сергии за сувенири, впечатляващ, висок и пълноводен.

Diyaluma.JPG.6999927953ba1cff5de8c2bf2c643cfe.JPG

 

Бамбараканда - най-високият водопад на страната, на 5 км встрани от главния път. Цялата околност е пълна с водопади, липсват дори и местни туристи, има няколко тамилски села.

Bambarakanda.JPG.bc76f00a148e26241637934881f5bf7a.JPG

 

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 6 часа, ruwenzogy каза:

 

И другото е за чаените плантации в района. Могат ли да се видят по пътя жени , които берат чая, или задължително трябва да се ходи до фабриките и коя точно бихте ми препоръчали.  

Аз планирам да посетя Pedro Tea Factory. Намира се много близо до водопада Lover's Leap. По коментари от трип адвайзер, турът е 15-20 мин за 200 рупии. Развеждат те из фабриката и плантацията и накрая те черпят чаша чай на панорамната им тераса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Mimka каза:

Аз планирам да посетя Pedro Tea Factory. Намира се много близо до водопада Lover's Leap. По коментари от трип адвайзер, турът е 15-20 мин за 200 рупии. Развеждат те из фабриката и плантацията и накрая те черпят чаша чай на панорамната им тераса.

А планираш ли водопада?

Връзка към мнение

Ние ходихме в една чаена фабрика, мисля, че се казваше Halpewatte tea factory - до Ella. Беше много интересно и информативно. Купихме различни пакетчета чай за подарък, които бяха със страхотен аромат. Иначе в този район, чаените плантации са навсякъде.

Връзка към мнение
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

А планираш ли водопада?

Ами да. Общо взето съм набелязала същите водопади като теб. Макар, че точно Lover`s Leap не ми изглежда нищо особено по снимките.

За някои от тях (Dunhinda и Diyaluma) четох, че има доста ходене до самия водопад.

 

 

PS: Сега видях, че juriwaro е писал, че и двата са на главен път. Но до Diyaluma може да се изкачиш отгоре, където има нещо като басейнчета, в които може да се къпеш и да надничаш над водопада.

https://www.pictaram.org/post/BWfax_eBeHT

Редактирано от Mimka
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според ходилите в тази посока, струва ли ви се постижимо, разумно и смислено следното:

Ден 1 Кацаме около 6 сутринта и се отправяме към Tissamaharama (Yala Safari Lake Edge Hotel или друг) да нощуваме преди сафари в Яла на следващия ден. Разглеждаме, ако има какво и кога по-пътя.

Ден 2 Целодневно сафари в парка. Станало е късно за път, пак спим в Tissamaharama. Ще пиша на Janaka Safari Jeep Tours, от които ми се видя че има доволни магеланци.

Ден 3 Потегляме към Pasikuda, където вече имаме няколко нощувки. Разглеждаме, ако има какво и кога по-пътя. От там, ако можем ще идем на нещо еднодневно.

Ден последен -2: Потегляме за 2 нощувки към Негомбо преди полета обратно. Пътьом спираме за обиколка (без качване) на Сигирия, а после в Дамбула. Може и една нощувка по средата, но това ще означава шофьор за още един допълнителен ден.

Полета обратно е 1.50am, така че и идеи за оползотворяване на деня с багажа са добре дошли.

Знам, че е нищо за Шри Ланка, ама с малко дете... толкоз. 

Връзка към мнение

Не разбрах, защо ще ходите в Пасикуда за море. Досега май никой магеланец не е бил там и не го е избрал за добро и хубаво място за почивка. Може би пък вие ще кажете - защо и как....

Ние заминаваме след три дни за Шри Ланка...

Връзка към мнение

Оферти за автомобил с шофьор от Еранга Курера, може да са полезни за референция на някой:
3 дни – Коломбо - Тисамахарама (Яла) - ден в Яла - Пасикуда, между 460 и 520 км според картата - 275 долара;
1 ден Пасикуда - Сигирия - Дамбула – Негомбо, около 270км. – 160 долара
На първо четене множко ми се виждат 435 за двете, защото според сайта му цената за ден е 55$ с включени 125 км и по-добре да го наемем за 550$ за 10 дни с 1250км и да ни е на разположение, от колкото 435 само за трансферите.

Редактирано от Vincent
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 1/30/2018 в 14:00, Ou7law каза:

Някой ползвал ли е този сайт за автобусни билети: https://busseat.lk/ 

Не ти трябва предварителна резервация. Автобуси бол. 

Връзка към мнение

Който търси кола под наем с шофьор за Шри Ланка - това е фирмата / на снимката/. В 8-местен ван се разполагаме трима човека за 50 долара на ден с всичко включено....

 

IMG_1796.JPG

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Най-добре прочети темата за застраховката на Дайнърс - ненужно е това, което търсиш.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.