Прескочи до съдържание

дневник Исландия - Ring Road (8-10 дни)


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

 

Отново имам нужда от вашата помощ! Организираме пътуване до Исландия, т.к. има изгодни билети с Easy Jet. Датите ще са  2 - 12 Май, билетите още не са купени. Искаме да обиколим страната по основния туристически маршрут, но възникват доста въпроси. Очевидно е пълно със забележителности и места за спиране.

 

Това, което ни интересува най-много в момента е къде трябва да си направим нощувките и как е по-добре: да нощуваме всяка вечер на различно място, или да се базираме на 3-4 места за по 2-3 нощувки?     Това, което успях да сглобя като план са нощувки на следните места:

 

1. KEF - Selfoss. Първия ден кацаме, взимаме колата и се насочваме към първото място за нощуване  в близост до Selfoss.

2. Vik

3. Hofn

4. Egilsstadir

5. Myvatn

6. Myvatn

7. Akureyri

8. Borgarnes

9. Reykjavik

10. Reykjavik

 

Готов съм да правя всякакво преразпределение в зависимост от това какво и къде има да се види. Нужни ли са две нощувки до езерото Myvatn или трябва да сгъстя нощувките  в южната част на страната ?  Също така 2-те нощувки в Reykjavik ги сложих накрая, защото бях завършил кръга, а пък ми остана една допълнителна нощувка. В случай, че съм разпределил добре пътуването и нямам нужда от допълнителна нощувка някъде по пътя, то тогава може би е добре да търся билети с престой за 9 нощувки ?

 

Може ли да ми препоръчате някой уеб сайт, в който мога да видя  забележителностите, които се намират покрай основния път n1, защото знам че са страшно много и едва ли някой ще тръгне да ги описва едно по едно тук?

 

Както виждате въпросите ми са доста неориентирани, всякакви съвети и препоръки като за първо посещение ще са ни от помощ.

 

 

П.С. Дали не тръгвам в грешната последователност, като първо гледам да определя местата за нощуване, а след това къде и какво да видим? Може би обратния вариант би бил по-добър, но ми се иска да знам, че съм определил къде ще спим и съм запазил местата, защото това ми изглежда най-големия проблем в цялото пътуване, като виждам какви са цените....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен програмата ти е добра.Ние имахме една нощувка до Миватн и не ни беше достатъчно времето.Ако искате да гледате китове Хусавик е мястото.

Имам пътеводител на Lonely planet.Ако искаш мога да ти го дам.Във форума има писано достатъчно за Исландия.Пътеводителят ни беше полезен като видим някоя табела за забележителност,която не знаем,да проверим в него за какво става на въпрос и да преценим дали си заслужава.Също така свикнахме като видим табела и не можем да разберем какво е това,изчакваме някоя кола,която идва оттам и ги питаме.Иначе обикновено удряш греда-караш 10-15км по черен път и стигаш до едно нищо.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

До сега съм прочел темата на Георги за третото издание на Исландия и съветите на Бай Добри  за 14 дни в Исландия. Ще продължавам да чета и останалите теми. Това, което е различно в до сега прочетеното е, че Георги е ходил за трети път и приоритетите му са били доста по-различни от тези на начинаещ.  В другата тема Оги и компания разполагат с повече време и ми е доста трудно да отсея кое трябва да посетя и кое да пропусна.

 

Продължавам да чета и се надявам картинката да се избистри, а междувременно бързам да запазя хотели, защото евтините места ще свършат.

 

Разстоянието между Vik и Hofn е доста голямо, а пък нямам нощувка там.  Нужно ли е да вмъкна още една някъде по пътя или един ден е окей ?

Връзка към мнение

Много добре си се ориентирал. Определено е по-добре всеки ден на различно място, а не на 2-3 бази за по няколко нощувки. Така както си ги направил ми изглеждат добре.

На север ти се падат 3 нощувки. Може би едната в Рейкявик да замениш с още една на запад  примерно Borgarnes да е номер 9, а на негово място да разгледате западните фиорди или вместо Borgarnes след Акурейри да е около Hvammstangi, разглеждане на полуостров  Snaefellsnes и после на право Рейкявик. Може би ще е малко рано за пъфини, но все пак може да се опитате да видите именно на запад.

