Прескочи до съдържание

Кулинарен туризъм или какво да ядем по света


Препоръчани мнения

Аржентинските и бразилските меса са най-доброто според мен. В България никъде не съм ял толкова вкусно, нищо че баба ми и дядо ми, бог да ги прости, пращаха прасета и агнета всяка година.

Най ми харесаха агнешките котлети в Ла Луна в Пунта Аренас (това е Чили де, ама все там).

Тук в Бразилия са разпространени ресторанти с твърда цена и ядеш месо колкото можеш, носят ти до масата последователно от всичко. Ама снимки на храна досега не съм правил, голям пропуск.

А по мнението на тъщата, в България свястно месо просто няма. Беше на гости в България и искаше да сготви нещо бразилско и след цял ден обикаляне по магазините стигна до този извод  :unsure:

 

 

Листата от кока нямат наркотичен ефект, поне в разумни количества. Дъвченето е за избягване на височинната болест доколкото знам. Наркотика се извлича  в лаборатории. Аз даже не съм сигурен, позволяват ли изнасянето на листа за чай, щях да си взема, защото ми хареса, ама знам ли властите как ще погледнат на ситуацията... Морско свинче не се престраших да опитам, лама да, ама не ми се видя нещо особено.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ако говорим за аржентински стек, приготвен в Европа, сякаш най-добре го приготвят аржентинските емигранти в лисабонските ресторанти... ;)

Само за аржентински месища говорим! Всички служители в ресторанта бяха аржентинци, а за виното сервитьорът си даде мнението, чак когато го попитахме.

 

До Лисабон не съм стигнала, но си го записвам в тефтерчето - да опитам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Аз така и не се престраших да опитам месо от кенгуру. Само като си представя милото животинче и ми се отяжда. Иначе масово се продава- месо от "roo"

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Аз така и не се престраших да опитам месо от кенгуру. Само като си представя милото животинче и ми се отяжда. Иначе масово се продава- месо от "roo"

Не е лошо месото, но не е и нещо специално. 

Има един фестивал в Нова Зеландия на екзотичната храна на една поляна в едно малко градче Хокитика и там от цял свят се събират хора да опитат всякакви неща. Там ядохме големи 'гнусотии' също, жената все още като я подсетя и почва да я пристяга стомаха :D

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз така и не се престраших да опитам месо от кенгуру. Само като си представя милото животинче и ми се отяжда. Иначе масово се продава- месо от "roo"

 

Да, австралийците не го ядат, щото им приличало като да ядат Skippy, който бил симпатично кенгуру от любимо детско сериалче.

 skippy-the-bush-kangaroo-the-complete-3r

 

Аз го пробвах, и в гурме вариант първо, това всъщност беше и първото кенгуру, което видях в Австралия:

 

24014_334473642964_5393795_n.jpg

 

Леко сухо месо е по принцип, било много пинизчийско за приготвяне, защото много бързо се пресичала границата между сурово и изсъхнало. Ние си правихме и веднъж барбекю, ОК си беше :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да пусна една малка извадка и аз.

 

Wild Food Fest Hokitika, New Zealand

Овчи топки, стават на супер кавармичка

post-64-0-25894700-1369314913_thumb.jpg

 

 

също там скакалец върху филийка с масло :)

post-64-0-23618700-1369314962_thumb.jpg

 

 

Coconut Crab, Vanuatu - това е най-вкусния crab, който съм ял

post-64-0-63258100-1369315010_thumb.jpg

 

 

И един стек от малко градче в Южна Африка, също супер стекове съм ял и в Лас Вегал и Буенос Айрес, и в Йоханесбург, но снимките не са ми на този компютър. Не мога да преценя кой ми е най-вкусният.

post-64-0-66556200-1369315128_thumb.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Oshko, добре че нямаш снимка как ядеш деликатеса от първата снимка :D

 

А, надали е нещо гадно, та да прави физиономии. По-скоро не се виждам да ям стоножки и разни насекоми, топките са сигурно като другите вътрешности на вкус.

 

Стар виц:

След корида в ресторанта турист си харесва на вид някакво ядене и иска от него. Келнера казва, че това са тестиси от бика, убит на коридата, и повече няма, трябва да дойде утре.

