Прескочи до съдържание

Дортмунд


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Не си спомням да съм виждала машина за билети на летището в Дортмунд, но дневен билет (независимо за колко човека) би трябвало да може да се купи от шофьора.

Иначе машини със сигурност има на гарата в Дортмунд и Холцвикеде (но тази в Холцвикеде преди две седмици работеше само с монети) и спирката на у-бана Аплербек.

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Цените Megabus принципно са си скандално ниски. Имам преки наблюдения за дестинациите и цените от Брюксел. Двупосочен до Лондон е в рамките на 30 GBP (ако си резервираш на време билетчето) напр. Така че, защо за такова скромно пътуване да е е в рамките на такива символични цифри.

e, аз за 29 хванах Евростара, т.е. 30 не трябва да се смята за ненормална оферта за бус, било и двупосочно, все пак има самолети на по-добри цени (не до център, но все пак)  

Връзка към мнение

Eurostar промоциите им в момента са за 88 Евро двупосочния, и то само за след поне месец време. Да, има самолети понякога, но те "ставарват" на което и да е летище, и от там имаш още разходи да стигнеш до града. Megabus пристигат на Виктория. :) Но принципно си прав, от Брюксел има доста добри цени и на полети към различни дестинации, особено Ryan често дават добри оферти.

Връзка към мнение

Всички препоръчвате другите градове и явно наистина ще отида извън Дортмунд. А от megabus.com излизат някакви скандално ниски цени до Кьолн.  :)

attachicon.gifbus.png

Важна вметка- доколкото виждам, този автобус не спира близо до центъра. От въпросната спирка ще трябва да се хване метро или нещо друго дотам.

Ако Meinfernbus имат билети от рода на 5 евро, избери тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Важна вметка- доколкото виждам, този автобус не спира близо до центъра. От въпросната спирка ще трябва да се хване метро или нещо друго дотам.

Ако Meinfernbus имат билети от рода на 5 евро, избери тях.

Спирката е от другата страна на моста, не е толкова далеч!

Тръгвате по моста на влюбените пеш, биете по един катинар и от другата страна е центъра с катедралата ;) 10-15 мин.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Върнах се от Дортмунд и Кьолн и искам да споделя някои впечатления. Като цяло съм доста доволен  от екскурзията. В Дортмунд най-много ми хареса зоологическата градина, която напълно си заслужава входната такса от 8 евро. Дори съвсем случайно уцелих храненето на тюлените в 11 ч. сутринта, което е направено като представление. Има много животни и горещо я препоръчвам. Направих и обиколка на стадиона и на музея на Борусия (12 евро общо) , също е интересно, но аз не съм техен фен. Иначе целият град е залят с всевъзможни предмети с ембемата и цветовете на клуба. Дори чипс и кетчуп има...
Гледката от кулата Florianturm над цял Дортмунд също си заслужава. Туристите гледат от 142 метра височина, иначе кулата е по-висока.
Движих се изцяло пеша. Хотелът ми беше почти до централната гара и най-голямото разстояние беше оттам до зоологическата градина - малко над 5 км. или иначе казано един час ходене с бързо темпо.
Центърът не е кой знае какво и единствено ми направи впечатление, че под път и над път има фигури на носорози с крила в различни цветове. Обаче живите носорози в зоологическата градина бяха по-интересни :) .
Дортмунд ме разочарова с това, че не можах да си намеря чинийка за колекцията :(.
post-3309-0-78300500-1444080120_thumb.jpg
В Кьолн бях само 6 часа. Личи си, че е по-голям и по-туристически град. Естествено посетих Катедралата и моста на  влюбените, които са точно до централната гара (по-хубава от която и да е гара в България). Катедралата е величествена сграда и се открива чудесна гледка от върха, но изкачването догоре хич не е лесно. Мноооого стъпала, недоумявам как някои родители бяха помъкнали деца на по 2-3 годинки да се катерят с тях. На мен ми трепереха краката от умора след като слязох от върха. От Кьолн си купих и чинийка :) .

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Я да ви питам, някой ползвал ли е за придвижване от летището до гарата тази схема: шатъл (пеш??) до Холцвикеде и оттам с влака? Предполагам, че цената за шатъла (3 евро) си е само за шатъла, после за влака трябва да се купува отделен билет? Кратко пътуване (до 30 мин) нали е окей, при положение че го дават около 20 мин. между двете гари? Щампи ли се някъде този билет и къде, че съм забравил?  

