Прескочи до съдържание

Полезни смартфон приложения за пътуващи


Препоръчани мнения

Реших да пусна тема за полезните приложения, които ползваме на път, и по какъв начин ги ползваме. Аз лично имам някои фаворити, и ще е интересно и полезно да видим другите какво ползват. 

 

Моите задължителни (освен Google Maps):

 

- maps.me - Много подробни офлайн карти. Преди тръгване свалете картата на телефона си (със или без routing). Там, където гугъл мапс дава едно зелено петно където има парк, това приложение дава всяка алея. Последно ме шокира в околностите на El Nido, където отидохме на трек до водопадите на път за Nacpan beach. Пътечката е доста инкогнито, в някои части е просто по-отъпкана трева, и 9 пъти пресича реката. Имаше я с много голяма точност в приложението, и заради него успяхме да отидем до водопада без гид. 

 

Друг плюс е, че местоположението ви не е точка, а стрелка, която е вързана към компаса и показва накъде точно гледаш.

 

И не на последно място - ако в самолета сте на място до прозорец, в airplane mode работи gps-a (поне на iPhone), ако държите телефона близо до илюминатора. Това важи естествено и за гугъл мапс, но в maps.me виждате скорост и височина на самолета, което в самолети без екрани е полезно за следене на полета. Естествено не очаквайте супер точност, но е сравнително вярно. 

 

post-2748-0-03542500-1444896990_thumb.png

 

 

- tripadvisor - и по-скоро офлайн свалянето на градове. Ползваме го навсякъде за намиране на добър ресторант, както и да видим топ атракции и интересни точки в района. Офлайн картата също е доста подробна, и тук плюсът е, че можеш да включиш показването на атракциите и на ресторантите, един вид виртуална туристическа карта, каквато бихте взели от рецепцията на хотела :) Само, че с ревюта и тн. Мисля, че за андроид приложенията са отделни за всяка държава или град, но при мен е едно приложение с опция за сваляне на градове.

 

- XE currency - валутен конвертор с до 10 валути

 

- Tripit + Gate guru - добавяне на информация за полетите ви за лесно намиране. Двете приложения се синхронизират, т.е. добавяте инфото само в едното приложение. GateGuru пуска ъпдейти за полета (иска интернет). Tripit пък има интерфейс за сваляне на полетите ви в csv формат и качване в личен flight log, от сорта на openflights (на компютър).

 

- Fightaware - за следене на полети. Аз го ползвам като посрещач - добавям полета, който очаквам, и получавам ъпдейти ако има промени в часа на пристигане. 

 

- Uber - начинът за справяне с копърките по цял свят :)

 

Допълнителната батерия доста добре се комбинира с гореизброените приложения. Вие сте

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

По едно време се бях напълнил до козирката със всякакви апп-ове. Tripit, Информация за гейтовете, градски пътеводители, какво ли не. Никой от тях не ми допадна до степен да го ползвам редовно. Гледам да се оборудвам с интернет, от там нататък всичко е на 1 търсене разстояние :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

По едно време се бях напълнил до козирката със всякакви апп-ове. Tripit, Информация за гейтовете, градски пътеводители, какво ли не. Никой от тях не ми допадна до степен да го ползвам редовно. Гледам да се оборудвам с интернет, от там нататък всичко е на 1 търсене разстояние :)

 

Четох някъде, че постепенно (и то в съвсем недалечно бъдеще) концепцията с ап-овете ще отпадне и ще се премине към нещо като личен асистент, който ще обединява функциите, които изпълняват сега различните приложения. И просто ще си говориш с асистент(кат)а, инсталиран(а) на мобилното у-во ;) , например:

 

- Пепи, я провери коя АК дава най-добри цени за билет София - Лондон за дати 07-12 дек. 2015.

или

- Пепи, виж моля те от/до колко часа работи метрото в Дубай.

или

- Пепи, запази ми двойна стая някъде в Латинсикя квартал в Париж, 3-10 март 2016г. с оценка в booking от 8 нагоре и провери колко струва маса за двама в Moulin Rouge.

или

- Пепи, за колко време ще стигна пеш от ЖП-гарата в Бергамо до фуникуляра за Чита алта?

или

- Пепи, кажи ми кой сезон е най-подходящ за наблюдение на цъфтежа на лалетата в Холандия / северното сияние в Исландия / цъфтежа на вишните в Япония?

или

- Пепи, колко е часовата разлика между България и Кабо Верде?

или

- Пепи, поръчай ми две пици "Куатро формаджи" за вкъщи.

и т.н.

