Прескочи до съдържание

Малко въпроси за PayPal


Препоръчани мнения

Понеже досега не съм ползвал PayPal , а вероятно ще ми се наложи да се регистрирам  заради покупката на едни самолетни билети,  искам да си задам няколко (може би тъпи :biggrin: ) въпроса, ама нещо не са ми ясни на първо четене.

 

1. Има ли значение към каква карта ще е закачен акаунта - кредитна/дебитна, аз разполагам съответно с Mastercard и Visa Electron? Предимства/недостатъци на единия или другия вариант?

 

2. При осъществяване на някакво плащане, транзакцията веднага ли се осъществява, подобно на плащане с кредитна карта например, или има някакво време за допълнителна обработка?

 

3. Когато се налага превалутиране (а то в повечето случаи ще се налага, понеже картите са ми в лева) има ли начин да се задава превалутирането да не става при PayPal (където, доколкото разбирам, има и допълнителна такса), а при моята банка?

 

4. Включването на PayPal в едно разплащане по-сигурно ли го прави, или обратното, или не се отразява и е все едно плащаш директно с кредитната/дебитната карта?

 

5. Някакви особености, или нещо, за което да внимавам, при ползване на PayPal?

 

Мерси :)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

По т.4 По-сигурно е за доставки. Плащала съм доставки предварително. Стоката не пристигна в срок. Трябва да се инициализира диспут с търговеца и PayPal отсъжда и връща парите, обаче ако са в друга валута, различна от картата има и превалуриране.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

5. Някакви особености, или нещо, за което да внимавам, при ползване на PayPal?

 

Мерси :)

 

Ще споделя мой опит с тази "услуга". 

 

Преди години си смених адресната регистрация. Съответно актуализирах данните на новата карта с новия адрес и се започнаха мъките. 

Блокираха ми профила. После ми го отблокираха, но без възможност да извършвам плащания (не че съм се засилил). С триста зора и кореспонденция разбрах, че ми искат един куп документи в потвърждение на новия адрес - книжка, бележка за платена такса или данък от новия адрес, извлечение от банката като потвърждение на новия адрес. Обаче ако не си платя на банката за издаване на извлечение, а си дръпна от онлайн банкирането, адрес не фигурира. 

 

Някъде след месец от сагата загубих търпение и им теглих майните. И всичко заради смяната на адрес. 

 

В момента се водя Limited access

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Има значение каква е картата, защото някои български дебитни карти не работят с Пейпал, примерно Маестро. Виза Електрон работи. Ползвай тази карта, която би ползвал за плащане по принцип, примерно кредитна заради кешбека.

През кредитна карта плащането е веднага, през банкова сметка (с българска май не става) може да има забавяне 2-3 дена.

За да избегнеш превалутирането, при създаване на Пейпал сметката избери основна валута такава, в каквато ще са ти повечето плащания, така ти чарджват картата в тази валута и по курса на банката. То може да имаш и допълнителни валути, какво става в този случай трябва да си прегледам хисторито за да разбера, че не съм обръщал внимание.

Пейпал добавя сигурност ако ще плащаш на физ. лица, примерно в Ибей. За билети би трябвало да е все едно. Обаче не знам какво става със пътническата застраховка от картата при покупка на билет през Пейпал, може би не важи.

Както Заро е казал, понякога се втеляват със сигурността, та не дръж много пари в Пейпал сметката дълго време (това ако си получил пари де).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че вече има български банки, при които превода към paypal се вижда веднага, т.е. и плащането може да стане веднага, но не съм сигурен кои бяха. С карта няма да имаш проблем.

 

Както neuromancera е казал, регистрирай я картата във валута, с която ще пазаруваш най-често. Ъплоуда на средства трябва да е по курса на банката ти, а покупката на неща ще се превалутира от Пейпал във валутата на акаунта. И да, техния курс е дървен.

 

До колко е по-сигурно е въпрос на интерпретация, но като цяло са доста по-бързи и гъвкави при диспути и за разлика от кредитни карти всичко става онлайн. Оспорваш през профила си дадена транзакция, излагаш си тезата, ако продавача не отговори, парите автоматично ти се връщат. Естествено в нета ще забележиш куп ревюта в двете посоки - от измамени клиенти, чиито пари не са върнати и от измамени продавачи, които са изпратили стока, пък Paypal е решил в тяхна вреда :)

 

ОК си като цяло,  не е нужна екстра параноя :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За да избегнеш превалутирането, при създаване на Пейпал сметката избери основна валута такава, в каквато ще са ти повечето плащания, така ти чарджват картата в тази валута и по курса на банката. То може да имаш и допълнителни валути, какво става в този случай трябва да си прегледам хисторито за да разбера, че не съм обръщал внимание.

