Прескочи до съдържание

Дортмунд


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте,

Какво може да се види в Дортмунд между два полета на Уиз?  Кацане в 8 часа сутринта и излитане в 15 часа, тоест за 7 часа.

Връзка към мнение

Както няколко пъти в този форум съм имал възможност да споделя, в Дортмунд единствената забележителност е един фургон за къри-вурст на главната. Ще го познаеш по извитите опашки пред него. Останалото е чиста загуба на време, освен ако не си на мач или концерт...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имаш предостатъчно време да видиш каквото има за гледане в града. :) Рейса от летището спира на Hbf, съвсем до центъра и 1 разходка там ти е час- максимум 2, ако се шматкаш. Другото, което можеш да видиш е стадиона, разбира се. :) А ако времето е хубаво може и разходка из Вестфаленпарк + качване на ТВ кулата.  За стадиона и парка, препоръчвам градски транспорт, иначе имаш към час ходене (на посока), без нищо за гледане. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ползвам Airport Express, 7,50 € е билета, последно като бях си се купуваше от шофьора. Като излизаш от летището си пише Buses (или нещо в този дух :) ) и като излезеш на спирката на рейсовете търсиш на коя табелка е Airport Express-а. Мисля, че като излезеш от сградата се падаше най-най в дясно. :)

Преди време имаше и някакъв друг рейс до града, но сега нещо не го намирам.  :unsure:

 

Edit: Видях го, номер 440, по мои спомени минаваше покрай Вестфаленпарк, ама не му помня точно спирките, но пък билета ти е само 2,60 €.

Можеш в едната посока да си с този рейс, ако ще разглеждаш парка. :)

Редактирано от Adinko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

До центъра можеш да отидеш и като ползваш автобус 440 до първата станция на метрото (тя е на открито) и от там с метрото до гарата. (където ходи и Airport Express bus-a, но билета за 440 + метро беше 2,50 €, ако не се лъжа). Билет също можеш да си купиш от шофьора. Вероятно ще стигнеш 10-15 минути по-бавно, но пък ще спестиш някое евро за вурстчета. Въпрос на избор :)  Иначе в Дортмунд наистина няма кой знае какво за гледане, като по-горе са отбелязали по-интересните места, включително стадиона и парка, до които също с метро се ходи.

Редактирано от vllaaddo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз съм ползвала само  AirportExpress - спирката е като излезеш от летището надясно. Билет купих от шофьора.

Разписание на  AirportExpress:  Fahrplan_AirportExpress_26-10-2014.pdf

Разписание на автобус 440: 440_Dortmund_Airport_-_Germania__-Luetgendortmund_.pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Харесай  нещо от тази карта. :)  Имаш достатъчно време.

А тази линия на картата маркирана ли е ?Мисля,че в Хановер имаше маркирана такава и просто няма шанс да се загубиш и сигурно за времето между полетите може да се мине няколко пъти :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И от мен едно За стадиона :) Мисля, че това е най-големият стадион в Германия. Ако си фен, е задължително. После един тегел по главната и обратно на летището. Павилионът на Дюк за къри-вурст наистина си заслужава :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Най-близко до правилния отговор за придвижване с обикновен градски транспорт от летище Dortmund-Wickede (DTM) до центъра на града (HBf), e дал vllaaddo. С някои допълнения и уточнения, които сега ще направя.

 

Първо се качваш на автобус 440, спирката се намира в дясно след изхода от терминала - последната от общо три (другите две са за автобус до съседен град Unna и въпросният Експрес). Качваш се, купуваш си билетче от шофьора (за цената нямам актуална информация, всяка година се повишава с по 10 цента), и слизаш на последната спирка в квартал Aplerbeck. Води се квартал в очертанията на голям Дортмунд, но реално си е отделно градче, с център, детски градини, аптеки на всеки ъгъл и църкви, магазини, паркове. Аз съм оставал само там при някои прекачвания, особено ако времето е хубаво, 3 часа в парка с езерце зад църквата ти заспиват идеално. Но да не се отклонявам.

Като слезеш от автобуса, 30-40 метра напред и в дясно, има нещо като спирка с козирка/навес, и "глух" коловоз. Това е началната/крайна спирка на линията на метрото (U), която те води до гарата. Само една е линията до/от там, няма как да се объркаш. Билетче за метрото се купува от автомат на самата спирка. Приема само дребни банкноти (мисля че до 10-20 евро), и монети БЕЗ 20 евроцента, защото имало нещо в тях, забравих вече какво точно беше, има указания, и на тях монетата от 20 цента е задраскана. Поне така беше до 2013. Може вече да са се оборудвали с по-съвременен автомат.

