Прескочи до съдържание

Кола под наем за начинаещи


Препоръчани мнения

Бай Кольо, вземай си навигацията и заминавай, ще ти работи запалката, не се притеснявай, пък и там е лесно, даже табелите са на английски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Гледам в rentalcars за кола под наем, на застраховките уж пише Full protection, а като разгледам условията самоучастията си има по едно 1000-2000 евро. В условията на над 20 автомобила влизах и всичките са със самоучастие. Как мога да избера по-високо ниво на покритие?

Връзка към мнение

Ети, и аз това забелязах и затова се спрях на budget.com. Не искат нищо предварително (дори и данни от КК),а цената (за Италия) ми се видя прилична.

По повод неработещите зарядни, аз така наплаших мъжа ми, че сега в къщи имаме 3 соларни батерии за екстремни ситуации, вършат работа да ви кажа :).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

rentalcars е брокер и не може да продаде застраховка, която да свали самоучастието. Такава може да си купиш само на гишето, ако резервираш през брокер. 

Връзка към мнение

Супер! Т.е. резервирам си кола през rentalcars и на гишето си доплащам за пълна застраховка. Още един въпрос имам, защото на противоречива информация попаднах. Притежателят на картата, с която се плаща, задължително ли трябва да съвпада с шофьора? Ще плащам с моята карта, но шофьорът ще е друг. Вариант ли е да доплатим за него като втори шофьор?

Благодаря много!

П.П. И още от един съвет имам нужда! Сега да откажа ли плащането на застраховка, при условие че на място ще си направя такава без самоучастия?

Редактирано от Eti*
Връзка към мнение

Супер! Т.е. резервирам си кола през rentalcars и на гишето си доплащам за пълна застраховка. Още един въпрос имам, защото на противоречива информация попаднах. Притежателят на картата, с която се плаща, задължително ли трябва да съвпада с шофьора? Ще плащам с моята карта, но шофьорът ще е друг. Вариант ли е да доплатим за него като втори шофьор?

Благодаря много!

 

Да, точно така - резервираш през rentalcars и на гишето доплащаш. Дали няма пак да ти блокират сума по картата и колко ще е тя, пак не се знае. Точно такъв е варианта в твоя случай, ако фирмата иска карта на името на шофьора, ще трябва притежателят на картата да се пише като шофьор, макар и да е фиктивен, а другия да е допълнителен. 

 

Тук наливзаме в областта, в която трябва да пишеш на конкретния офис, на конкретната фирма, за да ти кажат дали ще искат да се плаща за доп. шофьор, колко точно ще се плаща, дали няма да искат карта и на негово име, и каква ще е блокираната сума. Просто няма как да получиш точен отговор от никой друг. 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

И аз с още едно въпросче...

Макар че вече си резервирах кола през економикарренталс, продължавам периодично да проверявам как са нещата ( имам възможност да се откажа и евентуално да резервирам на по-изгодна оферта)...

Та днес гледам, че общите им условия са променени - сега остатъка по базовата им застраховка е 700 JOD за щети и 1400 JOD за кражба :( ! Т.е. аз го разбирам като 2100, нали така? Когато правих резервацията бяха само 500JOD и толкоз.

Естествено имам разпечатани старите условия, а то и на ваучера си го пише изрично - Excess: 500 JOD .

Дозастраховал съм се в worldwideinsure.com...

Какво да очаквам? Може ли фирмата предоставяща колата да се запъне за новите условия или съм по заварено положение?

Че то в КК няма толкоз... Да ходя да наливам за да си увелича лимита или да си трая?

Редактирано от baiKolio
Връзка към мнение

И аз с още едно въпросче...

Макар че вече си резервирах кола през економикарренталс, продължавам периодично да проверявам как са нещата ( имам възможност да се откажа и евентуално да резервирам на по-изгодна оферта)...

Та днес гледам, че общите им условия са променени - сега остатъка по базовата им застраховка е 700 JOD за щети и 1400 JOD за кражба :( ! Т.е. аз го разбирам като 2100, нали така? Когато правих резервацията бяха само 500JOD и толкоз.

Естествено имам разпечатани старите условия, а то и на ваучера си го пише изрично - Excess: 500 JOD .

Дозастраховал съм се в worldwideinsure.com...

Какво да очаквам? Може ли фирмата предоставяща колата да се запъне за новите условия или съм по заварено положение?

