Прескочи до съдържание

Разкажете интересна случка по време на пътешествие


goldeneyeful

Препоръчани мнения

преди 4 минути , Фил каза:

Не съм посещавал Норвегия, но изглежда, че си искат паспорт - цък

Изглежда сме били нелегално там :O или правят някакво разделение на ЕС гражданите по страни? Не би трябвало.

Връзка към мнение
преди 2 минути , zon каза:

Изглежда сме били нелегално там :O или правят някакво разделение на ЕС гражданите по страни? Не би трябвало.

Сигурно зависи дали идваш от Шенгенска зона, не знам ... , щото нали норвежците са в особено положение - извън ЕС, но в Шенгенската зона.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Фил каза:

Сигурно зависи дали идваш от Шенгенска зона, не знам ... , щото нали норвежците са в особено положение - извън ЕС, но в Шенгенската зона.

Да, може би.

 

Синът ми летя от Холандия - имахме среща в Берген.

Аз летях с Norwegian от Gatwick. На него никакви проблеми с личната карта - българска, мен - не искаха да ме пуснат.

 

Хубаво, че винаги си имам едно наум и си влача паспорта - когато имам такъв... 

П.П. Когато летях с Monarch към Тенерифе (за което разказвах по-горе), си имах и паспорт, но се закучих и не го показах - ще ме цакат те с топла бира :biggrin:

Връзка към мнение

Това намерих на страницата на Белгийското Външно министерство:

 

http://diplomatie.belgium.be/fr/Services/voyager_a_letranger/documents_de_voyage

 

Documents de voyage requis

Norvège

 

 

 

 

 

·         Une carte d’identité ou un passeport en cours de validité.

 

 

Pour les visiteurs vers Svalbard / Spitsberg : En théorie, une carte d’identité suffit. Certaines compagnies aériennes exigent néanmoins un passeport international. Si vous ne disposez que d’une carte d’identité, prenez contact avec votre compagnie afin d’être certain que ce document suffit.

 

 

Mise à jour 06/07/2017

 

Спицберхен може да е проблем на практика, въпреки че ни трябвало.

 

Някои авиокомпании изискват въпреки това международен паспорт и да се свържем със съответната компания преди това.

С Норвежките авиолинии пътувахме, не са ни искали паспорт (юли/август 2013г.).

 

П.П. Сега се сетих, че с Норвежките авиолинии имахме 3 вътрешни полета, а Брюксел-Осло-Брюксел летяхме с Бръсълс Eърлайнс и пътувахме само с лични карти.

Редактирано от zon
Връзка към мнение
преди 5 часа, zon каза:

След консултация с колега, чийто разговор мъжът ми чуваше, му отговори защото България е в преходен период на присъединяване и не се прилагали всички правила.

Мъжът ми отговаря, че вече 11 години стават откакто България е страна членка и какви преходни периоди.

