Прескочи до съдържание

Филми, които ви вдъхновяват да пътешествате


Препоръчани мнения

Съгласна съм за филмите на Уди Алън.


Също така:


Невероятната съдба на Амели Пулен


Мандолината на капитан Корели


Малена


Барака


Поредицата Около света за 80 дни с Майкъл Пейлин


  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

На мен ми се приходи в Сараево(и ще отида) след една от последните книги, която прочетох - има и филм по нея с Пенелопе Круз и за това я включвам в темата. Venuto al mondo (Twice born), книгата е "Да дойдеш на света". Да отмине малко влиянето на книгата и ще изгледам и филма.

Уди Алън притежава таланта да пресъздаде магията на един град. Първите минути на "Полунощ в Париж" съм ги гледала сигурно 100 пъти.

И един последните филми, който гледах Bi Kucuk Eylul Meselesi - самият филм доста наивен, но действието се развива на остров Бозджаада в Егейско море. Многооо красиво място!

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Та толкова от отметнатата филмотека:  :)

 

Тайният живот на Уолтър Мити

 

 

 

Отвъд граници

 

 

 

Мити,оказва се, съществувал и като типаж–характер, нещо като Бай Ганьо, но при тях е Уолтър Мити, със съответните характеристики :)

 

Този си е по правило, вече споменаван в другата тема:

 

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

По случай националният празник 3- март Discovery channel ще ни изненада с специален епизод на "Кралете на дивото"заснет в българия.Необичайното дуо ще се отправи към Родопите, за да докаже, че благодарение на уникалните си умения, двамата герои могат да се хранят като крале дори в най-екстремните условия. Тази вечер от 22:00ч.    http://www.capital.bg/light/advertorial/2016/03/03/2716120_na_nacionalniia_ni_praznik_discovery_channel_shte_ni/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По случай националният празник 3- март Discovery channel ще ни изненада с специален епизод на "Кралете на дивото"заснет в българия.Необичайното дуо ще се отправи към Родопите, за да докаже, че благодарение на уникалните си умения, двамата герои могат да се хранят като крале дори в най-екстремните условия. Тази вечер от 22:00ч.    http://www.capital.bg/light/advertorial/2016/03/03/2716120_na_nacionalniia_ni_praznik_discovery_channel_shte_ni/

 

Всъщност много късно ще го излъчат. Аз го гледах още на 2-3 януари. Ето и линк към епизода: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=YreM5XgVDC8

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Заради мюзикъла "Mamma Mia" посетих Скопелос и Скиатос, заради "Мандолината на капитан Корели" - Кефалония, а от P.S. I Love You ми остана влечението към Ирландия, надявам се скоро да успея да я посетя....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Яж,моли се и обичай-съответно Италия,Индия,Бали

 

Мен лично този лигав филм по-скоро до някаква степен ме кара да прескачам показаните дестинации, добре, че до двете бях ходил вече преди момента на гледането му и си имам собствена добре изградена представа за местата. :) :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди време много ми се ходеше в Сен Тропе заради Полицаят и полицайките, ама напоследък нещо поизстинах :D

Е,като си представиш как изглеждат днес полицайките, нормално е да поизстинеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мен лично този лигав филм по-скоро до някаква степен ме кара да прескачам показаните дестинации, добре, че до двете бях ходил вече преди момента на гледането му и си имам собствена добре изградена представа за местата. :) :)

Прочетох 1-во книгата,филмът и на мен не ми хареса като цяло

Връзка към мнение

Едва ли има град, за който множество филми да са ми повлияли на желанието да го видя като Ню Йорк. Не мога да си спомня и/или да ги изреждам всичките, но се сещам за "Маратонеца" на Джон Шлезинджър (Дъстин Хофман, Лорънс Оливие, Рой Шайдър), "Лошият лейтенант" (първия с Харви Кайтел) и "Имало едно време в Америка" на Серджо Леоне (Робърт де Ниро, Джеймс Уудс). При Ню Йорк е малко по-особено - града не е просто декор за снимането на филми, ами си е направо пълноправен участник във филма.

 

Филма "Ганди" доста ме мотивира за посещение на Индия, "А Лорънс Арабски" - за Арабия (по негово време ги е нямало повечето държави в региона). Прекрасния "Out of Afrika" на Сидни Полак (Мерил Стрийп, Робърт Редфорд, Клаус Мария Брандауер) ми разпалваха желанията преди да отида в Кения. "Ана и царя" за Тайланд, ама там вече бях ходил първия път когато гледах филма.

