Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

преди 15 часа, luba_rizova каза:

Кажи какво направи? На моята майка миналия месец й изчезнаха парите от пенсията, така и не разбра какво е станало, явно откраднати. Но банката нищо не прави и й каза да пие една студена вода. А аз не знам как да реагирам, майка ми е малко... Не обяснява, не казва какво-що, но за тях пенсията са много пари и едвам изкараха месеца. Дали да не пуснем жалба в полицията? От банката абсолютно никаква информация цял месец не дават, тя е пуснала жалба уж там, но нищо. Подиграват се с хората :(. Става въпрос за ОББ. 

Ами на мен първо банката ми изпрати съобщение (с sms и с писмо по куриер). В момента в който получих съобщението на телефона дотичах до най-близкия офис на банката, момичетата бяха много любезни, дадоха ми да попълня някакъв формуляр, трябваше да потвърдя, че не се намирам н САЩ (тъй като плащането беше направено в Чикаго) и толкова. Блокираха ми картата и унищожиха пластиката пред мен. След 3 седмици ми се обадиха да ми кажат, че сумата е възстановена. Това беше.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 4/16/2018 в 13:34, bobole4e каза:

На моя колежка в събота са се опитали да и източат кредитната карта. Има успешна транзакция от 300 евро в Малта и няколко неуспешни опити за плащания. Неприятното в случая е ,че картата е  съвсем нова и е ползвана само веднъж, през февруари ,за плащане на апартамент в Рим през airbnb.

Въпросът ми е -трябва ли да се подава сигнал и в полицията или е достатъчно, че е уведомила банката и картата е блокирана? В банката са и казали, че не е нужно, в същото време е попълнила формуляр, в който един от въпросите е бил -подадохте ли сигнал в полицията.

Благоприятен завършех на тази драма-вчера са възстановили парите от банката(Уникредит) по картата. Много бързо стана всичко, по -малко от седмица.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

На 01.04 ми дръпнаха 700 лв от КК, блокирах картата, изчаках осчетоводяването и на 14.04 направих оспорване. Консултантът в банката ме посъветва да внеса паритеч за да не ми се трупат лихви и въпреки, че знаех, че не е прав - внесох ги. Едва днес ми се обадиха, че парите са възстановени. Оказа се, че не мога да си взема парите, а имам два избора: 1. Да си платя нова пластика /а аз не искам/ и след няколко дни да си изтегля парите от банкомат. 2. Да подам заявление за закриване на сметката и да си взема парите след един месец. За ПИБ става въпрос.

Нещо хич не им вярвам вече и да ви попитам - наистина ли няма начин да си взема по-бързо парите и има ли смисъл да пиша жалби?

Връзка към мнение

Същия случай но с Райфайзен ги върнаха по сметка,след попълването на молба.Според мен не може да не може

Редактирано от Branko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наистина не може да се тегли от сметката на кредитна карта. Можеш спокойно да си изхарчих надвнесеното на POS.

Но защо не си преиздадеш картата - така или иначе настоящата е компрометирана.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря много, значи нямам избор освен да я закрия и да чакам месец. Имам вече друга карта , ще си спестя 20-те лв и ще се сбогувам с ПИБ

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С лека ръка се сбогуваш с банка, която без пазарлъци ти е върнала цялата открадната сума? Помисли! От опит с над 5 рекламации на транзакции държа карата си в ПИБ, въпреки че не е най-изгодната за употреба. През годините съм се убедил, че реагират адекватно в подобни неприятни ситуации. 

Връзка към мнение
преди 10 часа, noshtna_ptica каза:

Благодаря много, значи нямам избор освен да я закрия и да чакам месец. Имам вече друга карта , ще си спестя 20-те лв и ще се сбогувам с ПИБ

Кой е алтернативния ти избор? Просто ми стана интересно. 

Връзка към мнение

To

преди 19 часа, Гост каза:

Кой е алтернативния ти избор? Просто ми стана интересно. 

Toва не е алтернативен, а паралелен избор. 😉

Имам други кк, които не твърдя, че са по-добри, но вече ги имам и ще ми вършат работа. Обмислям и кк на ДСК+Уиз, та от нова на ПИБ засега ще се въздържа. 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Да се оплача и аз, вчера са ми занулили кк на ПИБ. Правени са плащания главно в booking и rent a car. Преди малко видях и още съм в шок. Утре ще ходя в банката. 

  • Шок 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, atrencheva каза:

Да се оплача и аз, вчера са ми занулили кк на ПИБ. Правени са плащания главно в booking и rent a car. Преди малко видях и още съм в шок. Утре ще ходя в банката. 

Нямаш ли SMS известяване?

Много неприятно.

Връзка към мнение

На мен ми се случи миналата седмица няколко пъти с револют. 6-7 опита за различни суми, от 6 до 220 евро, като са минали две за по 40 паунда и 40 долара. Другите не са минали, защото в евровата сметка няма нищо. Понеже на револют в апликацията излиза веднага, замръзих картите ( едната виртуална, другата физическа). Писах на съпорта, унищожиха и двете карти, поръчах безплатно нова физическа и виртуална, пуснах клейм и за 24 часа ми върнаха парите.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Как не ги е страх да правят транзакции с крадени карти за хотели и коли под наем. Едва ли има по-лесен начин за идентифициране на нарушителя и едва ли има по-лесен начин за оспорване и връщане на парите след като услугата все още не е ползвана. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 минути , Георги каза:

Как не ги е страх да правят транзакции с крадени карти за хотели и коли под наем. Едва ли има по-лесен начин за идентифициране на нарушителя и едва ли има по-лесен начин за оспорване и връщане на парите след като услугата все още не е ползвана. 