И моят опит с белгийските гранични власти сочи, че са мега зле относно кои са страните членки на ЕС. Или нарочно се правят на ударени по отношение на България.
Случай от преди по-малко от месец, на връщане от остров Св. Елена, общо 7 полета в посока имах. В случая този до Брюксел се падаше от Адис Абеба (Етиопия). В самолета пълно с хора от всякакви раса, етнос, религия, и социални групи. Преобладаващи черни, но явно с белгийско гражданство, както се разбра впоследствие. Изсипва ни самолета рано сутринта на Завентем, и като полет от друг континент, нормално да има паспортен контрол. Е, имаше, но някаква импровизирана мобилна версия - една солидна леля, застанала до вратата на изхода, само хвърля по един поглед на паспортите. Няма и помен от гише, да не говорим за скенер и компютър с връзка към системата за контрол на Шенген. Хвърля по едно око каката в движение, и даже без да спират, хората си минават  транзит. Идва моят ред, отворил съм си прилежно паспорта на страницата със снимка и данни, и...засечка. Само като видя, че не е белгийски (различават се първите страници, както и формАта на снимките), ми го взе, и каза да изчакам. Един младеж, който дотогава стоеше отстрани, изприпка веднага, взе паспорта, и почна да го прелиства. Помислих си, че ще го провери на скенера в системата и толкова, но не. Пита ме все така до вратата на крак от къде идвам, отговарям Южния Атлантик :D Оня се пули - по-точно? Света Елена. Оня тишина, гледам го заровил се и ми разглежда печатите от предни посещения по света. Изобщо не гледа нито откъде съм, нито намерение да ми провери на четеца данните, гледа си печати нашия :lol: По едно време си помсилих, че е някакъв фен, и просто му е интересно. Най-много се задържа на този от Белиз, не знам защо, сигурно още не беше виждал такъв. Докато ги разгледаше, към него дойде още един младок, явно привлечен от интереса на колегата си, и той се включи. Като приключиха и двамата с подробното разглеждане, първия пак ме пита от къде идвам. Този път му изредих и всички междинни полети, че и тези, които ме очакваха след Белгия. Кимнаха си нещо двамата, ухилиха се, и ми върнаха паспорта. Все така без да дори и намерение да го проверяват на скенера. И аз се чудих след това, защо от цялата разнородна и разноцветна тълпа, НО с белгийски паспорти, спряха само мен. И единственият отговор, който ми се стори възможен, беше че е заради комбинацията български паспорт; полет от Етиопия със стоп във Виена, и защо примерно не съм слязъл във Виена, при положение че е по-близо до България, а съм решил да отида до Белгия?! Добре, че не ме пита, иначе не знам как щях да му обяснявам - едно, че така полета на мен ми излезе със стотина евро по-евтин, и второ - че обичам да летя, и нямам нищо против малко повечко полети и време във въздуха :)
Но горният случай, и този, ме карат сериозно да подложа на съмнение или познанията на белгийските служители по Европейско право, или 'особеното' им и нарочно отношение към българите. Като и двата варианта определено не са в наша полза, но носят негативи и за тях като официални служители и представители на закона.

 

П.П. Сега като връщам спомените си, доколкото мога, не се сещам да са ме спирали никъде другаде за проверка на паспорт извън обичайната, освен тази в Белгия. И в Амстердам веднъж на връщане от Азия само ме питаха колко време мисля да остана, но тогава пак само прекачвах.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Като сме подхванали Белгия да си кажа и аз...Под Атомиума има 3D надпис WELCOME.Върху него има поздрава на ВСИЧКИ европейски езици.И познайте имали го на български - не.Отдадох го на нечие невежество,но все пак съм огорчен.Ако някой  е открил ДОБРЕ ДОШЛИ,

 да пише.

DSCF2305.JPG.092a7013d8a872343d86f82871f06b3a.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@wilks Според мен си избират, такива които със сигурност се отличават ярко по някакъв критерий, като си бяла врана или черна овца. Нас от цял самолет на Шарлероа, от Казабланка пълен с белгийци от марокански произход или само мароканци, си ни избра двамата с мъжа ми. Той си прилича на фламандец, 190, рус, сини очи, но и за германец са го вземали. Мен за мароканка не са ме вземали, за рускиня, испанка, да. Имаше и един холандец в самолета към 2м не го видях да излиза, но може и него после да са го проверили. За багажа на митницата става въпрос, на паспортна проверка мароканците и тези с двойно гражданство белгийско и мароканско ги проверяват по обстойно.

Пък може и да не проверяват мароканците/белгийци на митницата, защото знаят, че ако ги проверят все някой ще хванат :lol: или пък те  са научили правилата и разчитат да хванат заблудени като нас.

 

Майка ми каза, че като са минавали през митницата 'нищо за деклариране', служителят ги е посочил тях двамата и още един човек зад тях, да си прекарат куфарите през скенера и се е почнало. А имаше невероятен поток от хора, непрекъснато излизаха пътници в залата за пристигащи, като на манифестация. Явно преди това в багажното са си набелязали куфари и след това хора. Имаше много голям самолет, полет от Дубай по това време, от Казабланка и още от някъде от извън ЕС. Отделно многото полети от страни членки и така.

 

А тези служители на летището със сигурност са били впечатлени от паспорта и печатите ти, не е било нещо лично към теб със сигурност.

Случвало ми се е често и в Брюксел и във Франкфурт, такива проверки след дълъг полет от страна извън ЕС, да чакат още малко след ръкава на самолета и да проверяват, за да не тръгнат да бягат и да се крият по летището тези с нередовни документи. После пак се минава с паспорта на гранична проверка и го сканират.

 

На @Георги Матеев му бяха сложили печат преди излитане на летището на Шарлероа, не си спомням за къде беше летял. Предполагам ей така за всеки случай :lol: но пък може и да е трябвало да му сложат печат.

