Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Южна Африка - имаме нужда от Виза - http://www.dfa.gov.za/sofia/consularservices.html

 - 84лв и сумати документи, аз го дадох малко по-несериозно и пак минах, но по принцип искат страшно много неща, и за американска виза не съм събирал толкова документи и снимани по няколко пъти и за деца включително, банково извлечение?!? Какво, от детския влог ли да им дам?!? Както и да е, предполагам , че няма откази, просто е досадно.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Относна визата за Свазиленд!Писах преди някалко дни;Виза не ни искаха,но ние пътувахме с кола с JNB регистарция,с местен бълагарин с Африкански паспорт...така,че минахме без проблем.Даже не ни и обърнаха внимание.Но в Африка ,никога не се знае:-))Зависи от това дали местния е на кеф,дали е пиян,дали го мързи ...и т.ц.Отделно зная,че ако имаш Южно-африканска виза ,то тогава не би трябвало да имаш проблем с влизането в Ботсуана,Зимбабве,Замбия.Малави и Мозамбик.Същото се отнася и с валутата.Ако имаш ZAR(рандове),просто си добре приет в тази част на света.

Що се отнася до Южно-африканската виза,трябва да се следват инструкциите в саѝта на посолството им в София,много документи,но и там си има голяма доза субективизъм.Зависи кои те кани,къде работиш....но не съм чул на  някоѝ да му е отказана виза (в миналите 2-3 години)

Връзка към мнение

Отделно зная,че ако имаш Южно-африканска виза ,то тогава не би трябвало да имаш проблем с влизането в Ботсуана,Зимбабве,Замбия.Малави и Мозамбик.

 

 

Не би трябвало да е проблем да влезеш , но си се изискват отделни визи за всяка от тези държави нали?

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

За Ботсвана сме по принцип без визи, за Замбия ми поискаха на границата и си 'купих' 50$, за Зимбабве бях подготвен. Единствено за Свазиленд се размина на жена ми и детето, но като видяха моя паспорт(от старите без 'европейски съюз')и ни поискаха на всички, за щастие си имахме за всеки случай, че бяха само по 10$ и решихме да не рискуваме.

Но за Африка няма нищо сигурно, чел съм пътепис за влизане в Зимбабве с подкуп, в ЮАР без виза, но кой знае...

Връзка към мнение

Отделно зная,че ако имаш Южно-африканска виза ,то тогава не би трябвало да имаш проблем с влизането в Ботсуана,Зимбабве,Замбия.Малави и Мозамбик.Същото се отнася и с валутата.Ако имаш ZAR(рандове),просто си добре приет в тази част на света.

 

Това сигурен ли си, че го знаеш?

Визата за Южна Африка няма никакво отношение към визите за съседите. За Зимбабве, Намибия и Малави режимът за българи е от най-трудните. Трябва ти виза, издадена от консулство, като процедурата е туткава.

За Ботсвана е без визи по принцип.

За Замбия ги продават на границата.

За Мозамбик също, но не на всеки граничен пункт.

Номерът с правенето на луд минава евентуално в Свазиленд и Лесото (и аз съм го правил), може да мине и в друга държава, но жална ти майка, ако те хванат на излизане или от полицията на място  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не би трябвало да е проблем да влезеш , но си се изискват отделни визи за всяка от тези държави нали ?

Точно така е!Прав си,наѝ-добре е да си "вържеш гащите",но аз просто от опит ти казвам какво е там.Ако някоѝ не му се дават по 10,50 или там колкото е $ за входна виза,тази информация би му била полезна.Докато бяхме в JNB,4ма БГ посетиха Ливингстън,Замбия със самолет и са минали само с Южно-африканските визи.Нас ни караха от Дърбан да посетим Мозамбик,като пак без проблем щяхме да минем  с ЮАРските визи,но не ни достигнаха финансови знания:-)))).Но цялата тази информация е научаваш на място....и от познати които живеят там от 20г.

Връзка към мнение

Това сигурен ли си, че го знаеш?

Визата за Южна Африка няма никакво отношение към визите за съседите. За Зимбабве, Намибия и Малави режимът за българи е от най-трудните. Трябва ти виза, издадена от консулство, като процедурата е туткава.