Накратко - сменят се два вида транспорт, и се купуват два отделни билета. Общата им цена е от порядъка на евро-евро и нещо по-ниска от цената на експресния директен автобус, но с него пропускаш Аплербек. С други думи, ако няма да ходиш по стадиони, си заслужава да останеш 1-2 часа в типично чисто и подредено Северногерманско рурско градче със сгради и архитектура като от приказките на Братя Грим, и още 1-2 часа след това в Дортмунд за един тигел по главната + вурст.

Ти си прецени спорд условията кой вид транспорт ще избереш.

Да добавя само, че летището на Дортмунд е много лесно и просто за ориентация. Там съм правил най-краткото си прекачване между отделни полети на отделни билети - общо за 33 минути. С излизане  на терминала, отново минаване през скенерите на проверка за сигурност, и бординг. С предаварително разпечатана бордна карта за втория полет, разбира се. :)

 

И още едно допълнение - на гарата в Дортмунд има удобни автоматизирани касетки за оставяне на багаж - с 3 вида размери по големина. Там може да си оставиш багажа за до 24 часа, под постоянно наблюдение са, ползвал съм ги. За тях ти трябват само монети.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

А когато няма мач, може ли да се влезе вътре да се разгледа стадиона, музея, магазинчета за сувенири?

Може. Има няколко щадион тура през деня и влизате на групи по 30-40 човека. Таксата е около 10 евро(доколкото помня). Минава се през музея, съблекалните, самия стадион и вътрешни помещения. Иначе във феншопа се влиза и безплатно. Има всякакви артикули, но и цените са доста надути според мен. Като цяло си личи, че целия град си подкрепя отбора. Заслужава си обиколката. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Поправка към отговара на Willks - няма нужда от купуването на два билета. Нужен е само един като цената е към 2,6 евро. При купуването на билет от шофьора може директно да му кажете крайната спирка, той най-добре може да прецени какъв билет ви трябва. А билетът, който ще ви даде (както и билетите купени от автомат) важат с прикачвания, просто прикачването трябва да е в рамките на дадено време (между час и два часа в зависимост от стойността на билета).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поправка към отговара на Willks - няма нужда от купуването на два билета. Нужен е само един като цената е към 2,6 евро. При купуването на билет от шофьора може директно да му кажете крайната спирка, той най-добре може да прецени какъв билет ви трябва. А билетът, който ще ви даде (както и билетите купени от автомат) важат с прикачвания, просто прикачването трябва да е в рамките на дадено време (между час и два часа в зависимост от стойността на билета).

Това абсолютно сигурно ли е? И къде го пише?

Аз съм гледал как процедират местните - слизат от автобуса, и директно отиват на спирката на метрото, отново си взимат билет от автомата, и се качват на влакчето. Веднъж пътувах и с българи, живеещи в Дортмунд (уточнявам български българи, защото там има много и от по-черничките "българи"), и те ми казаха същото. На гарата в Дортмунд, на връщане от Амстердам, съм питал и служител на DB, и той ми каза същото. Освен или всички те да не  са били наясно, или да има някаква промяна след 2013-та година.

 

Отделно от това, аз винаги съм оставал в Аплербек поне за около час, за кроасан от  една пекарна и топъл шоколад, като в този случай, така или иначе е минавало повече от два часа от качването ми на автобуса до качването в метрото.

Както писах от 2013-та не съм пътувал по този начин, и тогава си беше така.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не се брои всяко евро, бих препоръчал дневен билет /Tagesticket/, с него пътуваш колкото и където искаш цял ден в рамките на града с всякакви транспортни средства. Има такъв билет и за 2-ма, 3-ма и т.н. Ето актуалните цени http://dortmund.bus-und-bahn.de/31031.html

А тук има инфо за стадион-туровете от страницата на Борусия http://www.borusseum.de/?id=310

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Щастливеца

Малко въпросчета и от мен . Кацам в Дортмунд в 8.00 . След това в  13.00 е автобуса ми за Кьолн . Ще ми стигнат ли 5те часа за следния маршрут според вас. От Летището до Аплербек , от там до стадиона , от там до центъра и 13.00 да съм на ZOB am Hbf Dortmund. Като за този маршрут мисля да си взема Tagesticket,  за да мога за 7 евро да си разреша проблема с транспорта за деня. Ако е прекалено натоварена тази програма имам резервен вариант, в който да заменя Аплербек с Вестфаленпарк . Мерси предварително

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Стигат със сигурност. :) E, разбира се ако не стоиш по 2 часа на всяко място де. :) За центъра, ако тръгнеш от Dortmunder U и надолу по главната улица и след това към гарата, повече от час не ти трябва според мен. Принципно при по-бързо темпо би могъл да минеш и през парка, но той все пак се плаща и не си заслужава ако претичаш за 5 минути. :)

Редактирано от Adinko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Щастливеца

Стигат със сигурност. :) E, разбира се ако не стоиш по 2 часа на всяко място де. :) За центъра, ако тръгнеш от Dortmunder U и надолу по главната улица и след това към гарата, повече от час не ти трябва според мен. Принципно при по-бързо темпо би могъл да минеш и през парка, но той все пак се плаща и не си заслужава ако претичаш за 5 минути. :)

  Мерси много. От парка и Аплербек кое си заслужва повече? TagesTicket до зона А3 ще бъде ли достатъчен за този маршрут ?

