Прескочи до съдържание

Въпроси за Будапеща


noshtna_ptica

Препоръчани мнения

Моля за актуално инфо, ако някой е ходил наскоро...

В сайта на Цитаделата пише, че е затворена за неопределено време. Вероятно тече някакъв ремонт, но дали си заслужава изобщо качвенето или тотално да се пропусне?

Въпрос и за Св.Матиаш. В Трипа пише, че е без такса, а в сайта им има такси за базиликата и за кулата. Вероятно една част е платена, а друга - не. Моля за съвет какво да се плати и какво може да се пропусне.

http://www.matyas-templom.hu/cikk771.html

И последно - автоматите им за билети имат ли инструкции и на английски? Възможна ли е покупка от гише, а не от автомат?

 

Връзка към мнение

Аз не съм бил скоро, но ще кажа няколко думи. Цитаделата си заслужава със сигурност, страхотни гледки има. Но не съм влизал, не знам дали си заслужава. В ниската част на хълма при Цитаделата има една странна църква в нещо като пещера. Също е интересно.

 

Като бях преди няколко години, имаше такса за църквата и се отказах. Нищо не ми привлече вниманието, за да се плаща вход. В близост до Матиаш е най-старото кафене в Будапеща. От църквата се открива страхотна гледка, така че не бих я пропуснал.  А и според мен този тип архитектура е по-интересна отвън, отколкото отвътре.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много внимавай какви билети купуваш! Имат меню на английски, но са им толкова смотани тарифите, че е трудно за се ориентираш. Аз бях объркала и отнесохме по 30 Евро глоба. Има и гишета на някои места.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Clete, можеш ли да се сетиш за някое възлово място из центъра с гише?

Става въпрос за 24-часова групова карта.

http://www.bkk.hu/en/budapest-24-hour-group-travel-card/

Редактирано от noshtna_ptica
Връзка към мнение

1.За Цитаделата не мога да кажа нищо.

2.Църквата Матиаш е платена и си заслужава напълно.Има комбиниран билет с рибарските кули.

3.На големите станции има гишета и от там можеш да си купиш билети.Внимавай с валидацията.


Площад Москва-в центъра е и има гишета,а и от там тръгват почти всички лъчове на градският транспорт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен самата Цитадела като статуя отгоре на хълма не е нещо кой знае какво, както и прилежащото й 'черешово топче', но това, което определено си заслужава е гледката, която се разкрива оттам на застиналата Будапеща, която е като нарисувана.

За Св. Матяш билет се продават на гишетата, които се намират точно срещу него.

Повечето автомати за билети, както за паркиране, така и за метрото (всички) имат меню на английски. Не на всяка метростанция има гишета за билети, но автомати има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля за актуално инфо, ако някой е ходил наскоро...

В сайта на Цитаделата пише, че е затворена за неопределено време. Вероятно тече някакъв ремонт, но дали си заслужава изобщо качвенето или тотално да се пропусне?

Въпрос и за Св.Матиаш. В Трипа пише, че е без такса, а в сайта им има такси за базиликата и за кулата. Вероятно една част е платена, а друга - не. Моля за съвет какво да се плати и какво може да се пропусне.

http://www.matyas-templom.hu/cikk771.html

И последно - автоматите им за билети имат ли инструкции и на английски? Възможна ли е покупка от гише, а не от автомат?

 

Цитаделата няма какво да и гледаш от вътре. Панорамата от там е интересна, но тя може и да се види от алеята около Цитаделата и определено си заслужава да се види и на светло и на тъмно, но ако имате малко време ви я препоръчвам само на тъмно, когато е осветен града.

 

В църквата Матяш вече има вход, но са направили и малък музей. Според мен си заслужава да се види. Кулата на църквата Матяш и рибарските кули обче могат да се пропуснат като вход. В най-лявата рибарска кула може да се качите безплатно и от там панорамата е същата, като от платената част.

 

Гишетата за билети са все по малко, но автоматите за билети приемат банкови карти и кеш. При кешово плащане внимавайте да не е запълнен изхода за пари с нещо, защото разни мошеници така взимат ресто. За туристическа обиколка е най-добре да си вземете еднодневни или тридневни карти, които делнични дни важат и за корабчетата на градски транспорт по Дунав. Еднодневните карти са 1650 форинта (около 5 евро), а тридневните 4150 форинта (около 13 евро).

 

Горещо ви препоръчвам да посетите някоя от многото минерални бани в града. Точно под Цитаделата се намира турската баня Рудаш например. Тя е разделена на две части. Старата част, която е строена през 1566-ма година от Соколи Мустфа Паша, делнични дни, освен вторник е само за мъже, вторник е за жени, а петък и събота през нощта и уикенда през деня е за смесено ползване.

 

52-b.jpg

 

Новата част може да се ползва цяла седмица от мъже и жени, като на покрива има басейн с топла вода и панорама на цяла Будапеща.