На другия ден туриста отива и си поръчва, ама нещо не е доволен, и пита: 

- Абе днес топките са доста по-малки отколкото вчера, защо?

- Е, макар и рядко, ама се случва понякога бика да победи тореадора...

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Айде малко на италианското! Ама малко! По-нататък пак.

Тия пици са от Торболе, едно китно градче по езерото Ла Гарда и са едни от най-вкусните, които съм яла.

post-108-0-43769800-1369322785_thumb.jpg

post-108-0-30088500-1369322798_thumb.jpg

post-108-0-35815400-1369322845_thumb.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Аз съм фен на Шведските маси,когато пътувам-харесват ми тези в Кушадасъ/ Турция/, както и тези по Хърватската  и Италианската ривиера,както и тези на остров Корфу

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, австралийците не го ядат, щото им приличало като да ядат Skippy, който бил симпатично кенгуру от любимо детско сериалче.

 skippy-the-bush-kangaroo-the-complete-3r

 

 

Това ми напомня един индийски ресторант, в който бяхме с индийци - нали имат една напитка - "lassi", та гледаме менюто и един от нашите се изцепва "Poor dog!"... Индийците не разбират какво се случва... Още  по-страшно стана, когато обясниха, че това е нещо като айрян с розова вода и подправки...

lassie.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Темата е и какво да ядем по света, та ще препоръчам някои неща от Лендле. Знам, че Германия е доста популярна дестинация и повечето от вас са запознати с немската кухня, но всяка провинция си има собствени традиции в кулинарията. Ако някой има път към Баден-Вюртемберг, може смело да опита местните специалитети.  Аз съм фен на швабската кухня.

Нещото, което най-много ме впечатли е, че имат нещо като нашата шкембе-чорба. За съжаление става все по-непопулярна сред местните и се намира само в определени кръчми. Казва се Kutteln или Kuttelnsuppe.

 

kutteln.png

Супер популярни тук са едни пълнени джобчета Maultaschen - обикновено се сервират поръсени със задушен лук и нарязани. Аз лично ги намирам скучни, ама вкусове разни.

 

Gebratene+Maultaschen+mit+Kartoffelsalat

И моето любимо  :)  - Zwiebelrostbraten с гарнитура шпецле (швабската паста) - телешка пържола със печен сос и запържен лук. Голяма вкусотия е.

 

zwiebelrostbraten_spaetzle.jpg

 

Някои от специалитети са общи за Швабия и в Бавария, ама цвибелростбратен в Мюнхен не съм виждала. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Нещото, което най-много ме впечатли е, че имат нещо като нашата шкембе-чорба. За съжаление става все по-непопулярна сред местните и се намира само в определени кръчми. Казва се Kutteln или Kuttelnsuppe.

Аз само да вметна, че, както е известно, англичаните не познават шкембе чорбата, и  в Англия няма традиции с тази храна, преди да дойдат към Балканите. Та това популярно кулинарно изкушение, извън официалните менюта, в разговорния език e известно за тях като "towel soup" - супа от хавлия :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Между другото най -скъпите хамони са от черните прасета. Това е черешката на хамоните.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Между другото най -скъпите хамони са от черните прасета. Това е черешката на хамоните.

С уточнението, че са хранени само с жълъди, тогава са черешката :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Fast food на улицата в Бразилия - това е acaraje - пържена бобена питка със скариди и сос, обикновено лют. Вкусно е. Жената е в типичната носия на bahiana (от щата Баия).

14940031.JPG

След освобождаването на робите, естествено са ги оставили да се издържат сами, и докато мъжете са пиели по кръчмите, се наложило жените да изкарват прехраната, като продават храна на улицата (след като повечето са били готвачки в големите имения, това е нещо, което са правили добре). Баианите са на почит тук, дори традиционно винаги има по една група в школите по самба на карнавала.