 

Има доста сайтове с примерни маршрути за различни периоди. Някои правят обиколката по часовниковата стрелка. Ето няколко идеи(харесва  ми как е систематизирано) :

https://www.extremeiceland.is/en/self-drive-tours/the-ring-road-10-day-self-drive-tour

https://www.icelandunlimited.is/tours/iceland-round-trip-in-10-days/

https://www.icelandtours.is/en/vacation-packages/top-5-packages/classic-iceland-10-days-9-nights-sd02/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И според мен ти е хубава програмата.
Бай Добри предполагам ще се включи с по-смислени съвети, отколкото аз мога да дам, но
ето нещо за нахъсване:

https://youtu.be/0q0wksOUmhs

 

Приятно изкарване. Исландия е особено запомняща се, каквото и да посетиш от нея.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за информацията!

 

Така като чета последния линк и се замислям. Дали не е добре да заменя първата нощувка, която е в близост до Selfoss с една нощувка в Reykjavik. Така накрая ще имаме една нощувка в Reykjavik и ще разполагаме с една допълнителна около Hvammstangi например ? 

 

С първата нощувка в Reykjavik ще разгледаме града и евентуално ще се пуснем в синята лагуна. Втория ден ще направим Golden Circle и ще се паркираме направо във Vik за втората нощувка.

 

 

ЕДИТ: Видеото наистина е нахъсващо, жалко, че няма да може да видим сиянието през Май :/

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Благодаря за информацията!

 

Така като чета последния линк и се замислям. Дали не е добре да заменя първата нощувка, която е в близост до Selfoss с една нощувка в Reykjavik. Така накрая ще имаме една нощувка в Reykjavik и ще разполагаме с една допълнителна около Hvammstangi например ? 

 

С първата нощувка в Reykjavik ще разгледаме града и евентуално ще се пуснем в синята лагуна. Втория ден ще направим Golden Circle и ще се паркираме направо във Vik за втората нощувка.

 

 

ЕДИТ: Видеото наистина е нахъсващо, жалко, че няма да може да видим сиянието през Май :/

 

По принцип си оставете един ден за Рейкявик и лагуната. много зависи и по кое време са ви полетите. Ние реално така и не успяхме да разгледаме Рейкявик (пешеходно и по светло), защото плана беше както си е по книга след полета и буф в лагуната. Да ама не, като реално излезнахме от самолета с 3 часа закъснение и трябваше да я посетим на последния ден. Иначе за да ви е по-спокоен дена със златния тригълник до Вик е по-добре да започнете от Селфос. Това се очертава да е най-натоварения ден и е хубаво да разполагате с повече време. Иначе ще претупате.

Връзка към мнение

Ясно.

 

Иначе полета (който още не сме купили) пристига сутринта в 8:45 часа, така че си имаме цял ден на разположение.

Последната вечер обаче трябва да сме в Рейкявик, защото полета е сутринта в 9:25.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Реално имаме време да добавим и още една нощувка и да станат 11. Мислех, че мога да намеря нещо много евтино в Лондон и да му отделим 2 дни, но след като разглеждах установих, че нещата стоят горе долу по същия начин. Май е по-добре да добавя още една нощувка сред природата, отколкото в някое хотелче покрай Gatwick.... Така че Лондон може да се размине и само с 1 пълен ден.

 

То се е видяло, че пари от тези дестинации не могат да се спестят кой знае колко....

 

 

От друга страна нощувките в Исландия са доста скъпи. Другия ни вариант е да съкратим престоя на 7 ношувки (7 пълни дни). Мислите ли, че е възможно отново да направим същата обиколка без да загубим много ?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

До сега съм прочел темата на Георги за третото издание на Исландия и съветите на Бай Добри  за 14 дни в Исландия. Ще продължавам да чета и останалите теми. Това, което е различно в до сега прочетеното е, че Георги е ходил за трети път и приоритетите му са били доста по-различни от тези на начинаещ.  В другата тема Оги и компания разполагат с повече време и ми е доста трудно да отсея кое трябва да посетя и кое да пропусна.

