Прескочи до съдържание

Въпроси за Будапеща


noshtna_ptica

Препоръчани мнения

Предстои лятна Будапеща :ok: Изчетох всичко в сайта и мислех, че няма да имам въпроси, но....имам. Букинг пише, че "заплащането на цената е в местната валута", т.е. форинти, а има и изискване за депозит за ключа в размер на 10 EUR, който се заплаща в брой и се възстановява при напускане, щом гостите върнат ключа.

Мисля да взема основно форинти, и малко евро, и карта на Булбанк /Topfly е писал за нея/.

Въпрос: освен за депозита, евро ще ми трябва ли?

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не мисля че ще ти трябват евра. Всъщност ако предложиш да платиш спането в евра - като нищо ще приемат. Прецени си ти как ти е по-удобно. Иначе навсякъде другаде ако има цени в евра ... са по-скоро по чипровския курс ....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Видях че темата за валутните курсове е коментирана,  но късно и затова само ще споделя, че като ходих преди години си взех евро, които обмених там и успях да спестя около 100 лв от валутни разлики. Само че в Будапеща трябва да се внимава с обменните бюра. Курсовете варират. 

Иначе никъде не съм плащала в евро. 

Редактирано от Алекс
Връзка към мнение

Бях преди около два месеца-евро,освен за депозита за кърпите за  баня! ,не ми бяха нужни...:)Навсякъде се разплащаш с форинти.В хотелите ще вземат и евро,както пише и temporary.

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен в Унгария е най-добре да се носят форинти и да се плаща с тях. Може и с карта, но валутата на транзакцията да е във форинти. Изглежда в Унгария няма валутен борд и курсът евро - форинт е променлив, затова е вероятно търговците, които приемат евро да се застраховат, взимайки по-голяма сума от необходимото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В нашия апартамент също искаха депозита в евро (за ключа за стаята и за картата за гаража). Освен това в Букинг пишеше, че стаята се плаща само в брой във форинти или в евро, та и за това носех, но на място се оказа, че може и с карта да се плати. Бях подготвена с евро и за тол таксите в Сърбия, понеже пътувахме с колата, навсякъде другаде плащахме във форинти или с карта. Почти навсякъде приемат и евро (дори в обществените тоалетни), но курса е едно към гьотере. Съветвам те да си вземеш някакви пари в евро, но по-скоро за собствено спокойствие, а не толкова от необходимост. С форинтите и картата би трябвало да нямаш никакви проблеми. Единственият случай, когато не успяхме да платим с карта, а се оказа, че нямаме достатъчно форинти в брой и не приемат евро беше за билетите на детската железница, но в близкото заведение хората бяха много любезни и ни ги смениха и то без да ни ощетят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 22.03.2017 г. в 7:47, Topfly каза:

 

Може. Всички карти за градски транспорт важат освен за нормалните линии на градски транспорт и за влаковете в рамките на града, за корабчетата на градски транспорт в делнични дни и за зъбчатата железница в Буда.

 

Topfly, има ли в Будапеща места, където мога да гледам на живо унгарски танци? Нещо като нашите битови заведения, с програма. Ако знаеш, ще ми бъде много полезно да дадеш име/на или линк/ове. Предварително благодаря!:)

Връзка към мнение

24-часовата карта за градския транспорт в Будапеща не включва зъбчатата железница. Проверено на място преди 2 дни.

П.П. Толкова сирени денонощно не помня да съм чувала в друг европейски град!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Zara каза:

24-часовата карта за градския транспорт в Будапеща не включва зъбчатата железница. Проверено на място преди 2 дни.

П.П. Толкова сирени денонощно не помня да съм чувала в друг европейски град!

 

Zara, може ли прясно инфо за придвижване от летището до града? Чета за автобус 200Е, ако си го ползвала, на последната му спирка ли да сляза, за да хвана метро?