 

 

Въпреки, че фотографията ми е хоби, нямам снимки на храна, което си е пропуск  :( Ама някакси ми е неудобно да се проявявам като японски турист и да снимам всичко.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

За мен най-вкусното нещо което съм ял си остава все още узбекси шашлык - има скари на които го пекът почти навсякъде в града около позарите и се прави от мариновано агнешко месо. Докато се пече се полива с разреден оцет и после слагат кръгчета нарязан лук върху него.

shashlyk_1.jpg

 

Отделно също там имат едни приятни пърленки - лепёшки. Имаше един вариант с маково семе който докато е още топъл го мажехме с краве масалце и ставаше нещо за което ще си спомням до края на живота си

1071.png

 

Интересен е и начинът по който се пекът - във фурни като се лепят по стените

tandyr-dlja-lepeshek.jpg

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Ще ви запозная с основополагащите стълбове на холандската "кухня". Снимките не са авторскки, ще ме извинявате, а "кухня" съвсем не случайно е в кавички. 

 

Започваме с любима закуска - филия с шоколадови пръчици:

 

010210chocolate_s.jpg

 

В супермаркетите има цял рафт, поне 10-15 вида различни марки и вкусове, розови, сини, зелени,червени. Просто се ръси на филията и се яде. 

 

Минаваме към обяд, където традиционното ястие е broodje kaas, broodje=хлебче, kaas=сирене/кашкавал. Само това е, нищо повече. Разновидността е broodje ham, демек със шунка вместо кашкавал. Аз самия малко луксозно го карам и обикновено обядвам broodje kaas/ham, демек със всичко, слагам си и доматче чат-пат, но пуристите го ядат точно така:

 

Broodje Kaas.jpg

 

Не може да се мине и без култовите frikandel-и, на външен вид напомня кебапче, но недейте въобще да се съмнявате, съдържанието на това нещо е много дълбока тайна, която не се дискутира на маса. Само ще отбележа, че в сравнение с него нашите кренвирши са като гореспоменатите аржентински пържоли. 

 

m1ezjhfaq7i9.jpg

 

За вечеря пък може stamppot - картофено пюре, няква зелентия, наденица на микровълнова, често се ръси със препържен до твърдо бекон. 

 

Stamppot.jpg

 

Те така, бях писал в стария си блог на времето, че може да им завиждаме на стандарта на живот, но и да ги съжаляваме, че не знаят какво е свинско със зеле и чесън. 

 

За да завърша все пак положително ще добавя и нещо, на което съм фен, сурова херинга с лук. Слага се малко лук по средата и се яде точно по тоя начин, наведнъж, запазете си нецензурните коментари!

media_xl_3726900.jpg

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Жоро, темата е кулинарна. Сигурен ли си, че това е храна? ;)

И за да не е празен поста да добавя още малко от любимата си италианска храна- брускети и няколко вида спагети, пасти ..абе май всичко им обичам. Това са в едно ресторантче в центъра на Амалфи, където ако някой се е запътил горещо мога да препоръчам хотел с уникална гледка!

 

post-108-0-45187100-1369392779_thumb.jpg

post-108-0-51363200-1369392786_thumb.jpg

Редактирано от Тони
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Права си, нека си говорим за храна. Няма как да пропусна исландската разложена акула. Един от недостатъците да си има блог човек е, че като почне да повтаря историите и излиза малко тъпо.Та няма да ви разказвам пак за вкуса на това нещо и за методите на приготвянe, който иска има информация тук: http://en.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1karl

 

От личен опит само да кажа, не консумирайте в затворено помещение!

 

P1000753.jpg

 

Още малко исландски специалитети, това беше доста прилична супа от скариди в едно малко капанче, което беше доста популярно между другото, племенницата ми твърдеше че видяла вътре Джъстин Тимбърлейк, ама го каза чак една година по-късно :)

 

P1000966.jpg

 

А това беше нещо като рибен чипс, доста трудно за дъвчене, но как да го кажа, питателно. 

 

P1010173.jpg

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За да завърша все пак положително ще добавя и нещо, на което съм фен, сурова херинга с лук. Слага се малко лук по средата и се яде точно по тоя начин, наведнъж, запазете си нецензурните коментари!

 

Страхотна е и с ябълки, лук и сметана - мога да я ям всеки ден. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жоро, от целия ти пост за холандската кухня, само накрая като прочетох за херингата ми се наля устата.

И на мен много ми допада :)

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.