Мда, излъгал съм. Основната ми валута е USD, но дори и плащанията в USD първо се конвертират в лева от Пейпал и картата се чарджва в лева. 3% им беше таксата за превалутиране.

Връзка към мнение

Фичо за да избегнеш дървеното превалутиране на Pay Pal преди плащането задължително избери втората опция както е показано на картинката. Избира се само веднъж и важи за всички следващи плащания ,ако изрично не го промениш :

 

 

 

post-140-0-81698400-1420484505_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

1. Има ли значение към каква карта ще е закачен акаунта - кредитна/дебитна, аз разполагам съответно с Mastercard и Visa Electron? Предимства/недостатъци на единия или другия вариант?

 

2. При осъществяване на някакво плащане, транзакцията веднага ли се осъществява, подобно на плащане с кредитна карта например, или има някакво време за допълнителна обработка?

 

3. Когато се налага превалутиране (а то в повечето случаи ще се налага, понеже картите са ми в лева) има ли начин да се задава превалутирането да не става при PayPal (където, доколкото разбирам, има и допълнителна такса), а при моята банка?

 

4. Включването на PayPal в едно разплащане по-сигурно ли го прави, или обратното, или не се отразява и е все едно плащаш директно с кредитната/дебитната карта?

 

5. Някакви особености, или нещо, за което да внимавам, при ползване на PayPal?

 

Мерси :)

 

1. Не.

2. Няма разлика спрямо кредитна карта.

3. Последвай съвета на stenk и няма да имаш проблеми.

4. Не.

5. Пази си паролата. Сложи такава, която не ползваш никъде другаде.

 

Пояснение по т.4: Paypal не е по-безопасен от КК. В някои случаи може да спести време за рекламация ако продавачът е в явно нарушение и в неговата сметка има пари. Но в по-засукани случаи може да те защити единствено банката, издател на картата.

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

a, къде се променя това, че не го намирам

 

 

Когато стигнеш в страницата за плащане на Pay Pal вдясно ти се дава възможност да промениш настройките за плащане :

 

Eто произволен пример от Гугъл - кликваш на "Оther conversion options" и после избираш втората опция която показах в първата картинка. 

 

post-140-0-74445300-1420491123_thumb.gif

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Paypal са скрили много дълбоко опцията за превалутирането - защото е в тяхна полза.

Методът, който е показал stenk, е когато купуваш нещо и е удобен за една карта.

 

Ако искаш да смениш опциите на няколко карти наведнъж, или за да го направиш когато не купуваш нищо (аз хем знам подводния камък и в бързината да платя нещо пропуснах да мина през other conversion options като плащах веднъж),  за да стигнеш до нея през профила си трябва да минеш:

My Account -> Profile -> My Money -> My preapproved payments -> Update ->  Set Available Funding Sources -> Conversion Options (на конкретната карта)-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice -> Submit 

:blink: 

давам скрийншоти, че е объркващо наистина:

post-810-0-02632800-1420500409_thumb.pngpost-810-0-63653900-1420500411_thumb.pngpost-810-0-73131600-1420500413_thumb.pngpost-810-0-01801100-1420500416_thumb.pngpost-810-0-33322900-1420500418_thumb.png

 

 

Както се вижда от скрийншотовете опцията е налична само за VISA и Mastercard, за Amex, Diners/Disover я няма.

 

Maestro (има и Maestro карти, които нямат проблем с paypal, зависи от банката издател) и Visa Electron/V-pay (пак зависи от банката) ги разпознава или като VISA и Mastercard или като V-pay, viasa electron или каквато в действителност е картата.

 

Независимо от тази опция, ако банката издател  на картата има допълнителна такса за превалутиране тя си важи, т.е. един път превалутиране от виетнамски донги в долари по курса на VISA/Master и втори път от долари в лева по курса на банката.

Редактирано от adreno
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, мерси, вярно е адски скрито. Не че прекарвам големи суми през Пейпал, ама всяко спестяване си е важно.

За Маестро, поне издадено от ПИБ не се приемаше в Пейпал, та специално си вадих Виза Електрон...

Връзка към мнение

Бихте ли описали по-подробно началните условия, при които това ще се случи :
 

...един път превалутиране от виетнамски донги в долари по курса на VISA/Master и втори път от долари в лева по курса на банката....

В частност :

1. Издадената карта в каква валута е ?
2. В каква валута е инвойса ?

За удобство нека да приемем, че клиентът е избрал опцията " Bill me in the currency listed on seller's invoice" за тази карта.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Темата е стара, но ще се пробвам.

Не съм съвсем сигурен до колко съм сгафил, но направих следното. Първо да уточня, че пейпал го ползвам само за да получавам пари от чужбина и после си ги прехвърлям в БГ, тоест не му разбирам много-много.

