Прескочи до съдържание

Кулинарен туризъм или какво да ядем по света


Препоръчани мнения

Не съм сигурна, че тук е мястото, но поне със сигурност тук са се събрали правилните хора, които ще оценят това чудничко клипче, на което попаднах: ;-)

 

http://vimeo.com/65209712

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Охоо, тук имало и други фенове на matjes...мляс :)
 
Нещо, което не знам дали е типично финландско, но което много ме зарадва на пристанището в Хелзинки бидейки зажадняла за цаца:

post-58-0-56058000-1369581774_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И още нещо от мен, но по друга тема (извинявам се, че пускам два поста един след друг, но иначе не става ;)).

 

Северно-германски мариновани и пушени риби от пътуването ни от миналата седмица:

 

6153735h.jpg

 

Всички тези вкусотии се продават, разбира се, на щандове-лодки по пристанището, за да е по-автентично усещането за сурова риба. На същото място приготвят с тях и прословутите Fischbrötchen - най-популярната улична храна в градовете по немското крайбрежие на Балтийско море. Та, за феновете на суровата риба (в това число определено се слагам и аз, така че доволно си похапнах) най-страхотно е такова рибено хлебче с мариновата херинга:

 

6153750j.jpg

 

:-)

Редактирано от jennie
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Като сме почнали на рибна маса, да си призная - никак не обичам плуващи неща. Никак! Ако ще ям такива, то е обикновено риба Тон - нищо друго не мога да преглътна...а за онези с пипалата, щипките, и очичките - да не говорим. 

В Португалия, най-разпространените рибни рецепти са с атлантическата треска - може би сте чували и опитвали т.нар. бакаляу - bacalhau - те го приготвят по най-разнообразни начини, както и по всяко време на денонощието, вкл. има и "сладкиши" с треска... Като отявлен нефен на това нещо, въпеки, че го преглъщам, просто ще ви дам линк към гугъл, да поогледате различните блюда от португалската кухня с бакаляу:

https://www.google.bg/search?q=bacalhau&um=1&ie=UTF-8&hl=bg&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=aSuiUfSmLYXaPOOHgfgG&biw=1366&bih=667&sei=lyuiUZqIGcGXPbj9gPAC#um=1&hl=bg&tbm=isch&sa=1&q=bacalhau+portuguesa&oq=bacalhau+port&gs_l=img.1.4.0i19l5.32576.34404.0.38766.5.5.0.0.0.0.117.478.3j2.5.0...0.0.0..1c.1.12.img.0x4broHAbFA&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.47008514,d.ZWU&fp=559b373e55f81ae4&biw=1366&bih=667

 

Всичко, което плува се яде, е особено валидно за Португалия. За първи път обаче, в Кабу Верде, а в последствие и в Португалия, опитах една дълбоководна риба - доста тачен деликатес в Португалия - това е рибата Тамбурил - o peixe Tamboril

 

post-18-0-30360500-1369583125_thumb.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И още нещо от мен, но по друга тема (извинявам се, че пускам два поста един след друг, но иначе не става ;)).

 

Северно-германски мариновани и пушени риби от пътуването ни от миналата седмица:

 

6153735h.jpg

 

Всички тези вкусотии се продават, разбира се, на щандове-лодки по пристанището, за да е по-автентично усещането за сурова риба. На същото място приготвят с тях и прословутите Fischbrötchen - най-популярната улична храна в градовете по немското крайбрежие на Балтийско море. Та, за феновете на суровата риба (в това число определено се слагам и аз, така че доволно си похапнах) най-страхотно е такова рибено хлебче с мариновата херинга:

 

6153750j.jpg

 

:-)

 

Милост нямаааааш :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Барселона пробвах и ми хареса черна паеля, с морски дарове и императорски ориз, както и виното Rioja. Във Венеция - отново вино Пино гри от местно наливно магазинче и сирена и колбаси от съседния магазин ;)

В Германия има една верига Vapiano, там съм яла най-вкусната паста, даже им "опасвам" саксийките с босилек, сложени по масите. И да не пропусна виното - гевюрцтраминер и айсвайн.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хайде и аз да споделя малко за испанската кухня, не че съм експерт, но да има цвят във форума.

На първо място испанците са отявлени месоядци. Бутовете хамон са рай за ценителите на мезетата и ад за вегетарианците. Затова вкусна постна гозба там не търсете.

След гражданската война в Испания (която се явява като своеобразна подготовка за Втората световна война на замесените държави) населението толкова обеднява, че научават родната "циганска баница" - филия хляб намазана обаче не с олио, а със зехтин. Появява се и хлебната супа - супа с картофи и каквото дал господ заедно с надробен вътре хляб. С една дума попара.

 

Вечерята при иберийците е късно. Не се изненадвайте да видите едно испанско семейство да сяда на масата за вечеря в 22 или 23 часа. Това е породено от сиестата, следобедната почивка. Съответно късно стават и закусват.

