Прескочи до съдържание

Книги


гост

Препоръчани мнения

преди 3 часа, гост каза:

Туй хладно оръжие каква роля играе в припомнянето?

Обичам да галя ножчета четейки, пък и книгите са стари, някъде може да са се слепили страниците :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Бързичко прочетох ''Чамкория '' на Милен Русков.

 

...пишело,че който много пътува,има болна душа,неспокойна такава, не може да си намери свойто едно место на света...

.... А ако е некой човек, който така си обикаля из света, то не е от болна душа и че не може да си намери местото,а защото иска да намери некое още по-хубаво и още по- хубаво.Па то всъщност на такъв света му харесва.А щом света му харесва,нема как да има болна душа....

 

Не очаквах да намеря тази тема в книгата.

 

  • Харесвам 7
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, patilana каза:

 

 

Не очаквах да намеря тази тема в книгата.

 

Той,мисля, също си е попътувал... Хвърли ме в такива размисли с този цитат (защото и преди съм го чувала)."Да бе мирно седяло, не би чудо видяло": защо няма кой да каже, че неспокойната душа  е тази, затворена между четири стени или четирите краища на нивата,  която изпитва огромен ужас да излезе от рамката, наложена още в детската градина. 

 

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Чета си разказчета на култовия Джером К. Джером от сборника му "Празни мисли на един празен човек" и не мога да не споделя следния тематичен цитат:

 

Цитат

Стояхме в нямо възхищение пред "Голямата бъчва" - най-интересният туристически обект на Хайделберг. Какво интересно има във вида на една голяма бирена бъчва, човек трудно би обяснил, като се замисли, но щом в пътеводителя е казано, че нещо трябва на всяка цена да се види, тълпи от туристи се нареждат пред него и го зяпат прехласнато. Колко малко всъщност се отличаваме от овцете! Ако поради печатна грешка Колизеумът не е споменат в пътеводителя като забележителност, можем да прекараме цял месец в Рим и всеки ден да минаваме покрай него, без да си направим труда дори да го погледнем. Ако в пътеводителя е казано на никаква цена да не пропускаме да видим някой прочут игленик с единадесет милиона игли, ние сме готови да изминем 500 мили, но да го зърнем.

 

:lol:

  • Харесвам 6
  • Браво 3
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 19 часа, Meidj каза:

Чета си разказчета на култовия Джером К. Джером от сборника му "Празни мисли на един празен човек" и не мога да не споделя следния тематичен цитат:

 

 

:lol:

:lol: И на мен Джером Джером ми е настолен автор, хапче за добро настроение. Ето и моя любим цитат от Дневник на едно пътешествие (разговорът е пред Кьолнската катедрала):

Исках просто да ядосам Б., но той — сякаш беше лично заинтересован от сградата — с такъв жар се впусна в подробности за красотата и достойнствата й, все едно, че беше акционер, който се опитва да я продаде.

— Кулите й са 512 стъпки високи — каза той.

А аз отвърнах:

— Глупости! Някой те е хързулнал, като е видял, че си чужденец.

Той много се ядоса на това и каза, че може да ми покаже данните в пътеводителя.

— Пътеводителя! — извиках аз презрително. — Ти още малко ще започнеш да вярваш и на вестници!

Тогава Б. ме попита възмутено според мен в такъв случай колко са високи кулите. Аз ги оглеждах критично няколко минути и след това казах, че според мен те не надминават 510 стъпки, и то от външната страна. На това нещо Б. вече много ми се ядоса и ние влязохме в катедралата мълчаливи.

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Препоръчвам за интересуващите се от дестинацията Саудитска Арабия магеланци

35644914

 

https://www.goodreads.com/author_blog_posts/15732207

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Здравейте!

Един страстен фен на книгите-пътеписи се присъединява към темата :) 

Искам да споделя за една книга, която открих наскоро и силно ме впечатли - "Африкански бележник".