и разбира се:

- Пепи! Ква е тая бира, ма?!?!?  :mad: Той ше ме цака мене с топла бира!  :angry:

:biggrin:

 

То впрочем вече почти съществува тази възможност - с говорещата кака на Google Voice Search  :)

Аз така първия път като открих че ми отговаря на гласови въпроси - голяма лаф-мохабет му ударих и какво ли не я разпитвах :biggrin: :biggrin: :biggrin: .

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 14
  • Смея се 4
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

От едни разговор с магеланци във Файсбук се подсетих да попитам - да препоръчате някакво семпло приложение, което брои крачки, та да се ориентирам колко км. навъртам като обикалям някъде.  И дали имате впечатление в каква степен съответното приложение изтощава батерията.  И какви сензори са нужни за да може да се ползва, защото на смартфона имам гравити-сензор, но пък нямам жироскоп.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
Моите задължителни (освен Google Maps):
 
- maps.me - Много подробни офлайн карти. Преди тръгване свалете картата на телефона си (със или без routing). Там, където гугъл мапс дава едно зелено петно където има парк, това приложение дава всяка алея. Последно ме шокира в околностите на El Nido, където отидохме на трек до водопадите на път за Nacpan beach. Пътечката е доста инкогнито, в някои части е просто по-отъпкана трева, и 9 пъти пресича реката. Имаше я с много голяма точност в приложението, и заради него успяхме да отидем до водопада без гид. 

И аз съм много доволна от Maps.me. Няколко пъти много добре ме е ориентирало до крайната точка. Не знам дали само при мен обаче без интернет толкова бавно локализира...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От едни разговор с магеланци във Файсбук се подсетих да попитам - да препоръчате някакво семпло приложение, което брои крачки, та да се ориентирам колко км. навъртам като обикалям някъде.  И дали имате впечатление в каква степен съответното приложение изтощава батерията.  И какви сензори са нужни за да може да се ползва, защото на смартфона имам гравити-сензор, но пък нямам жироскоп.

 

 Педометър - унисекс приложение

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

От едни разговор с магеланци във Файсбук се подсетих да попитам - да препоръчате някакво семпло приложение, което брои крачки, та да се ориентирам колко км. навъртам като обикалям някъде.  И дали имате впечатление в каква степен съответното приложение изтощава батерията.  И какви сензори са нужни за да може да се ползва, защото на смартфона имам гравити-сензор, но пък нямам жироскоп.

 

Това?

http://shop.bb-team.org/garmin-vivofit

Връзка към мнение

От едни разговор с магеланци във Файсбук се подсетих да попитам - да препоръчате някакво семпло приложение, което брои крачки, та да се ориентирам колко км. навъртам като обикалям някъде. И дали имате впечатление в каква степен съответното приложение изтощава батерията. И какви сензори са нужни за да може да се ползва, защото на смартфона имам гравити-сензор, но пък нямам жироскоп.

UP by Jawbone - Track Health & Fitness with UP2™, UP3™, UP4™ or phone by Jawbone

https://appsto.re/bg/8LlN2.i

 

Има го и за андроид

Редактирано от Light
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Това е съвсем прясно - буквално на няколко часа: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deveryware.saip&hl=en

 

 

 

SAIP, meaning "système d’alerte et d’information des populations" (system to alert and inform populations) is the official government mobile alert application from the Ministry of the Interior for smartphones running iOS and Android.
This free application allows users to receive alerts in the case of exceptional events (nuclear, hazardous materials, and hydraulic structure failure alerts, etc.) that may result from an attack within a specified geographical zone, providing that the user’s geolocation settings are activated and that the application is active.
 
The SAIP mobile application is available in French and English, and adds to the existing system for alerting and informing populations (sirens, pre-formatted radio messages, etc.).

 

Има и вариант за iOS.

 

 

:(

 

post-116-0-70773400-1465393874.jpg   post-116-0-86896400-1465393874.jpg

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Google Trips - http://www.theverge.com/2016/9/19/12943054/google-trips-travel-app-android-ios

 

чисто ново приложение, току-що го инсталирах и моментално ми оформи последното пътуване в Италия отпреди 3-4 седмици, и го направи видимо и офлайн - подреди резервациите (самолет, рент-а-кар и къщи от airbnb), запазените места от maps-а - примерно паркинги в градовете, които обикаляхме, ресторантите, в които сме били и други такива подробности

 

тепърва ще го пробвам за планиране на бъдещи пътувания :)

Редактирано от antea
Връзка към мнение

Google Trips - http://www.theverge.com/2016/9/19/12943054/google-trips-travel-app-android-ios

 