За Ботсвана е без визи по принцип.

За Замбия ги продават на границата.

За Мозамбик също, но не на всеки граничен пункт.

Номерът с правенето на луд минава евентуално в Свазиленд и Лесото (и аз съм го правил), може да мине и в друга държава, но жална ти майка, ако те хванат на излизане или от полицията на място  :)

Прав си колега!Но има и хора които биха искали да спестят някоѝ и друг $ за виза и аз им казвам какво съм видял и чул в ЮАР и Свазиленд.Също си прав ,че и не знам...само преразказвам:-))Няма човек коѝто да знае всичко,еле пък визовия режим в Африка,наѝ-малко пък облечените в мундири кафъри по границата:-))

Връзка към мнение

... облечените в мундири кафъри ...

 

Непредизвиканият расизъм е най-малкото проява на лош вкус  :mad:

 

Мисълта ми е, че не е добър съвет за пътуващите да пробват заобикаляне на визовите изисквания, точно за да се спестят пари. Защото, ако те хванат, униформените служители, били те и африканци, ще си спомят много добре какви са изискванията и глобите и ще се постигне ефект, обратен на спестяване.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Точно днес четох брошурата на един от големите френски туроператори . В графата ЮАР имаше разнообразни опции за посещение на съседните държави и бяха описани съответните визи и цени. Затова се учудих , че щом за французите има едва ли точно ние ще минаваме гратис  :)

Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

За Мадагаскар имаме нужда от виза - безплатна за един месец, издава се на влизане на летището. 
За Сеута, Мелиля, Реюнион, Майот нямаме нужда от виза, тъй като са пълноправни територии на ЕС (Франция и Испания).

За Мавриций също нямаме нужда от виза. 
За ЮАР е важно да се знае, че виза се издава само от държавата по местоживеене. Аз имах голям проблем с искане за виза за ЮАР от Мадагаскар, казаха, че ако не съм жител на Мадагаскар е невъзможно (дадоха я накрая но по някакво чудо, много големи разправии бяха - казаха София или Париж,)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Мисля, че трябва транзитна виза за РЮА ако се сменят полети на тяхна територия, но не съм на 100% сигурен. Може да има значение дали трябва да се излиза от транзитна зала, за да се взема чекиран багаж или не. Има посолвство на РЮА в София, направо ги питай, аз им бях писал преди 2 години мейл (по друг въпрос) и ми отговориха много бързо.
 

Нещо друго интересно ми се мерна в сайта на една БГ тур агенция - предлагат едно пътуване, в което влиза Зимбабве (пресичане на сухопътна граница от Намибия) и пишат, че за визата за Зимбабаве можело да се кандидатства онлайн, а да се вземела на място. Ако това наистина е така, би било голямо облекчение за българи, които искат да посетят Зимбабве, било то и само за да видят водопада Виктория и от другата страна. Доскоро трябваше да се праща паспорта за виза до някое консулство на Зимбабве в западна Европа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, и аз пращах паспорта до Брюксел, но напоследък все повече африкански страни се ориентират към онлайн процедурата, което е супер, и без това за тях е важна таксата, а не толкова да се пазят от емигранти от Европа

Връзка към мнение

Eто какво открих в сайта на MFA.

 

Българските граждани, притежаващи обикновени паспорти, желаещи да влязат на територията на Република Южна Африка, могат да получат виза в нейното посолство в София. Българските граждани, пътуващи транзитно през РЮА за съседна на РЮА страна трябва да притежават транзитна виза. Изискването не се отнася за пътуващите единствено с транзитна цел през международните летища на Южна Африка: ОТ Тамбо - Йоханесбург, Лансерия - Йоханесбург, Кейптаун и Кинг Шака - Дърбан. На тези пътници ще бъдат снемани пръстови отпечатъци. Подробна информация за визовия режим за чужденци и изискванията за издаване на визи можете да откриете ТУК.

 

Не знам до колко може да им се вярва :)

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте :)

на 30 август ще бъда в Южно Африканското посолството в София за интервю и разбрах ,че евентуално паспорта с визата се получава след седмица, пак от посолството.