 

Продължавам да чета и се надявам картинката да се избистри, а междувременно бързам да запазя хотели, защото евтините места ще свършат.

 

Георги на практика беше по новобрански маршрут, защото първите дни, които бях минал и предишните пъти имах нови хора с мен, а няма как да накарам някой да пропусне Jokulsarlon, пък и аз искам да си ги видя същите неща пак :) Следващите дни пък бяха нови за мен и пак бяха новобрански. Та, ако моя маршрут ти харесва, съвсем спокойно може да го дублираш. 

 

 

 

Разстоянието между Vik и Hofn е доста голямо, а пък нямам нощувка там.  Нужно ли е да вмъкна още една някъде по пътя или един ден е окей ?

 

Не, един ден е перфектно. На практика по-голяма част от този ден ще отиде из парка Skaftafell, ако имате късмет да е ок времето. Другото ще е  да се доближите до 1-2 ледника (Skaftafelsjokull и Svinafellsjokull най-вероятно), да видите пустошта на пясъчната пустиня (не е задължително да спирате, отбивате и да се разхождате) и естествено Jokulsarlon, която е досами пътя. Няма смисъл този ден да го цепиш, да не кажа и, че ще е трудно, защото малко места има в тази отсечка. Само ако решите да правите някои от по-сериозните трекове има смисъл да оставате 2 дни, но си мисля, че за тях ще ви трябва повече време, иначе шанса времето да ви съдейства точно, когато искате да правите дълъг трек е малък. 

 

 

Благодаря за информацията!

 

Така като чета последния линк и се замислям. Дали не е добре да заменя първата нощувка, която е в близост до Selfoss с една нощувка в Reykjavik. Така накрая ще имаме една нощувка в Reykjavik и ще разполагаме с една допълнителна около Hvammstangi например ? 

 

С първата нощувка в Reykjavik ще разгледаме града и евентуално ще се пуснем в синята лагуна. Втория ден ще направим Golden Circle и ще се паркираме направо във Vik за втората нощувка.

 

Нещо, което си говорихме и със Сънчо на сбирката (пък и в моята тема е отбелязано) - ако можеш да нагласиш петък или събота нощувка в Рейкявик или Акурейри не се замисляй хич. Посещение на исландски бар след един през нощта е също една от забележителностите :)

 

Golden Circle и каране до Vik в един ден е твърде, твърде много! Ще претупаш едни от най-ключовите места в Исландия. Не, че не можеш да го направиш, особено с дългите дни през май, но ще е зверска умора, от която едва ли ще се възстановите идните дни. Ако чак толкова не ти се връща в Рейкявик, то втората нощувка я направи в Hveragerdi, има една разходка до едно геотермално басейнче, което става за къпане, което така и не съм пробвал, може и да е приятно. 

 

Ясно.

 

Иначе полета (който още не сме купили) пристига сутринта в 8:45 часа, така че си имаме цял ден на разположение.

Последната вечер обаче трябва да сме в Рейкявик, защото полета е сутринта в 9:25.

 

Нека не е в Рейкявик, а в Кефлавик. И там има доста избор, добри цени, а си на 2км от летището, не на 40 :) Ще можеш да поспиш поне час повече, което не е за пренебрегване. Не виждам никакъв смисъл да спиш в Рейкявик. 

 

Реално имаме време да добавим и още една нощувка и да станат 11. Мислех, че мога да намеря нещо много евтино в Лондон и да му отделим 2 дни, но след като разглеждах установих, че нещата стоят горе долу по същия начин. Май е по-добре да добавя още една нощувка сред природата, отколкото в някое хотелче покрай Gatwick.... Така че Лондон може да се размине и само с 1 пълен ден.

 

То се е видяло, че пари от тези дестинации не могат да се спестят кой знае колко....

 

 

От друга страна нощувките в Исландия са доста скъпи. Другия ни вариант е да съкратим престоя на 7 ношувки (7 пълни дни). Мислите ли, че е възможно отново да направим същата обиколка без да загубим много ?