Ама ето, аз не мога да се похваля с такъв печат от Белгия. Май трябва да го правя от 'правилното' летище или да нямам трансфер през страна членка на ЕС.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , traveler каза:

Като сме подхванали Белгия да си кажа и аз...Под Атомиума има 3D надпис WELCOME.Върху него има поздрава на ВСИЧКИ европейски езици.И познайте имали го на български - не.Отдадох го на нечие невежество,но все пак съм огорчен.Ако някой  е открил ДОБРЕ ДОШЛИ,

Трябва да го има някъде :) На дъщеря ми при посещение на Атомиума преди години ѝ бяха предложили аудиогид на български език, на много езици предлагат.

Връзка към мнение
преди 1 час, zon каза:

@wilks Според мен си избират, такива които със сигурност се отличават ярко по някакъв критерий, като си бяла врана или черна овца. Нас от цял самолет на Шарлероа, от Казабланка пълен с белгийци от марокански произход или само мароканци, си ни избра двамата с мъжа ми.

Мдааа, явно и това го има. Аз в горния случй слязох на  около +5 °C, дъжд и вятър само по тениска :lol: Черните хора си бяха направо с шубите, че и с кожуси имаше няколко. Другите бели, предимно такива връщащи се от разни сафарита из Западна Африка , поне бяха с екипировка. Аз само с ръчен багаж както обикновено, с очебийно летен аутфит посред зима, и доста червен от слънцето :) С една дума определено се отличавах сред всички останали.

 

преди 1 час, zon каза:

А тези служители на летището със сигурност са били впечатлени от паспорта и печатите ти, не е било нещо лично към теб със сигурност.

Не знам дали е, или не е било лично към мен, но определено беше към паспорта ми. На практика те не проверяваха паспортите, само ги поглеждаха, и спираха всеки, който не е с белгийски, или поне от Бенелюкс зоната. Общо към 3-4ма човека :) А до митническа проверка аз изобщо не стигнах, защото не излязох от секюрити зоната, а отидох направо на Терминал А за следващия полет до Амстердам :D

преди 1 час, zon каза:

Случвало ми се е често и в Брюксел и във Франкфурт, такива проверки след дълъг полет от страна извън ЕС, да чакат още малко след ръкава на самолета и да проверяват, за да не тръгнат да бягат и да се крият по летището тези с нередовни документи. После пак се минава с паспорта на гранична проверка и го сканират.

На такива 'предварителни' проверки и аз съм попадал на Гатуик, Дюселдорф, Мюнхен и на още едно-две летища, не помня вече кои. И аз първо си помислих, че и в Брюксел е такава, но се оказа, че това си е цялата проверка въобще. След нея нямаше друга истинска от познатия вид.

 

преди 1 час, zon каза:

На @Георги Матеев му бяха сложили печат преди излитане на летището на Шарлероа, не си спомням за къде беше летял. Предполагам ей така за всеки случай :lol: но пък може и да е трябвало да му сложат печат.

Ама ето, аз не мога да се похваля с такъв печат от Белгия. Май трябва да го правя от 'правилното' летище или да нямам трансфер през страна членка на ЕС.

Е, това вече е друго. И аз имах печат от Швехат, Виена. Тогава пред паспортна проверка просто се бяха слели потоците от нашия самолет от София, с този от някакъв руски град. И служителите да не вземат да се объркат, решиха наред да начаткат печати на всички, пък на който му трябва после. Както и ти си писала - за всеки случай. Беше година-две след като ни бяха приели в ЕС. Помня, че много исках швейцарски печат, но там не ме огря :)

 

 

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , wilks каза:

На такива 'предварителни' проверки и аз съм попадал на Гатуик...

 

Ти сигурен ли си, че си минавал предварителна проверка в Англия - изобщо? :O

Връзка към мнение
преди 3 минути , wilks каза:

На такива 'предварителни' проверки и аз съм попадал на Гатуик, Дюселдорф, Мюнхен и на още едно-две летища, не помня вече кои. И аз първо си помислих, че и в Брюксел е такава, но се оказа, че това си е цялата проверка въобще. След нея нямаше друга истинска от познатия вид.