   Аз съм от Варна и изобщо не ми се пътува до София само да си взема паспорта.

Знае ли някой как мога да си получа паспорта по лесно ? Има ли някой на когото са му пратили паспорта с куриер,изобщо  пращат ли паспортите по куриер като в Американското посолство имат ли такава практика или е задължително лично присъствие? ...Някакви идеи ?

  Благодаря

 

Връзка към мнение

Подаването на документите е лично, интервю няма. После ти дават едно листче, с което всеки може да ти вземе паспорта с визата. Пробвано преди няколко месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте :)

на 30 август ще бъда в Южно Африканското посолството в София за интервю и разбрах ,че евентуално паспорта с визата се получава след седмица, пак от посолството.

   Аз съм от Варна и изобщо не ми се пътува до София само да си взема паспорта.

Знае ли някой как мога да си получа паспорта по лесно ? Има ли някой на когото са му пратили паспорта с куриер,изобщо  пращат ли паспортите по куриер като в Американското посолство имат ли такава практика или е задължително лично присъствие? ...Някакви идеи ?

  Благодаря

 

Абе ако се договориш с някоя тур агенция от Варна с офис в София, няма нужда да ходиш и за подаването на документи даже. Те ще изпратят по куриер паспорта и документите ти до техния офис, техен човек ще ги занесе до консулството, после ще ги вземе и ще пратят паспорта с визата обратно. Ти ще си го вземеш от офиса на агенцията във Варна. Предполагам, че трябва или да са ти познати или да си купил поне самолетния билет от тях или да им дадеш някой лев за услугата. Това при условие, че не искаш изобщо да се разкарваш до София.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Аз ходих до Южна Африка Февруари 2009, платил 20€ виза в консулството им в София на ул Бачо Киро мисля беше. Излезна за една седмица без проблем. Само показваш резервация на билет отиване и връщане( дори да не си го купил още), резервация на хотел и извлечение от банкова сметка. Аз бях безработен дори тогава, но написах че съм Професионален Масажист-Терапевт, а и в банкова ми сметка имаше доста пари и нямаше проблем. Дори при даване на документите ти казват че след седмица със сигурност я получаваш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

65 лв. струва визата на този етап. За 10 работни дни се вади.

Имайте предвид почивните дни на посолството. Покрай коледните и новогодишните празници са в дълга ваканция.

Формулярът се попълва с черен химикал. Сайта на посолството:

 

http://www.dirco.gov.za/sofia/consularservices.html

Връзка към мнение

Имайте предвид и работните дни на посолството. Само три от тях приемат документи и то само между 10 и 12

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
На 16.03.2016 г. в 13:17, П.Кръстев каза:

Eто какво открих в сайта на MFA.

Не знам до колко може да им се вярва :)

Потвърдено от посолството на РЮА в София 🙂 

Цитат

Good Day, XXXXXXXXXXXXXXXXXX

 

You don’t need a transit visa if You are going to travel transit via OR Tambo International Airport and if You are not going to leave the transit hall of the Airport – just ask about that the agency, that issued the ticket.

If it is necessary to leave the transit hall of the Airport  for taking the next flight, than You have to apply for a transit visa – the requirements are almost the same as for the entry visa.

Our website is: www.dirco.gov.za/sofia/  and the tel. of the Embassy is: 00359 2 939 50 15.

 

Nice day!

Regards!

 

Consular Section

Embassy of RSA

Sofia, Bulgaria

7, Shipka Street

 

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Някой има ли по-актуална информация за ваденето на виза за ЮАР.  Дали се вади така сложно както за САЩ и Австралия, с хилядите им там документи и дали гледат сериозно на тях..... Аз, както се знае, съм безработен и дали имам шанс за получаване на такава виза.

Връзка към мнение

Аз представих всичко от списъка на посолството. Паспорта го получих след 3 седмици, въпреки че визата беше положена на втория ден след като подадох документите. Ако правителството окаже малко дипломатически натиск над ЮАР, съм сигурен, че биха премахнали визите. Но не го правят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.