Връзка към мнение

Емика, на последната спирка на 200Е е точно началната станция на М3 и с него към центъра,евентуално връзки за посоката,която следвате. Необходим ви е комбиниран билет за едно прехвърляне от автобуса на метрото, като в метрото можете да сменяте линии без да го напускате. Мисля,че струва 530 HUF. Билети - на изхода пристигащи в ляво,автобус 200Е - на изхода пред сградата на летището, отново в ляво. Ние ползвахме 24-час.карта и единични билети. Разгледай сайта на гр.т-рт на БП, има и "къси" билети за до 3 спирки. Прекрасно уреден е транспорта,удобен,лесен и бих казала - точен.

 

Редактирано от Zara
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Zara каза:

Емика, на последната спирка на 200Е е точно началната станция на М3 и с него към центъра,евентуално връзки за посоката,която следвате. Необходим ви е комбиниран билет за едно прехвърляне от автобуса на метрото, като в метрото можете да сменяте линии без да го напускате. Мисля,че струва 450 HUF. Билети - на изхода пристигащи в ляво,автобус 200Е - на изхода пред сградата на летището, отново в ляво. Ние ползвахме 24-час.карта и единични билети. Разгледай сайта на гр.т-рт на БП, има и "къси" билети за до 3 спирки. Прекрасно уреден е транспорта,удобен,лесен и бих казала - точен.

 

Сърдечно благодаря!

Връзка към мнение
преди 4 минути , Zara каза:

Необходим ви е комбиниран билет за едно прехвърляне от автобуса на метрото, като в метрото можете да сменяте линии без да го напускате. Мисля,че струва 450 HUF

Цената на комбинирания билет е 530 HUF.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
2 hours ago, Емика said:

Zara, може ли прясно инфо за придвижване от летището до града? Чета за автобус 200Е, ако си го ползвала, на последната му спирка ли да сляза, за да хвана метро?

Ще допълня още малко, ние бяхме за три дни, сега- от понеделник до сряда. Взехме си карта за 72часа. Важи за цялата градска мрежа + корабчетата д11 и д12 по Дунав. Може да се возиш на воля :-) С тази карта не може да се возиш по Дунав в събота и неделя, само през седмицата. Ние бяхме в Сохо бутик Будапеща, покрай нас минаваха трамваи 4 и 6, вървят през 1-2 минути, наистина транспорта им е супер уреден.

От летището като хванеш 200Е слизаш на последната спирка, под подлез, качваш се нагоре по стълбичките за Метро линия М 3. Метро силно казано, по скоро влакче от едно време :-), не много чисто, раздрънкано, но пък бързо. За около 40 Мин бяхме в центъра. От летището си вземи карта на метрото или си свали от сайта им за цялата мрежа, ще ти свърши чудесна работа.

И си вземи форинти, има места където с карта не може да платиш.

 

 

Редактирано от Mistela
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 11.06.2017 г. в 21:24, Емика каза:

Topfly, има ли в Будапеща места, където мога да гледам на живо унгарски танци? Нещо като нашите битови заведения, с програма. Ако знаеш, ще ми бъде много полезно да дадеш име/на или линк/ове. Предварително благодаря!:)

Topfly, виждам, че вече се включваш:)след екскурзията. Нещо по моя въпрос? В петък тръгвам, та си мислех за някое посещение на такъв ресторант. Предварително благодаря:)

Връзка към мнение
На 2017. 06. 11. в 20:24, Емика каза:

Topfly, има ли в Будапеща места, където мога да гледам на живо унгарски танци? Нещо като нашите битови заведения, с програма. Ако знаеш, ще ми бъде много полезно да дадеш име/на или линк/ове. Предварително благодаря!:)

Народните танци в Унгария са нещо значително по елитарно нещо от народните танци в България. Народни танци се танцуват само от професионалисти и евентуално училищни танцови състави. В заведение изключително рядко може да видиш унгарски народни танци и аз честно казано не знам за такова заведение. По заведенията по типчно е да има циганска музика, но и тези заведения са относително малко и са насочени главно към туристите. Унгарците вече не слушат и циганска музика. Преди 50-100 години е било по масово.