 

7-b.jpg

 

Банята Сечени също не е за пропускане ;)

 

P1190221.JPG

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Мнооого благодаря на всички!!!

 

Площад Москва-в центъра е и има гишета,а и от там тръгват почти всички лъчове на градският транспорт.

Супер, точно там е и хотелът!

Баните са страхотни, но време няма да има...

Връзка към мнение

Мнооого благодаря на всички!!!

Супер, точно там е и хотелът!

Баните са страхотни, но време няма да има...

 

Площад Москва сега се казва вече Szél Kálmán и в момента е в ремонт. Не съм сигурен има ли там отворени каси. Петък и събота вечерта в първата баня Рудаш има и нощно къпане от 10 часа вечерта до 4 сутринта ;) Преди лягане отиваш два часа на баня и ще спиш като буквално като къпана ;)  Добра програма е за нощтни птици ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Площад Москва сега се казва вече Szél Kálmán и в момента е в ремонт. Не съм сигурен има ли там отворени каси. Петък и събота вечерта в първата баня Рудаш има и нощно къпане от 10 часа вечерта до 4 сутринта ;) Преди лягане отиваш два часа на баня и ще спиш като буквално като къпана ;)  Добра програма е за нощтни птици ;)

Всички каси на площада работят.Да вярно,че е в ремонт,но оттам минава най-големият пътникопоток в Будапеща,затова касите не са затворени.Касите се намират на 10 метра от входа за метрото.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Петък и събота вечерта в първата баня Рудаш има и нощно къпане от 10 часа вечерта до 4 сутринта ;) Преди лягане отиваш два часа на баня и ще спиш като буквално като къпана ;)  Добра програма е за нощтни птици ;)

:lol: Хаха, ако бях аз - изобщо не ми трябва да мисля, но ще ходи малкото птиче и хич няма и да й казвам, за да не скитори по нощите  ;)

Връзка към мнение

:lol: Хаха, ако бях аз - изобщо не ми трябва да мисля, но ще ходи малкото птиче и хич няма и да й казвам, за да не скитори по нощите  ;)

Тук не си права. :)

Будапеща е прекрасна през нощта и пълна с хора!

Даже си мисля, че на мен повече ми харесва нощем. :)

 

Мисля, че ти отговориха на въпросите, но да кажа, че купуването на билети от автомат е лесно.

На Св.Матиаш правиха ремонт отвътре и сега сигурно е още по-хубава!

За Рибарските кули не съм купувала билет, а седнахме в заведението там. Гледката е уникална!

До Цитаделата съм се качвала от страната на банята. В подножието имаше интересна църква в скалите.

Излишно е да казвам, ама ще кажа - да избягват заведенията по Ваци. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

:lol: Хаха, ако бях аз - изобщо не ми трябва да мисля, но ще ходи малкото птиче и хич няма и да й казвам, за да не скитори по нощите  ;)

 

Не знам колко е голямо това твое птиче, но в единия от моловете Campona в покрайнините на града има един много готин тропикариум с крокодили, хиляди цветни рубки и един голям басейн с акули в който може да се мине в стъклен тунел.

 

capa_alagut_773603_62667.jpg

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не, че има нещо общо с въпросите, но в Будапеща, в близост до площад "Октагон" има бистро "Октагон", което предлага обяд и вечеря на шведска маса на съвсем прилични цени и храната е много разнообразна и вкусна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

О, всичко има общо с въпросите, т.к. това ще е "сефтето" в Будапеща.  ;)

За жалост, времето е малко. Ще пътуват с орг. екскурзия, но разглеждането ще е съвсем самостоятелно. Билетите за Парламента са купени, вероятно ще ходят и на фри тур. Някой от вас дали е ходил, заслужава ли си? Доста е дълъг - 2,5-3 часа и предполагам, че ще е интересно. Хотелът е традиционният - х-л Будапеща. Доколкото разбрах, на 10 мин. пеш от пл.Москва и на 20-30 от Дунав. Ако окъснеят и няма транспорт от пл.Москва до хотела дали е безопасно ходенето пеш? Четох притеснителни новини за емигрантите, но доколкото разбрах, те са наводнили гарите и автогарите само, а по града няма проблеми.

http://www.booking.com/hotel/hu/budapest-budapest2.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-XdSf49HzTflXIONktjPBMQS67409633778%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2787%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=2c6a94848d1a5deed5834e2e7d5513b7;dcid=1;checkin=2015-09-07;checkout=2015-09-08;atlas_src=hp_iw_title

Връзка към мнение

О, всичко има общо с въпросите, т.к. това ще е "сефтето" в Будапеща.  ;)

...

Ако окъснеят и няма транспорт от пл.Москва до хотела дали е безопасно ходенето пеш?

...

 

Спокойно могат да стигнат и пеша до хотела.