 

Ще загубиш много. 7 нощувки са пълна обиколка с компромиси и голямо натоварване. Вие май действате на добро темпо, но рискувате да прегорите рано, рано и последните дни да ги изкарате по инерция...ние бяхме горе-долу така последният ден. Всеки допълнителен ден там е съкровище и можеш да видиш нови и нови чудеса, така че ако имаш времето действай смело с по-дългия план. 11 ли станаха?

 

Към обиколката на острова тогава може да добавиш Vestmannaeyjar, по това време сигурно ще бъка от пъфини там, ще се прескачат един друг! Другото, което може да направиш е отбивка към западните фиорди, за още 2 дни ще можеш да ги претупаш. Мен лично ме е страх да го правя, пазя си тази част от Исландия да я видя спокойно и лежерно, но е постижимо. 

 

Да разпиша ли някой 11 дневен вариант според мен? :) Дай ми само подробности за стила на пътуване пак, до колко часа може да сте дневно на крак и ще действам. 

 

P.S. Надявам се преди да тръгнеш да имаме подробно разписано какво може да се види по пътя от ring road-a, с ревюта, снимки и всичко :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Георги на практика беше по новобрански маршрут, защото първите дни, които бях минал и предишните пъти имах нови хора с мен, а няма как да накарам някой да пропусне Jokulsarlon, пък и аз искам да си ги видя същите неща пак :) Следващите дни пък бяха нови за мен и пак бяха новобрански. Та, ако моя маршрут ти харесва, съвсем спокойно може да го дублираш. 

 

 

Не, един ден е перфектно. На практика по-голяма част от този ден ще отиде из парка Skaftafell, ако имате късмет да е ок времето. Другото ще е  да се доближите до 1-2 ледника (Skaftafelsjokull и Svinafellsjokull най-вероятно), да видите пустошта на пясъчната пустиня (не е задължително да спирате, отбивате и да се разхождате) и естествено Jokulsarlon, която е досами пътя. Няма смисъл този ден да го цепиш, да не кажа и, че ще е трудно, защото малко места има в тази отсечка. Само ако решите да правите някои от по-сериозните трекове има смисъл да оставате 2 дни, но си мисля, че за тях ще ви трябва повече време, иначе шанса времето да ви съдейства точно, когато искате да правите дълъг трек е малък. 

 

 

 

Нещо, което си говорихме и със Сънчо на сбирката (пък и в моята тема е отбелязано) - ако можеш да нагласиш петък или събота нощувка в Рейкявик или Акурейри не се замисляй хич. Посещение на исландски бар след един през нощта е също една от забележителностите :)

 

Golden Circle и каране до Vik в един ден е твърде, твърде много! Ще претупаш едни от най-ключовите места в Исландия. Не, че не можеш да го направиш, особено с дългите дни през май, но ще е зверска умора, от която едва ли ще се възстановите идните дни. Ако чак толкова не ти се връща в Рейкявик, то втората нощувка я направи в Hveragerdi, има една разходка до едно геотермално басейнче, което става за къпане, което така и не съм пробвал, може и да е приятно. 

 

 

Нека не е в Рейкявик, а в Кефлавик. И там има доста избор, добри цени, а си на 2км от летището, не на 40 :) Ще можеш да поспиш поне час повече, което не е за пренебрегване. Не виждам никакъв смисъл да спиш в Рейкявик. 

 

 

Ще загубиш много. 7 нощувки са пълна обиколка с компромиси и голямо натоварване. Вие май действате на добро темпо, но рискувате да прегорите рано, рано и последните дни да ги изкарате по инерция...ние бяхме горе-долу така последният ден. Всеки допълнителен ден там е съкровище и можеш да видиш нови и нови чудеса, така че ако имаш времето действай смело с по-дългия план. 11 ли станаха?

 

Към обиколката на острова тогава може да добавиш Vestmannaeyjar, по това време сигурно ще бъка от пъфини там, ще се прескачат един друг! Другото, което може да направиш е отбивка към западните фиорди, за още 2 дни ще можеш да ги претупаш. Мен лично ме е страх да го правя, пазя си тази част от Исландия да я видя спокойно и лежерно, но е постижимо. 

 

Да разпиша ли някой 11 дневен вариант според мен? :) Дай ми само подробности за стила на пътуване пак, до колко часа може да сте дневно на крак и ще действам. 