Връзка към мнение

Аз съм пътувала до Холцвикеде. Шатълът не е част от транспортната област VRR, а е частен, така че биелтът  не важи за други видове транспорт. От Холцвикеде пътувах то Дюселдорф с месечена карта, но доколкото виждам, ако от там пътуваш за дортмунд ще ти трябва биелт за зона B (виж картата):

http://vrr.de/imperia/md/content/tickets/vrr_gesamtraum_allgemein_2015.pdf

ЧЕстно казано не виждам голямо предимство да се пътува през Холцвиекеде за Дортмунт. Аз бих избрала комбинацията авотбус и метро.

 

Билетите за кратко пътуване важат само в зона А и то от всяка спирка до определени спирки, които обикновено са обозначени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То е ясно, че 440+U47 е най-добрата опция за придвижване, но за зла участ точно на пристигане (и точно в час пик!) в отрязък от близо 2 часа 440 не тръгва от аерогарата, а направо от Аплербек. Пълно малоумие!  :mad:

 

И какво излиза: че аерогарата е в зона А, а Холцвикеде - в зона В? То така шатъл+влак ще излезе колкото идиотския експресбус? Па, нема смисла, бре!  :O

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

То е ясно, че 440+U47 е най-добрата опция за придвижване, но за зла участ точно на пристигане (и точно в час пик!) в отрязък от близо 2 часа 440 не тръгва от аерогарата, а направо от Аплербек. Пълно малоумие!  :mad:

 

И какво излиза: че аерогарата е в зона А, а Холцвикеде - в зона В? То така шатъл+влак ще излезе колкото идиотския експресбус? Па, нема смисла, бре!  :O

¨

В крайна сметка се оказа грешка в официалното разписание на линията, публикувано в сайта на местната транспортна компания и официалния сайт на летището. Само излишни нерви...

 

Иначе по-горе имаше някакъв спор каква тарифа се ползва от летището до центъра с обичайния маршрут 440+U47. Отговорът го има тук:

 

http://www.bus-und-bahn.de/32085.html

 

;) 

Връзка към мнение

Като казах на шофьора "Bitte ein ticket A 3", той щеше да падне от смях... Мислех си, че летището се намира в зона Дортмунд. Оказа се, че е в зона А, но не е А 3.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Мюнстер - на ок 70 км. приятен университетски град

Бохум  ок. 20 км - има тертър за преставления с ролкови кънки http://www.mehr.de/en/musical/starlight-express-the-musical/starlight-express/

Есен ок. 35 км - има нещо като музей на минната индустрия, парк и ботаническа градина (по спомени бяха леко извън града),стария град, разходка с корабче в езеро (бивш язовир)

Абе, постничко е

Връзка към мнение

За мен Мюнстер е повече от приятен-много го харесвам!

Ако отидете в Мюнстер, се разходете из централните улички на стария град, вижте няколкото страхотни катедрали, Кметството, онзи невероятен комплекс от сгради Принципалмаркт.. Самият стар град е обиколен в кръг с променада, която малко преди езерото излиза на страхотна цветна алея, където пише "Мюнстер е цветен". Отидете до езерото Аааа - там винаги има някакви лодки, хората са насядали по тревата -хапват, почиват си. Сградата на университета е разкошна /бивш дворец/, а зад нея има ботаническа градина /безплатна/. Имайте впредвид, че там има най-много колелета на глава от населението в цяла Германия. Ето сайта на града http://www.muenster.de/ -има карта. И една статия на руски със снимки.

До Есен има една страхотна Villa Hügel-на семейство Круп.

Не трябва да се пропуска в никакъв случай и любимия ми Дюселдорф /в рамките на ден е напълно реално да се види/. За него има много писано тук и няма да се отпускам.

Изобщо аз лично много харесвам северен Рейн Вестфалия.

Редактирано от dikrasteva
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен Мюнстер е повече от приятен-много го харесвам!