чисто ново приложение, току-що го инсталирах и моментално ми оформи последното пътуване в Италия отпреди 3-4 седмици, и го направи видимо и офлайн - подреди резервациите (самолет, рент-а-кар и къщи от airbnb), запазените места от maps-а - примерно паркинги в градовете, които обикаляхме, ресторантите, в които сме били и други такива подробности

 

тепърва ще го пробвам за планиране на бъдещи пътувания :)

 

И аз четох за него вчера, точно щях да пиша някой да го пробва как се справя в жива обстановка. На хартия звучи много добре. Пуристите пак ще са недоволни, че им се отнема част от удоволствието, но според мен може да спести доста време, ако е направено адекватно, без да ти ограничава свободата ако не му вярвяш сляпо. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Работи, но изисква всичко да минава през пощата в gmail, което означава, че всички резервации следва да се препратят там, за да се визуализират в приложението...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

така е, то и досега, без специално приложение, всички резервации, минали през gmail-а, проявяваха самоинициативност и изскачаха напомнящо като notifications, сега просто са обединили всички гугълски функционалности, свързани с място и период, в един app

Връзка към мнение

На мен гугъл календара ми е пълна каша.Заради резервациите, които правя за приятели, ги смята за мои, взема ги от гмейл и добавя всичко. От там променя информация, часове, прогноза за времето и т.н. според въпросната резервация. Днес се намирам в три страни едновременно. :D

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Да, и аз забелязах последната особеност, посочена от T.E. Lawrence. Приложението взима даже препратени до теб мейли с туристическа информация за твои. 

Връзка към мнение

И аз си инсталирах приложението google trips, ще го тествам утре в реална ситуация. Още отсега виждам обаче че ми е умешало пътуванията. Дава ми дестинацията Берлин с датите за Кьолн, мейлите от Еърбнб също ми ги закачи към различна дестинация. Отделно и проблемите за които спомена Lowrence, резервациите направени за приятели ги пише като мои.

Връзка към мнение

И аз свалих Гугъл Трипс, то реално си е ъпгрейднат календар. За сега при мен е добре - по резервациите провери къде-колко дни ще съм, добави ми план за въпросното време, начерта ми маршрут на картата, номерира, разпредели по дни. Не отчете някои странични фактори като последващи полети, а се фокусира върху полетите от и до София заради локализацията ми в момента, но най-лесно ми е да игнорирал инфото и толкова. 

Накратко - доволен съм, ще си го ползвам.

Редактирано от Edem
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
  • 3 месеца по-късно ...
Евгени Димитров
На 9/20/2016 в 5:01, T.E.Lawrence каза:

На мен гугъл календара ми е пълна каша.Заради резервациите, които правя за приятели, ги смята за мои, взема ги от гмейл и добавя всичко. Днес се намирам в три страни едновременно. :D

Ей, това и Матеев не мой го направи, ама знам ли...за 3-те страни

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Наскоро ми споделиха за аудио-гидовете на Rick Steves - не са лоши. Ползвахме ги във Венеция за обиколката по Гран канал и за Базиликата. 
Освен стандартните години и цифри, споделя практически съвети за по-бързо влизане в обектите и т.н. Сега съм си свалила информацията за Виена и също звучи добре. 

За андроид: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ricksteves.audioeurope

За iOS: https://itunes.apple.com/us/app/rick-steves-audio-europe/id414357125?mt=8

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 5/17/2017 в 19:04, Евгени Димитров каза:

Ей, това и Матеев не мой го направи, ама знам ли...за 3-те страни

Да посетиш 3 страни в 1 ден всъщност не е особено трудно, даже ми се случвало 3-4 пъти :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 33 минути , Георги Матеев каза:

Да посетиш 3 страни в 1 ден всъщност не е особено трудно, даже ми се случвало 3-4 пъти :)

Ама три нощувки за един ден няма как да направиш. :D

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 8 минути , T.E.Lawrence каза:

Ама три нощувки за един ден няма как да направиш. :D

Гадняр такъв! :lol:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
На 20.9.2016 в 12:38, Радослав каза:

И аз си инсталирах приложението google trips, ще го тествам утре в реална ситуация. Още отсега виждам обаче че ми е умешало пътуванията. Дава ми дестинацията Берлин с датите за Кьолн, мейлите от Еърбнб също ми ги закачи към различна дестинация. Отделно и проблемите за които спомена Lowrence, резервациите направени за приятели ги пише като мои.

Някой знае ли как да игнорирам предложенията на google trips за Day plans и да поставя само тези места които съм запазил като отметки в google maps? Или споделете линк към видео или сайт които показват начина.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.