 

P.S. Надявам се преди да тръгнеш да имаме подробно разписано какво може да се види по пътя от ring road-a, с ревюта, снимки и всичко :)

 

Благодаря ти много за ценната информация! Стават 11 нощувки с по-дългия план. 

 

30 Април: Полет София-Лондон

1 Май - Лондон

2 Май - 06:30 сутрнита летим за Исландия и кацаме 8:45

2 - 13 Май - Исландия. на 13-ти сутринта летим за Лондон и кацаме в 13:30

14 Май 12:55 летим за София

 

Всичко е наредено перфектно, но хотелите за толкова нощувки ми идват доста солено, така че съм отворен за всякакви препоръки за бюджетни места за отсядане. 

Общо взето съм запазил с безплатна отмяна по 1 нощувка навсякъде за под 200 лв. Само в района на Myvatn, където планираме 2 нощувки положението е много сериозно.... под 220 лв за нощувка няма.  Това скъпо нощуване ме спира да купя и самолетните билети, все още си правя сметката и има възможност да отложа пътуването за Септември, но разпределението на дните ще остане същото.

 

Ако се наемеш да разпишеш план за 11 нощувки ще е от невероятна помощ!

Стилът ни на пътуване е сравнително динамичен, шофирането не ме притеснява, мога да карам доста без почивка. Не сме планинари или катерачи, обичаме по-леки разходки, но не се притесняваме да стоим на крак цял ден. 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всичко е наредено перфектно, но хотелите за толкова нощувки ми идват доста солено

Ако не си все още - прегледай AIRBNB. Зависи от датите, но определено има по-евтини варианти там.

Връзка към мнение

Добре, че си решил в крайна сметка 2 нощувки покрай Myvatn, а не една, на нас и те не ни стигнаха. Обмислям начин на накарам Георги да отскочим пак нататък, като ходим лятото за западните фиорди. За там не намерихме нищо подходящо в Airbnb, но спахме в много приятно хотелче (или къща за гости) със собствено топло басейнче, тип правоъгълно джакузи. Георги да помогне с името на хотелчето, мисля, че цените бяха прилични, не знам как ще е май месец.
Където можете, силно препоръчвам да ползвате Airbnb, най-приятните ни нощувки бяха в исландски домове, особено в Рейкявик и Акурейри. Само там всъщност имаше шампоани, балсами, никъде по хотелите/къщите за гости не предлагаха, ми направи впечатление, така че - носете си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В AirBnb открих една ферма на около 50-60 км от Myvatn, която е $93 за вечер, останалото е или по-далеч, или $140. (В момента съм запазил на тази цена, но с безплатна отмяна). Ще разгледам по-подробно и за другите места когато съм купил самолетните билети и съм фиксирал датите, защото в Airbnb се предплаща и в повечето случай няма безплатна отмяна. За момента се мъча да нахвърлям местата, които трябва да посетим и да направя някаква груба сметка колко ще излезе всичко за да знам дали да действам за Май месец или да отложа за Септември.

 

Чакам отговора на Георги, който ще ни помогне много да си избистрим картинката.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Ето тук бяхме отседнали за 2те нощувки около Myvatn.

 

Аз съм запазил тук. Точно до езерото се намира, а цената на практика е същата (8 лв разлика), като тази която ми дава за вашето място: 450/458 лв за 2 нощувки.

 

Може ли да кажеш нещо повече за локацията на двете места, къде е по-добре да се намираме? Също така спомняш ли си колко е била цената на нощувка при вас, да не би за Май месец да дава по-високи цени ?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

При нас беше тройна стая за 120 евро на нощувка. Не си спомням двойните на какви цени са били, но не ми изглежда голяма разликата. Според мен твоето място си е доста добро, ние запазвахме много близко до датите на пътуването и цените около езерото ни се видяха много високи.