По спомен имаше и удобни нощни автобуси. Виждала съм контрольори в тях дори през нощта!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

При влизане в баня Сечани имайте предвид, че са няколко входа и не от всеки вход може да се вземе билет с кабинка. Но пък шкафчета за съхранение на  багаж се оказаха достатъчно големи, че да поберат раница, зимни дрехи със закачалка и тн.

В същото крило на коридора има и големи кабинки за преобличане, които са включени в цената на билета с шкафче, тоест влизаш в кабинката, слагаш банския, излизаш от нея, оставяш си багажа в някое свободно шкафче-гардероб, викаш някой от персонала да ти го заключи и отбележи кода, дава ти жетончето и ....приятно плуване

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние се завърнахме благополучно снощи от Будапеща. Ако някой желае мога да помагам с актуално инфо. Ето малко от нашия опит.

 

1. На лодка D11, с която правихме нощната разходка по Дунав, последната спирка е Népfürdő utca (Árpád híd), поради ремонт на метрото по натам. Да го имате в предвид, после за връщането до центъра.

2. Лодка D2 също е пусната. Инфо също и от сайта - http://www.bkk.hu/en/main-page/news/

3. Ако сте група до 5 човека и ще пътувате заедно, най изгодно излиза групов билет за 24ч. - 3300 форинта.

4. От ресторантите посетихме - Trofea Bar&Grill, For Sale и Sir Lancelot. Желателно е резервация за всичките, особено ако ще сте вечер, както бяхме ние. Във For Sale не може да се плаща с карта, да си го имате в предвид. Само кеш. В Sir Lancelot децата се размазаха, много им хареса.

5. Апартамента, в който бяхме беше супер. Приятно ме изненадаха, като видяха, че сме 4 възрастни и 2 деца, а не 6 възрастни (в букинг бях отбелязъл и двете деца) и ми намалиха още цената. Ако платите кеш, правят още 5% от цената - да си знаете ;)

 

Пропуснах - видя ни по центъра, както се бяхме накичили с мартениците, едно момче - българче, занимаващо се със Сегуей. Еми познайте, качихме се цялата група за 30мин., подарихме му мартеници и ни направи 70% отстъпка от цената. Децата много се изкефиха. Имам му координатите ако някой желае, мога да ги предоставя :)

Редактирано от Дидко
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 След провала Грузия ,реших да я заменя с Будапеща,Братислава ,и ако успея, Виена.Купих билети,сега предстои букването на хотел.Намерих един,който на пръв поглед ми харесва,отзивите са добри,пък и е близо до центъра,така ми се струва-Марсо Polo top hostel.Търся двойна стая на приемлива цена,да отбележа.Добър вариант ли е хостела?По-скоро е нещо между хостел и хотел,май....Както и да е.Ако пък някой има друго  предложение,ще ми бъде от полза.Ценовият ми е диапазон около 30-35 на евро на вечер.Имам намерение да отида до Братислава,а оттам до Виена с RegioJet.Как ви се струва ,добър вариант ли е?Пътуването до Братислава предполата нощувка там,но не съм стигнал до идея за хотел.Препоръки?Благодаря предварително.

.

Редактирано от Georgie
Връзка към мнение

Ние спахме в този хотел http://agapehotel.eu/

Цената през MakeMyTrip  за три нощувки беше 88 лева за двама. Местоположението също не е лошо.

Моля те кажи малко повече за хотела, най-вече как е локацията и дали е шумно. Букнала съм два апартамента за 4-ма възрастни и 4 деца и искам да реагирам навреме, ако не е ок. Четох отзивите и в трипадвайзъра и в букинг, но са доста полюсни, а ММТ този път ме разочароваха, цените за нашите дати бяха по-високи от тези в букинг.

Връзка към мнение

Моля те кажи малко повече за хотела, най-вече как е локацията и дали е шумно. Букнала съм два апартамента за 4-ма възрастни и 4 деца и искам да реагирам навреме, ако не е ок. Четох отзивите и в трипадвайзъра и в букинг, но са доста полюсни, а ММТ този път ме разочароваха, цените за нашите дати бяха по-високи от тези в букинг.

Ние нямаме никакви оплаквания от хотела. Уличките около него са оживени, но не е шумно. Близо е до спирка на метрото, въпреки че ние почти през цялото време обикаляхме пеша. Апартаментите бяха чисти и поддържани. Ако те интересува още нещо съм на разположение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли да споделите какъв трансфер ползвате от летището до града? И ако някой е ползвал варианта с автобус 200Е и после метро, какви билети трябва да се купят? Кое е по-изгодно?

Редактирано от Vyara
Връзка към мнение

Може ли да споделите какъв трансфер ползвате от летището до града? И ако някой е ползвал варианта с автобус 200Е и после метро, какви билети трябва да се купят? Кое е по-изгодно?

Преди 10 дни се върнах от Будапеща и ползвах именно варианта с 200E и после метро. За 40 минути си в центъра на града срещу скромната сума от 700 форинта (2 билета за градски транспорт), ако взимаш билети от шофьора, цената е: 450 форинта за билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.