Прескочи до съдържание

Коста Рика - имате ли познати или приятели там (област туризъм)?


Препоръчани мнения

Та значи, много е интересно да установиш поредно, че синът ти има същите гени и се чудиш дали да се радваш  :blush:

 

Днес прекрасното поколение (26 г.) ми сервира, че си е купил билет за Панама, двупосочен, с два месеца престой - като спазване на връщането е много, много силно под въпрос. Панама е временна спирка, десетина дни след това смята да се изнесе към Коста Рика и да поостане там... Идеята му е да поработи, да гледа уникалните красоти там и да се забавлява. Имал нужда от inspiration... Правете се че не чувате звуците в гърлото ми :)

 

Преди няколко месеца, като му бръмна тази муха, го накарах да ми обещае първо на мен да се обади, като прави простотии, та поне да съм заедно в мазалото от самото начало :) И реших да ви попитам - намират ли ви се познати в Коста Рика, които могат да ми дадат контакти в областта на туризма или те самите са в този бизнес? В плюс за сина ми - стига съм го навиквала само :) - е че изобщо не е тръгнал на мен да разчита, винаги се оправя сам, но аз няма да съм аз, ако не се опитам да помогна. Изобщо не се чувствам спокойна с тази Латинска Америка без абсолютно нищо сигурно, но не мога да го спра (нито имам право, нито  искам). 

 

Иначе има и образование в туризма (бакалавър Холандия), френски, английски, в момента работи в Ница (верига хостели).Това е да не смятате, че хептен е откачил и няма основания, макар че като гледам себе си. Всъщност, той за нищо не ме е молил, а е моя идеята. 

 

Та така. Може би подобно питане е доста нереалистично, но човек не знае... И благодаря! :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Коста Рика е най-сигурната страна в региона. Добре е да понаучи испански, за да се оправя с местните, не с туристите. 

Връзки там нямам за съжаление, но му желая успех.

Ако успееш да го убедиш да не си създава проблеми, т.е. примерно като му изтече срока на пребиваването и не може да го продължи, а не си е намерил работа, да се изнесе, вероятно всичко ще е наред.

Връзка към мнение

Коста Рика е най-сигурната страна в региона. Добре е да понаучи испански, за да се оправя с местните, не с туристите. 

Връзки там нямам за съжаление, но му желая успех.

Ако успееш да го убедиш да не си създава проблеми, т.е. примерно като му изтече срока на пребиваването и не може да го продължи, а не си е намерил работа, да се изнесе, вероятно всичко ще е наред.

 

Благодаря ти! Успокоение е. 

 

Смятам, че няма да прави простотии, които си отбелязал, но ще го държа под  око :) Той спомена за опции излизане и влизане отново, като изтече визата. Не съм ровила. Испанският - ще го ръчкам... Но лично аз съм пътувала без грам познат -  говоря за установяване, и е много, много, много стресиращо - за мен. За него е различно. Обаче като знам как дума дума отваря - а и затова сме тук - извън прекрасните запивки ;) и реших да споделя. 

Връзка към мнение

Обикновено излизане и влизане удължава престоя, но не е безкрайно. Т.е. можеш да пребиваваш само определен период, примерно макс. 180 дни в годината, без значение колко влизаш и излизаш. Провери как е точно.

Сега се сетих за глупостите, които аз правих тук преди години, смяна на паспорти, глоби за прекалено дълъг престой...  :blush:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерудията да се включи с мнение по темата :P

 

Следя блога на една българка. В някои държави се включва да поработва на доброволчески начала, колкото да има храна и къде да спи. Та надникнах да видя какво има за Коста Рика/ Панама. Дала е линк(ове) на места, в които е питала за работа, май на всякъде са й отговорили положително. Примерно в този хостел. Тя знае обаче испански. Ако искаш надникни, аз четох по диагонал, че е дългичко.

Редактирано от Сю_
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Рейни, кой каквото ще да ти каже ти все ще се притесняваш. :)

Момчето със сигурност има от твоя ген, така че ще се справи.

Нищо не знам за Коста Рика, но със сигурност в една испаноговоряща страна ще има нужда от хора с английски и френски и според мен трябва да търси работа в големите известни вериги хотели. А в допълнение и частни уроци по някои от езиците да дава пак ще има средства, за да живее докато се ориентира и намери работа.

Нека си пробва късмета, има време и да сбърка и да поправи грешката си. Важното е, че иска да работи.

Връзка към мнение

Мерудията да се включи с мнение по темата :P

 

Следя блога на една българка. В някои държави се включва да поработва на доброволчески начала, колкото да има храна и къде да спи. Та надникнах да видя какво има за Коста Рика/ Панама. Дала е линк(ове) на места, в които е питала за работа, май на всякъде са й отговорили положително. Примерно в този хостел. Тя знае обаче испански. Ако искаш надникни, аз четох по диагонал, че е дългичко.

 

Много благодаря! Ще предам. Той не иска да работи на доброволчески начала, защото се издържа сам и иска да пътува - а затова се искат пари ), така че това е от значение дали отговорът е положителен. Той  ще разръчка насам - натам, но ако човек има осигурен начален старт, дава огромно предимство... 

Рейни, кой каквото ще да ти каже ти все ще се притесняваш. :)

Момчето със сигурност има от твоя ген, така че ще се справи.