Връзка към мнение

Не помня дали си писал по-горе, но ако сте само двама ще е по-трудно да спестиш пари от нощувки. Airbnb може доста да смъкне цените, но ако сте по-голяма група. Иначе също е по-евтино, но както си забелязал заключваш сумата от по-рано, а и е възможно половин година по-рано да не ти приемат заявката. Така както си тръгнал е най-добре - нацвъкай навсякъде нощувки с безплатна отмяна, а ако/като се появи по-добро ще отменяш :)

 

За груба сметка бих сложил 50-60€ на човек на нощ средно, може да падне под тази сума в Рейкявик и да е повечко извън. Ето тези бунгалца бяха добра находка откъм цена. Може двама да си запазят цяло бунгало. Откъм условия вършат работа, нищо специално, но и нищо липсащо: http://www.booking.com/hotel/is/horgsland-cottages.en-gb.html?aid=368032

 

Сега за ориентировъчен план. 

 

2 Май - 06:30 сутрнита летим за Исландия и кацаме 8:45

2 - 13 Май - Исландия. на 13-ти сутринта летим за Лондон и кацаме в 13:30

14 Май 12:55 летим за София

 

2 Май: Синя Лагуна + Рейкявик. Спане в Рейкявик.

 

С тоя ранен полет просто не си заслужава да се юркате много според мен. Притеснява ме само лагуната да не е пълна много сутрин, но не сте в баш сезона, ок ще е. Иначе се настанете, разходете се из града, вкарайте се в настроение за идните дни!

 

3 Май: Златният кръг. Спане в Рейкявик или някъде в околностите.

 

Само не се изхвърляйте чак до Вик! Дали ще спите в Рейкявик или Селфос или Hveragerdi, вие си преценявате. През идните дни достатъчно ще опаковате и разопаковате куфари всеки ден, може да си го спестите това в началото. 

 

4 Май: Каране до Вик. Спане в района. 

 

Общо взето твърд ден, прекрасно оразмерен, няма какво да му променяте, всеки опит за някаква фантазия вероятно ще завърши фатално. 

 

5 Май: Каране до Hofn. Спане в района. 

 

Отново твърд ден. По начина на пътуване описан от теб, много съвпада с нашия, за това и така повтаряме графика :)

 

6 Май: Каране то Egglistadir. Спане в района.

 

Отделете нужното време на крайбрежните градчета. Ние бяхме за по-кратко и ги игнорирахме, но ако имах вашето време съвсем спокойно тази отсечка бих я разтеглил. Може би единствения район при нашата обиколка, който малко претупахме. 

 

7 Май: Каране до Husavik. Спане в района. 

 

От Egglistadir карането е леко скучно, но и доста забележително с черната пустиня около теб. Не бих минал през централния път до Husavik, а през целият каньон около водопада Detifoss. Забравих как се казва. Като стигнете Asbyrgi продължавате към Husavik. Не знам как са туровете за гледане на китове като времетраене, но може да го направите или в края на този ден или началото на следващия.

 

8 и 9 Май: Каране до Myvatn. Спане в района.  

 

Т.е. отделяме ден и половина на забележителностите там. Съвсем спокойно може и повече там, но ако не успеете, просто може да направите по-късен старт на 10 май. 

 

10 Май: Каране до Акурейри. Спане там. 

 

Този ден е кратък като шофиране, с цел да попълниш нещо което не сте видяли предишните дни в района на Myvatn, който просто е бъкан от неща за гледане, а може би и лек релакс. Ако прецениш този ден може да го изтегнеш малко по-напред, особено ако избереш отбивката със Западните Фиорди (виж по-късно...)

 

11 Май: Каране до Рейкявик. Спане там. 

 

Не мисля, че има смисъл да спиш в Borgannes, по-скоро да се върнеш в добра отправна точка от гледна точка на комуникации. 

 

Така направихме кръгче, а ни останаха 2 пълни дни, които да наместим някъде. Тези дни бих ги разделил по два начина:

 

1. Отбивка до Westmanjaer между 3 и 4 май. Виж как са часовете на ферибота от Porkashofn, нещо не се оправям със сайта им в момента, а и гледам волейбола и съм малко разсеян :) Мисля, че можеш да направиш една нощувка там, на другия ден да се върнеш и да продължиш с нощувка към Vik. Остава ти още един пълен ден, който може да отделиш на Snaefellsness на 11-12 май. 