Че то в КК няма толкоз... Да ходя да наливам за да си увелича лимита или да си трая?

 

Искрен съвет - КОМУНИКИРАЙ предварително с компанията. Траенето само може да ти донесе неприятни изненади. Наливането винаги е опция за спокойствие, но не трябва да спира комуникацията. 

Връзка към мнение

Здравейте.

Да се включа и аз. Постът ми може пък да послужи на някой за в бъдеще.

Резервирал съм коли под наем на 2 пъти. В Испания и Кипър. В началото не знаех нищо и търсих информация от нета, но така и не намирах ясни и точни отговори на въпросите, които си задавах. Прочетох купища коментари, но никой не беше написал нищо ясно или съществено, относно това не само как да взема кола под наем, но да бъде и на приемлива цена. Може би най-съществена информация получих от коментарите на Duke, който е писал и в тази тема.

 

Аз правя следното:

Сайтът, който ползвам е rentalcars.com

Първото, което гледам е "чистата цена", т.е. най- малката цена, която ми искат за кола под наем. Например 10 дни - 250 лв. 25 лв. на ден ме устройва.

Проблемите започват, когато човек започне да се чуди какви от многобройните, предлагани му опции да избере. Две от тях са най- важни. Това са:

А). Застраховката по колата.

Б). и т.нар. "франшиза" или самоучастие.

 

Застраховките, които са включени в базовата цена (в нашия пример 250 лв.) са съвсем основни и не включват куп неща, като например прозорци, огледала, брони и други подобни, които най-често са обект на щети. Това означава, че ако някой от незастрахованите елементи пострада ще отговаряте за тях изцяло.

Ако обаче пострада елемент, който е сред застрахованите (напр. тавана), то тогава вие също ще отговаряте, но само до размера на вашата "франшиза" т.е. до размера на самоучастието си. Например франшизата по колата е 1000 евро. Ако щетата е по пострадали, но застраховани части на колата и е в размер на 5000 евро, вие ще участвате солидарно с вашата франшиза от 1000 евро, останалата част от щетата се поема от компанията за ренталкари.

Т.е. за да бъдете напълно спокойни, трябва да платите допълнителна застраховка на колата, която може да включва пакет от допълнителни елементи или всички елементи по колата.

Ако искате да се отървете и от "франшизата" самоучастието при евентуални щети по застрахованите елементи, вие трябва да откупите и "франшизата". При плащане на пълно автокаско, обикновено отпада и франшизата, но все пак проверете внимателно дали двете вървят в пакет. Имайте предвид, че при подобна хипотеза на практика цената на ренталкара скача поне двойно.

 

При получаването на колата на място ще ви удържат депозит, само и единствено от кредитна карта. Дебитни не искат - не знам защо. В различните държави депозитът е различна сума. За най- обикновен автомобил на мен ми удържаха 750 евро в Испания и 850 евро в Кипър. При връщане на автомобила без щети се връща и депозита, разбира се след определено чакане. От Кипър ми го върнаха за седмица, от Испания чаках 50 дена и накрая се обадих на ДСК, за да питам какво става, а те съответно задвижиха някакви техни процедури.

 

Проверете в условията дали ренталкара няма ограничения в километрите за определен период. Ако смятате да пътешествате, това може да се окаже проблем.

 

Ако смятате да излизате извън страната, в която сте наели ренталкара, трябва да проверите, компанията позволява ли автомобилите и да излизат в други страни. В Испания например, редица компании не позволяваха колите им да излизат във Франция, което за нас се оказа голям проблем. А компаниите, които все пак разрешаваха подобна опция искаха допълнителна застраховка и то по 16 лв./ден, и то за целия период, през който си наел колата, без значение за колко дни ще бъдеш в чужбина.

 

Навигациите се заплащат допълнително (около 15 лв./ден). Шофьорът на колата трябва да е само и единствено, човекът по чиято кредитна карта има блокиран депозит. Ако искате да включите допълнителен шофьор, то това се заплаща (около 10 лв./ден). Детски столчета (около 10 лв./ден).

 

Опцията за зареждане също е от значение. Може би най- добрият вариант е "ful to full" - дават ви резервоара пълен и го връщате такъв. Иначе каквото и да правите винаги сте някой литър назад. 

 

В някои държави искат и летищна такса, ако вземате колата от летището. В Кипър беше 20 евро.