И аз си го помислих... Усещане за липса на преследване и ненаказуемост в международен аспект.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Гост каза:

И аз си го помислих... Усещане за липса на преследване и ненаказуемост в международен аспект.

Това е  някаква нова схема, защото след това НЕ ПОЛЗВАТ тази резервация, нареждат отмяна и им връщат парите по друга банкова сметка/карта - само плащат наказателната такса там колкото е за една нощувка примерно.

Няколко хотела от Търново се бяха оплакали така - че имат поръчки доста и накрая всички стаи били празни и си взели само за първата нощ.

Извън ЕС никой не им търси отговорност явно по Русия, Украйна, Тунис и такива държави няма ГДБОП и затова и продължават.

 

 

Редактирано от vinidj
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 8 часа, atrencheva каза:

Да се оплача и аз, вчера са ми занулили кк на ПИБ. Правени са плащания главно в booking и rent a car. Преди малко видях и още съм в шок. Утре ще ходя в банката. 

 

Голяма грешка! Никакво „утре“, ВЕДНАГА звъните на картовия център на банката, който работи 24/7 точно заради такива ситуации! Номерът за връзка с центъра е изписан на гърба на пластиката.

Също така аз бих се свързал с booking.com и бих ги известил, че моята карта с номер еди-кой си е ползвана неправомерно и да считат резервацията за невалидна. Същото - и с фирмата за наемане на коли, ако е известно коя е.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Бях в тази ситуация. Ходих в банката, но е напълно излишно преди да минат 7-10 дни, докато се осчетоводят транзакциите. Чак тогава се подава искането за оспорване, т.к. преди това не е ясно какво се оспорва.

Крадците никой не ги търси. От моята карта бяха напазарувани билети за високоскоростни влакове /с всияки лични данни/ за бъдещо време. Не ги намериха, естествено.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Картата блокирах веднага, въпреки че каквото е имало са го използвали. Странното е, че са започнали да теглят точно след като съм си платила киното на ПОС. Не съм сигурна, че има общо, но че гложди като мисъл. В понеделник ще ходя да пускам жалба в банката. Чудя се има ли смисъл да ходя в полицията?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 minutes ago, atrencheva said:

Картата блокирах веднага, въпреки че каквото е имало са го използвали. Странното е, че са започнали да теглят точно след като съм си платила киното на ПОС. Не съм сигурна, че има общо, но че гложди като мисъл. В понеделник ще ходя да пускам жалба в банката. Чудя се има ли смисъл да ходя в полицията?

Избягвам да давам вече карта в ръцете на търговец - нявсякъде имат 4к камери и е достатъчно за секунда да обърне картата и от обратната страна , после от кямерата да разчетат номера и cvc кода и ето ти занулена карта. Затова още преди 5 години като бях в Германия, всички ПОС терминали бяха обърнати към клиента - сам си слагаш картата, и никой не ти я пипа 🙂 ... а тук ... български номера ....

Връзка към мнение

Няма смисъл да ходите в полицията, пуснете сигнал тук: http://www.cybercrime.bg/bg

 

В стъпка 1 (тип на сигнала) изберете „измами и заплахи в интернет“. Като се има предвид, че шефът на киберченгетата Явор Колев е завършил Аграрния университет, сещате се какъв ще е резултатът...селскостопански. Но можете да пробвате.

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
1 minute ago, Goal & Boss said:

Няма смисъл да ходите в полицията, пуснете сигнал тук: http://www.cybercrime.bg/bg

 

В стъпка 1 (тип на сигнала) изберете „измами и заплахи в интернет“. Като се има предвид, че шефът на киберченгетата Явор Колев е завършил Аграрния университет, сещате се какъв ще е резултатът...селскостопански. Но можете да пробвате.

То тогава за държавата какво да кажем, като знаем какво е завършил шефа и 🤐

Връзка към мнение

Няма никакъв смисъл, т.к. е доста депресираща срещата със служител на МВР, който не знае какво е ПИН, 3Д защита, сайт, уеб и прочее сложни неща. Ако, обаче, от банката те посъветват да го направиш, съветът ми е да го направиш. Не че нещо ще се случи, но по този начин декларираш съпричастност.

На мен ми обраха картата от ПИБ на 01.04 - не ме накараха и не съм подавала жалба. Парите си ги очаквам на 06.08.

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма абсолютно никакъв смисъл ходенето до полиция - банката може да спре транзакцията.

То се започва едно писане на едно викане и ходене и също по три пъти пред трима различни и накрая ще те обвинят във фалшив сигнал или нещо друго мен ми сложиха пълна данъчна проверка от къде имам откраднатото...плюс на всички роднини проверка от НАП бонус.

Редактирано от vinidj
  • Шок 7
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

За втори път ми се случва след резервации в booking да ми изтичат данните на кредитната карта и от банката да я блокират. Преди няколко дни резервирах хотели и видях, че има опцията да ги платя предварително. Реших, че така ще е по-сигурно и плащането ще минава през някаква система на booking, но уви ... току що ми звъннаха от банката за съмнителна транзакция и ми казаха, че ще ми блокират картата, след 5 дни нова. Вече ще ползвам само agoda или някой друг сайт, който не изпраща данните от картата към хотела.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.