 

2. Отбивка към Западните Фиорди за 2 дни около 10 май. 2 дни са малко за фиордите, но ще можете да им се порадвате. С малко компресия в предишните дни съвсем спокойно и 3 може да станат. 

 

Та така. Не се притеснявай и да избягаш 20-30км от центъра на забележителнсотите при спане, примерно да не си точно в Myvatn, а някъде наоколо, не е чак такава загуба на време да шофираш от/до там, а така и така излизаш сутрин и се връщаш вечер. 

 

Като теглим чертата, да, Исландия е скъпа, разходите са много, но ако ме послушаш ще избереш дългия вариант пред късия. Просто като оставиш доста неща невидяни ще поискаш да идваш пак и пак, и тогава самолетните билети ще са доста по-висок разход от няколкото допълнителни нощувки. Може би други хора ще предложат някакви промени спрямо написаното от мен и също ще са точно толкова валидни, колкото и моите. Единствената грешка, когато можеш да направиш е да избереш 7 дни пред 11 :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много ти благодаря! Съветите ти наистина са много ценни за нас. 50-60 евро на вечер на човек са доста над това, което имам запазено към момента. Само в 2 дестинации нощувките достигат тези суми, да разбирам, че сме добре с цените?   B)

 

Ще прочета предложеното от теб още няколко пъти и ще направя някакви резервации с  безплатна отмянакато комбинирам твоите предложения + нашите предпочитания. Ще публикувам окончателния ни план тук, като остава въпроса спрямо финансите дали ще оставим пътуването за Май месец или ще го изтеглим за по-натам (вероятно Септември)

 

Още веднъж  ти благодаря за отделеното време, личи си че пишеш с голяма страст за тази дестинация! :)

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

 50-60 евро на вечер на човек са доста над това, което имам запазено към момента. Само в 2 дестинации нощувките достигат тези суми, да разбирам, че сме добре с цените?   B)

Понеже следя темата за Исландия и чета всичко, което видя с надеждата и мен да ме огрее северното сияние някой ден - цени под 50-60 евро ми се струват направо супер.

Връзка към мнение

Много ти благодаря! Съветите ти наистина са много ценни за нас. 50-60 евро на вечер на човек са доста над това, което имам запазено към момента. Само в 2 дестинации нощувките достигат тези суми, да разбирам, че сме добре с цените?   B)

 

Да, всичко извън Рейкявик под 50€ на човек смятам, че е добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

......

Така направихме кръгче, а ни останаха 2 пълни дни, които да наместим някъде. Тези дни бих ги разделил по два начина:

 

1. Отбивка до Westmanjaer между 3 и 4 май. Виж как са часовете на ферибота от Porkashofn, нещо не се оправям със сайта им в момента, а и гледам волейбола и съм малко разсеян :) Мисля, че можеш да направиш една нощувка там, на другия ден да се върнеш и да продължиш с нощувка към Vik. Остава ти още един пълен ден, който може да отделиш на Snaefellsness на 11-12 май. 

 

2. Отбивка към Западните Фиорди за 2 дни около 10 май. 2 дни са малко за фиордите, но ще можете да им се порадвате. С малко компресия в предишните дни съвсем спокойно и 3 може да станат. 

 

Та така. Не се притеснявай и да избягаш 20-30км от центъра на забележителнсотите при спане, примерно да не си точно в Myvatn, а някъде наоколо, не е чак такава загуба на време да шофираш от/до там, а така и така излизаш сутрин и се връщаш вечер. 

 

Като теглим чертата, да, Исландия е скъпа, разходите са много, но ако ме послушаш ще избереш дългия вариант пред късия. Просто като оставиш доста неща невидяни ще поискаш да идваш пак и пак, и тогава самолетните билети ще са доста по-висок разход от няколкото допълнителни нощувки. Може би други хора ще предложат някакви промени спрямо написаното от мен и също ще са точно толкова валидни, колкото и моите. Единствената грешка, когато можеш да направиш е да избереш 7 дни пред 11 :)

 

Всъщност остава само още една нощувка да бъде разпределена. Трябва само да вмъкна една нощувка между Akureyri и последната. Къде предлагаш да е това, идеята за Snaefellsness на 11-12 ми се вижда добра?