 

Някои от паркингите на ренталкарите се намират непосредствено до летището, някои обаче са малко по-далеч и трябва да ви вземат с т.нар. "шатъл бус". Това не е никакъв проблем. Проучете внимателно къде спира този шатъл бус, защото в Кипър ни чакаше на специално обозначено за това място. В Испания обаче дойде с 30-40 минути закъснение и вече се бяхме паникьосали, че просто чакаме на грешно място. При оставянето на колата, шатъл бусът отново ви кара до летището, ако ще да е посред нощ.

 

Като финал искам да споделя, че в Кипър платих само и единствено чистата цена от 130 лв. за 8 дни, като ми удържаха и летищна такса от 20 евро, която беше неизбежна. Така ползвах колата 8 дни за 170 лв. Разбира се, горивото си беше от мен. В общи линии цените на ренталкарите са приемливи в техните "чисти" първоначални цени. Закупуването на допълнителни застрахователни пакети, изключване на франшизи и др. подобни вдига цените им поне двойно. В Испания например платих изключване на франшизата и допълнителна застраховка за чужбина, и за 10 дни ползване, цената на ренталкара набъбна на над 500 лв. Затова всеки трябва да си направи сметка доколко може да рискува. След първия си път аз претръпнах и вече карам само на "чистата" цена.

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз затова и се дозастраховах в worldwideinsure.com...

Покриват всичко - стъкла, огледала, под, губене на ключове, сбъркано зареждане и т.н...абе всичко що не е включено в основната застраховка. Седмица за 20£. Ми оферта си е. Единственото неудобство е, че все пак ако има нещо фирмата за коли под наем ще ги удържат от мен и после почва ходене по мъките с бумагите, и ще чакам да ми ги възстановяват...

Връзка към мнение

Следя темата с интерес, защото искам да наемем кола, но като и дадем пълна застраховка вече ни става твърде солено. Отделно блокирането на подобна сума от 500 - 800 евро си е направо стряскаща. Но имам и едно наум.. Само веднъж ползвах кола под наем в Италия ( за съжаление нямам представа за нищо, тъй като аз само се возих) и с очите си видях как ни дадоха чисто нова кола на 10 км и на платен обществен паркинг във Верона я бяха направили на...... Така я бяха огънали на предна лява броня, чак ми се доплака, хем не е моя. Тогава единственото което запомних е, че сме със фул застраховка и да не ни дреме. Но пак казвам нямам представа как сключихме сделка и колко са платили. 

Връзка към мнение

И аз с още едно въпросче...

Макар че вече си резервирах кола през економикарренталс, продължавам периодично да проверявам как са нещата ( имам възможност да се откажа и евентуално да резервирам на по-изгодна оферта)...

Та днес гледам, че общите им условия са променени - сега остатъка по базовата им застраховка е 700 JOD за щети и 1400 JOD за кражба :( ! Т.е. аз го разбирам като 2100, нали така? Когато правих резервацията бяха само 500JOD и толкоз.

Естествено имам разпечатани старите условия, а то и на ваучера си го пише изрично - Excess: 500 JOD .

Дозастраховал съм се в worldwideinsure.com...

Какво да очаквам? Може ли фирмата предоставяща колата да се запъне за новите условия или съм по заварено положение?

Че то в КК няма толкоз... Да ходя да наливам за да си увелича лимита или да си трая?

 

economycarrentals са само посредник, сигурно фирмата си е променила условията, така че пиши на тях. Иначе не се събира сумата, едва ли има как едновременно да ти откраднат и ожулят колата, че да те таксуват и по двата параграфа :) В случая ще блокират 1400. Но все пак пиши на фирмата, въпреки че имаш голям остатък, много фирми не блокират сума заради него, а им е достатъчно просто да оставиш номера на картата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако колата се връща на място, различно от първоначалното наемане, някои компании начисляват такса. И не е малка- 69 евро в моя случай. Добре, че видях в последния момент. Сигурно размерът зависи от разстоянието между двете места. В моя случай беше наемане в Неапол и връщане в Бари. Фирмата е Locauto. 

Връзка към мнение

Колеги, както и да го бистрим, явно професионално изкривяване, но ми се струва че ЕС не се е заел с регулирането на тия рентакар компании и ти ни ш*бат както си искат, ама баш си ни шибат:)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.