Ако отидете в Мюнстер, се разходете из централните улички на стария град, вижте няколкото страхотни катедрали, Кметството, онзи невероятен комплекс от сгради Принципалмаркт.. Самият стар град е обиколен в кръг с променада, която малко преди езерото излиза на страхотна цветна алея, където пише "Мюнстер е цветен". Отидете до езерото Аааа - там винаги има някакви лодки, хората са насядали по тревата -хапват, почиват си. Сградата на университета е разкошна /бивш дворец/, а зад нея има ботаническа градина /безплатна/. Имайте впредвид, че там има най-много колелета на глава от населението в цяла Германия. Ето сайта на града http://www.muenster.de/ -има карта. И една статия на руски със снимки.

До Есен има една страхотна Villa Hügel-на семейство Круп.

Не трябва да се пропуска в никакъв случай и любимия ми Дюселдорф /в рамките на ден е напълно реално да се види/. За него има много писано тук и няма да се отпускам.

Изобщо аз лично много харесвам северен Рейн Вестфалия.

И моето желание е Мюнстер,но като гледам с влак е малко скъпо,някаква идея за по-евтин транспорт?

И отгоре на това ми дава някакви пътувания през Hannover Uelzen и това 3,50 h.

Редактирано от traveler
Връзка към мнение

Ние бяхме отседнали в Мюнстер и от летището взехме влак до Мюнстер /нещо ми се върти 13 евро, но трябва да проверя/ има множество комбинации, като най изгоден беше билет за 5 души. Околността обиколихме събота и неделя, когато има уикенд билет за пак мисля 5 души и струваше около 40 евро-важи за цялата област почти 24 часа. Довечера мога точни да проверя цените

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме отседнали в Мюнстер и от летището взехме влак до Мюнстер /нещо ми се върти 13 евро, но трябва да проверя/ има множество комбинации, като най изгоден беше билет за 5 души. Околността обиколихме събота и неделя, когато има уикенд билет за пак мисля 5 души и струваше около 40 евро-важи за цялата област почти 24 часа. Довечера мога точни да проверя цените

Да толкова е билета,аз съм прихващал други "мюнстери".Благодаря.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой ползвал ли е регионална дневна карта за Дойче бан?

За група до 5 човека излиза по-малко от 10 евро на човек, а по описанието от сайта на железниците

http://www.bahn.de/p_en/view/offers/national/regional/laender-tickets/north-rhine-westphalia-ticket.shtml

разбирам, че важи включително и за автобуса от летището в Дортмунд, метрото на всички градове в района, местните влакове до Дюселдорф, Кьолн, Есен и тн.

Как ли ще минем през турникета на метростанция с един такъв групов билет?

Връзка към мнение

Лятото ползвахме в Бремен-Хамбург, от тези за 2 човека, на които трябва непременно да напишеш имената. Возихме се на влак, трамвай, автобус и S1 до летището без проблем. Билетът има баркод, явно там пише всичко необходимо :) Това, което ме впечатли беше, че билет в Бремен си купихме на трамвайната спирка от будка за вестници. Хората са го измислили :)
Също цял друг ден обикаляхме из Хамбург 3-ма човека с `групов билет` за 11.50 евро, като се возихме на метро, S, също корабче - слизахме, качвахме се :)
* за сравнение 1 билет от летището в Хамбург до града е 3.50 евро

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Биксбит, този вид билет не ведъж сме го препоръчвали из темите за Дортмунд и Кьолн. Ако ще пътувате из НРВ повече от двама е най-изгодната опция. Няма проблеми за слизането в метрото, защото в Германия не се минава през турнтикет, разчита се на честността на пътуващите и от време на време на контрольори, които проверяват билетите в самите влакчета. Билетът важи за всички видове обществен транспорт втора класа без бързите влакове IC/ICE и частни превози като шатъла от летището до гарата в Дортмунд или гарата в Холцвикеде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Билетът важи за всички видове обществен транспорт втора класа без бързите влакове IC/ICE и частни превози като шатъла от летището до гарата в Дортмунд или гарата в Холцвикеде.

 В такъв случай вероятно важи и за това моно релсово чудо във Вупертал

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

Връзка към мнение

Въпросния групов билет може да се купи и от бюрото на БДЖ в подлеза на НДК. Ето го:

post-1495-0-35594300-1456755225_thumb.jpg

А това в лилавия цвят е района за който важи:

post-1495-0-08997700-1456755270_thumb.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.