Книгата разказва за едно пътуване през Африка – Египет, Судан, Танганийка, Занзибар, Уганда на талантливия български творец Валери Петров. Книгата е издадена през 1965-та, но голяма част от фактите, разсъжденията и описанията на автора звучат актуални и днес. На места прославата на социалистическия режим идва малко в повече, но не до толкова, че да се загуби очарованието на книгата.

Между страниците:

Но това първо запознанство с Индийския океан си заслужава описанието. Преди всичко трябва човек да си представи един плаж от бял и ситен коралов пясък. След това трябва да си представи, че на около два километра в морето успоредно с брега се проточва почти непрекъснат коралов риф, о който се пенят океанските вълни. После да си представи, че между този риф и брега водата е тиха и прозрачна като във вана и при това изпъстрена с палмови островчета, до коитосе достига с „нгалауа“, тоест с издълбана от дънер платноходка от тихоокеански тип с два странични равновесника. И после да си представи, че дъното... не, това човек не може да си го представи, ако не го е видял с очите си!“ 

download.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

Моята от вчера. Животът, нравите, особеностите на един от най-привлекателните региони на Франция.

046.jpg

Редактирано от Емика
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

imageproxy.php?img=&key=e53f7c14265b8919

Пътеписите трудно ме грабват, но една книга от миналото се появи това лято и „трабваше” да я прочета, нещо средно между пътепис и разказ. Оказа се, че никак не е скучна за професорско творчество! Този разказва увлекателно, дори семпло. Да, споделя за заслуги, подкрепени от най-висша инстанция (или интереси), но пък каузата е благородна, дори жизнено необходима – опазване на естественото. Убеждавал лидерите на редица африкански държави да разширят/създадат резерватите. И споделя  част от видяното и наученото – все неща, които не съм срещала  по научно-популярните ТВ.

 

9999.jpg

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Пътуване към Икстлан, Карлос Кастанеда

 

Ако всички книги на Кастанеда са като тази, би следвало да прочета и всички останали. Увлича и потапя неусетно в атмосферата на онзи див и свободен свят, където западния мироглед заслужава… завидна порция смях (или хилеж, както прави единия от главните герои). И ако за нас е трудно да ги разберем и биха ни били необходими години, за да усвоим и разберем техните умения, то за тях изглежда, че е  „нищо работа” да влязат под кожата на дребнавия западняк и да трансформират съзнанието му до достатъчна степен на самоосъзнаване. В някои моменти имах чувството, че е писана от професионален психотерапевт с огромно развинтено въображение,  но необяснимите налудничеви неща, които междувременно намират своя еквивалент във всяко едно общество?

Представлява записки на автора от: На 22 май 1971 година, събота, отидох в Сонора, Мексико, за да се срещна с дон Хуан Матус, магьосник от индианското племе яки, с когото се бях запознал през 1961 година.

Тази бе предпоследната, а последната (случайно попадение) - почти също толкова любопитна, но мазохистично увлекателна, нещо като да търсиш под вола теле. А с философ да спориш няма смисъл, особено ако философът е добър. Този обаче изглежда не е просто философ (за да напиша това, значи ми е  повлиял). Искаше ми се да разбера какъв е начинът на мислене на описаната група хора, но се обърках съвсем. Някак си, от моята гледна точка, написаното не съответства на наблюдаваното. И въпреки  това, че някои изречения ги препрочитах по няколко пъти, мислейки си „няма ли да свършва тази книга”, сега ми се иска да прочета още две негови-препратки  от книгата:

Проф. Мортеза Мотаххари, Откровение и пророчество

 

В нея няма учене или кой знае какви обяснения по отношение на заглавието, а по-скоро чрез него (пророчество-откровение-пророк) въвежда в идеологията на исляма.

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 47 минути , ludmiil98 каза:

Добър ден искам да попитам някой поръчвал ли е този тип книжки и какво ви е мнението :)

Ако се чудиш дали да я купиш, купи я веднага! И я подари! Гарантирано ще стои на почетно място и всеки път, щом я види, сърцето й ще се сгрява. Аз имам такава, която е 4/6 см. "Сестри, прелестни сестри" се казва и цял ден да си говоря със сестра ми, като я погледна пак ми въздейства това миниатюрно бижу. Така че, купи я непременно:).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Семейство Мейзга by Béla Rigó


Новогодишният ми подарък: книжка за носталгици! И заклети фенове на съседа Мариш! Като мене. И със сигурност - всички от моето поколение.