 

Чували сте за гаспачото (gaspacho). Това е студена доматена сума с чесън. Испанците я възприемата като еквивалент на нашия таратор. И дотук, уважаеми читетели, бяхме със супите.  :)  Гаспачото е единствената супа, която възприемат тези хора. Не си помисляйте да търсите агнешка или шкембе чорба. В ресторантите ще ви гледат странно ако поръчате някаква супа, дори най-обикновена картофена супа. Под секрет, в някои магазини продават сварено разфасовано шкембе, което испанците си го готвят с масло и ала-бала. Но пък родните имигранти си правят една хубава шкембе чорбица.

 

Да споделя нещо, за това което си струва да се опита. Паейа (paella), хамон (jamon) и гаспачо (gaspacho) си ги знаете.

Нещо, което, ако отидете в град Авиля (Avila), не трябва да пропускате е Чулетон де Авиля (Chuletón de Ávila). Това е най-вкусната пържола, която съм ял някога, месото й се топеше в устата. Който обича да пие винце, предполагам, че ще оцени и добрата сангрия(sangria) - вино с плодове.

 

Испанците, както и италианцита, уважават виното. И от неговата употреба идват т.нар. тапас (tapas), буквално преведено тапи. Имало някакъв крал, който искал стражата да бди на своя пост, а не да е пияна (колко естествено?!). Знаел, че ако забрани употребата на вино, нищо добро няма да излезе, затова заповядал всеки войник при пиене на вино, да го "затапва" с някаква хапка мезе, за да не го хваща алкохола. И така се появили прочутите тапас, тапи.  :) Поне това е като кръчмарска легенда.

 

Испанците освен, че си похапват много месца, обичат и да си похапват сладичко и имат също много вкусни десерти. Класика при десертите е Турон де Аликанте (Turrón de Alicante) - деликатес, бадемова халва, естествено с цели бадеми вътре, а отвън с тънка вафлена коричка. По-евтин негов вариант е Турон дуро (Turrón Duro). Бадемите са на почит, затова няма да сгрешите и да опитате от испанския марципан, който се нарича тук масапан (mazapán). Друго сладичко, което се приготвя във фритюрници по улиците е чурос (churrros) - пържени тестени пръчки, които се хапват с някакъв сладък топинг, пудра захар.

 

Нещо, което ви препоръчвам в горещите летни дни, когато обикаляте Испания, е да попитате на някое не съвсем туристическо място дали предлагат Орчата дe чуфа (Horchata de Chufa). Това е тъмнобяла напитка, която се прави от корените на растението Чуфа. Сервира се студена, по възможност и с парченца лед. Невероятно ободряваща доза енергия в жегите. Някои я оприличават на нашата боза, защото е сладка, но дотук свършват приликите. Има два варианта - или ще ви хареса и ще си мечтаете за него следващия път като ожаднеете, или ще направите гримаса като повечето чужденци опитали от българската боза. Аз лично обожавам Орчата.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

В Дюселдорф, случайно попаднах на едни от техните големи кухени, като на тази витрина успях да хвана само 21 от тях, а ги броих и бяха някъде към 62 по дължината и навътре в кафенето.

 

post-18-0-93061100-1369758948_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

На първата снимка е кралски рак в Ушуая, местен специалитет. 

 

Да бе! Това е монтажна пяна! :D :D

 

...Най ми харесаха агнешките котлети в Ла Луна в Пунта Аренас ...

 

Легендарен ресторант! http://www.laluna.cl/

 

За мен най-страхотната кухня на света е корейската.

А това е десертът, който не бих се навил да опитам: http://www.junch.com/balut-eggs/

 

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама вкуснаааа!  xD

 

Пяна, ама вкусна, вкусна, ама пяна :D :D

 

Ето едно, ммммм... вкусно нещо, и малко странно, което аз съм ял. Давам връзка към чуждо видео, защото моето клипче е по-голямо от ограниченията на основателя :)

 

 

:)

Връзка към мнение

За мен най-страхотната кухня на света е корейската.

 

 

:)

а сега де...как ме заинтригува за Севернокорейската, нали съм се запътил натам...  :D

Връзка към мнение

Ииии голяма борба с тия пипала. Тази мацка, докато ги изяде ще дойде време за закуска.  :D

 

Мацката извади късмет, че и дадоха дървени пръчици. Щото мен ме изненадАха с метални, от алпака, а аз се бях научил да боравя с такива дни преди това. И като се почна една борба с туй 'лъзгаво и мърдащо нещо... :D Разбира се, аз също не очаквах, че ще ми сервират точно това - посочих на момичето октопода в аквариума и си мислех, че ще го сготвят :D А тя ми го носи след пет минути - още мърда! Отначало бях шокиран, ама като целият ресторант скришно ме гледаше...викам си - няма да излагам България, братя! Мърда-не мърда - ще го ям!