 

Освен филми, при мен също така и книги са ме мотивирали за разни дестинации - като дете четях книгите на Рафаел Сабатини за Капитан Блъд и това доста разпали фантазията ми за Карибските острови и Картахена (Колумбия). "Рудниците на Цар Соломон" пък ми разпалваха желанието за Южна Африка. "Лъвицата Елза" за Кения, така и не съм отишъл още в парка Меру, където е живяла Елза.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Тия дни загледахме Planet Earth

 

Изключително красиво заснет документален филм, без нито един човешки крак, ръка, лице и т.н. Само природа и животни, в повечето случаи на недостъпни места, дори се чудя как са отишли с камерата там. Сниман е 2006, но някои кадри откровено не знам как са направени без дрон. Сега виждам, че е най-скъпият документален филм на ББС и не се учудвам. 

 

Ето пример с водопада Анхел, направо ти спира дъха:

 

 

Или танца на райската птица:

 

 

А и във всеки епизод намирам нещо свърх любопитно, което не съм знаел преди това. Например за тези мухи над езерата, които образуват димни облаци сякаш езерото е запалено:

 

Ho8ylxt.jpg

 

Силно, силно препоръчвам. Не е като поредният масов продукт на НГ и Дискавъри, който да върви на фон, докато правиш нещо друго. Има английска и щатска версия - английската е с коментар от Атънбъро, щатската от Сигърни Уийвър, ние гледаме английската. 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

В последните месеци гледам къде що ми попадне документален филм на Дискавъри, BBC и други подобни. Не само ме вдъхновяват, а и разбирам колко голяма е природата и колко нищо не разбираме ние хората!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не знаех, че и документалните филми влизат в темата :) :)  В такъв случай списъка ми би бил много, много дълъг... :)

Георги е прав, че последно време канали като НГ и Дискавъри се обезличиха много сериозно с филми направени за най-масовата публика (ако избегна политкоректния начин на изразяване - дебилите). Това до степен, че почти спирам да ги гледам, освен ако предварително не знам за нещо качествено, което е много, много жалко. Предполагам, че въпреки, че не пускат реклами (НГ), все пак печелят от абонаментите и ако не показват масови продукти, няма да ги гледат достатъчно хора.

 

Въпреки това, за последните 25 години има снимани огромен брой прекрасни документални филми, та не е като да нямаме избор ;) Филмите на BBC, особено тези на Атънбъро (Дейвид, че има и брат Ричард - режисьор на игрални филми) са ми любимите. Разбрира се, точно тези са снимат с огромни бюджети от топ професионалисти понякога в течение на години.

Един невероятно добре направен документален филм - "Home", не си спомням коментара дали не беше на Глен Клоус. По възможност да се гледа на качествен голям екран.

 

П. П. Тук ("Home") голямото предизвикателство е да се разпознава къде са снимани кадрите. :) :) :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 Само природа и животни, в повечето случаи на недостъпни места, дори се чудя как са отишли с камерата там. Сниман е 2006, но някои кадри откровено не знам как са направени без дрон. 

Е, не започва всичко от дроновете. ;)

Не забравяй, че малки, безпилотни-радиоуправляеми хеликоптери има от десетилетия, далеч преди да се появят толкова модерните сега дронове.  :) 

 

А по същество на темата - аз се замислих и за обратното - много ми е интересно, когато в някой филм видя кадри от място, което вече съм посещавал.  :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Un Homme Et Une Femme ми вкара в главата Нормандия и по-конкретно Deauville, но лошото с филмите от 60/70-те е, че пейзажът вероятно доста се е променил (била съм в Париж, но някак не ми изглежда като от Last Tango in Paris). Иначе GoT ми е най-голямото вдъхновение в момента, а и се снима в Европа и локациите са сравнително достъпни, което не може да се каже за другата ми "мечта" LotR.

Връзка към мнение

Не знаех, че и документалните филми влизат в темата :) :)  В такъв случай списъка ми би бил много, много дълъг... :)

 

То направо за отделна тема :) Природните документални филми са неразривно свързани с пътешествията, та някаккъв метод да филтрираме плявата от бисерите хич няма да е излишен. Така като гледам на BBC продукциите са класи над другите, но не съм ги гледал подробно. Ще изръшкам каквото има в Нетфликса. 