 

Ако се интересуваш от танци има специални представления за туристи на кораби по Дунав или в различни зали, но не бих могъл да ти препоръчам специална програма, защото не съм ги пробвал лично. Гугъл дава няколко резултати за различни туристически програми.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Topfly каза:

Народните танци в Унгария са нещо значително по елитарно нещо от народните танци в България. Народни танци се танцуват само от професионалисти и евентуално училищни танцови състави. В заведение изключително рядко може да видиш унгарски народни танци и аз честно казано не знам за такова заведение. По заведенията по типчно е да има циганска музика, но и тези заведения са относително малко и са насочени главно към туристите. Унгарците вече не слушат и циганска музика. Преди 50-100 години е било по масово.

 

Ако се интересуваш от танци има специални представления за туристи на кораби по Дунав или в различни зали, но не бих могъл да ти препоръчам специална програма, защото не съм ги пробвал лично. Гугъл дава няколко резултати за различни туристически програми.

 

 

"В заведение изключително рядко може да видиш унгарски народни танци"

Благодаря! И това е добра информация, спестяваш ми търсене. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Спешно!:) Някой може ли да каже в колко часа включват светлините в Будапеща? Стоя на Рибарските кули и чакам,и така ме надуха, а и лек дъждец заваля...Времето тук е прекрасно туристическо, 28 градуса, без слънце, но на кулите започвам да се смръзвам. Та, ако някой знае.

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

За унгарските народни танци да вметна нещо - в Унгария съществува Български културен институт, в който унгарци,българи и общо взето всеки заинтересован, танцуват и учат основно български, но и унгарски и всякакви балкански танци. Редовно в петък и събота вечер, в различни заведения, се организират такива "вечеринки" с танци цяла нощ, като те са насочени основно към съответните общности и никак не са туристически (не се и заплащат). Танцуват се всякакви народни танци от професионалисти и любители, всичко с цел да се забавляват и да разпуснат. Лошото е, че много трудно се намират, аз научавах за тях от българската общност и от няколко унгарци, които ходеха редовно. Не знам колко е полезно за вас, ако някой има интерес, може да попита на място в културния инситут (аз така разбрах за тези мероприятия)  - на Andrássy út 14, отляво след операта. В никой случай не са атракция, не са на сцена, основно са "хорá", но на мен ми беше по-интересно да ги "науча". Ако само съм ви изгубила времето с този пост, съжалявам.

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Не успях да разбера само за трансфера от летището до центъра и прдвижването из града може ли да стане с този "72ч. Билет" или трябва да си купя един път билет от летището до града и после тази 3 дневна карта  или пък си купувам билет от летището до града от там втори билет за метро и от там трето карта за 3 дни за останалите неща. В сайта им ВКК не е еднозначно написано 3 дневната карта служи ли за трансфер от и до летището?

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
СТОЯН СТОЯНОВ

Имам следното питане  Билетите за корабчетата Д11 и Д12 от автоматите ли се купуват или направо от корабчето 

Също така ме интересува къде се валидират преди качване на корабчето или някъде на самото корабче, Благодаря на всички които ще ми отговорят

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте от един новобранец, форумчето е супер, случайно го намерих и три дни го четох без откъсване:)

Много моля някой знаещ да даде съвет относно купуване на карта за градски транспорт. Досега винаги сме били в Будапеща за по 2-3-4 дни и сме минавали със 72-часова карта. Но този път ни се заформят 6 дни и ни трябва седмична. В сайта на ВКК пише, че такава се издава с данни от ID или друг документ със снимка.. Дотук добре, но ние пристигаме от обратната посока с автобус на Наплигет  и то в неделя късно вечерта. Когато гишета със сигурност няма да работят.Та, ако някой знае, как става номерът да се купи такава карта от автомат, ще съм безкрайно признателна да ме просвети. На сайта може и да го пише някъде, но аз не можах да намеря.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.