По-интересно беше как на едно друго място ми сервираха някакви готвени буболечки и всичките готвачки се бяха наредили на тезгяха на ресторанта, подпрели бради, гледат ме какво ще направя :) Разбира се, говоря ти не за истински ресторанти, а по-скоро за заведения за хранене, където по-голямата част от местното население вечеря. Неповторимо преживяване е, някой ден ще пиша, като имам време. Само ще ти кажа, че ми е невъзможно да си представя как кореец вади манджа от хладилника и започва да яде. Там всичко се загрява до завиране и нагъването започва веднага след свалянето от котлона. Там фурни не използват. В допълнение - "подгряват" с люто така, че като се усамоти после човек в 00, се чувства като 747, който форсира двигателите преди излитане :D

 

Докторе, предполагам, че в СК храната е същата като в ЮК или поне рецептите. Тази кухня се е развивала столетия наред и сега няколко десетки години разделение едва ли са внесли кой знае какви съществени различия. Разбира се, вероятно има разлика в качеството и количеството на продуктите. Корейската кухня далеч не е за всеки, за да тръгнеш да се запознаваш с нея, трябва да си доста...ширикоскроен, в кулинарния смисъл. Трябва да си готов да ядеш много чесън на всяко ядене, да не се учудваш, че ти сервират три сурови шушулки зелен боб, да носиш на люто, да си готов да опиташ разни странни на вид и на цвят листа и меса... Но пък кухнята им доказано е здравословна, аз за 9 месеца свалих 14 килограма, когато за храната ми се грижеше корейска готвачка :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Те май се майтапят с чужденците - сервират някаква гадост и гледат как ще го изядеш  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

(Шегувам се де, копирайт Тери Пратчет)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Подкрепям за корейската кухня (ама някои неща, че голяма част от ястията им са ми прекалено люти). Преди време имах удоволствието да присъствам на една...хм...сбирка да го наречем с участието на диполмати от южнокорейското посолство и се влюбих в кимбапа :)
 

Връзка към мнение

Те май се майтапят с чужденците - сервират някаква гадост и гледат как ще го изядеш  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

(Шегувам се де, копирайт Тери Пратчет)

Има го и тоя момент. Келнера в Зимбабве гледаше доста погнусено жена ми, като го попита за Mopani worms - местен специалитет. После го ядохме в друг ресторант, чак и сертификат ни дадоха:)

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аууу, за злояд човек като мен, който се мръщи даже на повече сланинка по пържолата и не вкусва шкембе чорба, тая тема придоби ужасителен уклон :D

Но след като се стигна до там - сещам се заонова  италианското сирене с червейчета :D

 

 

а тук още гадорийки от цял свят :D  :

 

http://www.youtube.com/results?search_query=Bizarre+Foods+with+Andrew+Zimmern&oq=Bizarre+Foods+with+Andrew+Zimmern&gs_l=youtube.12..0.1255.1255.0.5701.1.1.0.0.0.0.137.137.0j1.1.0...0.0...1ac.2.11.youtube.zLvfiqQt13o

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

- Но пък кухнята им доказано е здравословна, аз за 9 месеца свалих 14 килограма, когато за храната ми се грижеше корейска готвачка :)

Кажи си направо, че си бил на лечебен глад и не ни баламосвай по капитански! ;)

 

И на мен да ми готви корейка и аз ще сваля 14 кг!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да си призная честно, изобщо не ми пука дали ще се изложа и кой ме гледа - ако ме отвращава нещо - ставам и им го връщам! Дреме ми какво ще кажат някакви непознати около мен. А за майка България, предпочитам български розови домати, хубаво пресно сирене, жълт балкански кашкавал и свинска вратна пържола. От това, по-хубаво няма!

 

Доста съм придирчив на храната, и не мога да погълна нещо, което не ми харесва. По тази причина не обичам т.нар. морски дарове, щото са грозни приживе... разни пипала, щипки, черупки, люспи, кости, облещени в тавата...

 

А колкото до здравословния начин на живот - ами как, captain_oveur, няма да отслабнеш 14 кила като си гладувал? Това не е здравословна кухня, а извращение  :)

 

Между другото, не знам доколко сте запознати с метаболизма и имунните свойства на мазнините, но свинската мас е най-здравословния продукт от животинските мазнини - съдържа изключително голямо количество имунни фактори, антиатерогенни фактори, витамини, в чист вид не се отлага по съдовете, така както смешния маргарин например... И ако се върнете назад в историята на кухнята на България, ще видите, че нашите български баби и дядовци са доживявали до дълбока старост 80-90-100 с ядене през зимата на истинска свинска мас...да не говорим, колко полезна е за обмяната на веществата, за кожа, кости, съединителна тъкан и т.н. Едва след нея, по полезност се нарежда спермацетума, изв. още като китова мас относно болести на кожата напр. и т.н....

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това за свинската мас е абсолютно вярно, но рискуваме да се отклоним от темата.

Само ще кажа на младите девойки, като сте бременни, мажете се със свинска мас, ако искате да си запазите кожата. Гарантирано!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.