 

Последната нощувка на 12-ти вечерта смятам да я направим в Keflavik. Посещавали ли сте това градче и има ли какво да се види там (или около него), освен че на 13-ти полета ни е от там?

 

 

П.С. Чудя се и за нощувката в Egilsstadir, има ли какво да се види там и струва ли си да разцепваме пътуването между Hofn и Husavik с нощувка там?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Ние между Акурейри и Snaefellsness видяхме Goðafoss и обикаляхме Vatnsnes за тюлен-спотинг :) Спахме близо до Stykkishólmur, откъдето стартирахме обиколката на западния полуостров следващия ден. Много приятен ден, видяхме над 10 дъги, провървя ни много повече с тюлен-спотинга, отколкото около Vatnsnes, видяхме черни и златни пясъци, мъхови полета, красиви черни отвесни скали... Само супа от 35 лева не се пречупихме да ядем :) Силно препоръчвам обиколка на Snæfellsnes, има си от всичко, само ледника не видяхме, беше потънал в облаци на високото. Чудесен начин да си кажеш довиждане с Исландия, като си припомниш по малко от всичко, което си видял по време на ring road обиколката. Ако избереш този вариант, имай предвид, че пътят ни от Акурейри през Vatnsnes до Stykkishólmur включваше около 150 километра по сравнително хубави, но черни пътища, което не беше проблем, само дето омърляхме здраво колата и пътуването се проточи повече от предвиденото. Но за колата не бива да се притесняваш, на всяка от по-големите бензиностанции има водоструйки с четки, можеш да я почистиш безплатно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз да добавя, че Hofn до Husavik ще е доста дълъг ден. Постижим, но дълъг. В самия Eggilstadir няма какво да търсиш, но ако си спирал за половин-един час в предишните градчета ще се окажеш там в късния следобед, което е добре за прекъсване за нощувка :) Там може да се отбиеш то Seydisfjordur - там пристига ферибота, а и е нещо като арт център на Исландия. Пътя до градчето бил супер стръмен и красив!

 

Но чак до Husavik може и да е зор, защото трябва да отбиеш да видиш Detifoss и Selfoss, Asbyrgi (долина с вид на подкова), а там пътя е черен и не много хубав. Това ще е в края на деня и може да си изморен. Според мен прекъсни в Eggilstadir и региона, пък на другия ден до Husavik виж долината с посочените водопади. Предишния ден, ако стигнеш рано до Eggilstadir и има време може да обиколиш езерото, било много популярно с местните, които се радват на една от малкото гори (пък макар и изскуствена).

 

За Snaefellsness ти написаха :)

 

A около Keflavik има много груб пейзаж, с нащърбени вулканични скали и няколко геотермални зони. Приятно е, но не е нещо, което да не си виждал и предишните дни. Бай Добри може да се включи с история за някой от крайбрежните фарове там :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря и на двамата за съветите! Тъкмо гледах и аз, че може да се пуснем и до Seydisfjordur, само на половин час е. Така, че този стоп си го оставяме в програмата.

 

В допълнение за Husavik - това градче очевидно е мястото за Whale Watching. Много от туровете обаче не са започнали да операрат на 7-8 Май, когато по програма се пада да сме там. + Това не сме супер развълнувани за тези турове, още повече, че са по 70 евро...

 

Та затова си мислех, ако пропуснем Husavik (при положение, че основното там са китовете), въпросната долина, Selfoss и Detifoss ще ги видим на път за Myvatn, след това имаме една нощувка в  Akureyri и остава още една нощувка за Северозападната част на страната (от Akureyri до Reykjavik).

 

Мисля, че може от Akureyri да тръгнем нагоре към Siglufjordur да обиколим Vatnsnes , така както прочетох в пътеписа ти и Пожето описа по-горе, да преспим някъде в района (Hvammstangi?) и на другия ден да се насочим към Snæfellsnes, където набелязах едно хотелче в Grundarfjordun за предпоследната ни нощувка.

 

Какво мислите? Доста е сложно да взема решение, при положение че не знам колко време отнема шофирането по Исландските пътища и дали Google ми дава вярна информация за времето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.