 

преди 3 минути , wilks каза:

Не знам дали е, или не е било лично към мен, но определено беше към паспорта ми. На практика те не проверяваха паспортите, само ги поглеждаха, и спираха всеки, който не е с белгийски, или поне от Бенелюкс зоната. Общо към 3-4ма човека :) А до митническа проверка аз изобщо не стигнах, защото не излязох от секюрити зоната, а отидох направо на Терминал А за следващия полет до Амстердам :D

 Да, щом си продължил за Амстердам. Ако беше излязъл от летището т.е. Брюксел ти е крайна точка на пътуването, със сигурност щеше да минеш паспортна проверка.

На летището в Брюксел не съм минавала трансфер от терминал B към терминал А. Защо си мисля че трябва да има паспортна проверка със сканиране на паспортите в този случай, нали идваш от страна извън Шенген.

 

На летището във Франкфурт се минава всеки път и през секюрити при трансфер и проверяват и паспорта и билета. А до Лима през Панама, минахме и трета секюрити + паспортна проверка: 1/ Брюксел  2/ Франкфурт 3/ Панама  и 4/ в Лима само паспортна и багаж, без нас да ни проверяват за метали.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Човек обикновено е с нагласата, че служителите на границата трябва да имат някакви знания относно отделните страни и правилата за гражданите на тези страни. Обаче опитът ме убеждава, че това определено не е така. Имам доста опит в това отношение и то по италианските летища.

Тази година на летището в Пиза ми се наложи да се обяснявам с колко пари съм пристигнала в Италия. Вече не помня детайли, но на някакво място в летището ни причакаха някакви униформени, който държаха да знаят с колко пари сме дошли в Италия. Обясних им, че идваме от България и че сме страна-членка на ЕО и не подлежим на митнически контрол, обаче в отговор получих "Тук е граница и всичко се проверява". Изтърсих някаква сума, ей така на око и ме пуснаха. После се питах, ако ме бяха накарали да покажа парите, дали щяха да са толкова, колкото заявих и какво щеше да стане, ако не са.

 

Пак в Италия се опитвам да мина на електронен граничен контрол. Един служител ме спира и ми посочва опашките. Аз пак си настоях да мина откъдето съм си наумила, вследствие на което ми каза, че този контрол е за гражданите на страните членки на ЕО. Посочих му паспорта, обаче той пак ми вика, че не мога да мина от там. Накрая му креснах, че България е член на ЕО и той млъкна, извини се, но остана да види, дали верно ще мога да мина контрола от там.

 

При взимане на виза в консулска служба на трета държава в Италия, консулът италианец ме попита след като напусна Италия  сигурна ли съм, че пак мога да се върна, след като не съм си извадила виза за влизане. Отговорих му, че не ми е необходима виза, ама той не беше убеден в това.

 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , mililia каза:

Тази година на летището в Пиза ми се наложи да се обяснявам с колко пари съм пристигнала в Италия. Вече не помня детайли, но на някакво място в летището ни причакаха някакви униформени, който държаха да знаят с колко пари сме дошли в Италия. Обясних им, че идваме от България и че сме страна-членка на ЕО и не подлежим на митнически контрол, обаче в отговор получих "Тук е граница и всичко се проверява".

Не е точно така, нямаш право на повече от 10 000 евро :) Далеч съм от мисълта, че си пътувала с повече, но все пак имат право да проверяват.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 6 минути , mililia каза:

Пак в Италия се опитвам да мина на електронен граничен контрол. Един служител ме спира и ми посочва опашките. Аз пак си настоях да мина откъдето съм си наумила, вследствие на което ми каза, че този контрол е за гражданите на страните членки на ЕО. Посочих му паспорта, обаче той пак ми вика, че не мога да мина от там. Накрая му креснах, че България е член на ЕО и той млъкна, извини се, но остана да види, дали верно ще мога да мина контрола от там.

Това е било готино да се види :lol:

 

преди 7 минути , mililia каза:

При взимане на виза в консулска служба на трета държава в Италия, консулът италианец ме попита след като напусна Италия  сигурна ли съм, че пак мога да се върна, след като не съм си извадила виза за влизане. Отговорих му, че не ми е необходима виза, ама той не беше убеден в това.

Човекът поне е бил искрено загрижен за теб и ти е казал за визата, пък друг би си затраял. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , tch каза:

Не е точно така, нямаш право на повече от 10 000 евро :) Далеч съм от мисълта, че си пътувала с повече, но все пак имат право да проверяват.