Седем от любимите епизоди, преразказани с илюстрации и чудесно преведени на български език от малко след атомната ера.

Реколта? Редовно колим татари!

Съдръжа и една позабравена рецепта за лекуване на хрема с кайсиева ракия, която ще пробвам начаса!

 

https://www.goodreads.com/review/show/2244102287

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 9/21/2017 в 22:13, Asterisk каза:

imageproxy.php?img=&key=e53f7c14265b8919

Пътеписите трудно ме грабват, но една книга от миналото се появи това лято и „трабваше” да я прочета, нещо средно между пътепис и разказ. Оказа се, че никак не е скучна за професорско творчество! Този разказва увлекателно, дори семпло. Да, споделя за заслуги, подкрепени от най-висша инстанция (или интереси), но пък каузата е благородна, дори жизнено необходима – опазване на естественото. Убеждавал лидерите на редица африкански държави да разширят/създадат резерватите. И споделя  част от видяното и наученото – все неща, които не съм срещала  по научно-популярните ТВ.

 

9999.jpg

Бернхард Гжимек беше популярен и любим автор в моето детство, и то не само за хора, които още от тогава имаха пътешественически наклонности.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

37846552

 

И какъв, мислите, беше единственият коментар на бае Слави за 3-ти март? 
Че премиерът Цанков объркал стиловете на календара в поздравителното си обръщение към народа, което потвърждавало теорията, че интелегентите в България са полуинтелегенти (и всичките са никому ненужни). Горещо препоръчвам коментарите за всичко останало в България през 1920-те да си ги прочетете сами. Ако тръгна да цитирам какво ми е харесало и какво съм си подчертал за припомняне и препрочитане, няма да ми стигнат два тома! Препоръката се отнася и към класиците на българската литература, които са писали за същата епоха от гледна точка на съвременници и свидетели и над които няколко поколения сме си блъскали главите на матурите. Да четат, препрочитат и си вземат бележки от новия играч на техния домакински терен. Може пък и да научат нещо. Ха, честито!

 

https://www.goodreads.com/author_blog_posts/16477111

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, домосед каза:

37846552

 

Горещо препоръчвам коментарите за всичко останало в България през 1920-те да си ги прочетете сами.

 

 

https://www.goodreads.com/author_blog_posts/16477111

 

 

Като цяло много отдавна и това е в графата позволено/непозволено, става и производително/непроизводително

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Посланници препоръчват книги, които да прочетем преди да посетим страната им. Изглежда доста интересен подбор, на който бих се доверила,, с уговорката, че си е чисто субективен.  https://www.cntraveler.com/gallery/22-ambassadors-recommend-the-one-book-to-read-before-visiting-their-country

Редактирано от eloena
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

39071150

 

След 17 години в Южна Африка трябваше Тревор Ноа да ми отвори очите, че черните не обичат котките. И в общия случай ги смятат за вещици.

 

Тревор Ноа е южноафрикански комик, DJ и американски телевизионен водещ. Последните му изяви на сцена в Южна Африка, преди да поеме The Daily Show по канала Comedy Central, бяха толкова популярни, че понякога се налагаше да пътуваш до друг град (Кейптаун), ако в твоя (Претория) са свършили билетите  ...

 

Цялото ревю-преразказ тук:  https://www.goodreads.com/author_blog_posts/16609466

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 3/25/2018 в 1:15, eloena каза:

Посланници препоръчват книги, които да прочетем преди да посетим страната им. Изглежда доста интересен подбор, на който бих се доверила,, с уговорката, че си е чисто субективен.  https://www.cntraveler.com/gallery/22-ambassadors-recommend-the-one-book-to-read-before-visiting-their-country

 

Коя ли книга биха препоръчали българските посланици...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.