Нищо не знам за Коста Рика, но със сигурност в една испаноговоряща страна ще има нужда от хора с английски и френски и според мен трябва да търси работа в големите известни вериги хотели. А в допълнение и частни уроци по някои от езиците да дава пак ще има средства, за да живее докато се ориентира и намери работа.

Нека си пробва късмета, има време и да сбърка и да поправи грешката си. Важното е, че иска да работи.

 

Права си за притеснението, а за генът ме усмихна :) Да, работата при него не е проблем изобщо. Абе лудите са го хванали да пътува по света и натам изби. Дано всичко се нареди добре. Благодаря ти! 

Връзка към мнение

Испански задължително, защото няма да е конкурентен.

С английски е за никъде - там всички го говорят, като изключим по малките села. Учи се от ранна предучилищна възраст, та общо взето всички са поне двуезични, с изключение на пришълците от север.

Страната е най-развитата в Латинска Америка, и в много отношения превъзхожда Щатите, а е с по-хубаво време от Канада .

Коста Рика е сред най-предпочитаните дестинации за самите американци да се установяват полу-легално. Огромна част от населението й е точно такова, като се възползват от безплатното образование, здравеопазване и прочие тарикатлъци.

 

Намекни му да проучи много по-силно Панама, защото там има доста повече прохождащи туристически кътчета ..

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Испански задължително, защото няма да е конкурентен.

С английски е за никъде - там всички го говорят, като изключим по малките села. Учи се от ранна предучилищна възраст, та общо взето всички са поне двуезични, с изключение на пришълците от север.

Страната е най-развитата в Латинска Америка, и в много отношения превъзхожда Щатите, а е с по-хубаво време от Канада .

Коста Рика е сред най-предпочитаните дестинации за самите американци да се установяват полу-легално. Огромна част от населението й е точно такова, като се възползват от безплатното образование, здравеопазване и прочие тарикатлъци.

 

Намекни му да проучи много по-силно Панама, защото там има доста повече прохождащи туристически кътчета ..

 

Благодаря ти. Само където испанският не съществува като опция - а език не се учи за един ден, затова и търся някаква първоначална подкрепа чрез познати. Ще му се наложи да се справя с двата езика, пък нататък дано сам проумее за испанския... Но ще му предам думите ти едно към едно. 

 

Не знам за Панама, честно казано. Той лично иска Коста Рика, аз искам да няма рискове само. Аз съм силно притеснена - нищо че не го показвам пред него. Тоест, ако трябва за нещо да го мотивирам, би било това, което е по-безопасно. Ако Коста Рика наистина е най-сигурното място, не бих го разубеждавала. Макар че в центъра на Ница го нападнаха някакви наркоманчета, така че гаранция за нищо няма... Бог да ги пази децата ни. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Да си инсталира duolingo на тилифона и да почва, лесно става.

 

Ако с наставления ставаше, родителите нямаше да имаме дертове :) В Холандия с голям зор понаучи холандски - чак като видя, че му трябва. Но не е подскачал от ентусиазъм... Вярвам сам ще се убеди там, на място. Ако не, има закупен обратен билет, но нека сме позитивни. 

Връзка към мнение

Ти му дай майчината си любов и благословия и всичко останало ще бъде 6! Момчето ще се оправи само! А ако можеш да го побутнеш малко от малко да понаучи испански докато тръгне ще е супер!

Връзка към мнение

Ако с наставления ставаше, родителите нямаше да имаме дертове :) В Холандия с голям зор понаучи холандски - чак като видя, че му трябва. Но не е подскачал от ентусиазъм... Вярвам сам ще се убеди там, на място. Ако не, има закупен обратен билет, но нека сме позитивни. 

Не се притескнявай, като види, че му трябва, бързо-бързо ще се опретне да понаучи и испански. :) Нали знаеш, че младежта се оправя по-лесно от нас. ;) ;)

Връзка към мнение

Аз по принцип съм чувал за доста доходоносни неща с които може да се занимава човек в тая част на света. Поне така казват повечето от интервюираните в Banged up abroad по National Geographic.  :lol: 
Това естествено в кръга на шегата, че стана много сериозно. Едва ли ще е толкова трудно да се намери нещо, макар че за един-два месеца не знам кой шеф би имал желание да те вземе на работа... 

Връзка към мнение

Аз по принцип съм чувал за доста доходоносни неща с които може да се занимава човек в тая част на света. Поне така казват повечето от интервюираните в Banged up abroad по National Geographic. :lol:

Това естествено в кръга на шегата, че стана много сериозно. Едва ли ще е толкова трудно да се намери нещо, макар че за един-два месеца не знам кой шеф би имал желание да те вземе на работа...

Чувството за хумор е задължително, иначе ще изперкаме...

 

Не, не - точно това казах. Че връщане скоро не се предвижда, но ако се оакат нещата, има резервен изход, плюс било добре за визата.

Връзка към мнение

Малко е off topic, за което се извинявам, но за да не отварям нова тема за нещо толкова дребно, да ви питам - за Коста Рика каква карта е най-добре за евтини разговори? На място има ли добър вариант или от Испания / България карта?

За друг човек питам, аз за съжаление, натам нямам път...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Аз само да споделя, че синът ми си е намерил сам работа в Коста Рика - в хостел на Jaco beach. Все още е в Ница, и отсега рита от удоволствие. И много се радвам, и ми се искаше да споделя емоция извън социалните мрежи - да не го притесняавам, ама сърце не трае, та на вас  :blush::) 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.