 Въобще и през ум не ми беше минало, че може да са се усъмнили, че нося толкова  пари в себе си. Питаха ме по каква причина идвам в Италия и за колко дни. С усещането бях, че повече се притесняват, дали имам достатъчно пари, за да се издържам или ще се захвана с най-древната професия. :biggrin: 

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 1 минута , mililia каза:

 Въобще и през ум не ми беше минало, че може да са се усъмнили, че нося толкова  пари в себе си. Питаха ме по каква причина идвам в Италия и за колко дни. С усещането бях, че повече се притесняват, дали имам достатъчно пари, за да се издържам или ще се захвана с най-древната професия. :biggrin: 

Трябвало е да го почерпиш, при такъв индиректен 'комплимент'. Мен от години не са ми задавали такива въпроси. Може пък да е защото май само до България пътувам понякога сама. ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като казахте Италия и се сетих, преди много години, още не бяхме влезли в ЕС. Имам трансферен полет Лондон-Милано-София. Съответно, Al Italia закъсняват още на Хийтроу и аз си изпускам полета, въпреки чудесата от храброст от моя страна да стигна навреме на гейта.

 

От авиокомпанията ми дават някаква бележчица, която била ваучер за нощувка. Тръгвам аз да търся къде трябва да го връча този ваучер, питам по летището и всеки униформен ми показва различна посока. Накрая стигам до гишетата за паспортен контрол. Двама служители стоят подпрели се отстрани и си чукат лаф. Аз съвестно отивам, показвам ваучери, билети, паспорт. Те само ми махат с ръка да минавам .... и аз се озовавам в Италия без никой дори да ми е погледнал документите.

 

На другия ден, по обратния път чинно ми слагат печат в паспорта. Та.... в един момент се оказах излязла от страната без да съм влизала.

А приключенията с обратното пристигане на Малпенса са другата поредна италианска сцена. :lol: Как пак не си изпуснахме полета, така и още не съм проумяла. ЦЯл автобус хора, строили сме се в определения час, всички в автобуса, шофьора го няма. Пие си кафето човека и си води разговор с една девойка от хотела.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Мъжът ме се върна от летището. Много били любезни всички митничари и знаели за случаят. Поканили го вътре в офисът им, извинили се.

Митничарът от вчера, конфискувал продуктите,  бил стажант и правел грешки. След вчерашната грешка, нямало да го назначат, била голяма грешка.

Сега ми кофти за него, не сме се оплаквали писмено и могат да покрият гафа, но те си знаят.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много неориентиран персонал има по летищата. Преди години на Лутън (което си е летище, през което минават много българи) една лелка ми въртя личната карта половин минута и я гледа като теле. Поиска друг документ да види. Аз паспорт нямах и показах една дебитна карта, колкото да види името ми на още едно място.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, mililia каза:

Накрая му креснах, че България е член на ЕО и той млъкна

А всъщност България е член на ЕС, не на ЕО. ;):biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Цитат

...Тази година на летището в Пиза ми се наложи да се обяснявам с колко пари съм пристигнала в Италия. Вече не помня детайли, но на някакво място в летището ни причакаха някакви униформени, който държаха да знаят с колко пари сме дошли в Италия...

A мен пък преди два дни на летището в Бергамо ме разпитваха с колко пари излизам от Италия.  Двама бяха, единия с автомат, моля ви се, се изтъпанчил да плаши народа от рано сутринта. И баш на мен се огледаха.
Викам му: К'ви пари? Откъде ти хрумна?
Той: Колко хиляди?
Аз: ?? Ккк'во каза?"
Той: Две, пет, десет хиляди евро?
Аз го гледам тъпо, дигам рамене: 50евро, сорри.
Той: Айде, минавай.
Минавам и се сещам, че да, вярно 50-те са в портфейла, а другите, ама пак не хиляди, са в спецджоба на чантата ми. Добре, че не решиха все пак да ме разчепкват :no2:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 17 часа, Фил каза:

Не съм посещавал Норвегия, но изглежда, че си искат паспорт - цък

Норвегия е Шенген. Никакъв паспорт не съм носил

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

През 2015 бях в Скандинавските страни.Никакъв паспорт не съм носил^_^ нито пък съм и показвал.... 

Редактирано от Иван Попов
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , домосед каза:

Норвегия е Шенген. Никакъв паспорт не съм носил

 

преди 33 минути , Иван Попов каза:

През 2015 бях в Скандинавските страни.Никакъв паспорт не съм носил^_^ нито пък съм и показвал.... 

А от шенгенска страна ли влезнахте/долетяхте в Норвегия?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.