Мой роднина, член на семейството ми, е в чужбина и ми е оставил да му ползвам дебитната карта когато и за каквото ми потрябва. До тук нищо интерсно, тъй като преди време можех да се разпореждам с всичките му банкови сметки, но се вразуми и някои ги закри. Та реших да регистрирам и неговата дебитна карта в моя пейпал акаунт(как съм ги запомнил тея неща...), защото след като пресметнах се оказа доста по-евтино да си прехвърлям парите в неговата карта, тъй като тя е в евро след което си ги тегля в лева. Нямам карта в евро, мразя банките, едва се навих на тази, но както и да е.

 

Ето го случаят.

След добавянето на картата поискаха потвърждаване на картата. Кликнах на добре като си мислех, че ще ми изпратрят само писмо, обаче с моя развален английски разбирам, че ще се прави МАЙ някаква проверка.

Така ли е наистина и можели да имам проблеми със закона? 

Не че се притеснявам много. Ако нещо стане най-много моят човек да си дойде да оправи "кашата" и да тегли по една %§€§€§@ за дето са го разкарвали. Притеснението ми е за самото "унижение", че нещо съм се опитал да мамя, а и може досие да ми лепнат, а съм чист като сълза.

Значи имали за какво да се притеснявам?

Ако знаех достатъчно добре езика щях да звънна директно на пейпал, но уви....

 

_______

Ако може първо отговорете сериозно, после закачките. :lol:

Връзка към мнение

Хм , по принцип "проверката" се изразява в един код който ти пращат и може да го видиш в банковото извлечение по картата.

Поне за кредитните карти е така. След това влизаш в пейпал акаунта си , въвеждаш кода и картата е вече верифицирана.

Този "код" всъщност е номера на транзакцията която правят пробно от пейпал за да установят , че картата е валидна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не си спомням как беше преди години, когато регистрирах моята карта. Изпратиха пина и го видях онлайн, но къде онлайн не помня, а тази карта няма онлайн банкиране или както там му казват, тогава нищо няма да се получи. :dontknow: А и не се получават съобщения към нея. В този случай, ако не се потвърди някой да знае какво се случва, защото от пейпал ще истеглят $1.9, а после какво? Не, че сумата ме притеснява, но наистина се чудя как ще се въстановят ако няма потвърждение.

 

Това верифициране нали е за да може да се пазарува или бъркам? Мен пазара не ме интересува.

Редактирано от niki_win
Връзка към мнение

Нищо не се случва после. Просто картата ти няма да се приема в пейпал.

Какво като няма онлайн банкиране , кажи на твоя човек да се свърже с банката си и ще му кажат кода от транзакцията.

 

Това , ако не си сгазил лука , че и на мен взе да ми изглеждаш съмнителен :)))

Връзка към мнение

...

 

Ето го случаят.

След добавянето на картата поискаха потвърждаване на картата. ...

 

_______

Ако може първо отговорете сериозно, после закачките. :lol:

 

 

Когато се регистрира карта в paypal е необходимо те да я верифицират. Това се прави за да са сигурни, че който контролира акаунта в paypal, контролира и съответната карта/банкова сметка.

В твоя случай е малко по-особено - картата и акаунта в paypal са на различни хора. Дали ще мине - няма как да знаеш, ако не провериш.

Колкото до кода - по-горе са ти отговорили - или от online банкирането или на гише в банката, но ти като не си титуляр на картата - как ще стане на гише в банката (пълномощно !?)

 

Колкото до тегленето - до колкото си спомням от кредитна карта не теглят нищо - само го блокират това едно евро/долар.

 

Не е ли по-лесно цялата тази гимнастика да си я спестиш и да си ползватe transferwise.com

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

При някои карти на някои банкомати излиза меню "Последни 5 транзакции", откъдето може да се види този код. На мен това ми се е случвало само с една Visa Electron, издадена в Аруба :) Не пречи да пробваш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Картата се верифицира от клиента,а не от Пейпал.Тоест ти като клиент трябва да натиснеш бутона верифицирам.Пей пал тегли малка сума от картата и после ти я връща.В транзакцията се вижда 4 цифрен код,който пак клиента трябва да вкара срещу номера на картата.Ако няма онлайн банкиране кода могат да го кажат в самата банка.

Иначе без верификация може да се плати до 100 евро.Това може да е една покупка от 100 евро,може да са 100 покупки по 1 евро.Минеш ли тази сума без верификация не става.

Понеже пазарувам основно онлайн,ползвам Пейпал поне от 9 години.До сега проблем никога не съм имала.Даже ми се е случвало да платя с неверифицирана карта 200 евро .Но това си е случайност.