Връзка към мнение

  Мерси много. От парка и Аплербек кое си заслужва повече? TagesTicket до зона А3 ще бъде ли достатъчен за този маршрут ?

Ами аз само в парка съм ходила в средата на юни и беше спокойно и с цъфнали цветя, супер приятно. Имаше и комбиниран билет за парка + кулата. За билетите за транспорта не помня как стоеше въпроса, по-късно ако някой не е написал ще се разровя да видя, как беше. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Зона А 3 важи за целия Дортмунд, така че спокойно може да пътуваш между летището, Вестфален парк и гарата с еднодневна карта.

 

Willks, ако купиш билет за зона А 3 (а до миналата година до зона А2, А 3 я въведоха тази година), се пътува с един билет независимо от прехвърлянията. Така е от поне седем години, откакто пътувам през това летище. Досега не съм виждала някой да си купува втори билет, но дори и да го прави, няма нужда, защото летището е в зона А 3 (допреди 2015 - А 2).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз да се обадя, все пак 2 години живях в този град - изобщо не съм съгласен, че хич няма нищо за гледане, просто не е типичното немско кинто място, но зони отдих и разходка има бол, стига човек да уцели време - много и големи паркове, езеро, речен канал, допълнително - подходящ и за шопинг, поради многото търговски центрове по главната, стига човек да се вълнува от такива неща, отделно има 2-3 запазени (възстановени) сгради от преди войната, това са няколко църкви и кметството. През зимата има страхотен Коледен Базар с огромно дърво (все се хвалят, че е най-голямото в Европа, дали е така - не знам). За няколко часа, за човек, който не познава града, между самолети и влакове, не е много лесно, да се отиде до PhoenixSee или до Friedenbaum, но все пак зависи и от желанието, всъщност PhoenixSee е добра опция, защото е в посоката на летището. Отделно - стадионът, като е празен, не е нищо особено. Тръпката е на мач, защото феновете им са страхотна жълта гледка. 

 

И казвайки всичко това - ако имаш цял ден не броиш всяко евро, по-добре с някой tages ticket, NRW ticket или нещо от сорта, с което може да се кръжи из провицнията, да се отиде до Paderborn и Soest за разходка (пак казвам, при хубаво време), или до Дюселдорф или Мюнстер. Влаковете до тези дестинации отнемат около час от гарата и при конкретни времеви ограничения, трябва много да се внимава. 

Що се отнася до пътя Летище - Гара - със сигурност препоръчвам 440 до Аплербек и после Ubahn. Дори не мисля, че с другото е особено по-бързо, освен, ако човек пропусне да слезе на Аплербек ;) 

TeshkaR28, провери от коя страна на гарата ти тръгва буса за Кьолн, защото преди имаше тръгващи бусове и отпред и отзад, а да я прекосиш си отнема време. 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Щастливеца

Стигат със сигурност. :) E, разбира се ако не стоиш по 2 часа на всяко място де. :) За центъра, ако тръгнеш от Dortmunder U и надолу по главната улица и след това към гарата, повече от час не ти трябва според мен. Принципно при по-бързо темпо би могъл да минеш и през парка, но той все пак се плаща и не си заслужава ако претичаш за 5 минути. :)

От сигнал Идуна Парк Парк мисля да се насоча към центъра с метрото . Понеже нямам представа много много ще последвам твоя маршрут, та кажи ми на коя метростанция да сляза за да започна обиколката от Dortmunder U ?

Връзка към мнение

От сигнал Идуна Парк Парк мисля да се насоча към центъра с метрото . Понеже нямам представа много много ще последвам твоя маршрут, та кажи ми на коя метростанция да сляза за да започна обиколката от Dortmunder U ?

По принцип спирката до U-то е Westentor, но метрото от Westfalen Stadion не ходи до там, тъй че можеш да слезеш на Kampstrasse и ще се озовеш общо взето на средата на центъра. :) Другия вариант е да вземеш метрото (U42)от станция Theodor Fliedner Heim и слизаш на Reinoldkirche. От там минаваш през центъра, после си на Dortmunder U и накрая отиваш на Hbf. Мисля, че имаше и някакъв трамвай в близост до стадиона, ама да се убия не мога да се сетя кой беше и до къде вървеше. :( Някой ако знае и на мен ще ми е полезно, че в крайна сметка и аз ще отскоча до Дортмунд скоро. :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.