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Най-силно впечатление са ми направили филмите, които съм гледaл като малък на киното и по телевизията, от рода на ''Господин Тау'' (ако си спомняте, той можеше да се телепортира където си иска само с почукване по бомбето и завъртане), съветско-българският сериал ''Децата на капитан Грант'', ''Слонът моя приятел", ''Боговете сигурно се полудели'', ''Надпреварата за Янки Зефир'', Африканецът ( с Катрин Деньов  http://www.imdb.com/title/tt0085141/), ''Банда БМХ'' ( с Никол Кидман), ''Мъжът от снежната река'', ''Зелените Смарагди'' (с Омар Шариф http://www.imdb.com/title/tt0082476/?ref_=nv_sr_1), ''Тарзан от рода Грейстоук'' (Кристов Ламбер), сериали като ''Шогун'' и дори ''Робинята Изаура'', те караха мислено да хвърлиш оковите ;)

P.S.

Забравих да спомена ''Среднощен експрес''  :lol:

Редактирано от примкаря
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Споменаването на "Среднощен експрес" веднага след "Робинята Изаура" е тотална еклектика, но действително по време на първия улиците опустяваха, докато втория мина почти незабелязано в студийните кина... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Сещам се за един Новозеландски филм, който гледах като малък на киното - ''Тихият'', за първи път тогава ми направи впечатление екзотиката на южните морета. Действието се развива на един от Куковите острови, историята на едно нямо момче, което имаше дарбата да общува с морските костенурки. Спомням си, че накарах Баща ми да ме заведе да го гледам няколко пъти ;) http://www.imdb.com/title/tt0088118/plotsummary?ref_=tt_ov_pl

 

Ето го и целият филм в Ю Тюб с отлично качество, но ви съветвам ако няма да го гледате веднага да си го дръпнете и конвертирате на МП4 с някоя от програмите в интернет, защото скоро ще го свалят заради авторските права.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pYDoInGYWI8

 

И още един великолепен приключенски Новозеландски филм, който преди години даваха по нашата телевизия ;)

 

http://www.imdb.com/title/tt0086497/?ref_=nv_sr_1

 

https://www.youtube.com/watch?v=PJVMcek8s64

 

Този също ще бъде премахнат от Ю Тюб след няколко дни заради авторските права!

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Последният филм, който гледах на София Филм Фест, Денят на свободата, спада 100% към категорията "вдъхновяващи за пътешествия".

 

Дестинацията предлага изключителна комбинация от крайно лява индустриално социална среда и крайно дясна индъстриъл рок сцена. Само за фенове!

 

 

Истинският трейлър на филма обаче е този:

 

 

Защото

Спойлер

в последната сцена, когато след 7 дни перипетии

 

- как да си свържат кабелите на несъществуващите звукови уредби в топ-представителната зала в Пхенян. която им е предоставена, без след това някой безсловесен служител да им ги прекъсне или размести по свое собствено рационализаторско усмотрение; 

- каква нова компютърна анимация да сътворят от нула, след като цензурата официално им е орязала оригиналната на 5 от 10-те песни;

- как да се отърсят от издайническия южнокорейски акцент във вокалното изпълнение на най-обичаната от държавното ръководство и целокупния народ; песен Ариранг;

- как да не ги опандизят за снимка с шапка пред паметника на вождовете

 

на самия концерт публиката реагира точно така (1:1) както предрича Джон Оливър (мин 1:05 във видео клипа)

 

А и обяснението за допирните точки между режима на Кимовете и фашизма го има като близка до официалната аргументация за целесъобрзността на гастрола и от двете страни

 

Този коментар на Джон Оливър впрочем го има цитиран и във филма. Да не се приема за злонамерен към словенската рок група, която с една изява на рок фестивал в Загреб през 1986 спомогнала повече за разпадането на Титова Югославия, отколкото хилядолетие религиозна непримиримост на съставните ѝ народи. "Ако наистина е било така, такава държава е нямало как да просъществува!" Свободен цитат на фронтмена на групата Милан. Не съдържа псувни, сигурно защото не са нито сърби. нито хървати.

 

 

(извинявам се, че цитираните материали са само на английски)

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.