Връзка към мнение
 

.........на мен взе да ми изглеждаш съмнителен  :)))

Обиждате ме, дори като "шега" ми е невъзможно да го приема! Разбирам как изглежда от страни, но подобни съменения би следвало да си останат неизказани, когато става въпрос за напълно непознат!

 

 

........

Не е ли по-лесно цялата тази гимнастика да си я спестиш и да си ползватe transferwise.com

Нямам представа за какво говорите. Аз от години правя само едно единствено нещо в пейпал да си прехвърлям сумите към банковата ми сметка в БГ, чрез дебитната карта. Устройва ме.

 

 

При някои карти на някои банкомати излиза меню "Последни 5 транзакции", откъдето може да се види този код. На мен това ми се е случвало само с една Visa Electron, издадена в Аруба  :) Не пречи да пробваш.

Тъкмо това си мислех, защото моят човек е в чужбина.... Получи се доста комично, защото му звъня да му обясня страховете си, а в отговор получих: "Не ме занимавай с глупости." :lol:  и разговорът си продъллжи все едно нищо не съм споменавал. :blink:

Работата е там, че и картодържателя не знае много за картата си. Ще се пробвам с последни пет транзакциите, моята има такава опция, може и с неговата да е така. Всъщност аз от два месеца не съм я използвал, така че трябва да видя само последната на банкомата, ако може разбира се.

 

 

Картата се верифицира от клиента,а не от Пейпал.................................В транзакцията се вижда 4 цифрен код,който пак клиента трябва да вкара срещу номера на картата.Ако няма онлайн банкиране кода могат да го кажат в самата банка.

Иначе без верификация може да се плати до 100 евро. Това може да е една покупка от 100 евро,може да са 100 покупки по 1 евро.

Ако мога да видя последната транзакция.... За покупките не се интересувам, а само за трансфер и ако правилно съм разбрал до $1000, без верификация. Ако по-рано го знаех ........ След една злощастна покупка от алиескспрес спрях да пазарувам от чужбина. Това преди повече от 5 години. Само от БГ при това рядко, но както и да е.

 

 

Поне за най-важният въпрос съм спокоен. Бладодаря ви, че се отзовахте.

 

Покрай моят въпрос научих и нови неща.

Не обещавам, но може да пиша дали съм получил кода. Писах на поддръжката, а от там ми генерираха автоматичен отговор, че по всяко време мога да премахна коя да е карта от акаунта. Това го знаех, а парите? Абе карай $1.9 се прежалват. Ако правилно съм разбрал, няколко часа след "изпращането" на кода, ако не го въведа, бива анулиран, което перфектно ме устройва. За нов, отново трябва да поискам верификация. И вярно. След като поисках верификация стоеше едно дразнещо съобщение, моля въведете кода и завършете .... бла-бла-бла. Сега съобщението го няма - това инфо е за новаците като мен.

 

________

Стана ми любопитно, дали все пак ще мога да завърша процедурата. Но желанието ми вече клони към едва 10%.

Връзка към мнение

Картата се верифицира от клиента,а не от Пейпал.Тоест ти като клиент трябва да натиснеш бутона верифицирам........

 

 

Понеже пазарувам основно онлайн,ползвам Пейпал поне от 9 години.До сега проблем никога не съм имала.Даже ми се е случвало да платя с неверифицирана карта 200 евро .Но това си е случайност.

Това е игра на думи - paypal иска успешно завършена процедура по верификация на картата. :)

 

В софуера (еле пък този на paypal) случайности няма - нещо към даден момент или може или не може!

 

 

 

 

 

Нямам представа за какво говорите. Аз от години правя само едно единствено нещо в пейпал да си прехвърлям сумите към банковата ми сметка в БГ, чрез дебитната карта. Устройва ме.

 

 

 

Ами прочети - има специална тема за transferwise:

 http://magelanci.com/topic/3361-%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8-%D1%81-transferwisecom/

 

Ако правилно си спомням основната задача беше да се прехвърлят пари от един човек на друг, като единия е в чужбина.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, 

От скоро ползвам Paypal и така видях че много неща са малко скрити. Проблема ми е следният парите които получавам през Paypal са в Долари, а сметката в Paypal нз аз ли съм я направил евро автоматично ли и при всеки превод ме чарджи около 3% Има ли как да си сменя сметката в Dollars и само да ме чаржи банката от преваутирането от долари в лева (моята карта).

Че в момента се получава Dollars-Euro-Leva и да си спестя тези 3% ? 

Връзка към мнение

Тези пари, които ти удържат от PayPal не са превалутиране, а такса за това, че получаваш пари. Плаща се веднъж за получаване на пари и втори път за изтеглянето им от PayPal акаунта към банковата сметка. Не плащаш такса на Paypal единствено, когато ти изпращат пари като подарък и подателят изрично е избрал, че таксите са за негова сметка.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.